Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Recenzja iOS 16; Największa niespodzianka programowa Apple ostatnich kilku lat

iOS 16 wprowadza dramatyczne zmiany w ekranie blokady i szereg kluczowych funkcji, na które czekaliśmy od lat. Zostań z nami, recenzując iOS 16.

Użytkownicy Androida, a nawet niektórzy użytkownicy iPhone’a, zwykle żartują, że ponad połowa tak zwanych nowych funkcji iOS, które są dodawane co roku do tego popularnego systemu operacyjnego, to funkcje wprowadzone przez Androida kilka lat temu; Resztę funkcji Apple przejmuje z innych aplikacji i oferuje je w samym systemie operacyjnym. Ten żart opiera się przede wszystkim na rzeczywistości, a Apple też ma zwyczaj czasem udawać, że te funkcje to jego innowacje.

Według niektórych ta strategia jest genialna, ponieważ dzięki tym funkcjom dostępnym w systemie iOS nie ma potrzeby pobierania dziesiątek innych aplikacji. Inni jednak obwiniają lenistwo Apple i mają dość rozczarowującego braku innowacji w systemie operacyjnym.

Podobną sytuację ma iOS 16, który został wydany 12 września (21 września) na iPhone’a 8 i nowsze; Z wyjątkiem jednej lub dwóch pozostałych dodanych funkcji nie są innowacjami Apple, a wiele ulepszeń jest tak subtelnych, że prawdopodobnie ich nie zauważysz.

Inhaltsverzeichnis

Jeśli jednak udasz się do strona zmian w iOS 16 na stronie Apple zostaniesz powitany długą listą, której przeczytanie zajmie Ci prawdopodobnie pół godziny.

Tym razem tymi wszystkimi słowami iOS towarzyszyły niezbyt innowacyjne, ale znaczące zmiany w wyglądzie ekranu blokady, co niewątpliwie skłoni wielu użytkowników tego ekosystemu do aktualizacji. Patrząc na ewolucję systemu operacyjnego iPhone’a, iOS 16 można nawet uznać za najlepszą i najbardziej dojrzałą aktualizację Apple w ciągu ostatnich kilku lat.

iPhone’y, które otrzymają aktualizację iOS 16:

 • iPhone’a 8
 • iPhone’a 8 Plusa
 • iPhone’a X
 • iPhone’a XS
 • iPhone’a XS Max
 • iPhone’a XR
 • iPhone’a 11
 • iPhone’a 11 Pro
 • iPhone’a 11 Pro Maxa
 • iPhone’a 12
 • iPhone’a 12 mini
 • iPhone’a 12 Pro
 • iPhone’a 12 Pro Max
 • iPhone’a 13
 • iPhone’a 13 mini
 • iPhone’a 13 Pro
 • iPhone’a 13 Pro Maxa
 • iPhone SE (druga generacja i nowsze)
 • iPhone’a 14
 • iPhone’a 14 Plusa
 • iPhone’a 14 Pro
 • iPhone’a 14 ProMax

Najważniejsze zmiany w iOS 16: ekran blokady, fokus, powiadomienia

Jeśli istnieje tylko jeden powód, dla którego musisz zaktualizować system operacyjny swojego iPhone’a, jest nim zmiana wyglądu ekranu blokady. Dawno minęły czasy, kiedy można było zmienić tylko obraz ekranu blokady i prawdopodobnie nawet nie zadałeś sobie trudu, aby to zrobić; iOS 16 umożliwia teraz zmianę czcionki oraz koloru daty i godziny poprzez przytrzymanie palca na ekranie blokady i wejście w tryb dostosowywania, a co ważniejsze, dodając widżety Apple lub inne aplikacje, nadanie ekranowi blokady bardziej praktycznego aspektu .

