Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Recenzja Sony WH-1000XM5: ulepszanie najlepszych

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Recenzja Sony WH-1000XM5: ulepszanie najlepszych

Seria Sony WH-1000XM jest powszechnie uznawana za najlepszą linię słuchawek Bluetooth ANC dostępnych obecnie na rynku. Pomimo typowo okropnej nazwy Sony, ludzie wiedzą, co oznacza 1000XM i czego się po nim spodziewać. Obok Bose, Sennheisera, a nawet AppleSony od lat konkuruje o osoby często podróżujące oraz osoby, które pracują w domu lub w kawiarni i nie mogą żyć bez aktywnej redukcji hałasu.

Sony zawsze było na najwyższym poziomie, jeśli chodzi o swoje flagowe słuchawki ANC. Dodali USB Type-C i poprawili komfort dzięki XM3, a następnie dodali XM4 z jeszcze lepszą ANC i obsługą wielu urządzeń. Sony WH-1000XM4 był wyraźną rekomendacją ze względu na doskonały dźwięk i wszechstronne funkcje.

Teraz, gdy coraz więcej osób przechodzi na hybrydowe modele pracy, funkcja ANC w słuchawkach Bluetooth jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Sony dostrzegło to i poszerzyło ANC jeszcze bardziej dzięki nowemu Sony WH-1000XM5. XM5 są reklamowane jako „wiodące w branży ANC” i słusznie. Ale co z resztą? Dowiemy się tego w naszej recenzji Sony WH-1000XM5.

Sony WH-1000XM5: design i wygoda

XM5 stanowią wyraźne odejście od typowego języka projektowania Sony dla serii WH-1000XM. Mają nowy kształt, który wygląda dość minimalistycznie, ostro i czysto. W porównaniu do XM4 mają cieńszy, zaokrąglony pałąk. Muszle są również bardziej minimalistyczne i bardzo wygodne. Bardziej skłaniają się ku konstrukcji Bose 700s i AirPods Max, co niekoniecznie jest złe.

Po raz pierwszy zauważasz, jak lekkie są, kiedy je podnosisz. Ważące 250 gramów słuchawki XM5 są lekkie i niezwykle wygodne w noszeniu na głowie. Dyskretne nauszniki z pianki zapamiętującej kształt skóry dopasowują się do kształtu głowy i dobrze przylegają do uszu. Pałąk jest również wystarczająco wyściełany, aby równomiernie rozłożyć ciężar słuchawek. Docisk styku jest również niemal idealny, nie jest ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny, nawet podczas chodzenia lub joggingu.

Dla kogoś, kto nosi okulary i ma problemy ze słuchawkami mocno dociskającymi do oprawki, XM5 były super wygodne. Regularnie nosiłem XM5 z łatwością godzinami. Pałąk reguluje się za pomocą mechanizmu przesuwnego, który nie blokuje się w miejscu, dzięki czemu można go ustawić dokładnie w żądanej pozycji. Nauszniki obracają się, aby dopasować je do uszu, ale nie obracają się o 180 stopni. Oznacza to, że podczas noszenia słuchawek na szyi nauszniki muszą być skierowane do góry.

Jeśli chodzi o możliwość składania, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, XM5 nie składają się całkowicie, co wymaga większej skrzynki do przechowywania. Twarde etui z tkaniny jest ładnie zaprojektowane i wygląda i sprawia wrażenie bardzo luksusowego. Ponieważ jednak są większe, zajmują więcej miejsca w obudowie. To kiepski wybór w przypadku słuchawek przeznaczonych do podróży i użytku w drodze.

Należy pochwalić firmę Sony za trzymanie się fizycznych przycisków obsługujących kluczowe funkcje, takie jak włączanie i przełączanie między trybami hałasu otoczenia a trybem eliminacji szumów. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z projektu pod względem dopasowania i wygody. Tak naprawdę XM5 to prawdopodobnie najwygodniejsze słuchawki, jakich kiedykolwiek używałem. Szkoda tylko, że nie są składane, jak XM4.

