Przywracanie ustawień fabrycznych w systemie Android, 72 godziny blokowania, jeśli zmienisz hasło, a następnie sformatujesz

Bezpieczeństwo nigdy nie jest zbyt duże, szczególnie w przypadku naszych smartfonów, ale czasami nadmiar zapału może prowadzić do nieprzyjemnych epizodów. Tak jest w przypadku Ochrona przywracania ustawień fabrycznych, funkcja wprowadzona na Androidzie Lollipop 5.1 i zaprojektowana jako system bezpieczeństwa na wypadek kradzieży smartfona.

Logika działania tej funkcji jest następująca: jeśli po zmianie hasła do konta Google zostanie wykonane przywrócenie ustawień fabrycznych, system interpretuje tę akcję jako próbę zablokowania dostępu użytkownika do danych smartfona przez złodzieja. W ten sposób Google uruchamia a 72-godzinna blokada urządzenia co sprawia, że ​​nie można go używać z żadnym kontem.

Android 5 OEM odblokowanie 1

Niestety nie jest powiedziane, że sekwencja tych działań zawsze ma miejsce po kradzieży, dlatego jeśli użytkownik zmieni swoje hasła, a następnie zdecyduje się sformatować smartfona, znajdzie się na drogiej ozdobie przez 3 dni. Ponadto, nie ma innego rozwiązania niż cierpliwe czekanie na minięcie tych godzin, aby móc ponownie uzyskać dostęp do smartfona przy użyciu starych haseł za pośrednictwem wszystkich procedur weryfikacji Google.

Jednak, aby wyłączyć tę obosieczną funkcję, jest jeszcze jeden sposób: musisz interweniować w Opcje programistyczne, włącz odblokowywanie OEM, a następnie odrzuć ochronę przywracania ustawień fabrycznych. Pozostaje jednak inny limit, a mianowicie brak jakiegokolwiek powiadomienia ze strony Google, dotyczącego aktywacji 72-godzinnego bloku, jeśli zostaną przeprowadzone powyższe operacje.

Mamy nadzieję na udoskonalenie tej funkcji w kolejnych aktualizacjach Androida.