Ponadto możesz utworzyć dowolną liczbę różnych ekranów blokady i łatwo przełączać się między nimi. Funkcja efektu głębi umieszcza również część obrazu na wyświetlaczu zegarka, aby dodać głębi; Jednak nie osiągnął jeszcze etapu, w którym działa poprawnie w przypadku wszystkich zdjęć. Ponadto dodanie widżetu wyłącza tę funkcję z nieznanych powodów.

personalizacja ekranu blokady; Najbardziej ekscytująca część iOS 16

Być może atrakcyjność dodawania widżetów do ekranu blokady zachęci wielu użytkowników do pobrania nowych aplikacji obsługujących widżety. Jeśli odwiedzisz sekcję Aplikacje w App Store, znajdziesz artykuł zatytułowany Dodaj widżety do ekranu blokady, który przedstawia kilka aplikacji obsługujących widżety ekranu blokady. Moje ulubione widżety to Paku do wyświetlania wskaźnika zanieczyszczenia powietrza, Motywacja do wyświetlania cytatów motywacyjnych i Waterllama przypominająca o piciu wody.

W ciągu najbliższych kilku dni większość aplikacji będzie prawdopodobnie oferować widżety, dzięki czemu ta część iOS będzie jeszcze bardziej ekscytująca. Chociaż sekcja widżetów w tym iOS 16 ma irytujący błąd; Jeśli więc usuniesz aplikację, jej pusta ikona widżetu pozostanie na pasku widżetów podczas dostosowywania ekranu blokady.

Funkcja zawsze włączonego wyświetlacza, która jest obecna w prawie wszystkich telefonach z Androidem, a niedawno trafiła do iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max, a także funkcja Dynamic Island, czyli obszar powiadomień w pobliżu nowego wycięcia w telefonie aparat do selfie, z którym użytkownik może wchodzić w interakcję, dzięki czemu ekran blokady i widżety będą bardziej funkcjonalne. Gdy tylko te dwa telefony będą dostępne do recenzji w Zoomit, udostępnimy wrażenia z iOS 16 na Dynamic Island.

Wygląda na to, że Apple zamierza uczynić iPhone’a użytecznym nawet wtedy, gdy go nie używasz, zmieniając wygląd ekranu blokady, który nie przypomina języka projektowania Google Material You w Androidzie 12; Dzięki temu w mgnieniu oka uzyskasz dostęp do szukanych informacji, bez konieczności odblokowywania telefonu.

Cel ten nie jest obecnie osiągany ze względu na ograniczoną liczbę widżetów i ich brak interaktywności; Apple ma mnóstwo czasu na realizację planów dotyczących ekranu blokady w przyszłych aktualizacjach. Ponadto przyszłe aktualizacje prawdopodobnie naprawią błędy oprogramowania, które uniemożliwiają wyświetlanie niektórych widżetów, w tym tych z aplikacji Google.

W przypadku różnych trybów ustawiania ostrości zmienia się najlepsza część ekranu blokady

Ale inną funkcją iOS 16, która przykuła moją uwagę jeszcze bardziej niż widżety, jest sekcja Fokus, która została wprowadzona w iOS 15 i osiągnęła swój najbardziej dojrzały stan. Po wejściu w tryb dostosowywania ekranu blokady, u dołu obrazu tła pojawi się opcja Fokus, czyli tam, gdzie dzieje się większość magii Apple.

Po wybraniu opcji Skupienie zostanie wyświetlona lista różnych trybów, w tym Praca lub Gra, w celu zwiększenia produktywności i lepszej koncentracji, czyli bardziej zaawansowana wersja trybu Nie przeszkadzać. Z tego powodu aplikacje lub konkretni odbiorcy mogą być dopuszczeni tylko w określonych godzinach. mieć do ciebie dostęp.

W iOS 16, jeśli dotkniesz Ustawienia ostrości na końcu tej listy, przejdziesz do sekcji ustawień. Stąd możesz szybko dołączyć nazwiska osób lub aplikacji, które mają uprawnienia dostępu do Ciebie, lub w sekcji Filtr ostrości wybrać ciemny lub jasny tryb systemu. Możesz także włączyć tryb niskiego zużycia energii.

