PSA: bądź świadomy tego nowego oszustwa polegającego na wyłudzaniu wiadomości tekstowych FedEx

PSA: bądź świadomy tego nowego oszustwa polegającego na wyłudzaniu wiadomości tekstowych FedEx 1

Nowy oszustwo typu phishing, podszywające się pod wiadomość SMS od FedEx, robi obchód i próbuje ukraść dane osobowe od odbiorców.

Fałszywy tekst wydaje się wyświetlać standardowy kod śledzenia FedEx, ale zachęca użytkowników do wprowadzenia dodatkowych „preferencji dostarczania” wiadomości ABC zgłoszone. Jeśli znasz phishing, prawdopodobnie wiesz, dokąd to zmierza.

Ten link „preferencji dostarczania” faktycznie prowadzi do fałszywej strony internetowej prowadzonej przez oszustów. Odtąd będą próbować uzyskać informacje osobiste lub finansowe od odbiorcy oszustwa.

Podczas gdy wiele oszustw związanych z wyłudzaniem informacji jest dość oczywistych, jeśli wziąć pod uwagę kilka szczegółów, wzrost liczby alertów i wiadomości SMS z pewnością nieco zmoczył wodę.

Trochę Amazon użytkownicy mogą na przykład znać wiadomości tekstowe od kierowców dostarczających w trybie Prime, gdy potrzebują pomocy w znalezieniu miejsca zamieszkania. Chociaż początkowo są podejrzane, te wiadomości tekstowe są w rzeczywistości uzasadnione.

Z drugiej strony FedEx twierdzi, że nigdy nie wysyła niechcianych SMS-ów lub e-maili do klientów, którzy żądają jakichkolwiek danych osobowych lub pieniędzy.

Rozróżnianie wiarygodnych tekstów od prób wyłudzania informacji może być nieco trudniejsze, ale należy pamiętać o kilku rzeczach, które mogą pomóc uniknąć oszustw.

    Spójrz na adres URL. Jeśli tekst twierdzi, że pochodzi od FedEx, adres URL powinien brzmieć fedex.com – nie dziwne odgałęzienie, takie jak „fedx” lub „fed-ex”. To samo dotyczy Amazon.Nie poddawaj się w trybie pilnym. Większość prób phishingu polega na pilnym oszustwie użytkowników. Wszystko, co nakłada krótki czas na odpowiedź, jest powodem do podejrzeń.Unikaj podawania danych osobowych lub pieniędzy. Renomowane firmy nie proszą o pieniądze, numer ubezpieczenia społecznego ani inne informacje, aby dostarczyć paczkę. Jeśli o to poprosi tekst, nie klikaj żadnych linków i po prostu je usuń.Spójrz na pisownię. Nie musisz być angielskim świstem, aby wykryć literówki lub inne błędy gramatyczne podczas próby phishingu. Każda taka pomyłka w tekście jest prawdopodobnie pewnym znakiem, że jest to oszustwo.

Ponownie, najlepszą radą jest być nieco podejrzanym wobec niechcianej komunikacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, usuń wiadomość i skontaktuj się z firmą za pośrednictwem zweryfikowanego medium.