W ciągu ostatnich pięciu–siedmiu lat branża e-commerce znajdowała się w czołówce wzrostu i innowacji i nie ma wątpliwości, że przyszłość handlu elektronicznego rysuje się niezwykle jasno. Według Statisty oczekuje się, że do 2022 r. globalna sprzedaż detaliczna w handlu elektronicznym wzrośnie do 5,4 biliona dolarów. Coraz więcej osób będzie również korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym w celu zwiększenia konwersji.
Epidemia wirusa koronaawirusa była również głównym czynnikiem przyczyniającym się do gwałtownie rosnącego tempa wzrostu handlu elektronicznego. Tylko w 2020 r. globalne wskaźniki e-commerce wzrosły do 25,7%, co może stanowić największy wzrost w latach 2019–2024.
Liczby te jednoznacznie świadczą o tym, że branża e-commerce prężnie się rozwija i od jakiegoś czasu rośnie. Tak naprawdę jest to także jedna z najbardziej dynamicznych branż ze stale zmieniającymi się trendami, nowymi agencjami e-commerce, odkryciami technologicznymi i integracjami. Jest to główny powód, dla którego branża e-commerce ma tak duży potencjał i jest jedną z najbardziej ekscytujących branż do pracy.
10 trendów dla przyszłości e-commerce w 2022 roku
Ponieważ w nadchodzących latach oczekuje się wielu zmian w tej branży, porozmawiajmy o niektórych z najbardziej ekscytujących trendów w handlu elektronicznym, na które nie możemy się doczekać w przyszłości. Wierzymy, że te trendy spowodują jeszcze szybszy rozwój branży i przyniosą istotne zmiany.
1. „Nowa normalność” w e-commerce
Koronawirus w ogromnym stopniu przyczynił się do nagłego rozwoju branży e-commerce. Kiedy po raz pierwszy ogłoszono, że Covid19 jest globalną pandemią, ludzie zaczęli gromadzić zapasy. Panikowe zachowanie mas oznaczało, że chciały dostać rzeczy w swoje ręce tak szybko, jak to możliwe. Gdy zapasy w sklepach zaczęły się wyczerpywać, liczba transakcji e-commerce wzrosła, ponieważ ludzie desperacko potrzebowali alternatyw.
Potwierdza to dodatkowo ankieta przeprowadzona przez Search Engine Land, która wykazała, że konsumenci wydają pieniądze 30% więcej w Internecie. Dzięki takiemu uzależnieniu od handlu elektronicznego sklepy internetowe i firmy również stale się rozwijają. Od współpracy z lepszymi dostawcami usług hostingowych dla handlu elektronicznego po pracę nad wygodniejszymi doświadczeniami w sklepach internetowych — wiele możemy oczekiwać od przyszłości e-biznesu.
2. Zautomatyzowana wysyłka zapewniająca szybką dostawę
Kiedy mówimy o przyszłości e-commerce, nie można ignorować potencjału zautomatyzowanej wysyłki. Ponieważ coraz więcej klientów dokonuje zakupów w Internecie, znacznie rośnie potrzeba otwierania strategicznie zlokalizowanych centrów realizacji zamówień, aby dostarczać zamówienia w jak najkrótszym czasie.
Zautomatyzowana wysyłka to zdecydowanie jeden z najważniejszych przyszłych trendów w e-commerce, na który powinieneś zwrócić uwagę i dążyć do optymalizacji swojego sklepu. Dzięki temu nie tylko wyeliminujesz kłopotliwe zadanie porządkowania wysyłek, ale także zaowocujesz szybszymi i terminowymi dostawami do Twoich klientów.
Wiele programów do automatyzacji wysyłek, takich jak ShipperHQ, ShippingEasy i Shippo, jest obecnie powszechnie dostępnych do zakupu i integracji bezpośrednio ze sklepami e-commerce. Nigdy wcześniej nie było tak dużej konkurencji w zakresie krótkich terminów dostaw, ale dzięki temu oprogramowaniu do zautomatyzowanej wysyłki możesz teraz wyprzedzić konkurencję.