Sony WH-1000XM5: funkcje i sterowanie

Pomimo wielu wodotrysków, Sony robi wszystko dobrze z WH-1000XM5. Pomimo pewnych słabości, WH-1000XM5 to ambitny zestaw słuchawek. Na przykład te słuchawki obsługują niektóre funkcje, które sprawdziły się w innych słuchawkach, takie jak Znajdź moje urządzenie i Szybkie parowanie w systemie Android.

Czujnik ucha wstrzymuje muzykę po zdjęciu słuchawek z głowy. Wyłączają się automatycznie, aby oszczędzać energię baterii, jeśli są wyłączone przez jakiś czas. W przeciwieństwie do XM4, czujnik nie jest widoczny w XM5. Istnieje również możliwość przepuszczenia dźwięków otoczenia poprzez położenie dłoni na prawym nauszniku. Najbardziej podoba mi się to, że mogę go zostawić włączonego podczas pracy. Dzięki temu mogę po prostu pracować i słuchać. Często mi przerywają, więc mogę założyć słuchawki, gdy ktoś kładzie coś na moim biurku, zamiast je zdejmować i zakładać setki razy, gdy mi przeszkadzają. To wszystko są małe i proste rzeczy, ale ogromnie poprawiają doświadczenie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Sony dobrze zrobiło, zachowując fizyczne przyciski obsługujące podstawowe funkcje. Dostępne są dotykowe elementy sterujące do innych celów, takich jak sterowanie multimediami, aktywacja inteligentnych asystentów i inne. Działają również dobrze i są niezawodne. Chociaż aktywna redukcja szumów jest główną funkcją (do tego dojdziemy za chwilę), WH-1000XM5 ma kilka naprawdę fajnych, inteligentnych funkcji, które jeszcze bardziej poprawiają wrażenia słuchowe.

Zacznijmy od świadomości lokalizacji. Słuchawki potrafią nauczyć się Twojej codziennej rutyny, a ustawienia kontroli dźwięków otoczenia można dostosować w zależności od Twojej lokalizacji, łącząc je ze smartfonem. Gdy słuchawki wykryją, że jesteś w domu, mogą zmniejszyć redukcję szumów w porównaniu do sytuacji, gdy jesteś w biurze. Jeśli wychodzisz na spacer, może odtwarzać więcej dźwięku z zewnątrz, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez ulicę. Wszystkie te funkcje można oczywiście dostosować za pomocą ustawień i w większości przypadków działają dobrze.

Kolejną fajną, inteligentną funkcją jest rozmowa na czacie. Jak sama nazwa wskazuje, jeśli rozpoczniesz rozmowę podczas słuchania słuchawek, możesz prowadzić rozmowę bez konieczności ich zdejmowania. Możesz także określić, jak długo tryb otoczenia ma być aktywny, zanim przełączy się z powrotem na ANC. Jest to przydatne, ale może być denerwujące, jeśli masz zwyczaj śpiewania podczas słuchania ulubionej muzyki. Na szczęście można to wyłączyć w ustawieniach.

Obsługa wielu urządzeń, wprowadzona po raz pierwszy w XM4, jest również dostępna w XM5. Możesz połączyć się z dwoma urządzeniami jednocześnie i przełączać się między nimi w zależności od tego, co dzieje się na każdym z nich, na przykład aby nadać priorytet powiadomieniu. Wreszcie dostępna jest lepsza obsługa asystentów głosowych. Aleksa i Google Assistant można aktywować bez użycia rąk za pomocą odpowiednich poleceń wyzwalających. Działają zgodnie z reklamą, ale nie jestem fanem używania asystentów głosowych przez słuchawki. To może właśnie ja.

Sony WH-1000XM5: aplikacja Sony Słuchawki Connect

Aplikacja Sony Słuchawki Connect (dostępna dla iOS I Android) oferuje szereg funkcji, które mogą poprawić wrażenia słuchowe. Należą do nich korektor, ustawienia redukcji szumów, wskaźnik żywotności baterii i wiele innych. Korektor pozwala dostosować dźwięk słuchawek do własnych preferencji. Po prostu przeciągnij suwaki w górę lub w dół, aby zwiększyć lub zmniejszyć poziom tonów niskich, średnich lub wysokich.