Dodając różne ekrany blokady ze spersonalizowanymi trybami ostrości, możesz zmienić cały motyw telefonu w ułamku sekundy, po prostu zmieniając fokus w Centrum sterowania; Doświadczenie jest bardzo podobne do tworzenia różnych komputerów stacjonarnych w systemie Windows i chociaż początkowa konfiguracja jest trochę czasochłonna, warto.

I wreszcie Apple, zgodnie ze swoimi planami przeniesienia różnych części interfejsu użytkownika na dół ekranu, w tym paska wyszukiwania w przeglądarce Safari, przeniósł teraz także wyświetlanie powiadomień na dół ekranu blokady, dzięki czemu obaj użytkownicy są mniej rozproszone, a piękno ekranu blokady i widżetów prezentuje się lepiej.

Załóżmy, że przesuwasz palcem w dół na ekranie blokady. Jeśli przesuniesz palcem w górę, powiadomienia zostaną wyświetlone w określonych kategoriach na podstawie najnowszych, a dostęp do wszystkich informacji uzyskasz, dotykając każdego typu. W takim przypadku wszystkie raporty zostaną ukryte, a obok małego kółka i słowa Powiadomienia wyświetli się tylko liczba aplikacji, od których otrzymałeś wiadomości.

Pomysł Apple, aby skupić się na dolnej części ekranu w miarę zwiększania się wysokości ekranów, jest genialny. Myślę, że osoby lubiące minimalistyczny design docenią nowy interfejs powiadomień w iOS 16.

Innowacyjne funkcje iOS 16

Wiele nowych funkcji iOS 16 jest dostępnych od dawna w innych systemach operacyjnych, a niektórzy użytkownicy mogą nawet nie zauważyć wielu innych. Ale Apple wprowadziło dwa nowe iOS 16, które obecnie są przeznaczone tylko dla jego ekosystemu; funkcja tekstu aktywnego w filmie i część wizualnego wyszukiwania.

Funkcja tekstu na żywo, wcześniej dostępna w iOS 15, służąca do odczytywania tekstu z obrazów, została teraz dodana do wideo; Oczywiście obecnie można go używać tylko do filmów nagranych aparatem iPhone’a lub nakręconych z ekranu.

Aby skorzystać z funkcji Live Text, wstrzymaj odtwarzanie wideo (w trybie nagrywania wideo ta funkcja jest wyłączona), a następnie przytrzymaj palec na wyświetlanym tekście, aby włączyć opcje kopiowania, tłumaczenia i wyszukiwania w Internecie.

Oczywiście ta funkcja nie jest bezbłędna i często popełnia błędy w rozpoznawaniu słów. Ponadto funkcja Live Text jest dostępna tylko na telefonach iPhone wyposażonych w Chip A12 Bionic lub wyższyczyli iPhone’y od 2018 roku.

Drugą funkcją, z której można korzystać wyłącznie w systemie iOS 16, jest funkcja Visual Look Up, która umożliwia wycięcie tematu zdjęcia z tła jednym naciśnięciem palca, a następnie wklejenie go do różnych aplikacji, na przykład do Wiadomości lub Notatek.

Obrazem tym może być zrzut ekranu lub dowolne zdjęcie zapisane w aplikacji Zdjęcia lub Safari. Najlepsze rezultaty uzyskasz, gdy granica między obiektem a tłem będzie przezroczysta. Oczywiście możesz pomyśleć, że ta funkcja nie jest zbyt przydatna, ale pod względem technologicznym jest to jedna z najbardziej imponujących funkcji iOS 16.

Powinienem był dodać te Funkcje sprzed lat.

Oprócz radykalnych zmian na ekranie blokady i unikalnych funkcji iOS 16, najnowszy system operacyjny iPhone’a jest pełen funkcji, które Apple mógł szybko udostępnić wiele lat temu. Jednak z jakiegoś powodu tak się nie stało. Część z tych funkcji istnieje od dawna w Androidzie czy różnych aplikacjach, a teraz użytkownicy iOS mogą wreszcie z nich skorzystać na poziomie systemu operacyjnego dzięki nowej aktualizacji.

