Recenzja Deepin Linux: stylowe Distro czy Spyware?

Deepin jest wschodzącą gwiazdą wśród dystrybucji Linuksa, dzięki połączeniu eleganckiego środowiska graficznego ze stabilnością i niezawodnością Debiana. Ale Deepin jest także dzielącą dystrybucją Linuksa, zarówno ze względu na jego chińskie pochodzenie, jak i pewne sporne wybory jej twórców.

Gdzie różni się od alternatyw? Co oferuje w porównaniu do innych dystrybucji? Jak to jest w codziennym użytkowaniu? Czy musisz się martwić o bezpieczeństwo swoich danych, jeśli używasz ich jako podstawowego systemu operacyjnego?

Głęboko wGłównym celem jest zapewnienie niezawodnego, ale także pięknego i łatwego w użyciu środowiska pracy. W dużym stopniu osiąga to. Wygląda atrakcyjnie i jest wyjątkowy wśród swoich rówieśników. Ale jest również daleki od doskonałości, a niektóre pęknięcia pojawiają się na jego wypolerowanej powierzchni.

Twoja typowa łatwa instalacja

Instalacja Deepina jest tak prosta, jak każda inna nowoczesna dystrybucja Linuksa. Najtrudniejszym krokiem jest pobranie pliku ISO i przekonwertowanie go na bootowalną płytę DVD lub USB.

Przegląd Deepin Łatwa instalacja

Uruchamiając system, sama instalacja jest klasyczną sekwencją kroków, w których decydujesz, gdzie ją zainstalować, w jakim języku, jakie będą aliasy komputera i użytkownika, a także kilka kliknięć przyciskami „Dalej”.

Od samego początku osobliwy wybór rzuca cień na jego wiarygodność: Deepin jest jedną z niewielu dystrybucji Linuksa, w których instalacja nie może być kontynuowana, chyba że zaakceptujesz umowę licencyjną użytkownika końcowego.

Deepin Review Eula

Wiesz… tak jak Windows.

Piękny i łatwy w użyciu

Nawet najbardziej zagorzali krytycy muszą uznać, że Deepin zapewnia jedno z najpiękniejszych, kompletnych i dobrze zaprojektowanych środowisk pulpitu typu open source. Estetyka i spójność wizualna są jej podstawowymi składnikami.

Przegląd Deepin Kliknij prawym przyciskiem menu Ustawienia wyświetlania

Siłą stojącą za pulpitem Deepina jest ta sama moc KDE: framework QT. Zapewnia Deepinowi doskonałą mieszankę technologii, wydajności i wyglądu. Wyświetla cienie, przezroczystość i animacje bez zużywania znacznych zasobów. Jest „aktualny” bez potrzeby stosowania „aktualnego” sprzętu.

Deepin ma świetne domyślne opcje dla motywu okna, ikon i używanej tapety oraz oferuje dostęp do interesujących alternatyw dla nich wszystkich, jeśli nie jesteś zadowolony z ustawień domyślnych. Niestety większość z nich wydaje się zbyt podobna – nawet początkowo efektowne tapety. Oto przykład: czy możesz odróżnić dwa motywy ikon: „Deepin” i „Deepin Dark?”

Deepin Review Niespójności projektowe

Przejrzystość, jeden z kluczowych elementów jej wyglądu, regularnie okazuje się denerwująca, a nie piękna. Utrudnia czytanie białego tekstu na przezroczystym tle, gdy jest biały windows stoją za nim – np. gdy „menu główne” otwiera się przed przeglądarką, która wyświetla stronę główną popularnej wyszukiwarki.

Oryginalne ujęcie

Deepinowi udaje się wyróżnić w porównaniu do wszystkich innych dystrybucji, podążając własną, unikalną ścieżką. Osiąga to, wykraczając poza to, co robi wiele innych dystrybucji. Zamiast oferować oryginalne motywy okien, zestawy ikon i tapety, a także niektóre głównie estetyczne poprawki popularnych aplikacji, Deepin oferuje własne niestandardowe alternatywy oprogramowania.

Recenzja Deepin Looking Shiny

Dock jest prawdopodobnie najważniejszym – i dopracowanym – spośród nich, ponieważ jest to również pierwsza rzecz, którą zauważysz podczas logowania. Zastępując główny pasek zadań systemu operacyjnego, Dock jest miejscem, w którym uruchamiasz i zarządzasz wszystkimi pozostałymi dostępne oprogramowanie i kontroluj swój komputer. Jest inteligentnie zaprojektowany, aby prezentować wszystko w zorganizowany sposób, grupując programy uruchamiające programy, ikony w zasobniku i przyciski systemowe, aby ułatwić dostęp. A dla tych, którzy nie przepadają za dokowaniem – zwanym tutaj „trybem mody” – może przejść do bardziej standardowego paska zadań obejmującego cały dół ekranu o nazwie „Tryb efektywny”.

