Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Rich Snippets: czym są i co powinni wiedzieć specjaliści od SEO?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Rich Snippets: czym są i co powinni wiedzieć specjaliści od SEO?

Wyszukiwarki, takie jak witryny z nagrodami Google i Bing, które dostarczają odpowiednich informacji. Witryny te nazywane są fragmentami rozszerzonymi, ponieważ zawierają dodatkowe szczegóły na temat strony lub samej witryny. Na przykład film może zawierać jego długość i tytuł, a recenzja restauracji może zawierać oceny i opcje menu.

Fragmenty rozszerzone to sposób na poprawę komfortu użytkowania i zwiększenie ruchu w Twojej witrynie. Są sposobem na poprawę wyglądu wyników wyszukiwania w celu dalszego zwiększenia ich CTR (współczynnika klikalności).

Współczynnik klikalności strony odnosi się do liczby osób, które „przechodzą” do strony internetowej z wyników wyszukiwania Google. Mogą się one różnić w zależności od typu wyniku wyszukiwania i typu witryny internetowej. W rzeczywistości istnieje cała biblioteka tak zwanych danych strukturalnych Schema.org, która została zaprojektowana tak, aby wykorzystywać fragmenty rozszerzone.

Jak zatem wykorzystać fragmenty rozszerzone? Umieszczając na swojej stronie odpowiednie dane strukturalne Schema.org. Istnieje proces od stworzenia, przez testowanie, po walidację i ostateczne wdrożenie, który omówimy w dalszej części tego przewodnika.

Co to są fragmenty rozszerzone?

Fragmenty rozszerzone to w zasadzie pola znajdujące się w wynikach wyszukiwania i dostarczające dodatkowych informacji, które pomagają użytkownikom szybciej znaleźć to, czego szukają. Obejmują one takie rzeczy, jak oceny i recenzje produktów, godziny seansów, menu restauracji, a nawet wskazówki dotyczące parkowania. Te fragmenty nazywane są bogatymi, ponieważ zawierają dodatkowe informacje poza samym tekstem. Na przykład obok recenzji może być oznaczona gwiazdką, a przy każdym daniu menu może zawierać zdjęcia.

Celem fragmentów rozszerzonych jest ułatwienie użytkownikom znalezienia w Internecie tego, czego szukają. Jeśli ktoś szuka „najlepszych restauracji w pobliżu”, fragment rozszerzony może podpowiedzieć mu, gdzie można zjeść na podstawie jego lokalizacji, podczas gdy zwykłe pole wyszukiwania nie oferuje żadnych opcji.

Dlaczego wyniki rozszerzone są ważne dla SEO?

Istnieje kilka powodów, dla których fragmenty rozszerzone są korzystne dla SEO. Po pierwsze, pozwalają użytkownikom zobaczyć istotne informacje bez konieczności przeglądania wyników wyszukiwania. Po drugie, dają Google większy kontekst wokół wyszukiwanej treści. Pomaga to Google zrozumieć, czego chce użytkownik i wykorzystać tę wiedzę, aby lepiej odpowiadać jego potrzebom. Wreszcie pozwalają Google wyświetlać więcej informacji i funkcji w wynikach wyszukiwania, co znacznie wzbogaca doświadczenie wyszukiwania.

Jak uzyskać te tak zwane fragmenty rozszerzone?

Google może wyświetlać wyniki z elementami rozszerzonymi lub ich fragmenty, jeśli dodasz do swojej witryny tagi danych strukturalnych. Są to informacje, które wyszukiwarki mogą wykorzystać w celu zapewnienia bogatszych wyników. Obejmują one adresy, numery telefonów, oceny, recenzje, ceny, wydarzenia, godziny i wskazówki dojazdu. Wszystkiego, co musisz wiedzieć o danych strukturalnych, znajdziesz w naszym bezpłatnym przewodniku po danych strukturalnych dla początkujących.

Dane strukturalne to fragment kodu w określonym formacie. Jest napisany w sposób zrozumiały dla wyszukiwarek. W rzeczywistości większość witryn ma już pewne uporządkowane dane. Należy go jednak regularnie aktualizować, aby wyszukiwarki go nie ignorowały

Jak dodać fragmenty rozszerzone do swojej witryny?

