Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Recenzja Dell Alienware M15 R7: Premium, ale nie idealna

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Recenzja Dell Alienware M15 R7: Premium, ale nie idealna

Jako fan krykieta i fanatyk technologii, kiedy słyszę słowo „obcy”, przychodzą mi na myśl tylko dwie rzeczy. Po pierwsze, AB de Villiers za jego nieziemskie umiejętności odbijania, a po drugie, Dell Alienware. Jest to reputacja, jaką seria Alienware zdobyła przez lata na rynku komputerów konsumenckich.

The Dell Alienware M15 R7 to najnowsza propozycja firmy w ofercie Alienware, która obejmuje teraz procesory Intel 12. generacji. Jako urządzenie Alienware, M15 R7 jest wyposażony w kartę graficzną RTX 3070 Ti i wyświetlacz 240 Hz.

Dell Alienware M15 R7: budowanie i projektowanie

Już na pierwszy rzut oka M15 R7 podkreśla swoją wyjątkową tożsamość dzięki otworom wentylacyjnym w kształcie plastra miodu otoczonym pierścieniem RGB. Na pokrywie znajduje się również charakterystyczne logo Alienware, również z RGB. Notebook ma muskularną obudowę o grubości 24 mm i waży ok 2.6 kg.

Ogólna konstrukcja to połączenie plastiku i metalu, z pokrywą wykonaną z tworzywa sztucznego i dnem wykonanym z metalu. Całe urządzenie sprawia wrażenie bardzo solidnego i nie mogliśmy wykryć żadnego wygięcia ani chybotania. Zawias pracuje żywo, a pokrywę można łatwo otworzyć jednym palcem.

Podświetlenie RGB na pierścieniu i logo Alienware można dostosować do własnych upodobań. W razie potrzeby możesz je także całkowicie wyłączyć. Alienware M15 R7 wyraźnie wyróżnia się na tle konkurencji pod względem wzornictwa. Jeśli jednak jesteś długoletnim użytkownikiem Alienware, projekt może wydawać się nieco znajomy, ponieważ niewiele się zmieniło od poprzedniej iteracji.

Dell Alienware M15 R7: Wyświetlacz

Nasza jednostka Dell Alienware M15 R7 jest wyposażona w 15.6-calowy ekran LCD o rozdzielczości 2560×1440 i częstotliwości odświeżania 240 Hz. Kolory na tym ekranie są bardzo żywe, ale czasami mieliśmy wrażenie, że nasycenie było nieco za wysokie. Tekst wygląda ostro, a kąty widzenia są szerokie, bez przesunięć kolorów.

Podobało nam się oglądanie Amazon Prime Video na tym panelu i nigdy nie czułem potrzeby ustawiania jasności powyżej 50%. Panel ten nie ma certyfikatu HDR, ale nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z reprodukcją kolorów. Ekran 240 Hz jest bardzo płynny i zapewnia najlepsze wrażenia podczas grania.

Dell Alienware M15 R7 oferuje dwie opcje wyświetlania do wyboru:

 1. Ekran LCD o rozdzielczości 2560 × 1440 i częstotliwości 240 Hz (Nasza jednostka)
 2. Ekran LCD o rozdzielczości 1920 × 1080 i częstotliwości odświeżania 165 Hz

Ten drugi jest nieco tańszy cenowo, dlatego możesz elastycznie wybierać pomiędzy dwiema opcjami w zależności od budżetu i potrzeb.

Dell Alienware M15 R7: Wydajność

Specyfikacje Dell Alienware M15 R7 to po prostu „Najlepsze w branży”. Nasz wariant jest wyposażony w procesor Intel Core i7-12700H 12. generacji w połączeniu z kartą RTX 3070 Ti i 16 GB pamięci RAM. Mając w zanadrzu tak potężne karty, M16 R7 to po prostu przenośna stacja robocza. Nie zapominaj jednak, że całkowita waga urządzenia wzrasta do 3 kg, bo musisz zabrać ze sobą ładowarkę!

Rekommenderad:  Ewanesco! Jak używać magicznej gumki Google Pixel, aby znikać rzeczy na zdjęciach

Oto kilka wyników testów porównawczych Dell Alienware M15 R7 w Cinebench i CrystalDiskMark.

Cinebench
CrystalDiskMark

M15 R7 zachwyca od pierwszej chwili, gdy zostaje poproszony o wykonanie ciężkich zadań. Jednak w miarę postępu cyklu testu porównawczego urządzenie zaczęło zauważalnie się nagrzewać w pobliżu gładzika, co okazało się niewygodne w dotyku.

Dla porównania przetestowaliśmy także Acer Predator Triton 500 i Lenovo Legion 5i Pro, oba wyposażone w procesory Intel 12. generacji i tę samą grafikę RTX 3070 Ti. W tych samych testach te dwa urządzenia działały znacznie chłodniej, a klawiatura nie była tak ciepła jak M15 R7.

Ale nie martw się; wydajność nie ucierpiała, a Alienware M15 R7 nadal błyszczy. Naszym zdaniem Dell musi popracować nad chłodzeniem klawiatury i podpórki pod nadgarstki.