Opinia dotykowa klawiatury

Przed iOS 16 jedną z możliwości uzyskania dostępu do informacji dotykowych, które powodują lekkie wibracje klawiatury iPhone’a podczas pisania, było użycie klawiatury Google Gboard. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie wibracje dotykowe podczas pisania na ekranie dotykowym dają dużo większą satysfakcję niż kliknięcie czy zwykłe zaciemnienie. Oczywiście ta funkcja jest domyślnie wyłączona i aby z niej skorzystać, musisz przejść do Ustawienia > Dźwięki i dotyk > Opinia klawiatury < Haptyka.

Doskonalenie dyktanda i umiejętności rozpoznawania języka perskiego

Oczywiście funkcja dyktowania jest pomocna tylko dla tych użytkowników z Iranu, którzy czasami muszą pisać po angielsku; Jednak ulepszenia wprowadzone w tej funkcji są tak znaczące, że nie można ich zignorować. iOS 16 umożliwił teraz jednoczesne korzystanie z klawiatury i dyktowania; Tak więc, podczas gdy telefon nadal reaguje na Twój głos i konwertuje Twoje słowa na tekst, możesz ręcznie pisać i wprowadzać niezbędne poprawki.

Ponadto funkcja dyktowania automatycznie zatrzymuje zdanie na końcu zdania, gdy wykryje, że już skończyłeś. Możliwość dodawania emoji podczas dyktowania to także jedno z ekscytujących ulepszeń, które można dodać do tekstu podczas pisania, mówiąc „wesoły emoji” lub „emoji serca”.

Skoro już o dyktowaniu mowa, warto dodać, że w iOS 16 istnieje możliwość rozpoznania języka perskiego do czytania tekstów poprzez wybranie głosu „Dariush” w sekcji Dostępność > VoiceOver; Jednak w naszej recenzji iPhone całkowicie nie potrafił czytać w języku perskim i pomylił go z arabskim. Mamy nadzieję, że zostanie to naprawione w przyszłych aktualizacjach.

Rozległe zmiany w iMessage

Jak zapewne wiesz, aplikacja iMessage jest tak istotna dla Apple, że uważa ją za jedną z najcenniejszych broni pozwalających zmonopolizować swój ekosystem, szczególnie w Ameryce Północnej; Tak więc pozornie nieistotna cecha, taka jak różnica w kolorze dymków z wiadomościami na iPhone’ach i telefonach z Androidem, skłoniła wiele młodszych osób do zakupu iPhone’ów. Jednak w iMessage brakuje kilku kluczowych funkcji, które na szczęście dodano w iOS 16, w tym możliwości edytowania lub anulowania wysyłania wiadomości.

Każdą wiadomość można edytować maksymalnie 5 razy w iMessage

Apple dodało możliwość edytowania wiadomości w celu poprawienia literówek; Dzięki temu odbiorca ma dostęp do historii wszystkich poprawek (pięć razy na każdą literę). Anulowanie wysłania wiadomości jest możliwe dopiero po dwóch minutach, co wydaje się rozsądne.

Inne funkcje dodane do iMessage obejmują współpracę zespołową; W ten sposób, jeśli udostępnisz plik za pośrednictwem programu Notes, Safari lub iWork w iMessage, o wszelkich zmianach wprowadzonych w oryginalnym pliku osoba kontaktowa natychmiast Cię o tym poinformuje.

Chociaż ta funkcja jest dobrze wykonana, wątpię, czy użytkownicy będą chcieli preferować środowisko iMessage od aplikacji do pracy zespołowej, takich jak Teams. Oczywiście Apple zapewnia niezbędne API dla różnych aplikacji i okaże się, czy duzi programiści, tacy jak Microsoft, będą skłonni z niego korzystać.

