Rozpoznaj różnicę między UPS a stabilizatorem, którą musisz znać

Słyszałeś kiedyś o terminach UPS i stabilizator? Może nieliczni uważają, że te dwie rzeczy to jedno. Pod względem formy na pierwszy rzut oka te dwa obiekty są takie same. Ale gdy spojrzysz dalej, zobaczysz pewne różnice między UPS a stabilizatorem.

Jaka jest różnica między tymi dwiema rzeczami? Przed przystąpieniem do dyskusji na temat tego, co go wyróżnia. Musisz najpierw zrozumieć znaczenie i funkcję obu. Po przeczytaniu tego postu oczekuje się, że nie będziesz się mylić, który to UPS, a który stabilizator.

Definicja UPS

różnica wzlotów i stabilizatorów

UPS oznacza Zasilacz bezprzerwowy jest sprzętem elektrycznym stosowanym do źródeł energii elektrycznej. Tak więc UPS jest wykorzystywany jako dostawca usług elektrycznych, które są zwykle używane w komputerach. W przypadku awarii zasilania lub nagłej awarii zasilania komputer nie wyłączy się natychmiast, ponieważ w zasilaczu nadal znajduje się depozyt zasilający, którego można użyć do wyłączenia komputera.

UPS jest szeroko stosowany, zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, zwłaszcza te zaangażowane sektor telekomunikacyjny, dostawcy usług internetowych, usługi informacyjne itp., których w żadnym momencie nie można oddzielić od zapotrzebowania na energię elektryczną. Dlatego możesz się tego spodziewać, gdy nagle nastąpi awaria zasilania, co spowoduje straty w firmie.

Aby zapobiec występowaniu problemu, firma lub agencja musi użyć zasilacza UPS. W takim razie, jak długo UPS może dostarczyć energię lub ile energii elektrycznej można pomieścić lub zmagazynować w UPS? Odpowiedź zależy od tego, ile mocy używasz UPS.

Oto niektóre z głównych funkcji UPS:

    UPS służy do zapewnienia zasilania rezerwowego lub tymczasowego w przypadku awarii zasilania lub awarii zasilania. UPS zapewni firmie wystarczająco dużo czasu na włączenie innych źródeł energii, takich jak generatory, które często są wykorzystywane jako zapasowe źródło zasilania. UPS może być wykorzystany do zapewnienia wystarczającej ilości czasu na wykonanie kopii zapasowej danych i zabezpieczenia systemu operacyjnego. Tak więc, gdy nastąpi zanik zasilania, nadal masz czas na wyłączenie komputera zgodnie z procedurą. Dzięki UPS można uniknąć uszkodzeń sprzętu i oprogramowania. Wiemy, że przerwa w zasilaniu może spowodować uszkodzenie aplikacji lub sprzętu, takiego jak dyski twarde.

Definicja stabilizatora

różnica wzlotów i stabilizatorów

Stabilizator jest zwykle lepiej znany jako stavolt, który, jak sugeruje nazwa, służy do utrzymania stabilnego napięcia. Stabilizator pomoże utrzymać napięcie wyjściowe prądu przemiennego, które jest wykorzystywane do dostarczania energii elektrycznej, na przykład komputerów, wentylatorów, klimatyzatorów, telewizorów i tak dalej. Urządzenia są utrzymywane w taki sposób, że pozostają w zakresie 220 woltów.

Tak więc, gdy napięcie w twoim domu wynosi ponad 220 woltów, na przykład 350 woltów. Następnie stabilizator obniży napięcie, aby osiągnąć 220 woltów. I odwrotnie, jeśli okaże się, że napięcie w rzeczywistości wynosi poniżej 220 woltów, na przykład 175 woltów. Następnie stabilizator spróbuje go ustabilizować, zwiększając napięcie do 220 woltów.

Podsumowując, funkcją stabilizatora jest zmniejszenie i zwiększenie napięcia. Poniżej znajduje się kilka powodów, dla których energia elektryczna jest niestabilna, w tym:

    Niezrównoważone obciążenie Piorun lub zakłócenia pogodowe Mają większe obciążenie, szczególnie w nocy Występują fale harmoniczne i tak dalej.

Różnica między UPS a stabilizatorem

Po zrozumieniu znaczenia i funkcji UPS, a także stabilizatora. Wiesz już, że na podstawie jego funkcji dwie rzeczy nie są takie same. Poniżej wyjaśnimy dokładniej, jaka jest różnica między UPS a stabilizatorem.

Jak wyjaśniliśmy, te dwa narzędzia na pierwszy rzut oka mają ten sam kształt. Ale różni się od swojej funkcji. Funkcja UPS pełni funkcję zasilania rezerwowego dla komputerów. Na przykład w miejscu pracy nagle dochodzi do przerwy w dostawie prądu. Jeśli nie korzystasz z zasilacza UPS, komputer natychmiast się wyłączy.

Czy potrafisz sobie wyobrazić, kiedy nie zapisałeś swoich danych? Zwłaszcza jeśli dane są ważnymi danymi, które należy wysłać lub uzupełnić tego samego dnia. Oczywiście musisz to powtórzyć od początku, a to spowoduje, że wszyscy będą sfrustrowani. Korzystając z UPS, nie musisz się już martwić tym problemem.

UPS zapewni możliwość zapisania danych w przypadku awarii zasilania. Ponadto masz również czas na włączenie generatora, ponieważ wszyscy wiemy, że funkcja generatora ma charakter alternatywny. Należy jednak zauważyć, że ile mocy i ile czasu masz na to, zależy od tego, ile mocy znajduje się w UPS.

Kupując UPS, upewnij się, że odpowiada ono Twoim potrzebom. Jeśli tylko dla jednego komputera, pojemność nie musi być zbyt duża.

A co ze stabilizatorem? Jak sama nazwa wskazuje, stabilizator ma funkcję stabilizowania napięcia. Napięcie zostanie ustabilizowane, aż osiągnie 220 woltów. Oznacza to, że gdy napięcie w domu lub w Twojej firmie jest większe niż 220 woltów, stabilizator wykona swoją funkcję polegającą na zmniejszeniu mocy do 220 woltów, aby komputer nie został uszkodzony.

To samo dotyczy sytuacji, gdy energia elektryczna jest poniżej 220 woltów. Stabilizator lub stavolt będzie działać poprzez zwiększenie mocy elektrycznej do osiągnięcia 220 woltów.

W ten sposób możemy przekazać Ci informacje na temat zrozumienia, a także różnicy między UPS a stabilizatorem. Wniosek jest taki, że oba te narzędzia, chociaż na pierwszy rzut oka, mają prawie taki sam kształt, ale różnią się pod względem funkcji.