Według Biznes aplikacjikonsumenci korzystają średnio z 25 aplikacji miesięcznie, a mimo to spędzają ponad 77% czasu na zaledwie trzech z nich.
Jednym z najlepszych sposobów na przekształcenie aplikacji z cudu dostępnego za jednym dotknięciem w hit jest solidna strategia marketingowa wykorzystująca powiadomienia push. Stwierdzono, że poświęcenie czasu na ulepszenie powiadomień push i zwiększenie ich skuteczności w zdumiewający sposób zwiększa współczynnik retencji 180%!
Ten post pełni rolę samouczka dotyczącego powiadomień push, dzięki któremu możesz przejść od dobrego do świetnego!
Co to jest powiadomienie push?
Powiadomienia push to powiadomienia o wyrażeniu zgody, które pojawiają się na smartfonie lub tablecie użytkownika i zawierają wiadomości takie jak oferty, aktualizacje lub wydarzenia związane z zainstalowaną aplikacją. Powiadomienie push może zostać wysłane w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy użytkownik znajduje się w aplikacji, czy w ogóle korzysta ze swojego urządzenia. Po prawidłowym wdrożeniu powiadomienia push mają ogromny potencjał zwiększania zaangażowania użytkowników aplikacji.
Zanim jednak klikniesz „Wyślij” w przypadku tego powiadomienia, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wrażenia klienta. Można to nazwać powiadomieniem push, ale celem gry na pewno nie jest sprawianie wrażenia natrętnego!
Najlepsze wskazówki dotyczące lepszych powiadomień push
1. Daj swoim użytkownikom wartość
Odkryło to niedawno przeprowadzone badanie Pokolenie Z (67%), pokolenie wyżu demograficznego (61%) i milenialsi (75%) zgadzają się z tym stwierdzeniem – otrzymywanie zbyt wielu nieistotnych powiadomień jest denerwujące i powoduje usuwanie aplikacji. Musisz przekazywać swoim użytkownikom wartościowe wiadomości. Długoterminowym celem push jest budowanie zaufania i lojalności użytkowników aplikacji oraz zwiększanie zaangażowania użytkowników aplikacji, dlatego każde pojedyncze powiadomienie musi być wartościowe, aby to osiągnąć.
Aplikacja podróżnicza i nawigacyjna Waze przybiłeś sobie do głowy cenne powiadomienia push. Wysłali poniższe powiadomienie do użytkowników aplikacji, którzy regularnie podróżowali autostradą 280 z San Francisco do Doliny Krzemowej, informując ich, kiedy droga będzie zamknięta. Doskonały przykład tego, jak być istotnym, aktualnym i wartościowym dla użytkowników.
2. Bądź osobisty
Skorzystaj z informacji dostarczonych przez użytkowników podczas instalowania Twojej aplikacji, a także danych dotyczących zachowań w aplikacji, aby uzyskać rzetelny obraz tego, kim są Twoi użytkownicy i jakie chcą korzyści z korzystania z Twojej aplikacji. Wszystkie te dane pomogą Ci ulepszyć powiadomienia push.
Zapewnij swoim użytkownikom bardziej spersonalizowane doświadczenia, dzieląc odbiorców na różne segmenty. Na przykład według wieku, płci, lokalizacji, zainteresowań lub innych danych osobowych. Weź pod uwagę fakt, że niektórzy z Twoich użytkowników mogą być nowi i dopiero zapoznają się z aplikacją, podczas gdy inni mogą być zwykłymi użytkownikami lub nawet nieaktywnymi użytkownikami, których chcesz ponownie zaangażować. Ci użytkownicy będą na ogół potrzebować zupełnie innych komunikatów!
Poniżej znajduje się przykład tego, jak Groupon trochę nie trafił w sedno, jeśli chodzi o personalizację…
Powiązana zawartość: Wideo — najlepsze praktyki dotyczące uprawnień do powiadomień push
3. Nie bój się testować
Używać Testy A/B aby dowiedzieć się, co działa, a co nie w przypadku odbiorców, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników aplikacji. Testowanie jest konieczne, bo nawet najmniejsza zmiana słowa może mieć wpływ na wynik wiadomości i może Cię zaskoczyć! Możesz użyć testów, aby odkryć:
- Czy Twoi użytkownicy częściej korzystają z emoji?