Kolejną ekscytującą funkcją dodaną do Wiadomości jest możliwość oznaczenia otwartej wiadomości jako nieprzeczytanej, dzięki czemu będziesz pamiętać, aby na nią odpowiedzieć, gdy będziesz mieć taką możliwość. W sekcji ustawień dostępna jest również ukryta funkcja o nazwie Nieznani filtrujący nadawcy, którą można aktywować w Ustawieniach > Wiadomości.

Po włączeniu tej funkcji opcja Filtry pojawi się w lewym górnym rogu Wiadomości, a wybierając opcję Nieprzeczytane wiadomości z wyświetlonej listy, zobaczysz tylko wiadomości, które nie zostały jeszcze przeczytane. Wiadomości z sekcji Ostatnio usunięte można także odzyskać w ciągu trzydziestu dni od ich usunięcia.

Funkcje poczty

Aplikacja iPhone Mail jest teraz wyposażona w funkcje, które od lat oferuje prawie każda inna aplikacja do obsługi poczty e-mail, w tym anulowanie wiadomości e-mail lub ustawienie przyszłego terminu jej wysłania.

Jeśli domyślnie naciśniesz przycisk wysyłania w aplikacji Mail, masz dziesięć sekund na anulowanie wysyłania. Jeśli jednak wybierzesz Ustawienia > Poczta na dole strony, możesz wydłużyć czas pauzy w wysyłaniu wiadomości e-mail do trzydziestu sekund.

Aby ustawić konkretną godzinę wysłania wiadomości e-mail, po wybraniu adresu odbiorcy i napisaniu wiadomości, przytrzymaj palec na niebieskim przycisku wysyłania, aż pojawią się opcje ustawienia godziny. Dla wygody możesz skorzystać z tej samej sugerowanej daty lub wejść do sekcji kalendarza wybierając opcję Wyślij później i wybierając dokładną datę i godzinę wysyłki.

Ponadto, wybierając opcję Odpowiedz, uzyskasz dostęp do opcji Przypomnij mi, dzięki czemu będziesz mógł swobodnie odpowiedzieć na wiadomość e-mail w innym terminie.

Usuń podobne zdjęcia i filmy

Usuwanie obrazów i podobnych filmów to jedna z tych funkcji, która sprawia, że ​​zastanawiasz się, dlaczego wprowadzenie systemu iOS zajęło tak dużo czasu. W systemie iOS 16 aplikacja Zdjęcia na karcie Albumy i w sekcji narzędzi zawiera opcję o nazwie Duplikaty, która wyświetla listę podobnych zdjęć i filmów (oczywiście pod warunkiem, że w albumie znajdują się podobne obrazy). Rozmiar pliku jest również zapisany pod każdym zdjęciem, dzięki czemu możesz zachować wyższą jakość pliku.

Ponadto albumy zawierające ukryte lub usunięte obrazy są bezpieczniejsze i można uzyskać do nich dostęp wyłącznie za pomocą Touch ID.

Nowe możliwości działu zdrowia i dobrego samopoczucia

Tim Cook powiedział kiedyś: „Jeśli w przyszłości spojrzysz wstecz i zadasz pytanie, jakie było najważniejsze osiągnięcie Apple dla ludzkości?” Odpowiedź leży w dziedzinie zdrowia.” Choć to twierdzenie jest odważne jak na firmę, której głównym zajęciem nie jest świadczenie usług medycznych, można powiedzieć, że jest w tym trochę prawdy, a iOS 16 położył większy nacisk na dziedzinę zdrowia i dobrego samopoczucia niż kiedykolwiek wcześniej.

Leki przypominają, kiedy należy zażyć lekarstwo.

Jedną z najcenniejszych i najbardziej ekscytujących funkcji w tej sekcji jest dodanie listy leków, które można znaleźć w aplikacji Zdrowie w zakładce Przeglądaj leki. Wystarczy, że wciśniesz przycisk Dodaj lek, wpisz nazwę leku i inne szczegóły, wybierz konkretny kształt i kolor dla każdego leku, określ godzinę przyjęcia leku, a następnie pozostaw zadanie przypominania iPhone’owi. Dodatkowo, wybierając opcję Przyjęte lub Pominięte, możesz rejestrować historię zażywania narkotyków w aplikacji Zdrowie.

Jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie, powiedzmy również, że w iOS 16 Apple dodał aplikację Fitness, która wcześniej wymagała posiadania Apple Watch, do całkowitej liczby aplikacji domyślnych.

Aplikacja ta, bez Apple Watcha, potrafi jedynie rejestrować liczbę kroków wykonanych przez użytkownika za pomocą czujników ruchu iPhone’a i na tej podstawie oszacować liczbę spalonych kalorii. Oczywiście, aby rejestrować liczbę kroków, podczas ruchu zawsze trzymaj telefon w dłoni; Dlatego ta aplikacja może nie być skuteczna.

Wniosek

iOS 16 to stabilna i prawie pozbawiona błędów aktualizacja, a w ciągu kilku dni testowania jej na iPhonie SE 2022 nie napotkaliśmy żadnych poważnych problemów, takich jak zużycie baterii czy przegrzanie. Jedynym błędem, który zauważyliśmy w tym czasie, było wyświetlanie widżetów. Jeśli więc nie możesz się doczekać poznania iOS 16 i nie możesz się doczekać wprowadzenia kolejnej aktualizacji, nie sądzę, że będziesz miał większy problem z pierwszą wersją tej aktualizacji.

Jednak w tej wersji nadal brakuje niektórych funkcji wprowadzonych na WWDC 2022, w tym aktywności na żywo i aplikacji Freeform, która umożliwia użytkownikom pracę nad projektami zespołowymi z poziomu iMessage. Niektóre części są dostępne tylko dla niektórych iPhone’ów; Na przykład ulepszenia tekstu aktywnego, wizualnego wyszukiwania i dyktowania są dostępne tylko dla iPhone’a XS i nowszych wersji. Wyświetlanie procentu naładowania telefonu w ikonie baterii również nie jest publiczne w przypadku iPhone’a 11, XR oraz 12 i 13 mini z nieznanych powodów.

Czy po tym wszystkim możemy powiedzieć, że iOS 16 spełnił wszystkie nasze oczekiwania względem systemu operacyjnego iPhone’a?

Szczerze mówiąc, odpowiedź na to pytanie zależy częściowo od planów Apple i twórców aplikacji. Apple w iOS 16 położyło główny nacisk na personalizację ekranu blokady i dodawanie widżetów; Ale na razie brak interaktywności i ograniczona liczba urządzeń rozczarowują, a entuzjazm, jaki wykazał Craig Federighi, wprowadzając nowe narzędzie do personalizacji ekranu blokady, nie przenosi się na użytkownika.

Jednak zawsze włączony wyświetlacz i funkcja Dynamic Island w iPhone’ach 14 Pro i Pro Max pozwolą zaprezentować nowe funkcje iOS 16 i ekranu blokady w znacznie lepszy i wydajniejszy sposób, a gdy programiści dostosują swoje aplikacje, aby skorzystać z zmiany interfejsu użytkownika nowego systemu operacyjnego. iOS 16 może być najlepszą aktualizacją Apple od lat.

Na koniec warto też zaznaczyć, że poza jedną czy dwiema znaczącymi zmianami, iOS 16 to przede wszystkim drobne usprawnienia, które zapewne dla wielu użytkowników pozostaną niezauważone. Jeśli Apple ma w głowie ambitne i innowacyjne pomysły, wątpię, czy wykorzysta je w iPhone OS i prawdopodobnie będziemy musieli poczekać, aż firma będzie mogła je zobaczyć na goglach mieszanej rzeczywistości lub samochodach elektrycznych.

Co sądzisz o nowej aktualizacji Apple? Czy iOS 16 spełnił Twoje oczekiwania względem systemu operacyjnego iPhone’a?

Pobierz motywy WordPress za darmoPobieranie premium motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobieranie premium motywów WordPressudemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie karbonnPobierz motywy WordPresskurs udemy do pobrania za darmo