3. Zsynchronizowane połączenie fizyczne i cyfrowe
Synchronizacja sklepu stacjonarnego ze sklepem cyfrowym to także jeden z nadchodzących trendów w e-commerce. Nie da się ukryć, że sprzedaż online rośnie szybciej niż kiedykolwiek. Nie oznacza to jednak, że sklepy stacjonarne tracą na wartości.
Jeśli masz sklep stacjonarny i internetowy, możesz skorzystać z trendu synchronizacji, w ramach którego oferujesz swoim klientom te same produkty, ale różne doświadczenia. Na przykład firma Nike całkowicie zmieniła doświadczenia swoich klientów w sklepach. Klienci mogą teraz personalizować produkty, uczestniczyć w działaniach w sklepie i wypróbowywać ekskluzywne produkty, a wszystko to nie jest możliwe w przestrzeni cyfrowej.
Co więcej, coraz większą popularnością cieszą się przyjazne dla handlu elektronicznego systemy PoS, takie jak Lightspeed, Square i Revel, co pozwala na bezproblemową integrację sklepu internetowego z fizycznymi systemami PoS w sklepie.
Jeśli stworzysz dwa różne doświadczenia dla swoich klientów w Internecie i w sklepie stacjonarnym, zapewnisz duży rozwój e-commerce w przyszłości. Ponadto będziesz w stanie ocenić zarówno starych, jak i nowych klientów i zaoferować im coś wyjątkowego.
4. Wygodniejsze metody płatności
W obliczu stale rosnącej globalnej cyfryzacji sprawiedliwe jest, że pojawiają się nowe i wygodniejsze sposoby dokonywania płatności. Sklepy internetowe również przeszły długą drogę od oferowania wyłącznie kart kredytowych/debetowych, przelewów bankowych lub płatności gotówkowych.
Dzięki tak wielu nowym bramkom płatniczym na rynku, takim jak PayPal, Stripe i 2Checkout, właściciele firm e-commerce mogą teraz zintegrować te bramki płatnicze ze swoimi platformami, zapewniając swoim klientom łatwość i wygodę dokonywania płatności w ciągu kilku sekund.
Nowe i wygodne metody płatności to jeden z najgorętszych trendów przyszłości w e-commerce. Jeśli jesteś właścicielem firmy e-commerce, sugerujemy uważne śledzenie tego trendu i zapewnianie swoim klientom najlepszych i najłatwiejszych sposobów dokonywania płatności online.
5. Gwałtowny wzrost mobilnego handlu elektronicznego i zwiększona sprzedaż
Jeśli chodzi o przyszłość e-commerce, wykorzystanie urządzeń mobilnych to trend, który z roku na rok znacznie wzrasta. Według Statisty udział sprzedaży mobilnego e-commerce w całkowitej sprzedaży e-commerce wzrósł z 52,4% w 2016 r. do 72,9% w 2021 r.
Ten wzrost mobilnego e-commerce można przypisać wygodzie dokonywania zakupów za pomocą urządzeń mobilnych. Wszystkie główne platformy e-commerce mają teraz aplikację, która oszczędza czas, a także oferuje klientom ekskluzywne oferty. Co więcej, dzięki płynnej integracji bramek płatniczych dokonywanie płatności za zakupione produkty stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Jednakże nadal pozostaje pewien obszar, który należy omówić. Niektórzy klienci uważają, że ich doświadczenia mogłyby ulec poprawie, gdyby strony i linki nie były tak małe, że można je kliknąć. Kolejną obawą tych klientów jest brak informacji i recenzji produktów dostępnych na niektórych platformach internetowych. Te obszary ulepszeń sprawiają, że handel mobilny jest jednym z najgorętszych przyszłych trendów w handlu elektronicznym, nad którym firmy mogą naprawdę popracować.