Aby rozpocząć dodawanie fragmentów rozszerzonych do swojej witryny, należy wziąć pod uwagę trzy główne typy znaczników: Schema.org, Microdata i Open Graph. Każdy z nich zapewnia inne korzyści, w zależności od rodzaju treści, które chcesz dodać. Przyjrzyjmy się każdemu z nich…

Schemat.org

Jest to otwarty standard, który umożliwia stronom internetowym udostępnianie ustrukturyzowanych danych o sobie. Ideą jest stworzenie wspólnego języka dla wszystkich różnych wyszukiwarek. Dodając znaczniki Schema.org do swojej witryny, informujesz Google, Bing, Yahoo! itp., że dodałeś pewne informacje o sobie.

Możesz na przykład dodać właściwość o nazwie adres, która będzie opisywać Twoją lokalizację. Wtedy, gdy ktoś wyszuka hasło „restauracje w pobliżu”, możesz pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ podałeś przydatne informacje.

Mikrodane

Mikrodane to kolejny zestaw standardów, który umożliwia dodawanie fragmentów rozszerzonych do Twoich stron. W przeciwieństwie do Schema.org mikrodane nie wymagają wprowadzania zmian na istniejącej stronie. Zamiast tego dodaje do Twojej strony nowe elementy HTML. Na przykład możesz dodać metkę z ceną do listy produktów. Pojawiłoby się to wówczas jako część fragmentu rozszerzonego.

Jeśli chcesz przeczytać bardziej kompleksowy i szczegółowy przewodnik na temat korzystania z nich, możesz przeczytać nasz Kompletny przewodnik po korzystaniu ze znaczników danych strukturalnych Schema.org dla SEO.

Które fragmenty rozszerzone wybrać?

Tak naprawdę nie ma tu właściwej odpowiedzi. Jeśli dopiero zaczynasz od fragmentów rozszerzonych, być może nie będziesz potrzebować żadnej z tych opcji. Jednak w miarę rozwoju prawdopodobnie odkryjesz, że jeden z nich będzie najlepszy dla Twoich odbiorców. Dlatego zalecamy wypróbowanie obu i sprawdzenie, jak dobrze ze sobą współdziałają.

Aby rozpocząć dodawanie danych strukturalnych do swojej witryny:

Dodaj znaczniki Schema.org do swojej witryny.
Użyj generatora znaczników Schema.org, aby utworzyć własny, niestandardowy znacznik.
Upewnij się, że wszystkie strony w Twojej witrynie mają unikalne adresy URL.
Sprawdź, czy Twoja witryna ma mapę witryny XML.
Prześlij swoją witrynę do Search Console.

1. Sprawdź, które fragmenty są tymi, których potrzebujesz

Istnieje wiele różnych sposobów dodawania fragmentów rozszerzonych do witryny. Możesz to zrobić ręcznie, za pomocą kodu lub pozwolić Google zrobić to automatycznie.

Google udostępnia zestaw wskazówek dotyczących dodawania fragmentów rozszerzonych do Twojej witryny. Należą do nich takie kwestie, jak rodzaj informacji kwalifikujących się do fragmentów rozszerzonych, sposób ich prawidłowego wyświetlania, a nawet sposób obsługi błędów.

Standardowe fragmenty wyników wyszukiwania mogą już zapewnić całkiem dobry przegląd treści. Jeśli jednak chcesz wyróżnić pewne aspekty artykułu, takie jak oceny, recenzje, kategorie, tagi, autorstwo itp., będziesz musiał dodać dodatkowy kod do swoich stron internetowych.

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy chcesz używać znaczników Schema.org czy mikrodanych. Każda opcja ma zalety i wady. Ogólnie rzecz biorąc, Schema.org jest łatwiejszy do wdrożenia niż mikrodane.

2. Wdrażaj dane strukturalne Schema.org

Google chce, abyś miał pewność, że Twoja witryna korzysta z danych strukturalnych. Obejmuje to na przykład dodawanie znaczników schematu do stron internetowych i prawidłowe wypełnianie formularzy.

Znaczniki schematu są dość proste do wdrożenia. To tylko HTML, CSS i JavaScript. Istnieje wiele narzędzi, które pomagają automatycznie wygenerować te znaczniki. Na przykład istnieje kilka witryn internetowych, które umożliwiają wprowadzanie tekstu i obrazów oraz wybór rodzaju znaczników, które chcesz uwzględnić.

Możesz także ręcznie napisać kod samodzielnie. To całkiem proste. Oto przykład kodu, który możesz umieścić w sekcji head swojej strony internetowej:


{
„@kontekst”: „https://schema.org/”,
„@typ”: „Jak to zrobić”,
„nazwa”: „Artykul fikcyjny”,
„description”: „fikcyjny opis artykułu”,
„obraz”: „https://dummyurl.com/dummyurl”,
„krok”: {
„@typ”: „HowToStep”,
„tekst”: „”
}
}

Kod ten informuje wyszukiwarki o Twojej witrynie i informuje je, jakiego rodzaju informacje podajesz.

