Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

SATA Sabit Sürücü Ne Yapar?

SATA’ya Giriş

Yeni bir sabit dysk satın alıyorsanız veya yalnızca bilgisayarınızın iç işleyişini keşfediyorsanız, SATA adlı bir sabit dysk türüne rastlamış obilirsiniz. Mevcut katı hal sürücüleri çağında o kadar popüler olmasa da. Seri İlerleme Teknolojisi Ekli sabit sürücüler hala çok sayıda satılmaktadır. Ve bir SSD üzerinden bir SATA sabit disci almak için birkaç iyi argüman var.

sata

Inhaltsverzeichnis

SATA Sabit Sürücü Nedir?

Bu nedenle SATA sabit disc, saygın iletim hızları ve mükemmel depolama kapasiteleri ile karakterize edilen, yeniden yazılabilir bir yığın depolama aygıtı türüdür. Ve neredeyse tüm işletim sistemleri ve bilgisayar anakartları tarafından kusursuz destek.

SATA sabit disc, masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların ve sunucuların içinde bulunabilir. Ayrıca SATA sabit sürücülerin veri okurken veya yazarken çıkardığı karakteristik gürültü nedeniyle bilgisayarınızın bir SATA sabit sürücüyle geldiğini söylemek genellikle kolaydır.

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan SATA sabit sürücüleri tipik olarak 4 inç genişliğinde, 1,03 inç yüksekliğinde ve 5,79 inç uzunluğundadır. Ve genellikle 3,5 inç sabit sürücüler olarak adlandırılırlar. Dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan sata sabit sürücüler tipik olarak 2,7 inç genişliğinde, 0,37 inç yüksekliğinde ve 396 inç Uzunluğundadır ve genellikle 2,5 inç Sabit Sürücüler olarak adlandırlurlar.

Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar dışında. Dyski SATA na konsolach PlayStation 3 i 4, Xbox 360 i One można udostępniać za pomocą konsoli wideo.

25.000 sabit sürücünün performansının kapsamlı bir analizine göre.Bulut depolama hizmetim BackBlaze

Yoğun olarak kullanılan SATA sabit sürücülerin yaklaşık 3 ila 4 yıl güvenilir olduğunu biliyoruz. Aslında, yepyeni SATA sabit sürücülerin arızalanma olasılığı, bir buçuk yıldır kullanımda olan sabit sürücülerden daha fazladır; bu, üretim kusurlarının görünmeyi bıraktığı ve uzun süreli aşınma ve yıpranmanın bir sorun haline geldiği zamandır.

Ancak bu güvenilirlik ististiklerinin sizi alarma geçirmesine izin vermeyin. Felaket SATA sabit sürücü arızaları oldukça nadirdir ve çoğu sürücü zaman içinde kademeli olarak arızalanır. Başlangıçta, SATA sabit sürücü tanılama aracınız (eğer herhangi birini kullanmıyorsanız, bu makalenin sonuna doğru size birkaç tavsiyemiz var) size zararsız bir uyarı vererek sizi alışılmadık derecede fazla sayıda bozuk sektör hakkında bilgilendirebilir. Bundan sonra, veri bozulmasının erken bir işareti olabilecek belirli dosyaları açarken sorun yaşayabilirsiniz. Yalnızca işletim sisteminize erişiminizi kaybettiğinizde kritik sistem dosyaları bozulduğunda olur.

Seri İlerleme Teknoloji EklentisiSabit Disk Tanımı ve Teknik Detaylar

Seri Gelişmiş Teknoloji Eklentisinin kısaltmasıdır. Ana bilgisayar veri yolu bağdaştırıcılarını yığın depolama aygıtlarına bağlayan bir bilgisayar veri yolu arabirimi. SATA, 1986’da tasarlanan ve uzun yıllar dahili bilgisayar depolama aygıtları için en yaygın ve en ucuz arabirim olan Paralel ATA (PATA) standardının halefidir. Ancak 2003 yılında SATA’nın piyasaya sürülmesinden sonra PATA kaybolmaya başladı.

PATA ile karşılaştırıldığında, SATA’nın birkaç önemli avantajı vardır. İlk olarak, SATA kabloları 40 veya 80 yerine sadece 7 iletkenden oluşur, bu da arayüzü kompakt masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için çok daha uygun hale getirir. Ayrıca, SATA çalışırken değiştirmeyi destekler. Sistemi durdurmadan veya kapatmadan bir sabit sürücüyü değiştirmeyi veya eklemeyi mümkün kılan bir özellik. Ayrıca, SATA arabirimi, daha yüksek sinyal hızları aracılığıyla daha hızlı veri aktarım hızlarını destekler.