Chcesz założyć swój sklep internetowy e-commerce?
Wypróbuj DreamHost, aby uzyskać większą wydajność, zarządzane bezpieczeństwo i wsparcie 24/7.
6. Spersonalizowana komunikacja i obsługa klienta poprzez sztuczną inteligencję i chatboty
Według badania Gartnera do roku 2023 sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe będą obsługiwać 40% wszystkich interakcji z klientami. Oznacza to, że przyszłość e-commerce kryje w sobie duże pole do rozwoju, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję i chatboty.
Coraz więcej firm e-commerce zaczyna włączać chatboty do swoich sklepów internetowych ze względu na wygodę, jaką oferują klientom i firmom. Według Juniper Research do 2023 r. chatboty pozwolą zaoszczędzić 2,5 miliarda godzin klientom i firmom.
Chociaż sztuczna inteligencja jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, w ciągu ostatnich kilku lat odnotowała znaczny postęp, a tendencja ta będzie nadal rosnąć, szczególnie w branży e-commerce, w miarę ciągłego dostosowywania się i ewolucji technologii sztucznej inteligencji.
7. Przeszukiwanie bodźców wzrokowych
Wyszukiwanie wizualne to funkcja, która w znacznym stopniu przyczyni się do przyszłego rozwoju handlu elektronicznego i wygody zakupów dla klientów. Aplikacje takie jak Google Lens czy funkcja wyszukiwania obrazów w Google umożliwiają identyfikację produktów, które widzisz wokół siebie, na podstawie ich zdjęcia. Na przykład spacerujesz po parku i widzisz kwiat, który chcesz kupić. Zrób zdjęcie i wyszukaj kwiat w Internecie za pomocą wyszukiwania wizualnego. Teraz możesz zlokalizować pobliski sklep i kupić kwiat.
Przeszukiwanie bodźców wzrokowych to trend, który jest jeszcze w fazie rozwoju i jest jeszcze wiele do dopracowania. Z biegiem czasu ta funkcja staje się coraz bardziej popularna. Wraz z wydaniem nowego systemu iOS15 wyszukiwania wizualnego można teraz używać także na urządzeniach iPhone. Jeśli programiści Apple i Androida będą nadal udoskonalać tę funkcję, nie ma wątpliwości, że wkrótce duża liczba osób będzie korzystać z tej funkcji podczas codziennych zakupów online.
8. Zgodność celów z inicjatywami społecznymi
Ludzie na całym świecie stają się coraz bardziej świadomi swojego indywidualnego wpływu na planetę i tego, w jaki sposób mogą przyczynić się do jego minimalizacji. Dlatego wiele firm e-commerce łączy obecnie swoje cele z inicjatywami społecznymi. Praktyka ta jest nie tylko świetna dla przyszłości handlu elektronicznego, ale jest również potrzebna ze względu na zagrożenia środowiskowe, przed którymi stoi nasza planeta.
Klienci dzisiaj nie tylko kupują produkt, ale także szukają wkładu społecznego, jaki mogą wnieść ze swoich zakupów. Wiele firm, takich jak Apple, Nestle itp., ciężko pracuje, aby zminimalizować swój wpływ na środowisko, ograniczając użycie plastiku w swoich produktach.
Ogólne poczucie świadomości wśród klientów w połączeniu z tymi inicjatywami z pewnością sprawi, że przyszłość e-commerce będzie jaśniejsza, a co ważniejsze, przyszłość naszej planety, o wiele lepsza.
9. Uczenie maszynowe przenosi doświadczenie klienta na zupełnie nowy poziom
Wprowadzenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego ma zrewolucjonizować przyszłość e-commerce. Sklepy internetowe wykorzystują obecnie technologię uczenia maszynowego w swoich witrynach internetowych, aby poprawić doświadczenia swoich klientów.
