Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Python i PHP’nin Karşılaştırılması

Python i PHP’nin Karşılaştırılması

fark

Python ile PHP‘yi karşılaştırmak için jej iki dilin de üst düzey, çok amaçlı, çok yöntemli ve yorumlanmış diller olduğunu söylemek gerekir. Yüksek seviye, insan diline çok yakın olmaları ve çok amaçlı olmaları, farklı yerlerde kullanılabilecekleri anlamına gelir. Çoklu yöntem, işlevsel, nesne yönelimli veya başka türlü olabilen bir program yazma rutini veya yöntemini ifade eder. Ayrıca programın kodnun satır satır yürütüldüğü ve tüm projenin bir kerede derlenmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Python, 1990 rok Guido van Rossum tarafından tasarlandı ve PHP, 4 lata Sonra, 1994 rok Bay Rasmus Lerdorf tarafından tanıtıldı. Python, PSFL Lisansı altında yayınlandı w PHP, PHP Lisansı altında yayınlandı.

PHP çok amaçlı olmasına rağmen, çoğunlukla web sayfaları oluşturmak için kullanılır. Możesz używać Pythona, mobilnego uygulama geliştirme, web tasarımı, oyun geliştirme, yapay zeka, makine öğrenmesi, veri madenciliği gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bir sonraki fark sözdiziminde veya bu iki dilin yazım kurallarındadır. PHP sözdizimi Python’dan daha karmaşıktır ve PHP’yi öğrenmek için biraz daha fazla çalışmanız gerekir. Python veya PHP’nin iki yolu arasında sıkışıp kaldıysanız, bu iki dilin farklı boyutlarını kontrol etmek için bizimle kalın.

PHP, czy Python jest popularny?

Programcılar tarafından popülerlik ve kullanım miktarı açısından Python, PHP’den bir boyun ve boyun daha yüksektir. Bu dil çok iyi bir büyüme gösteriyor ve 2019’da Java ve C’den sonra dünyanın en çok kullanılan üçüncü programlama dili olarak sıralandı. Tiobe sitesine göre PHP dili 8. sırada yer allıyor. Ayrıca aşağıdaki grafikte 2004’ten günümüze PHP i Python’un popülaritesini görebilirsiniz:

Python’un PHP ile öğrenme ve kolaylık açısından karşılaştırılması

Bir dille çalışmanın karmaşıklığı veya zorluğu, seçimimizde çok önemli bir rol oynar. Bir dili öğrenmek ne kadar kolaysa, insanlar arasında popüler olma olasılığı da o kadar yüksektir. Kullanım kolaylığı açısından Python bu bölümün tartışmasız kazananıdır ve bu konuda PHP’den daha iyi performans göstermiştir. Aslında Python ile kodlama yapmak daha çok bir bilgisayarla konuşmak gibidir ve sadece İngilizce’ye aşina olmanız yeterlidir. Python’un sözdizimi basit ve akıcıdır ve bu dille çalışmak tatlı ve keyifli bir deneyim olacaktır.

Öte Yandan PHP, büyük projelerde iyi kullanılan eski ve yerleşik bir dildir. PHP tek başına zor bir dil değil ancak Python ile kıyaslandığında bu dilin rakibinin üstün olduğunu söylemeliyiz. PHP öğrenmek Python’dan biraz daha zordur ve kendi karmaşıklıkları vardır. Ayrıca PHP, C diline benzer bir yapıya sahiptir ve daha önce bu dil ile programlama yaptıysanız PHP ile kolayca iletişim kurabilirsiniz.

Hangi dilin desteği daha iyi?

PHP mi yoksa Python mu öğreneyim diye sorulursa hem PHP’nin hem de Python’un arkasında geniş bir programcı topluluğu olduğunu bilmelisiniz. PHP, web tasarımında uzun süredir kullanılmaktadır ve birçok programcı tarafından güvenilmektedir. Bu nedenle, bu alanda uzman ve uzmanlarınyardımına her zaman güvenebilirsiniz. Python’un PHP’den farklı olarak uygulamasında herhangi bir sınırlaması yoktur ve web sayfalarının oluşturulması dışında çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Bu çeşitlilik Python kullanıcılarının sayısının artmasına neden oldu ve sonuç olarakyardım alabileceğiniz birçok kişi var.

Kup şirketler Python w PHP’ye güveniyor ve bu iki dili hassas kısımlarda kullanıyor. Örneğin Google, birkaç yıl önce Python’a gitti ve bunu YouTube gibi bazı ürünlerinde kullanıyor. Buna karşılık, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress, PHP ile oluşturulmuştur. Bu başarılı markaların PHP i Python’a olan güveni, programcılara bunları kolaylıkla kullanma konusunda gönül rahatlığı verir.

