Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Seviyeye göre programlama dilleri türleri

Seviyeye göre programlama dilleri türleri

aplikacja

Farklı kodlama dilleri vardır. Zamanla bilgisayarların kullandığı ana dil olan çeşitli programlama dilleri tanıtıldı. Bilgisayarlar, insanların anlaması çok zor olan sıfırlar ve birler dilini konuşur. İnsanlar, bilgisayarlara makul bir sürede verimli talimatlar vermek için kullanabilecekleri bir tür ara dile ihtiyaç duyarlar. Tüm programlama dilleri yalnızca orta düzeyde olduğundan, farklı seviyelerde işlevsellik sağlayan birçok programlama dili türü vardır. Bu dillerin organizasyonunda dikkate alınan ilk faktör yüksek seviye (niski poziom) veya düşük seviyedir (wysoki poziom).

Üst düzey programlama dili ne anlama geliyor?

Üst düzey kodlama dilleri daha yüksek bir soyutlama düzeyine sahiptir. Soyutlama, bu dillerin insan diline daha yakın ve makine kodundan daha uzak olduğu, dolayısıyla insanlar için daha anlaşılır olduğu anlamına gelir. Üst düzey dillerin öğrenilmesi ve kullanılması daha kolaydır, ancak genellikle daha az işlevsellik ve bilgisayar üzerinde doğrudan kontrol sunar.

Üst düzey programlama dilleri genellikle daha otomatiktir, burada tek bir programlama komutu, programlamayı daha kolay ve verimli hale getirmek için önceden programlanmış birçok görevi gerçekleştirir. Ayrıca üst düzey diller, bellek yönetimi ve işlemci bellek yönetimi gerektirmez. Bu diller doğrudan makine tarafından anlaşılabilir değildir ve kod çevirisi adı verilen düşük seviyeli kodlara dönüştürülmelidir. Ortaya çıkan düşük seviyeli kod daha sonra makinede yürütülür.

Üst düzey programlama dilleri, soyutlama yetenekleriyle donatılmıştır. Bu diller tamamen okunabilir ve bu nedenle kullanımı çok daha kolaydır.
Değişkenler, nesneler, rutinler ve döngüler, yüksek seviyeli dilleri oluşturan önemli bileşenlerdir. Bu, daha önce bahsettiğimiz soyutlamadır. Assembly dili, komutları ile makine kod komutları arasında neredeyse bire bir ilişkiye sahiptir. Üst düzey bir dil, tek bir kod satırı ile düzinelerce komut gönderebilir.

Jej üst düzey dilin kendi yazı yapısı vardır ve bazılarının okunması diğerlerinden daha kolaydır.

Üst düzey programlama dilleri nelerdir?

Bu programlama dili insan diline çok yakındır ve komutları insan konuşmalarına benzer. C programlama dili, birçok üst düzey dil ondan türetildiği için diğer birçok dilin annesi olarak kabul edilir. Ondan türetilen popüler üst düzey dillerden bazıları Ruby, C#, R, JavaScript, Python, PHP i Java’dır.

Düşük seviyeli programlama dili ne anlama geliyor?

Düşük seviyeli programlama dilleri daha düşük bir soyutlama seviyesine sahiptir ve yüksek seviyeli dillerin tam tersidir. Bu tür kodlama dili, ikili koda daha yakındır ve insan dilinden daha uzaktır. Düşük seviyeli diller donanıma yakın yürütülür, bu nedenle kodları yazarken bellek yönetimi, işlemci belleğinden bilgi geri çağırma ve diğer şeyler gibi donanım detaylarına dikkat edilmelidir.

Düşük seviyeli programlama dillerinin öğrenilmesi ve kullanılması daha zordur ancak bilgisayar üzerinde daha fazla verimlilik ve kontrol sunar. Bu dil türü, programcıların daha verimli ve doğru bilgisayar yazılımı oluşturmasına olanak tanır.

Soyutlama yetenekleri yoktur.
Makineler tarafından okunurlar ve insan diline yakın değildirler.
Bellek yönetimine ihtiyaç vardır.

Düşük seviyeli programlama dillerine örnek olarak Assembly dili ve makine kod dahildir.

Daha önce C veya C++ gibi dillerde kod yazdıysanız, bu dillerin yüksek ve düşük seviyeli diller arasında bir yere düştüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Bu diller hafıza yönetimi imkanı sunarken diğer yandan soyutlama yeteneğine de sahiptirler.
Bir programlama dilinin yüksek seviyeli veya düşük seviyeli bir dil olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmadığı, „soyutlama” ve işlevselliğinin işletim sistemine ne kadar yakın olduğu ile ilgilidir. Düşük seviyeli diller bilgisayar sistemine yakındır. En yaygın düşük seviyeli dillerden biri makine koddur.

Makine kodunda soyutlama yoktur ve bilgisayara gönderilen bireysel komutlardan oluşur. Makineler, bazen ondalık veya onaltılık gösterimde yazılabilmesine rağmen, yalnızca ikili olarak temsil edilen baytları anlar.

Pobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPressdarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie intexPobierz zerowe motywy WordPresspłatny kurs udemy do pobrania za darmo