Uczenie maszynowe zaczyna odgrywać znaczącą rolę w branży e-commerce. Dzięki tej technologii firmy mogą teraz wyświetlać rekomendacje produktów na podstawie zachowań zakupowych klientów i odwiedzanych przez nich stron. Co więcej, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pomagają również w zapewnianiu klientom wizualnych wrażeń z produktu w postaci modeli 3D, wycieczek online itp.
Jeśli chodzi o przyszłość e-biznesu, można śmiało powiedzieć, że wykorzystanie uczenia maszynowego do poprawy jakości obsługi klientów online stanie się jednym z najgorętszych trendów w handlu elektronicznym, na którym firmy e-commerce odniosą ogromne korzyści.
10. Długoterminowy wpływ aktualizacji Apple iOS14 i iOS15
Wierzcie lub nie, ale rzeczy tak drobne, jak aktualizacja iOS, mogą w pewnym stopniu wpłynąć na światowe trendy w e-commerce. Od 2020 r. jest ich już ponad 1 miliard Użytkownicy urządzeń Apple na całym świecie. Ta liczba wystarczy, aby zmienić dynamikę branży.
Z każdym nowym systemem iOS firma Apple stara się wzmacniać swoje środki ochrony prywatności i zapewniać użytkownikom większą kontrolę nad informacjami udostępnianymi stronom trzecim i aplikacjom. Te aktualizacje mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość e-commerce.
W iOS 14 Apple wprowadziło nową funkcję prywatności, która dała użytkownikom możliwość wyboru ilości informacji, jakie chcą udostępniać aplikacjom. Oznacza to, że wiele firm e-commerce, które mają aplikacje i wykorzystują dane z tych aplikacji do celów marketingowych, może nie mieć dostępu do kluczowych informacji o klientach.
Te aktualizacje dotyczące prywatności w pewnym stopniu szkodzą firmom zajmującym się handlem elektronicznym, ponieważ tracą kontrolę nad informacjami, które mogą wyodrębnić ze swoich aplikacji w celu dostosowania swoich kampanii marketingowych.
Niemniej jednak nie jest tak źle, jeśli chodzi o te aktualizacje. Nowe aktualizacje zaowocowały także lepszą integracją z Apple Pay, szybszym czasem ładowania aplikacji oraz ogólnie wygodniejszymi i szybszymi zakupami w handlu elektronicznym.
Przyszłość e-commerce: trendy, na które czekają właściciele firm e-commerce w latach 2022–2024
W tej sekcji zacytujemy niektórych właścicieli firm e-commerce, którzy zidentyfikowali kilka niesamowitych przyszłych trendów w e-commerce, na które zwracają uwagę i będą optymalizować swoje sklepy internetowe w ciągu najbliższych kilku lat.
1. Witryny e-commerce zgodne z ADA
„Przez 20 lat działaliśmy w branży internetowej, nie miałem pojęcia, że nasza witryna e-commerce musi być zgodna z ADA. Myślałem tylko, że przepisy ADA mają zastosowanie tylko do sklepów, centrów handlowych i restauracji mających fizyczną lokalizację. Mój prawnik poinformował mnie, że sklep internetowy (strona internetowa) musi być również przyjazny dla ADA dla społeczności osób niepełnosprawnych (np. osób niedowidzących), pod względem rozmiaru czcionki, koloru, podpisów, tekstowych alternatyw dla plików nietekstowych treść itp. Standard nazywa się WCAG (Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych). Oczekujemy, że w 2022 r. osiągniemy zgodność z ADA, ponieważ nasi programiści ciężko pracują, aby zapewnić zgodność ADA WCAG z prawem.
