Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Samolatające autonomiczne drony to już nie science fiction

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Samolatające autonomiczne drony to już nie science fiction

Od kilku lat w mieście technologii mówi się o dronach. Minęło trochę czasu, zanim drony wyszły z dwóch skrajności – jednej, złożonych wojskowych UAV i drugiej, niezwykle prostych „zabawek” quadcoptera. Chińskie firmy, takie jak DJI, i firmy europejskie, takie jak Parrot, były pionierami stosunkowo łatwiejszych w obsłudze dronów dla zwykłych ludzi, takich jak my. Chociaż ich obsługa stała się prostsza, dla pilotów dronów, którzy po raz pierwszy korzystają z nich, nadal wymagana jest intensywna nauka. Już nie, bo autonomiczne drony już tu są.

Chociaż posiadanie drona do nagrywania ważnego wydarzenia lub wakacji to świetna zabawa, precyzyjne latanie dronem wymaga dużo wysiłku i cierpliwości. Nawet jeśli uda Ci się opanować latanie dronem, kto chciałby przegapić prawdziwą zabawę z przyjaciółmi i rodziną. I tu z pomocą przychodzą autonomiczne drony.

Autonomiczne lub samojezdne drony nie są niczym nowym, jeśli chodzi o koncepcję, ale dopiero od niedawna widzimy autonomiczne drony klasy konsumenckiej. Mavic Pro i Mavic Air firmy DJI mają pewne funkcje autonomiczne, ale prawdziwymi dronami autonomicznymi są takie jak Skydio R1 i Mark Drone, które przedstawiliśmy Wam w zeszłym miesiącu. Te drony wykorzystują wizję komputerową i inne rodzaje sztucznej inteligencji, aby latać, śledzić i nagrywać obiekt na dole bez konieczności pilotowania.

W rzeczywistości Mark Drone wykorzystuje opatentowaną technologię wizualnego pozycjonowania bezwładnościowego (VIO), która pomaga zlokalizować się na podstawie pozycji względem otoczenia, a nie satelitów (jak ma to miejsce w przypadku dronów opartych na GPS), realizując prawdziwe autonomiczne latanie . Aby było to naprawdę proste, Mark Drone wykorzystuje sterowanie głosowe do uruchamiania i lądowania drona. Ten autonomiczny dron, zbudowany na platformie Snapdragon firmy Qualcomm, wygląda naprawdę elegancko w porównaniu do wielu innych w tym segmencie.

Oto film od Qualcomm pokazujący, jak drony mogą samodzielnie nawigować za pomocą VIO.

https://www.youtube.com/watch?v=FE1RRYZRgiw

Zasadniczo łączą informacje z kamery i czujników bezwładnościowych, w szczególności żyroskopów i akcelerometrów, w celu oszacowania pozycji urządzenia bez polegania na GPS i GNSS (Globalny System Nawigacji Satelitarnej).

Jedną z częstych skarg osób kupujących drona po raz pierwszy jest niemożność utrzymania poziomu zainteresowania, gdy spada czynnik próżności. Firmy takie jak High Great, producent Mark Drone, chcą rozwiązać ten problem, udostępniając wstępnie zaprogramowane dramatyczne ujęcia w interfejsie aplikacji. Można teraz używać autonomicznego drona do tworzenia profesjonalnych scen kinowych, takich jak nagrywanie po okręgu, lot po spirali (latanie w górę podczas kręcenia się wokół obiektu), dynamiczne selfie, nagrywanie profili, panorama 360 stopni i nie tylko. Oznacza to, że za każdym razem, gdy wyjmiesz go z pudełka, zawsze będziesz mieć coś nowego do wypróbowania ze swoim dronem.

Ze względu na swoją autonomiczność drony te wykorzystują zaawansowane czujniki do unikania obiektów naturalnych i sztucznych podczas lotu. Skydio R1 ma na pokładzie 13 różnych kamer, GPS i inne czujniki, a także wykorzystuje dane wizualne i oprogramowanie komputerowe do śledzenia i przewidywania ruchu obiektu poniżej. Według firmy działa przez 16 minut na jednym ładowaniu i może latać z prędkością do 40 km na godzinę. Choć brzmi to świetnie, dla większości ludzi jego cena może być dużym czynnikiem odstraszającym. Za 2499 dolarów kosztuje tyle, co wysokiej klasy notebook MacBook Pro.

Dla porównania Mark Drone wygląda bardzo przystępnie cenowo. Można poprzeć Projekt Mark Drone na Kickstarterze już za 238 dolarów za zestaw standardowy i 279 dolarów za zestaw Mark Flying Combo (zawiera dodatkową baterię). Wyposażony jest w aparat CMOS o rozdzielczości 13 MP, który umożliwia nagrywanie w rozdzielczości do 4K przy 30 klatkach na sekundę. Firma twierdzi, że VIO jest już dokładniejsze od GPS i będzie przyszłością autonomicznych dronów. Pomimo braku GPS Mark Drone może nadal wrócić do domu, jeśli połączenie zostanie utracone. Jest wyposażony w opcjonalny kontroler dla tych, którzy nadal chcą kontrolować niektóre aspekty lotu drona i nagrywania kamery. I tak, zawiera zwykłe funkcje, takie jak uruchamianie jednym przyciskiem, aktywne śledzenie, sterowanie gestami i inne.

To bardzo ekscytujący czas dla miłośników dronów. Wraz z rozwojem technologii powinniśmy móc zobaczyć autonomiczne drony, które działają nawet przy niesprzyjającej pogodzie lub w nocy. Chcielibyśmy, aby regulacje rządowe nadążały za postępem w technologii autonomicznych dronów.

Table of Contents