Recenzja Deepin Błyszcząca z problemami

W odróżnieniu od jakiegokolwiek Panelu sterowania znalezionego w jakiejkolwiek innej dystrybucji – a nawet smaku Windows – Deepin przedstawia wszystkie opcje związane z systemem w panelach mieszkających na „pasku bocznym”, który pojawia się na prawej krawędzi ekranu. To Deepin's Control Center, a podejście sprawia, że ​​wszystko, co niezbędne, jest dostępne za jednym kliknięciem.

Deepin Review Dark Theme

Deepin's ma własny menedżer plików, który na palcach między nowoczesnym i klasycznym podejściem do tematu i wydaje się być mieszanką Dolphin, Nautilus i Thunar. Podąża za językiem wizualnym Deepina: wygląda „czysto” i oferuje łatwy dostęp do wszystkich jego funkcji. Działa tak, jak wszyscy oczekują od stosunkowo nowoczesnego menedżera plików, umożliwiając łatwe kopiowanie, przenoszenie, zmianę nazwy lub usuwanie plików i folderów, dostęp do zawartości podłączonych urządzeń i udziałów sieciowych lub podgląd obrazów.

Screenshot przeglądu Deepin

Zrzut ekranu robi to, co obiecuje jego nazwa, zdolny do przechwycenia wszystkiego wyświetlanego na ekranie do pliku obrazu natychmiast po uruchomieniu.

Rejestrator recenzji Deepin

Screen Recorder, podobnie użyteczny i prosty w użyciu, pozwala użytkownikowi przechwycić dowolną część ekranu jako plik wideo lub animowany GIF.

Deepin Review Voice Recorder

Jeszcze prostszy w użyciu dyktafon sprawia, że ​​robienie notatek głosowych jest bardzo łatwe, a jego interfejs bardziej przypomina prosty smartfon niż skomplikowaną aplikację komputerową.

Deepin Review Media Player

Film Deepin może odtwarzać dowolny plik multimedialny, który rzucisz na niego lub przynajmniej wszystkie te, które próbowaliśmy. Jest to dobra alternatywa dla znacznie popularniejszych odtwarzaczy multimedialnych, takich jak VLC lub MPlayer, i działa dobrze jako ich pełny zamiennik, jeśli nie potrzebujesz żadnych określonych funkcji lub funkcji, które oferują (np. Zaawansowane filtry i zarządzanie strumieniami VLC pozwala ).

Przeglądarka zdjęć Deepin Review

Są to te, które uważamy za najważniejsze aplikacje z tej grupy, ale nie są to jedyne. Deepin oferuje również odtwarzacz muzyki, przeglądarkę obrazów, kalkulator, kalendarz, terminal, monitor systemu (Menedżer zadań) oraz menedżera sterowników graficznych, który pomaga przy instalacji sterowników GPU.

Przegląd systemu Deepin Review

Wszystkie są użyteczne i dobre w tym, co robią, ale też nie wyróżniają się niczym, oferując dokładnie to, czego można oczekiwać od programów tego rodzaju – ale nic więcej.

Jednym z nich, któremu będziemy musieli poświęcić prawie całą następną część tej recenzji, jest sklep Deepin.

Negatywy i kontrowersje

Jak wszystkie rzeczy w życiu, Deepin jest daleki od ideału. Przy pierwszym kontakcie wygląda na dopracowany i sprawia, że ​​czujesz się tak, jakbyś właśnie odkrył idealny system operacyjny na resztę życia. Następnie pamiętasz, że musisz zaakceptować umowę licencyjną użytkownika końcowego, aby ją zainstalować. Zauważasz, że jego ciemny motyw jest dostępny tylko dla części jego aplikacji, że niektóre z nich są w najlepszym wypadku „podstawowe”, a nawet wymuszone, jak wybór WPS Office zamiast bardziej funkcjonalnego i dojrzałego LibreOffice.

Deepin Review Wps Office

Być może jest to najważniejszy element wyróżniający i wyróżniający, Centrum Kontroli Deepin na początku wydaje się rewolucyjne. Łączy centrum powiadomień ze wszystkim, czego można oczekiwać w Panelu sterowania systemu operacyjnego w elegancki i teoretycznie łatwo dostępny sposób.