2. Wizualna treść generowana przez użytkowników
„Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że treści tworzone przez użytkowników, takie jak recenzje, mogą pomóc w zdobyciu zaufania klientów e-commerce. Prawie na pewno umieściłeś recenzje na stronach swoich produktów, aby zwiększyć liczbę konwersji. Możesz jednak pójść o krok dalej i włączyć elementy wizualne generowane przez użytkowników do swojej strategii marketingowej e-commerce.
Wizualne treści tworzone przez użytkowników stają się coraz bardziej popularne w marketingu e-commerce ze względu na ich atrakcyjność dla klientów i zdolność do dostarczania lepszych wyników niż treści pisane. Dzieje się tak dlatego, że każdy może zobaczyć, jak Twoi klienci wchodzą w interakcję z Twoją marką.
Jeśli chcesz podążać za tym trendem w marketingu e-commerce, możesz używać zdjęć generowanych przez użytkowników na stronach docelowych produktów lub w mediach społecznościowych do celów marketingu e-commerce.
Ale jak zbierać UGC? Jako ekspert ds. marketingu cyfrowego radzę umieszczać na stronach produktów zdjęcia przesłane przez klientów. Zachęć konsumentów do publikowania zdjęć swoich zakupów w mediach społecznościowych i używania markowego hashtagu. Następnie możesz zebrać zdjęcia i opublikować je w mediach społecznościowych. Na odpowiednich stronach produktów możesz także zaprezentować jedne z najlepszych zdjęć przesłanych przez użytkowników.
3. Zakupy głosowe w sklepach internetowych
„No cóż, w naszej firmie planujemy wdrożyć wyszukiwanie głosowe, aby zoptymalizować nasze sklepy na nadchodzący rok. Do 2022 r. globalny rynek głośników z asystentami głosowymi będzie wart około 4 miliardy dolarów, a zakupy głosu będą warte 40 miliardów dolarów. Poza tym do 2022 r. 55% właścicieli domów w USA będzie posiadać inteligentny głośnik. W rezultacie firmy e-commerce będą stosować techniki optymalizacji wyszukiwania głosowego, aby dotrzeć do potencjalnych klientów podczas zakupów za pomocą wyszukiwania głosowego. Kluczem do optymalizacji sieci głosowej jest optymalizacja rozbudowanych odpowiedzi i optymalizacja fraz kluczowych podczas konwersacji. Korzystanie z urządzenia do analizy fraz kluczowych, które wykorzystuje dane do odkrywania najnowszych trendów, będzie doskonałym źródłem do określania podobnych fraz kluczowych wyszukiwania głosowego.
4. Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona
„Handel elektroniczny szybko rośnie, stając się głównym źródłem przychodów prawie wszystkich firm we wszystkich branżach, zwłaszcza po tym, jak pandemia zwiększyła znaczenie naszej obecności w Internecie. Świadczy o tym wzrost e-commerce o 31,73% w latach 2019-2020 w porównaniu do 14,12% w roku poprzednim.
Dlatego firmy muszą skupić się na optymalizacji swojej strony internetowej i skupieniu się na trendach, które towarzyszą e-commerce dzięki szybkiemu, nieprzerwanemu postępowi technologicznemu. Spośród tych trendów ludzie powinni obserwować i skupiać się na doświadczeniach rzeczywistości wirtualnej/rozszerzonej w nadchodzących latach, zwłaszcza biorąc pod uwagę oczekiwania, że do 2023 r. 25% użytkowników Internetu (70,2 mln) będzie regularnie korzystać z rzeczywistości wirtualnej.
Kupujący są teraz przyzwyczajeni do wrażeń w sklepie, ale dzięki VR/AR mogą faktycznie wizualizować, jak produkt wygląda w rzeczywistości pod różnymi kątami i stronami, zamiast tylko patrzeć na obraz. Przyniesie to korzyści przedsiębiorstwom w zakresie zwiększania sprzedaży tam, gdzie technologia ta pozwoli konsumentom w pełni przekonać konsumentów i faktycznie dokonać zakupu produktów. Przykładami mogą być przymierzanie koszuli, pościel i prześcieradła oraz makijaż, który możesz „przymierzyć online”.