Pozwoliliśmy laptopowi ostygnąć i następnego dnia rozpoczęliśmy testy gier. W naszym teście graliśmy w takie gry jak Valorant, Fortnitei Apex Legends.

Dell Alienware M15 R7 to raj dla graczy, zwłaszcza jeśli lubisz gry FPS. Udało nam się uzyskać aż do 250 klatek na sekundę, a ekran 240 Hz sprawił, że rozgrywka stała się jeszcze przyjemniejsza. Czas reakcji ekranu jest naprawdę dobry, a podczas grania nie odnotowaliśmy żadnego opóźnienia sygnału wejściowego.

Nawet podczas grania komputer Alienware M15 R7 nagrzewał się nieco w porównaniu z naszymi poprzednimi testowanymi jednostkami. Jeśli planujesz grać na M15 R7 dłużej niż godzinę, rozważ podłączenie zewnętrznej klawiatury. Poza tym możesz bezpiecznie cieszyć się ulubionymi grami na tym urządzeniu.

Przetestowaliśmy także M15 R7 w programach Adobe Premiere i Photoshop i okazało się, że urządzenie z łatwością poradziło sobie z edycją wideo 4K. Oś czasu jest płynna, a procesor Core i7-12700H 12. generacji umożliwia szybsze renderowanie. Jeśli więc przełączasz się między edycją wideo a grami, pokochasz Dell Alienware M15 R7.

Oprócz najważniejszych rzeczy, urządzenie jest w stanie bez problemu wykonywać codzienne zadania, takie jak przeglądanie i pisanie. Udało nam się utrzymać 25–30 kart Chrome otwartych, a laptop nawet nie poczuł zapachu.

Ogólnie rzecz biorąc, Dell Alienware to doskonałe urządzenie, które z łatwością poradzi sobie z każdym zadaniem.

Dell Alienware M15 R7: klawiatura i gładzik

Klawiatura Dell Alienware M15 R7 jest wyposażona w rząd klawiszy funkcyjnych. Istnieją dwa osobne klawisze do regulacji głośności, ale brakuje klawiatury numerycznej. Przycisk zasilania znajduje się w prawym górnym rogu i reprezentuje logo Alienware i jest wyposażony w RGB.

Pisanie na M15 R7 było dobre. Klawisze nie wydają się zbyt klikalne, ale jednocześnie zapewniają dobre sprzężenie zwrotne. Nic dziwnego, że ta klawiatura jest wyposażona w podświetlenie RGB, które można zsynchronizować z pierścieniem LED z tyłu.

Z drugiej strony gładzik jest stosunkowo mały w porównaniu do innych laptopów do gier. Jest bardzo precyzyjny i responsywny, a przyciski działają bardzo dobrze.

Rekommenderad:  Możesz dodać kody QR szczepionek Alberta do aplikacji Health na iPhone, ale jeszcze nie do portfela

Dell Alienware M15 R7: porty we/wy i łączność

Dell Alienware M15 R7 oferuje mnóstwo portów we/wy. Są one dostępne po lewej, prawej i tylnej stronie laptopa.

Lewa strona

 • 3Łączone gniazdo słuchawkowe 0,5 mm
 • Ethernetu

Prawa strona

Tylna strona

 • Piorun 4 Port
 • USB-A 3.2 Port
 • Port HDMI
 • Port do ładowania

Jeśli chodzi o łączność, Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2 są obsługiwane. Jest też kamera internetowa 720p. Notatnik posiada również Windows Witam skaner IR. Rozpoznawanie twarzy było bardzo dokładne i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z odblokowaniem Windows Witam na M15 R7.

Nawet jeśli zapłacisz premium, nie otrzymasz slotu na kartę SD ani skanera linii papilarnych. Jeśli więc jesteś twórcą, decydującym czynnikiem może być brak gniazda karty SD. Chcielibyśmy, aby producenci OEM rozważyli te dwa aspekty, ponieważ są to naprawdę przydatne funkcje.

Dell Alienware M15 R7: doświadczenie z oprogramowaniem

W zestawie z komputerem Dell Alienware M15 R7 Windows 11 i pakiet Microsoft Office Home. The Windows doświadczenie na tym komputerze było naprawdę dobre, ale znaleźliśmy kilka problemów związanych z wewnętrznymi funkcjami firmy Dell w oprogramowaniu.

Napotkaliśmy dwa małe, ale irytujące problemy z oprogramowaniem Alienware M15 R7. Pierwszy to przycisk T-Pad na klawiszu F11, który ma włączać i wyłączać gładzik jednym dotknięciem. Wyłączenie gładzika jednym dotknięciem działa dobrze, ale gdy próbowaliśmy włączyć gładzik za pomocą przycisku T-Pad, po prostu nie zadziałało. Nie ma możliwości ponownego włączenia gładzika. Musieliśmy podłączyć mysz, przeszukać Windows ustawienia > Touchpad > Więcej ustawień i przesuń przełącznik kilka razy, aby ponownie włączyć gładzik.

