Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Recenzja Asus ROG Ally: Oślepiony mocą!

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Recenzja Asus ROG Ally: Oślepiony mocą!

Asus ROG Ally to przenośny komputer do gier, który stał się bardzo popularny zaraz po premierze. Rynek przenośnych komputerów do gier jest wciąż całkiem nowy i powoli zyskuje na popularności, w miarę jak na rynek trafia coraz więcej urządzeń takich jak ROG Ally, Steam Deck i AYANEO Air 1S. Wynika to przede wszystkim z potężnego sprzętu, ale urządzenie to coś więcej niż tylko sprzęt.

Sercem ROG Ally jest procesor AMD Ryzen Z1 Extreme APU, który podobno został zaprojektowany specjalnie z myślą o przenośnych komputerach do gier. Czy wydajność jest wystarczająca, aby ROG Ally odniósł sukces jako przenośny komputer do gier? Dokładnie to testowaliśmy na naszym urządzeniu testowym przez ostatnie dwa tygodnie. W tym artykule wyjaśnimy dobre, złe i interesujące rzeczy dotyczące ROG Ally. Zaczynajmy.

Recenzja Asus ROG Ally: Buduj i projektuj

ROG Ally nie jest najlepszy pod względem konstrukcyjnym, ale jest bardzo dobrze zaprojektowany. ROG Ally jest wykonany głównie z poliwęglanu, dzięki czemu jest dość lekki i waży zaledwie 608 g. Logo ROG można zobaczyć z przodu i z tyłu. Z tyłu znajduje się otwór wentylacyjny w kształcie logo ROG, a wzdłuż środka pleców biegnie pionowo nachylony pasek odblaskowy, który odbija różne kolory w zależności od kąta. Biały kolor wygląda bardzo dobrze, ale bardzo łatwo się brudzi, więc trzeba o niego trochę dbać. Otrzymujesz plastikową podstawkę, do której możesz zadokować ROG Ally, aby grać bez użycia rąk z zewnętrznym kontrolerem.

Z przodu ROG Ally znajdują się elementy sterujące, głośniki i wyświetlacz. Na górze znajdują się wszystkie wejścia i wyjścia, spusty, przyciski na ramionach i kilka otworów wentylacyjnych. Z tyłu znajdują się jeszcze dwa przyciski i kilka otworów wentylacyjnych dla wentylatorów. Ergonomia nie jest jednak świetna, a ręce szybko się męczą już po 30 minutach grania na ROG Ally. Z tyłu po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby prawidłowo trzymać urządzenie, a dwa przyciski wystają, co utrudnia trzymanie urządzenia, starając się ich nie naciskać.

Ogólnie rzecz biorąc, ROG Ally jest dobrze wykonany i ma dobry design, ale mógłby być nieco wygodniejszy w dłoni podczas dłuższych sesji grania.

Recenzja Asus ROG Ally: We/Wy i łączność

ROG Ally ma układ kontrolera podobny do kontrolera XBOX. Przyciski wydają się klikalne i responsywne. Spusty są nieco zbyt łatwe do naciśnięcia, powinny stawiać większy opór. Przyciski na ramionach działają zgodnie z oczekiwaniami i zapewniają dobrą reakcję. Z przodu znajdują się dwa dodatkowe przyciski, lewy otwiera Centrum Dowodzenia (w którym znajdują się wszystkie skróty i szybkie przełączniki), a prawy otwiera Armory Crate SE (ulepszona wersja aplikacji Armoury Crate z dodatkowymi funkcjami dla aplikacji ROG Ally). Wszystkie cztery przyciski funkcyjne można bardzo łatwo nacisnąć. Z tyłu znajdują się jeszcze dwa przyciski, które można przypisać w grze.

Drążki są czułe i gładkie, ale nie tak łatwo je nacisnąć, gdy potrzebujesz funkcji L3 i R3 w grach. Posiadają pierścień RGB wokół podstawy, który można dostosować za pomocą aplikacji Armoury Crate SE. Na górze umieszczono przycisk zasilania ze zintegrowanym czujnikiem linii papilarnych, który przy prawidłowym działaniu jest bardzo szybki. Na górze znajduje się również rząd przycisków głośności.

Oto wszystkie wejścia/wyjścia dostępne w ROG Ally:

 • 1x interfejs ROG XG Mobile (8 linii ekspresowych PCI, można podłączyć do mobilnej karty graficznej RTX 4090).
 • 1x port combo USB typu C (z USB 3.2 Gen2x2, 20 Gb/s, DP 1.4 wsparcie).
 • 1x 3Gniazdo audio 0,5 mm.
 • 1x gniazdo Micro SD (UHS-II, Micro SD 4.0).

Jeśli chodzi o łączność, ROG Ally obsługuje Wi-Fi 6E i Bluetooth v5.2. Obydwa działały zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ uzyskaliśmy pełną prędkość 300 Mb/s za pośrednictwem naszego połączenia WLAN, a nasz kontroler Bluetooth nie wykazywał żadnych opóźnień podczas używania z ROG Ally.