VR/AR ma również potencjał do poprawy relacji z klientami, gdzie teraz przedstawiciele sklepów mogą odbywać w pełni wciągające wycieczki ze swoimi klientami, a wszystko to w zaciszu ich domów, biur i gdziekolwiek indziej.
Ma to niewielką cenę, dlatego firmy powinny być świadome zagrożeń cybernetycznych i zwiększać swoje bezpieczeństwo w Internecie”.
5. Progresywne aplikacje internetowe (PWA)
„Onilab nie jest firmą e-commerce, ale specjalizujemy się w rozwoju e-commerce i mamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. A w jaki sposób nasi klienci chcą zoptymalizować swoje sklepy internetowe?
Głównym trendem handlu detalicznego w Internecie w latach 20. XX wieku jest przejście od architektury monolitycznej do handlu bez głowy. Obejmuje to tworzenie progresywnych aplikacji internetowych jako duży krok w kierunku optymalizacji witryny. Ale najpierw, czym jest PWA?
Pozostaje witryną internetową, ale jest zoptymalizowana tak, aby była tak szybka i wygodna jak aplikacja natywna. Wiele marek e-commerce aktywnie interesuje się tym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia ono następujące korzyści:
- Rozwój i wsparcie PWA są tańsze. To nie jest inwestowanie w osobne natywne aplikacje na Androida i iOS ze specjalistycznymi narzędziami programistycznymi i językami programowania. Dodatkowo PWA działają w różnych przeglądarkach, dzięki czemu sklep staje się przyjazny zarówno dla komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.
- PWA ładują się błyskawicznie. Rozwiązanie łączy zaawansowane buforowanie, GraphQL (nowoczesne podejście API) i inne rozwiązania przyspieszające działanie witryny. Poprawia to satysfakcję użytkowników i pomaga poprawić wskaźniki witryny. Takie sklepy stają się również dostępne przy niskiej prędkości Internetu lub offline.
- Użyteczność strony to kolejny czynnik wpływający na ranking. PWA mogą zapewniać równie płynny i intuicyjny UX\UI jak aplikacje natywne, poprawiając konwersję. A PWA są dostępne dla wyszukiwarek.
- Nie ma potrzeby przesyłania PWA do sklepów z aplikacjami, ponieważ jest ona uruchamiana w przeglądarkach. Ponadto PWA nie zajmuje tyle pamięci urządzenia, co aplikacje natywne. Jeśli użytkownicy smartfonów chcą zapisać skrót do aplikacji, mogą przejść do ustawień przeglądarki, kliknąć przycisk „Dodaj do ekranu głównego” i cieszyć się tym doświadczeniem. Tak właśnie dzieje się na przykładzie PWA firmy Apivita.
- Właściciele sklepów internetowych wykorzystują powiadomienia push w ramach swojej strategii utrzymania klientów. Zwykle jest to kojarzone z aplikacjami natywnymi, ale PWA również obsługują tę funkcję.
Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że PWA są jednym z obiecujących trendów e-commerce w latach 2022-2023 i później.
Podsumowanie
Nie ma wątpliwości, że przyszłość handlu elektronicznego będzie ekscytująca i pełna oszałamiających nowych osiągnięć technologicznych i innowacji.
Jeśli reprezentujesz branżę e-commerce, miej oko na przyszłe trendy w e-commerce i bądź jedną z pierwszych osób, które wypróbują coś nowego w swoim sklepie internetowym. Bądź na bieżąco ze wszystkimi nowymi technologiami, rozmawiaj z wpływowymi osobami z branży, dziel się pomysłami i zdobywaj jak najwięcej wiedzy. W ten sposób wyprzedzisz konkurencję i będziesz nadal rozwijać się w tej ogromnej, kwitnącej branży.