Deepin Review Side Panels

W praktyce jednak jego ograniczona przestrzeń oznacza, że ​​pomiędzy opcjami jest wiele ruchów do przodu i do tyłu, realizowanych, gdy znajdziesz się w pod-panelu z opcjami, które mogłyby być łatwiejsze do zauważenia, gdyby Centrum Kontroli skorzystało z dużej ekran nieruchomości jest siłą ignorowany.

Wspomniane małe problemy i dziwactwa nie są wystarczająco istotne, aby odepchnąć Cię od Deepin – jest więcej pozytywów niż negatywów. Chyba że jesteś bardzo świadomy swoich danych, a to dlatego, że Deepin został oskarżony o bycie „oprogramowaniem szpiegującym”.

Jakiś czas temu YouTuber „złapał” Deepina komunikującego się z serwerami chińskiej firmy analitycznej CNZZ. Ponieważ nie było powodu do takiej wymiany informacji, wielu użytkowników oznaczyło Deepin jako oprogramowanie szpiegujące.

Recenzja Deepin Deepin App Store

Twórcy wyjaśnili, że cała wymiana danych była ograniczona do jego Software Center. Działa jako witryna i, podobnie jak większość dzisiejszych witryn, korzystał z usług analitycznych CNZZ w celu dalszego ulepszania swojej funkcjonalności, w oparciu o to, co „zrobili w niej użytkownicy Deepin”. W tym względzie CNZZ zrobił dla Deepin to, co robi Google Analytics miliony witryn na całym świecie.

Problem polega na tym, że Deepin nie poinformował nikogo o takiej wymianie danych ani nie zaoferował żadnych opcji rezygnacji. Jako wisienka na górze wszystkie wymieniane informacje zostały zaszyfrowane, bez możliwości sprawdzenia ich w celu zweryfikowania niewinności Deepina.

Dodając kolejne paliwo do ognia, Deepin ściśle współpracuje z Huawei. Oficjalnie ich relacja jest ograniczona do Huawei wykorzystującego Deepin jako podstawowy system operacyjny dla serii laptopów oferowanych na rynku chińskim. Nieoficjalnie sugeruje się, że Huwaei ma wpływ na rozwój Deepina.

Deepin Review Intro Video Security

Umieszczanie tych negatywów jeden po drugim daje jasny obraz tego, dlaczego wiele osób woli unikać Deepina: jest to jedna z niewielu dystrybucji Linuksa (i jedyna, którą pamięta ten skromny pisarz), która jest dostarczana z umową licencyjną. Wysyła wszystkie dane dotyczące zainstalowanych i używanych aplikacji do chińskiej firmy analitycznej. A jego głównym dobroczyńcą jest chińska firma technologiczna oskarżona o cyberszpiegostwo.

Obiektywnie, z dostępnym kodem źródłowym, sam Deepin Linux wygląda bezpiecznie. To nie jest „spyware” w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Oznacza to, że nie potajemnie śledzi wszystko, co robi użytkownik, a następnie przesyła odpowiednie dane stronom trzecim. Nie w zakresie codziennego użytkowania.

Pamiętaj też, że sam Deepin i fabrycznie zainstalowane oprogramowanie może nie być oprogramowaniem szpiegującym, ale nie ma gwarancji na aplikacje dostępne w App Store.

Istota tego

Deepin to ciekawa dystrybucja, która wyróżnia się dzięki wyborom projektowym i wytrwałości twórców. Od ponad dekady mutują i ulepszają to, co znamy dzisiaj jako Deepin, wyprzedzając alternatywy w zakresie estetyki i użyteczności.

Aplikacja Deepin Review Calculator

A jednak czasami wydaje się, że jest to oprogramowanie beta w porównaniu do innych dystrybucji. Jego opcje są bardziej ograniczone, a aplikacje mniej polecane niż swobodnie dostępne alternatywy, które mógłby zastosować zamiast próbować iść własną drogą.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, tym, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad wszystkimi danymi, które udostępniają stronom trzecim, oraz cyfrowymi śladami, które pozostawiają w Internecie, lepiej byłoby poszukać alternatywy. Ale jeśli używasz Steam do wszystkich gier, „udostępniaj rzeczy znajomym” Facebook i może nadal podwójny rozruch z Windows, Deepin byłby prawdopodobnie najbezpieczniejszym – lub „najmniejszym udostępnianiem danych” w grupie.

Czy ten artykuł jest przydatny?