Recenzja Asus ROG Ally: wyświetlacz i dźwięk

ROG Ally posiada: 7-calowy wyświetlacz FullHD (IPS), który aktualizuje się z częstotliwością 120 Hz i oferuje 100% gamę kolorów sRGB. Jest to 10-punktowy wyświetlacz wielodotykowy, który oferuje wspaniałe kolory i współczynnik kontrastu. Wszystkie gry, w które graliśmy na ROG Ally, wyglądały żywo i atrakcyjnie. Dzięki jasności do 500 nitów wyświetlacz jest wystarczająco jasny, aby można go było używać na zewnątrz. Jest to jednak błyszczący wyświetlacz, który powoduje wiele odbić pod wpływem bezpośredniego światła. Wyświetlacz chroniony jest szkłem Corning Gorilla Glass Victus i warstwą Gorilla Glass DXC. Wrażenia z oglądania na ROG Ally są całkiem dobre. Jednak największym problemem podczas korzystania z ekranu dotykowego ROG Ally jest to, że punkty dotykowe na powierzchni są tak małe, że trudno jest reagować palcami na systemie operacyjnym.

ROG Ally jest wyposażony w przednie głośniki stereo i 3Gniazdo audio 0,5 mm. Głośniki mają moc 1W i obsługują Dolby Atmos oraz Hi-Res Audio. Sygnał wyjściowy jest głośny i mocny oraz zapewnia dobre wrażenia dźwiękowe podczas grania w gry lub oglądania multimediów na ROG Ally. Gniazdo audio zapewnia również bardzo głośny i wyraźny dźwięk po podłączeniu do zewnętrznych słuchawek lub głośników.

Ogólnie rzecz biorąc, ROG Ally to bardzo dobre urządzenie, jeśli chodzi o wrażenia wizualne i dźwiękowe. Ponieważ pochodzi z Windows 11, możesz łatwo przesyłać strumieniowo ulubione treści i muzykę, tak jak na zwykłym komputerze.

Recenzja Asus ROG Ally: doświadczenie z oprogramowaniem

ROG Ally działa Windows 11 z pewnymi poprawkami od Asusa w celu dostosowania go do urządzenia przenośnego. Szczerze mówiąc, doświadczenie z oprogramowaniem nie jest szczególnie dobre. Chociaż Windows 11 oferuje obsługę dotyku, ale nie działa dobrze na ROG Ally. Regularnie napotykamy problemy, takie jak niedziałający czujnik odcisków palców, losowe awarie gier, aktualizacja wyskakujących okienek zakłócających naszą sesję gry poprzez minimalizowanie gry bez ostrzeżenia i wiele innych tego typu irytacji.

Wszystkie te problemy, wraz z tysiącami specjalnych programów uruchamiających i usług działających jednocześnie podczas uruchamiania gry, sprawiają, że jest to bardzo frustrujące doświadczenie. Prawie wyrzuciliśmy go podczas wstępnej konfiguracji, ponieważ konfiguracja ROG Ally wcale nie jest przyjazna dla użytkownika.

Asus dodał kilka własnych funkcji, aby ułatwić użytkownikom pracę. Centrum dowodzenia zapewnia wszystkie niezbędne skróty, np. do trybu zasilania, monitorowania statystyk w czasie rzeczywistym, klawiatury ekranowej, trybu kontrolera, ustawień głośności i jasności itp.

W aplikacji Armoury Crate SE możesz znaleźć całą swoją kolekcję gier w jednym miejscu, wraz ze wszystkimi ustawieniami związanymi z grą. Możesz dostosować wskaźniki wydajności, ustawienia RGB, profile gier, kontrolery, przyciski, makra itp. Wszystko to można edytować za pomocą aplikacji Armoury Crate SE. W przeciwnym razie jest to podstawowa wersja Windows 11 Dom ze wszystkimi jego zaletami i wadami.

Port USB typu C obsługuje port Display 1.4dzięki czemu ROG Ally można podłączyć do zewnętrznego wyświetlacza i używać go jako pełnoprawnego urządzenia Windows 11 szt. Ogólnie rzecz biorąc, oprogramowanie ROG Ally nie jest zbyt dobre i w większości denerwujące w użyciu.

Recenzja Asus ROG Ally: Wydajność

ROG Ally jest napędzany przez procesor AMD Z1 Extreme APU wraz z grafiką AMD Radeon RDNA3. Jest to obsługiwane przez 16 GB dwukanałowej pamięci LPDDR5 6400 MHz i dysk M.2 Dysk SSD Gen4 o prędkości do 5000 MB/s. APU może być taktowany maksymalnie 50,10 GHz i ma maksymalne TDP na poziomie 30 W.