SATA arabiriminin özellikleri, Seri ATA Uluslararası Kuruluşu (SATA-IO) kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından sağlanır. Amacı, bilgisayar endüstrisine SATA spesifikasyonunun uygulanması için rehberlik ve destek sağlamaktır. Organizujemy dla firm Intel, Hewlett-Packard, Dell, SanDisk, Western Digital, które mogą być wykorzystywane do zakupów przez firmę Intel, Hewlett-Packard, Dell, SanDisk, Western Digital.

Seri İleri Teknoloji Bağlantılı Sabit Disklerin Tarihçesi

arabiriminin üç ana revizyonu ve üç küçük alt revizyonu vardır:

Wersja SATA 1.0
İkincisi, Seri İlerleme Teknolojisi Eklenti revizyonu 2.0’dır.
Wersja Üçüncüsü SATA Revizyonu 3.0

Seri Gelişmiş Teknoloji Eklenti revizyonu 1.0: SATA arabiriminin ilk 2003 yılında piyasaya sürüldü ve 1,5 Gbit/s’ye kadar iletişim hızlarını destekliyordu. Eski PATA sabit sürücülerinden geçişi kolaylaştırmak için. O zamanlar üreticiler, mevcut PATA tasarımlarını SATA arabirimiyle kullanmak üzere dönüştürmek için köprü yongaları kullanıyorlardı. Bu uyumluluk çözümünün dezavantajı, SATA arabiriminin Native Command Queuing (NCQ) gibi belirli özelliklerinin olmamasıydı.

Seri İlerleme Teknolojisi Eklentisi revizyonu 2.0: SATA arayüzünün ikinci versiyonu ile NCQ desteği geldi. Native Command Queuing, sabit sürücülerin alınan okuma ve yazma komutlarının yürütülme sırasını dahili olarak zoptymalizuj etmesine olanak tanıyan, gereksiz sürücü kafası hareketini azaltan ve daha iyi performans ve daha uzun kullanım ö mrü sağlayan SATA arabiriminin bir uzantısıdır. Ayrıca, maksymalna ilośćtişim hızı 3 Gbit/s’ye yükseldi.

Seri İlerleme Teknolojisi Eklenti revizyonu 3.0

SATA arabiriminin üçüncü nesli, performans açısından ileriye doğru büyük bir sıçramayı temsil ediyordu. Tam 3.0 standard z 27 maja 2009 roku, który oferuje maksymalną wydajność 6 Gbit/s’yi belirledi. NCQ özelliği de Birkaç önemli iyileştirme gördü. Bunların çoğu, wideo akışı ve yüksek öncelikli kesintiler için hizmet kalitesini iyileştirmeyi amaçlıyordu.

Wersja SATA 3.1: SATA arabiriminin ilk küçük revizyonu, lub sırada ortaya çıkan katı hal sürücüleri için daha iyi desteğe odaklandı.

İkincisi, wersja SATA 3.2’dir: SATA arayüzünün ikinci küçük revizyonu, maksymalna ilość 16 Gbit/s’ye çıkardı do M.2 i küçük z faktörlü bir uygulama arayüzü sunarak katı hal sürücüleri için daha da geliştirdi.
Ve Üçüncüsü SATA revizyonu 3.3: SATA arayüzünün üçüncü küçük revizyonu, diğer şeylerin yanı sıra medyadaki izlerin üst üste binmesiyle sabit disc sürücüsü kapasitesinde önemli bir artış sağladı.

En İyi 5 En İyi SATA Sabit Disk Aracı

SATA sabit sürücülerin büyük önemi göz önüne alındığında, mevcut en kullanışlı Seri Gelişmiş Teknoloji Eklentisi sabit sürücü araçlarından bazılarına aşina olmanız önerilir. Bu araçlarla, boyutu veya yaşı ne olursa olsun sabit discinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Dysk Matkabı
Dysk Testowy
WinDirStat
Bölünmüş
VeraCrypt

Dysk Matkabı

Disk Drill, SATA sabit sürücünüzü sağlıklı tutmak ve verilerinizi korumak için kullanabileceğiniz birkaç ek araç içeren kapsamlı, zengin özelliklere sahip bir veri kurtarma paketidir. Diğer benzer şekilde güçlü veri kurtarma çözümlerinin aksine. Disk Drill ücretsiz olarak mevcuttur ve kullanıcı arayüzü olabildiğince basittir. Zweryfikuj kesinlikle değer veriyorsanız, sabit sürücünüzün çalışmaya başlaması ihtimaline karşı Disk Drill’i elinizde bulundurduğunuzdan emin oun.

