Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Psy potrafią wyczuć stres w pocie i oddechu ludzi

Psy urodziły się ze świetnym węchem, wiemy o tym. Ich zimne nosy mają tak potężne receptory, że mogą wykrywać narkotyki, proch strzelniczy i wirusy, takie jak Covid-19 w ciągu kilku sekund. Wygląda jednak na to, że psy potrafią dokładnie wyczuć coś jeszcze: stres ich właścicieli.

Niedawne badanie przeprowadzone na Queen’s University w Wielkiej Brytanii wykazało, że psy są w stanie wykrywać sygnały fizjologiczne wytwarzane przez kortyzol, hormon stresu. Dzięki temu mogą doskonale rozpoznać, czy dana osoba jest zestresowana, czy nie.

Jak? Cóż, po prostu przez wąchanie potu lub oddechu właściciela.

Możesz czuć stres przez mile

Przez Pexels

Kiedy człowiek jest zestresowany, ciało przechodzi ważne zmiany fizjologiczne i psychologiczne. Wśród nich tachykardia i przykurcze w żołądku i sercu, które mogą wpływać na oddychanie i ludzki pot.

Dla nas te zmiany hormonalne są niezauważalne, ponieważ nasz nos prawie nie ma 5 milion receptorów węchowych. Ale dla zwierząt takich jak psy, które mają ponad 200 milionów receptorów, stres związany z węchem jest dość prosty.

Naukowcy biorący udział w tym badaniu zebrali próbki oddechu i potu od 36 osób, które poproszono o liczenie wstecz w jednostkach po 17 (miało to stymulować produkcję kortyzolu). Ich celem było pokazanie, że psy mogą reagować na stany psychiczne swoich właścicieli, i tak się stało.

Podając te próbki płynów psom różnych ras, w tym kundlowi, zespół zauważył, że byli w stanie zidentyfikować pot i oddech osób zestresowanych. Niektórzy potrafili nawet odróżnić próbki od osób, które pozostawały zrelaksowane podczas testu arytmetycznego.

Ich odkrycia sugerują, że psy potrafią wyczuć stres z 93,75% dokładnością. Więc jeśli mamy ciężki dzień, nasz psi towarzysz nam prędzej czy później powie.

„Podczas gdy psy w tym badaniu zostały przeszkolone, aby różnicować próbki, możliwe jest, że nawet niewytrenowane psy mogą wykryć zmiany zapachu, gdy człowiek jest zestresowany”.

Clara Wilson, doktorantka na Queen’s University

Te odkrycia mogą pomóc wielu osobom (z psem lub bez)

Szkolenie psów usługowych i terapeutycznych na stres może być teraz możliwe / Kredyty: Cloudfront

Po potwierdzeniu sposobu, w jaki psy wykrywają zapachy związane ze stresującymi sytuacjami, zespół doszedł do wniosku, że ich badania mogą mieć ważne zastosowania w przyszłości.

Na przykład, gdyby psy mogły być wyszkolone do natychmiastowego wykrywania tych zmian hormonalnych, ludzie cierpiący na lęk lub zespół stresu pourazowego mogliby mieć wczesną diagnozę i leczenie.

Ponadto badanie to zdecydowanie wykazało, że ludzie pachną inaczej, gdy są zestresowani. To, co dalekie od bycia nieistotnym faktem, może być przydatne w rozwoju przyszłych terapii przeciwko kortyzolowi.

Krótko mówiąc, po raz kolejny psy pokazały nam, że potrafią zrozumieć, jak naprawdę się czujemy.

Bibliografia:

ruffday? Psy potrafią wykryć, czy ludzie są zestresowani, wynika z badań https://www.theguardian.com/science/2022/sep/28/dogs-can-detect-people-zestresowany-research-odour-profile

Psy potrafią odróżnić zapachy od stanu wyjściowego człowieka od zapachów stresu psychicznego. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0274143


Table of Contents