Drugi problem dotyczył wyłącznika zasilania, co nas zaskoczyło. Ustaliliśmy, że Windows Kombinacja klawiszy + L nie działała na M15 R7, który służy do blokowania laptopa. Inne kombinacje klawiszy, które obejmują Windows klucz, np Windows + S, D, E itd. działały dobrze. Ale kombinacja klawiszy do blokowania nie zareagowała.

Spróbowaliśmy więc raz nacisnąć przycisk zasilania, co zadziałało, a laptop został zablokowany. Po pewnym czasie, gdy ponownie próbowaliśmy zablokować laptopa przyciskiem zasilania, laptop się nie zablokował, a jedynie wyłączył. Staraliśmy się naciskać przycisk tylko raz i nie za długo. W innym przypadku naciśnięcie przycisku zasilania spowodowało ponowne uruchomienie urządzenia.

Dla bezpieczeństwa sformatowaliśmy i zaktualizowaliśmy urządzenie do najnowszej wersji po ukończeniu testów porównawczych i testów gier. Bez powodzenia, mieliśmy ten sam problem.

Poza tymi dwoma błędami nie mieliśmy żadnych problemów z oprogramowaniem Dell Alienware M15 R7. Dostajesz także Alienware Command Center, które oferuje różne profile dostosowane do Twoich potrzeb w zakresie gier. Stąd możesz także podkręcać i dostrajać procesor i kartę graficzną.

Dell Alienware M15 R7: Żywotność baterii

A 6-cell 86Wh akumulator zasila Dell Alienware M15 R7. Podczas normalnego użytkowania, takiego jak przeglądanie, pisanie dokumentów i sporadyczne przesyłanie strumieniowe wideo, laptop wytrzymuje około 4 godziny. Z pewnością nie jest to imponujące, ale tak jest w przypadku wszystkich Windows laptopy do gier. Jeśli zdecydujesz się używać Dell Alienware M15 R7 jako partnera do pracy lub towarzysza gier, ładowarka będzie Twoim najlepszym przyjacielem.

Rekommenderad:  10 najlepszych stron z ofertami pracy do wprowadzania danych, aby uzyskać dodatkowy dochód

Wraz z Alienware M15 R7 otrzymujesz ładowarkę o mocy 240 W, z której możesz ładować laptopa 0-100% w przybliżeniu 1 godzinę i 30 minut.

Note:

Wtyczka dołączona do ładowarki to wtyczka 16A. Jeśli chcesz zabrać laptopa na zewnątrz do kawiarni lub innego miejsca, powinieneś zabrać ze sobą adapter 16A-6A, ponieważ większość miejsc publicznych ma tylko wtyczki 6A. Znalezienie gniazdka 16A na zewnątrz jest bardzo trudne i prawie niemożliwe.

Recenzja Dell Alienware M15 R7: werdykt

Dell Alienware M15 R7 to jedna z najlepszych maszyn do gier, jakie można kupić. Połączenie i7-12700H i RTX 3070 Ti z ekranem 240 Hz zapewnia przyjemną i nie męczącą oczu rozgrywkę. Obszar gładzika może się nieco nagrzać podczas długotrwałego użytkowania, ale nie dzieje się to kosztem wydajności.

Jednak Alienware M15 R7 pozostaje w tyle za konkurencją pod względem chłodzenia. Ze wszystkich testowanych przez nas maszyn o wysokiej wydajności, takich jak Acer Predator Triton 500, Lenovo Legion 5i Pro i ASUS ROG Strix Scar 15, Alienware M15 R7 był najcieplejszy i naszym zdaniem chłodzenie nie było wystarczające. Note że wszystkie te laptopy mają te same specyfikacje, więc chłodzenie staje się dużą różnicą między nimi.

Jeśli szukasz laptopa do gier o specjalnej konstrukcji i RGB, Alienware M15 R7 będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli używasz go z klawiaturą. Alienware zawsze pobierał niewielką premię w porównaniu z konkurencją, ale tym razem uważamy, że trudno uzasadnić tę premię. Możesz rzucić okiem na ASUS TUF F15 i Lenovo Legion 5i Pro, które oferują podobną wydajność, ale lepsze zarządzanie temperaturą.

Ceny Dell Alienware M15 R7 są następujące

 • i7-12700H + RTX 3060 za 1000 Rs. 1,76 000
 • i7-12700H + RTX 3070 Ti za 1000 Rs. 2,26 000 (Nasz wariant)
 • i7-12700H + RTX 3080 Ti za 5000 Rs. 2,85 000

Kup Dell Alienware M15 R7

Kup Dell Alienware M15 R7 (USA)

Plusy

 • Ekran z wysokim odświeżaniem 240 Hz do gier
 • Unikalny design z motywem plastra miodu i światłami RGB
 • Mnóstwo portów I/O
 • Pakiet Microsoft Office w pakiecie Windows 11

Cons

 • Termika jest na wyższej stronie.
 • Problemy z oprogramowaniem T-Pad i przyciskiem zasilania
 • Słaba żywotność baterii
 • Rozmiar gładzika jest niewielki.