Aplikacja umożliwia dostosowanie poziomu dźwięków otoczenia, które chcesz słyszeć. Możesz zdecydować się na całkowity brak wycieków dźwięku lub zezwolenie na niewielką ilość hałasu zewnętrznego, abyś nadal był świadomy swojego otoczenia. Dostępnych jest wiele opcji dostosowywania redukcji szumów, ustawień opartych na lokalizacji, które automatycznie dostosowują się do sposobu użytkowania i środowiska, a także analizatora ucha optymalizującego efekty opatentowanego przez firmę Sony formatu dźwięku 360 Reality Audio (podobnego do AppleDźwięk przestrzenny). Jednak funkcja Sony 360 Reality Audio działa tylko z kilkoma stosunkowo nieznanymi aplikacjami i mniej popularnymi aplikacjami, takimi jak Apple Muzyka, YouTube Muzyka lub Spotify. Więc nie znalazłem dla niego większego zastosowania.

„Bezpieczne słuchanie” to fajna funkcja, z której nie zdawałem sobie sprawy, że docenię, dopóki mi jej nie przedstawiono. Słuchawki stale rejestrują poziom decybeli i ciśnienia akustycznego i powiadamiają Cię, gdy zbliżasz się do tygodniowego limitu hałasu zalecanego przez WHO. Aplikacja nie tylko rejestruje czas spędzony ze słuchawkami, ale także przyznaje odznaki za korzystanie z różnych funkcji na przestrzeni czasu.

Sony WH-1000XM5: Aktywna redukcja szumów

Seria XM firmy Sony to absolutny szef ANC w słuchawkach Bluetooth. WH-1000XM4 był łatwą rekomendacją z tego samego powodu. O dziwo, Sony udało się prześcignąć samego siebie z 1000XM5. Zastanawiasz się jak? Sony zwiększyło liczbę mikrofonów w XM5 z czterech do ośmiu. Może to brzmieć jak chwyt marketingowy, ale wyniki mówią same za siebie.

Wiele słuchawek ANC powoduje wrażenie ucisku lub lekkiego uderzenia, gdy funkcja ANC jest włączona, a muzyka nie jest odtwarzana. Nie inaczej jest w przypadku XM5. ANC w XM5 blokuje hałas na wszystkich częstotliwościach, od ruchu ulicznego i budowy po rozmowy i szum wiatru. Aby to osiągnąć, Sony wykorzystuje zintegrowany procesor V1, który po raz pierwszy zastosowano w słuchawkach WF-1000XM4. XM5 ma nawet dwa procesory z redukcją szumów.

Nieważne, gdzie jesteś, możesz po prostu włączyć XM5, odciąć się od hałasu z zewnątrz i rozpraszać się i całkowicie skupić się na muzyce. I to jest naprawdę coś wyjątkowego, z czego lubię korzystać na co dzień.

Sony WH-1000XM5: jakość dźwięku i połączeń

A jak brzmi Sony WH-1000XM5s? Powiedziałbym, że fantastycznie. Ich bogaty i żywy profil dźwiękowy podkreśla zarówno wysokie, jak i niskie częstotliwości, co daje naprawdę piękny dźwięk, którego słuchanie jest przyjemnością. Nawet najsubtelniejsze niuanse są łatwo słyszalne dzięki bogatej szczegółowości wysokich tonów.

Niższe częstotliwości brzmią zwarto i mocno, bez przytłaczania i mętności. Średnica również pozostaje czysta i obecna. Obecność wszystkich tych częstotliwości zapewnia wyraźną separację instrumentów w filmach, grach i wszystkich gatunkach muzyki. Oprócz konwencjonalnych kodeków SBC i AAC obsługuje kodek LDAC. Silnik DSEE Extreme firmy Sony umożliwia skalowanie skompresowanej muzyki do jakości zbliżonej do wysokiej rozdzielczości. Nie ma aptX ani aptX HD, ale LDAC przesyła wysokiej jakości dane audio z większą szybkością transmisji niż Bluetooth na wielu urządzeniach z Androidem.

Dla miłośników basu nie ma nic lepszego niż XM5. Puryści mogą się oczywiście nie zgodzić, ponieważ XM5 podbija bas nieco za mocno, ale i tak można się tego spodziewać po słuchawkach ANC.