Jeśli tworzysz formularz, możesz użyć czegoś takiego jak Schema Form, który generuje za Ciebie niezbędny kod.

Jeśli będziesz przestrzegać zasad każdego rodzaju znaczników, nie powinieneś napotkać żadnych problemów.

3. Zweryfikuj swoje znaczniki

Istnieje kilka różnych sposobów sprawdzania poprawności znaczników. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest użycie narzędzia Google do testowania wyników z elementami rozszerzonymi. Można to jednak zrobić w inny sposób.

Użyj generatora znaczników i wtyczki

Generatory znaczników i wtyczki wykonują większość pracy wymaganej do dodania fragmentów rozszerzonych do Twojej witryny. Automatycznie generują kod HTML potrzebny dla każdego typu fragmentu, w tym danych Schema.org, i zazwyczaj zawierają funkcję podglądu, aby zobaczyć, jak wygląda znacznik. Niektóre udostępniają nawet narzędzia do testowania znaczników pod kątem zgodności z wytycznymi Google.

Przeprowadź znaczniki za pomocą narzędzia Google do testowania wyników z elementami rozszerzonymi

To narzędzie pozwala szybko sprawdzić ważność znaczników. Po prostu wpisz nazwę swojej domeny w polu i wybierz format fragmentu, który chcesz sprawdzić. Otrzymasz raport pokazujący, gdzie Twoje znaczniki wymagają poprawy. Jeśli Twój znacznik przejdzie, jesteś złoty. Jeśli tak się nie stanie, dowiesz się dlaczego.

Zweryfikuj swoje znaczniki za pomocą walidatora kodu

Walidator kodu sprawdzi całą Twoją witrynę i poinformuje Cię, czy wszystko jest poprawnie sformatowane. Aby z niego skorzystać, po prostu wklej adres URL w polu i kliknij „Zatwierdź”.

Sprawdź swoją witrynę za pomocą Search Console

Search Console to bezpłatna usługa Google, która pomaga śledzić wszystkie zmiany wprowadzone w Twojej witrynie. Możesz przeglądać raporty dotyczące wydajności strony, błędów indeksowania i nie tylko.

Przetestuj swoje znaczniki za pomocą usługi testowania danych strukturalnych

Usługi testowania danych strukturalnych to strony internetowe, które zapewniają dostęp do różnych testów, których możesz użyć, aby upewnić się, że znaczniki działają prawidłowo. Usługi te często mają własne, wbudowane narzędzia do sprawdzania poprawności, więc nie trzeba pobierać niczego dodatkowego.

Czy fragmenty rozszerzone pomagają w SEO?

Odpowiedź na pytanie, czy fragmenty rozszerzone rzeczywiście pomagają w SEO, nie jest do końca jednoznaczna. Niektóre badania mówią tak, inne twierdzą, że nie. Niedawne badanie sugeruje, że fragmenty rozszerzone rzeczywiście pomagają zwiększyć ruch i konwersje, ale trudno stwierdzić, czy te korzyści przeważają nad potencjalnymi wadami.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne powody, dla których warto używać fragmentów rozszerzonych:

Aby podać dodatkowe informacje o Twojej stronie

Domyślnie Google kieruje się tylko tym, co mówi tekst na Twojej stronie. Jednak dzięki uporządkowanym danym (językowi używanemu do generowania fragmentów rozszerzonych) możesz dostarczać konkretne dane, które są istotne dla Google. Na przykład, jeśli masz wydarzenie, które chcesz wyróżnić, może to dostarczyć więcej informacji o Twojej stronie w postaci fragmentów rozszerzonych. Rzeczy takie jak atrakcyjna grafika miniatury, opis artykułu i nie tylko.

Aby Twoja strona wyglądała bardziej atrakcyjnie

Czasami Twoja strona będzie wyglądać podobnie do wyników dziesięciu niebieskich linków na stronach wyników wyszukiwania, co jest w porządku. Po prostu niekoniecznie się wyróżnia. Aby Twoja strona wyróżniała się na tle innych linków, możesz użyć danych strukturalnych w celu uzyskania fragmentów rozszerzonych, czyli fragmentów, które są bardziej atrakcyjne niż standardowe.