- Czy wolą formalny czy swobodny, rozmowny ton głosu?
- Jakie długości znaków dają najlepsze rezultaty?
Użytkownicy aplikacji są różni, dlatego najlepszym sposobem nauki jest metoda prób i błędów, ale nie popełniaj tego samego błędu dwa razy!
4. Nie przesadzaj
Jako marketerowi, kiedy odkryjesz, że coś jest skuteczne, trudno nie pozwolić, by entuzjazm przejął kontrolę i dać się ponieść emocjom. Ale niezależnie od tego, jak skuteczne są Twoje powiadomienia push, musisz zachować pewną samokontrolę. Nic nie odstraszy użytkowników szybciej niż stanie się mobilnym odpowiednikiem potrzebującego partnera. Tolerancja powiadomień różni się w zależności od kategorii aplikacji i indywidualnego użytkownika, więc znowu jest to coś, co trzeba będzie przetestować.
Poniżej znajduje się przykład tego, jak Netflix słusznie postąpił, wysyłając swoim użytkownikom unikalną wiadomość o konkretnym programie, którym już się zainteresowali. Jest to znacznie skuteczniejsze niż strategia Crunchyroll, która wydaje się wysyłać powiadomienie za każdym razem, gdy nowy odcinek dowolnego programu został wydany.
5. Wyczucie czasu jest najważniejsze
Masz więc opanowaną treść powiadomień push i masz świetną, trafną, wartościową i spersonalizowaną wiadomość gotową do wysłania. A potem wysyłasz go, gdy użytkownik śpi…*facepalm*
Nieważne, jak dobre to jest, nikt nie lubi budzić się w środku nocy! Właściwy moment wysłania wiadomości to różnica między irytacją użytkowników a ich zachwytem. Dane Kahuna pokazują, że dostosowywanie czasu dostawy w oparciu o preferencje użytkownika skutkuje średnim wzrostem konwersji o 384%. Ponownie, wszystko zależy od rodzaju aplikacji, rodzaju wiadomości i zachowania użytkownika. Dlatego ważne jest, aby zebrać odpowiednie dane użytkownika, aby móc dostosować czas wysyłania wiadomości do momentu, w którym użytkownik wydaje się najbardziej aktywny i skłonny do zaangażowania. Nie zapomnij także wziąć pod uwagę różnych stref czasowych!
6. Daj użytkownikowi możliwość
Choć nie chcemy tego słyszeć, nie każdy lubi powiadomienia push – niezależnie od tego, jak istotne, aktualne i osobiste są Twoje treści. Po zainstalowaniu aplikacji wyślij użytkownikowi krótką wiadomość z pytaniem, czy chce otrzymywać powiadomienia push. To tylko maniery. Jeśli się wyrażą, świetnie! Jeśli nie, nie wysyłaj im powiadomień push, w przeciwnym razie ryzykujesz odinstalowaniem aplikacji, co nie jest idealnym celem. Pamiętaj jednak, aby ułatwić ponowne włączenie aplikacji w ustawieniach aplikacji i jak najbardziej skorzystaj z innych kanałów, aby zachęcić użytkowników do ponownego wyrażenia zgody i zwiększyć zaangażowanie użytkowników aplikacji.
7. Dostosuj się szybko
Technologia mobilna stale się rozwija, dlatego też zachowania konsumentów w zakresie urządzeń mobilnych nigdy nie ustaną w miejscu. W rezultacie marketerzy nie mogą polegać na tym, co już wiedzą, przy planowaniu przyszłości. Aby dostosować się do najnowszych trendów zachowań konsumenckich i nadal budować silne zaufanie i lojalność użytkowników aplikacji, należy zachować szczególną czujność.
Te najważniejsze wskazówki dotyczące lepszych powiadomień push zdecydowanie powinny pomóc Ci rozpocząć strategię marketingową aplikacji. Jeśli nadal masz pytania dotyczące utrzymania i budowania lojalności użytkowników aplikacji, nie wahaj się ze mną skontaktować pod adresem [email protected]. Być może zainteresuje Cię także pobranie naszego bezpłatnego przewodnika Kompletny przewodnik po marketingu aplikacji mobilnych po więcej informacji.