Jedną z największych zalet słuchawek w porównaniu do słuchawek dousznych jest to, że głośniki (lub przetworniki) nie znajdują się tak blisko uszu, co pozwala na znacznie szerszą scenę dźwiękową. XM5 oferują imponującą scenę dźwiękową, którą dodatkowo wzmacnia ANC.

Dodatkowe mikrofony w XM5 nie tylko pomagają w redukcji szumów, ale także poprawiają jakość połączeń. Układ ośmiu mikrofonów i algorytm redukcji szumów znacznie poprawiają jakość rozmów prowadzonych przez Sony WH-1000XM5. Według Sony liczba mikrofonów kształtujących wiązkę w pobliżu ust użytkownika podczas rozmów została zwiększona z dwóch w XM4 do czterech w XM5. W naszych testach głos brzmi dość wyraźnie, ale brakuje mu pełni, ale i tak lepiej niż w przypadku jakichkolwiek słuchawek Bluetooth, których używaliśmy.

Sony WH-1000XM5: Żywotność baterii

Niektóre plotki mówiły, że XM5 będą miały żywotność baterii 40 godzin. Nie okazało się to prawdą, ale 30 godzin pracy na baterii jest nadal bardzo dobre. Dzieje się tak, gdy funkcja ANC jest włączona, a słuchawki są połączone z telefonem za pomocą Bluetooth. Prawdopodobnie mógłby wytrzymać do 40 godzin, gdy ANC jest wyłączony, ale prawie nie używaliśmy go bez ANC.

Imponujący jest także czas czuwania wynoszący 20 dni. Jeszcze większe wrażenie robi nowa funkcja szybkiego ładowania. To nadal trwa 3 godzin na ładowanie Sony WH-1000XM5 0 do 100%. Ale 3-minutowe ładowanie może wynieść do 3 godzin słuchania. Jest to szczególnie przydatne, gdy na przykład baterie w słuchawkach wyczerpią się tuż przed wyjściem.

Dla kogo przeznaczony jest Sony WH-1000XM5?

Niezależnie od tego, czy dojeżdżasz do pracy, pracujesz w biurze, mieszkasz w mieście czy studiujesz, Sony WH-1000XM5 jest stworzony dla Ciebie. Ten produkt to dobry wybór, jeśli spędzasz dużo czasu rozmawiając przez telefon lub potrzebujesz dźwięku Bluetooth o dużej przepływności.

Recenzja Sony WH-1000XM5: werdykt

Producentowi nie jest łatwo za każdym razem udoskonalać najlepsze słuchawki klasy premium z technologią ANC. Sony WH-1000XM4 ustanowiło nowe standardy dla słuchawek ANC, a Sony WH-1000XM5 potrafi je przewyższyć w większości scenariuszy. Sony udało się dokonać kompleksowego przeprojektowania, co jest godne pochwały. XM5 to najlepsze w swojej klasie słuchawki z funkcją ANC, oferują doskonałą jakość dźwięku, znacznie lepszą jakość połączeń, są niezwykle wygodne, mają całkiem niezłą żywotność baterii (z obsługą szybkiego ładowania), bardzo przydatne inteligentne funkcje i obsługę aplikacji o dużych możliwościach dostosowania – wszystko to po konkurencyjnej cenie 26 990 rupii (cena początkowa, ale podejrzewamy, że będzie to cena ostateczna) w Indiach i 400 dolarów w USA.

Chcielibyśmy, aby słuchawki miały stopień ochrony IP, a obudowa była nieco mniejsza i aby słuchawki składały się jak poprzednie modele. Podsumowując, nie można się pomylić z Sony WH-1000XM5 w jego cenie katalogowej (lub niższej), chyba że cenisz możliwość składania. W takim przypadku Sony WH -1000XM4 będzie lepszym wyborem w obniżonej cenie ~21 000 rupii w Indiach i ~330 dolarów w USA.

Kup Sony WH-1000XM5 (Indie)
Kup WH-1000XM5 (USA)

Plusy

  • Najlepszy w swojej klasie ANC
  • Wygodne dopasowanie
  • Doskonała jakość rozmów
  • Obsługa wielu urządzeń
  • Wysoce konfigurowalna aplikacja
  • Inteligentne funkcje

Cons

  • Brak oceny IP
  • Nie jest składany i przez to mniej przenośny
  • Nieco drogie