Aby poprawić doświadczenie użytkownika

Fragmenty rozszerzone są świetną opcją, ponieważ zapewniają wyszukującym natychmiast więcej informacji w SERPach dzięki wyróżnianiu, które ma miejsce we fragmentach rozszerzonych. Ale mają też pewne wady. Wymagają na przykład zaawansowanej znajomości HTML i JavaScript. Ponadto mogą nie być obsługiwane w każdej przeglądarce lub urządzeniu.

Chociaż prawdą jest, że fragmenty rozszerzone nie zawsze są korzystne, z pewnością mogą pomóc w działaniach SEO. Należy jednak pamiętać, że niekoniecznie zapewnią Ci wyższą pozycję w rankingu niż konkurencja. To zależy od rodzaju treści, dla których chcesz uzyskać ranking.

Aby wyróżnić się na tle konkurencji

Jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, doskonałym sposobem na to będzie użycie fragmentów rozszerzonych. Jeśli konkurujesz z firmą, która ma dużo pieniędzy do wydania na marketing, prawdopodobnie będziesz chciał uniknąć korzystania z nich, ponieważ mogą one zaszkodzić Twoim rankingom.

Aby zwiększyć współczynniki konwersji

Jedno wiemy na pewno: ludzie uwielbiają otrzymywać odpowiedzi od razu. Skutecznym sposobem na osiągnięcie tego jest wykorzystanie danych strukturalnych do tworzenia fragmentów rozszerzonych. Dzięki wyróżnieniu Twojej witryny w wynikach wyszukiwania jako źródła odpowiedzi na pytania, ludzie będą chętniej klikać ten konkretny wynik w porównaniu do zwykłych wyników z dziesięcioma niebieskimi linkami.

Rodzaje fragmentów rozszerzonych

Najpopularniejszym typem fragmentów rozszerzonych jest fragment recenzji. Pojawia się nad organicznym wpisem w wynikach wyszukiwania. Fragment znacznika produktu pojawia się obok linku do samego produktu. Jeśli chcesz dodać przepis do swojej witryny, możesz użyć fragmentu znacznika przepisu. Możesz także dodać muzykę do swojej witryny za pomocą fragmentu znacznika muzyki.

Jednak nie są to jedyne typy fragmentów rozszerzonych, z których możesz skorzystać. Istnieje niezliczona ilość różnych typów fragmentów rozszerzonych, które mogą być dość szczegółowe w zależności od niszy, a nawet rodzaju wyników wyszukiwania.

Fragment recenzji

Są to recenzje wyświetlane obok listy produktów wraz z gwiazdkami, ceną i innymi informacjami na temat produktu. Recenzje są szczególnie przydatne dla lokalnych firm, ponieważ ludzie często przeglądają recenzje przed dokonaniem zakupu. Dzięki tej funkcji możesz dotrzeć do klientów tam, gdzie ich szukają.

Najlepsze jest to, że nie musisz nawet pisać recenzji; wystarczy, że dodasz zdjęcia i opisy do swoich ofert. Możesz nawet poprosić klientów o pozostawienie recenzji bezpośrednio w aplikacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zarabiać na recenzjach, zapoznaj się z naszym przewodnikiem tutaj.

Fragment przepisu

Znaczniki fragmentu przepisu umożliwiają dodanie informacji o daniu, takich jak wartości odżywcze, czas gotowania i lista składników. Możesz go użyć do wyświetlania przepisów bezpośrednio na swojej stronie, bez konieczności budowania osobnej strony internetowej. Fragment przepisu wygląda podobnie do typowego przepisu na okładce drukowanej książki kucharskiej.

Na stronie możesz umieścić wiele fragmentów przepisów. Możesz na przykład pokazać zarówno danie główne, jak i dodatki do posiłku. Możesz też podać różne odmiany dania, np. opcję wegetariańską lub opcję bezglutenową.

Fragment muzyki

Fragment rozszerzony o muzykę umożliwia dostarczenie dodatkowych informacji o utworach i albumach. Dzięki temu ludzie jeszcze szybciej znajdą to, czego szukają.

Aby z niego skorzystać, wystarczy dodać kod do swojej witryny i upewnić się, że pojawia się nad zwykłym opisem. Możesz to zrobić ręcznie lub automatycznie, dodając kod do plików motywu.

Fragment znacznika produktu

Fragment znacznika produktu wyświetla informacje o produkcie, takie jak dostępność, cena i oceny. To ulepszenie pozwala kupującym szybko sprawdzić, jakie produkty są dostępne, ile kosztują i czy są wystarczająco dobrze ocenione.

Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku witryn e-commerce, ponieważ umożliwia klientom szybkie spojrzenie na produkt bez konieczności odwiedzania witryny sprzedawcy. Możesz na przykład umieścić fragment znacznika produktu obok recenzji konkretnego produktu. Możesz też użyć fragmentu, aby pokazać dostępność określonego rozmiaru na podstawie bieżącego poziomu zapasów.

Fragment filmu

Fragmenty filmów zapewniają użytkownikom szybki dostęp do informacji o nadchodzących filmach, takich jak daty premiery, zwiastuny, członkowie obsady, a nawet recenzje. Fragmenty filmów świetnie nadają się do wzbudzania zainteresowania widzów tym, co będzie dalej. Przydadzą się także do wyszukiwania filmów, o których nigdy nie słyszałeś. A ponieważ ułatwiają sprawdzenie, co jeszcze gra w pobliżu, idealnie nadają się do sprawdzania, co jest wyświetlane w pobliżu.

Funkcja najlepiej sprawdza się w przypadku filmów popularnych i tych, które były mocno promowane w mediach społecznościowych. Ale są pewne zastrzeżenia. Po pierwsze, musisz użyć właściwych słów kluczowych. Po drugie, upewnij się, że Twoja witryna zawiera wystarczającą ilość odpowiednich informacji, aby uzyskać dobrą pozycję organiczną. Po trzecie, nie zapomnij podać oceny filmu w serwisie IMDb.

Fragment wydarzeń

Ten fragment podkreśla istotne szczegóły list wydarzeń, w tym godzinę, datę, miejsce, a nawet ceny biletów. W rzeczywistości wygląda prawie identycznie jak standardowa lista wydarzeń. Istnieją jednak trzy kluczowe różnice. Po pierwsze, fragment zawiera nazwę miejsca wraz z adresem, numerem telefonu i adresem e-mail. Po drugie, cena pojawia się obok nazwy lokalu. Na koniec fragment zawiera mapę pokazującą miejsce wydarzenia.

Oprócz dostarczenia dodatkowych informacji o wydarzeniu, fragment ułatwia ludziom znalezienie wydarzenia, wyświetlając najważniejsze dane w jednym miejscu. Jeśli ktoś na przykład wyszuka hasło „koncert”, zobaczy pełną listę i fragment. Nie będą musieli przewijać w dół, aby przeczytać resztę tekstu.

Pomiar wydajności fragmentów rozszerzonych

Istnieje kilka sposobów pomiaru wydajności fragmentów rozszerzonych. Jednym ze sposobów jest Semrush. Innym sposobem jest filtr funkcji SERP Ahrefs, który pozwala nam zobaczyć, jak dobrze radzą sobie poszczególne fragmenty rozszerzone. Możemy także użyć Menedżera tagów Google, aby śledzić te fragmenty i uzyskać wgląd w to, jak sobie z nimi radzimy.

Semrush

Jednym z najprostszych sposobów pomiaru wydajności fragmentów rozszerzonych jest użycie SEMRush. Wystarczy wpisać w narzędziu adres URL strony zawierającej fragment i kliknąć przycisk „Analizuj”. Następnie wybierz fragment z listy wyników.

Ahrefs

Innym sposobem pomiaru wydajności naszych fragmentów jest użycie filtra SERF (funkcje SERP) Ahrefs. Filtr zapewnia przegląd wszystkich typów fragmentów dostępnych na danej stronie. Pokazuje także, ile razy dany fragment został użyty w całej sieci.

Menedżer tagów Google

Wreszcie możemy użyć Menedżera tagów Google, aby sprawdzić skuteczność naszych fragmentów. W tym celu musimy dodać nowy tag na naszą stronę. Gdy już to zrobimy, możemy utworzyć zmienną niestandardową do przechowywania wartości fragmentu. Umożliwi nam to monitorowanie wydajności naszych fragmentów na przestrzeni czasu.

Lepsze fragmenty mogą przełożyć się na lepszą widoczność

Chociaż możemy nie być w stanie kontrolować każdego aspektu rankingów naszych wyszukiwarek, z pewnością możemy poprawić naszą widoczność.

Dodając więcej fragmentów rozszerzonych do naszych stron, dajemy użytkownikom więcej możliwości wyszukiwania. W rezultacie chętniej klikają nasze linki lub odwiedzają nasze strony internetowe.

Oprócz zapewnienia użytkownikom większej liczby opcji, wyróżniamy nasze witryny w wynikach wyszukiwania bardziej atrakcyjnymi graficznie wyróżnikami, zapewniając znaczący i przyjemny sposób dotarcia do większej liczby użytkowników.

Kiedy planujesz wdrożyć kolejne fragmenty rozszerzone?