W ROG Ally dostępne są zasadniczo cztery tryby zasilania:

 • Na akumulatorze – 10 W (cichy), 15 W (wydajny) i 25 W (turbo)
 • Podłączony – 30 W (Turbo)

ROG Ally po prostu miażdży konkurencję, jeśli chodzi o surową moc. Nawet przy zasilaniu bateryjnym tryb TDP 25 W może zapewnić 40-60 klatek na sekundę przy średnich ustawieniach w przypadku najbardziej wymagających tytułów, o ile wystarczy bateria (która, co zabawne, nie jest długa). Najlepszy balans pomiędzy wydajnością a czasem pracy baterii zapewnia tryb TDP o mocy 15 W, który zapewnia przyzwoitą liczbę klatek na sekundę i nieco lepiej oszczędza baterię.

Jeśli zawsze jesteś w pobliżu źródła zasilania i chcesz korzystać z ROG Ally, gdy jest on podłączony, możesz zwiększyć moc do 30 W TDP, aby uzyskać najlepszą możliwą wydajność, podczas gdy konsola wyrzuca gorące powietrze do tyłu. Oto kilka testów porównawczych pamięci masowej, procesora i procesora graficznego ROG Ally dla wszystkich maniaków metrycznych.

Podsumowując, ROG Ally jest prawdopodobnie jednym z najlepszych urządzeń, jeśli chcesz mieć w dłoni potężny komputer do gier.

Recenzja Asus ROG Ally: bateria i elementy termiczne

ROG Ally jest wyposażony w ogniwo 40 Wh i obsługuje moc ładowania do 65 W. W zestawie znajduje się zasilacz o mocy 65 W, który nie jest zbyt przenośny, ale pozwala naładować ROG Ally do 100% w około 2 godziny. ROG Ally obsługuje także ładowanie Power Delivery do 65 W. Dzięki temu możesz użyć dowolnej ładowarki Power Delivery o mocy wystarczającej do zasilania ROG Ally.

Żywotność baterii ROG Ally nie jest szczególnie dobra. Podczas grania z 15W TDP trwa to ok 2 godziny. Na przykład w FIFA 21 trwało to 4 Gry. Przy 25 W TDP bateria jest rozładowywana w ciągu ok 1 godzina. Opcja 10 W TDP rzeczywiście utrzymuje baterię nieco dłużej, ale ma to wpływ na wydajność ROG Ally. Jeśli grasz w gry wymagające mniej zasobów, powinieneś trzymać się opcji TDP 10 W i 15 W, aby uzyskać najlepszą żywotność baterii przy rozsądnej wydajności. ROG Ally w żadnym wypadku nie jest mistrzem baterii.

Jeśli chodzi o termikę, ROG Ally nagrzewa się, ale tak naprawdę nie czujesz ciepła na dłoniach, ponieważ nie rozprzestrzenia się ono po całym ciele. Bliźniacze wentylatory ROG Ally inteligentnie odprowadzają ciepło z dłoni za pomocą antygrawitacyjnych rurek cieplnych. Stwierdziliśmy, że temperatura sięgała 85 stopni Celsjusza, gdy urządzenie pracowało w trybie maksymalnego TDP wynoszącego 30 W. Podczas grania w trybie 15 W TDP temperatury wahały się od 50 do 65 stopni Celsjusza. To dobre wartości jak na tak kompaktową obudowę o tak dużej mocy. Szum wentylatora jest obecny i jest zdecydowanie zauważalny podczas odtwarzania głośników.

Recenzja Asus ROG Ally: werdykt

ROG Ally to bardzo wydajny przenośny komputer do gier. Na ROG Ally można grać w prawie każdą grę New Age przy przyzwoitej liczbie klatek na sekundę. Wydajność znacznie wzrasta po podłączeniu, a najlepsze możliwe wrażenia można uzyskać, trzymając to małe urządzenie w dłoni. Ale cała ta wydajność odbywa się kosztem wytrzymałości, ponieważ gdy zaczniesz cieszyć się grą, będziesz prześladować niepokój związany z baterią. A potem jest słabo zoptymalizowany Windows 11, która przeraża nawet entuzjastów gier na PC.

Jeśli jesteś w stanie znieść wszystkie niedogodności ROG Ally, jest to najlepszy przenośny komputer do gier, jaki możesz obecnie kupić. Jeśli jednak tak jak my jesteś osobą, która oczekuje i docenia pełne wrażenia z kupowanych przez siebie urządzeń, lepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w urządzenie takie jak Steam Deck. Za cenę 799 dolarów lub 69999 INR, ROG Ally dla większości nie jest produktem o dobrym stosunku jakości do ceny, ale dla niektórych może być dobrodziejstwem.

Kup Asus ROG Ally (USA) | Kup Asus ROG Ally (Indie)

Plusy

 • Niesamowite wykonanie
 • Kompaktowy i przenośny rozmiar
 • Dobry wyświetlacz i głośniki
 • Dobra wydajność cieplna

Cons

 • Słaba żywotność baterii.
 • Słaba ergonomia przy dłuższym użytkowaniu
 • Złe doświadczenie z oprogramowaniem