Dysk Testowy

TestDisk, sabit sürücüleri destekleyen kullanışlı, açık kaynaklı bir sabit sürücü kurtarma aracıdır. Bozuk bölüm tablolarını düzeltebilir, önyükleme sektörlerini kurtarabilir, MFT’yi düzeltebilir ve hatta silinen bölümlerden dosyaları kopyalayabilir. Tüm popüler işletim sistemlerinde çalışır. Ancak TestDisk tamamen komut satırı tabanlı olduğundan, kullanmak için biraz bilgisayar deneyimine ihtiyacınız olacak.

WinDirStat

Yeni bir bilgisayar kurduktan sadece aylar sonra kullanılabilir boş depolama alanının nasıl gizemli bir şekilde kaybolabileceğini biliyor musunuz? WinDirStat ile, sabit sürücünüzdeki en büyük uzay domuzlarını keşfetmek için aracı kullanarak kaybolan depolama alanını geri kazanabilirsiniz. En tipik suçlulardan bazıları, unutulmuş indirmeleri veya önbelleğe alınmış dosyaları ve hatta büyük yazılım kurulumlarını içerir.

Bölünmüş

Veri kaybı olmadan bölümleri yeniden boyutlandırmanız, kopyalamanız ve taşımanız gerektiğinde, GParted bu iş için doğru araçtır. Bu ücretsiz ve açık kaynaklıyardımcı program, x86 tabanlı bilgisayarlar için küçük bir önyüklenebilir GNU/Linuksa dağıtımı olarak uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Bir USB flash sürücüye koyabilir ve kullanışlı olduğunda nadir durumlarda elinizin altında tutabilirsiniz.

VeraCrypt

Nowoczesne masaüstü işletim sistemleri, yerel sabit sürücü şifreleme mekanizmalarıyla birlikte gelir. Bunun yerine açık kaynaklı bir çözüm kullanmak için iyi argümanlar var. VeraCrypt, tum bir bölümü veya depolama aygıtını şifrelemenize, bir dosya içinde sanal bir şifreli dysk oluşturmanıza ve makul bir bir reddedilebilirlik için gizli bir işletim sistemi kurmanıza olanak tanır.

SATA Sabit Sürücülerinden Veri Kurtarma

Dysk SATA sabit veri kurtarmanın ilk kuralı şudur: şansınızı zorlamayın. Bu makalenin başlarında söylediğimiz gibi, sabit disc arızası genellikle oldukça masum bir şekilde başlayan ancak zamanla daha ciddi hale gelen kademeli bir süreçtir. Disk Drill gibi modern veri kurtarma çözümleri, sabit sürücünüzün ne kadar süre dayanmasını bekleyebileceğinizi değerlendirmenize olanak tanıyan disc sağlığı tanılama araçlarıyla birlikte gelir.

Sabit sürücünüz ömrünün sonuna geldiğinde yapmanız gereken ilk şey, tam bir sabit sürücü yedeği oluşturmaktır. Yine Disk Drill, verilerinizi başka bir depolama aygıtına yedeklemenizeyardımcı olabilir ve bunu yalnızca birkaç tıklamayla yapabilir.

Ama ya zaten çok geçse? Ya bazı önemli dosyalar zaten kaybolduysa? İster inanın ister inanmayın, onları geri almak için hala iyi bir şans var. Disk Drill, işletim sisteminizin artık göremediği dosyaları bile algılayabilen gelişmiş veri kurtarma algoritmalarını kullanarak 200’den fazla dosya biçimini kurtarabilir. Sabit sürücünüz tamamen pes etmeden önce hızlı olmanız ve Disk Drill’i kullanmanız yeterlidir.

Pobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPresspłatny kurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie mobilnePobieranie premium motywów WordPressdarmowy kurs Udemy do pobrania