PHP i Python są obsługiwane w łatwy sposób?

Bir hizmetin veya ürünün fiyatı tercihimizde önemli bir parametre olduğundan, kullanmadan önce maliyetleri hakkında biraz araştırma yapmak daha iyidir. Günümüzde çoğu teknoloji ve programlama dili ücretsiz olarak sunulmaktadır, ancak kullanmak için lisans almanız gereken MATLAB dili gibi bazıları hala ücretlidir. Ancak Python i PHP’yi karşılaştırırken jej iki dilin de tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olduğunu belirtmeliyiz.

PHP veya Python’a ödeme yapılsaydı, bu kadar çok geliştirici olacağını düşünüyor musunuz? Belki olurdu, ancak kullanıcıların ücretsiz bir alternatif araması daha olasıydı. Neyse bu bölümde her iki dil de aynı yere yerleştirilmiş ve bir beraberliğe ulaşmış oluyoruz.

Python, znasz PHP, czy chcesz go używać?

PHP sürüm 5 biraz yavaştı ve verilerin işlenmesi daha fazla zaman aldı. Ancak PHP sürüm 7’nin tanıtılmasıyla durum değişti ve bu dilin hızı önemli ölçüde arttı. php7 tipik bir Python programından neredeyse 3 kat daha hızlı çalışır ki bu çok iyi bir sayıdır. Web uygulamalarında hızın çok önemli olduğunu kimse inkar edemez. Özellikle trafiğin yoğun olduğu ve hassas sitelerde bu konunun önemi artmaktadır.

Örneğin, günde milyonlarca ziyaretçisi olan bir bankacılık sistemini düşünün, bu sistemin 3 saniyelik bir gecikmesi olursa tüm sistemde sorun yaratabilir. Tabii bu farkın basit programlarda pek fark edilmediğini de belirtmeliyiz. Örneğin normal bir hesaplamada 10 milisaniyenin 30 milisaniyeden pek bir farkı yoktur ancak karmaşık ve ağır hesaplamalarda bu sayının artması sistem performansını çok olumsuz etkileyebilir. Yani bu bölümün kazananı PHP.

Python i PHP’nin çerçeveler açısından karşılaştırılması

bu iki dilin çerçevelerinden de bahsetmemiz gerekir. Python, web sayfaları oluşturmak w Django, Flask ve Pylons gibi popüler çerçevelere sahiptir. Możesz korzystać z PHP, Codeigniter, Zend, Laravel i Symfony, aby uzyskać więcej informacji w języku popüler çerçevelere sahiptir.

Django, esnekliği, yüksek hızı, güvenliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle en popüler Python çerçevesi haline geldi. Django o kadar güçlüdür ki birçok uygulama ve site onunla oluşturulmuştur. Możesz korzystać z PHP, Laravel i Codeigniter olmak üzere iki framework, który może być używany do tworzenia sahipów.

Python’u PHP ile kütüphaneler açısından karşılaştırma

Bu bölümde Python, PHP’yi büyük bir farkla yener. Python kütüphaneleri çok çeşitlidir ve sayıları da çok fazladır. Kütüphaneler Python’a çeşitli özellikler katmış ve Python’un çeşitli teknoloji sektörlerine girmesini sağlamıştır. Buna karşılık PHP, programcıların projelerine mevcut genel paketleri eklemek için Composer’ılanabilecekleri Packagist adlı bir paket deposu kullanır. Python, oyun geliştirme, mobil uygulama geliştirme, web tasarımı, yapay zeka, makine öğrenimi, veri madenciliği gibi birçok farklı alan için kütüphanelere sahiptir. kitaplıkları hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki makaleyi okumayı uutmayın.

Python i PHP’de Hata Ayıklama nasıldır?

Hata ve hata yönetimi, programlamanın ayrılmaz bir parçasıdır ve programlama yaparken mutlaka çeşitli sorunlar ve hatalarla karşılaşacaksınız. Bu hataları düzeltmeye hata ayıklama denir ve programcı hata ayıklama ile çok uğraşır. Python, PDB (Python Debuger) adlı güçlü bir hata ayıklayıcı kullanır. Bu hata ayıklayıcıyla çalışmak çok kolaydır ve acemi kullanıcılar żółci onunla etkileşime girebilir. Buna karşılık PHP, iyi bir performansa sahip XDebug hata ayıklayıcısını kullanır. Hem PDB hem de Xdebug, profesyonel hata ayıklayıcılar olarak kabul edilir ve çeşitli yeteneklere sahiptir. Wymagane, PHP Veya Python bu bölümde de kazanan olarak ilan edilemez.

Pobieranie premium motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobieranie premium motywów WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumdarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie HuaweiPobierz motywy WordPress za darmodarmowy kurs on-line