Naukowcy niedawno odkryli skamieniałe szczątki starożytnej ryby zębatej. Pozostałości, które pomogą lepiej zrozumieć pochodzenie kręgowców.
Odkrycie miało miejsce w prowincji Guizhou w południowych Chinach i zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców.
Po przeanalizowaniu warstw osadowych miejsca, w którym znaleziono szczątki kopalne, naukowcy potwierdzili, że pochodzą one z okresu syluru. To znaczy około 445 do 420 milionów lat temu.
Ponadto naukowcy zdali sobie sprawę, że skamieniałości ryb zębatych pochodzą z nowego gatunku, Qianodus duplicis. Gatunek ten miał osobliwe spiralne elementy zębowe, które nosiły wiele pokoleń zębów, które to zwierzę zastępowało przez całe życie. Te spiralne zęby są znane jako spirale.
Ponieważ zęby te są prawie niewidoczne gołym okiem, zespół badawczy musiał zbadać je w powiększeniu za pomocą światła widzialnego i promieniowania rentgenowskiego.
Wyniki badań są publikowane w czasopiśmie Natura.
Kredyty: IVPP.
Najstarsza ryba zębata
Analizując zęby tej starożytnej ryby, naukowcy zauważyli, że zawierają one parę rzędów zębów przymocowanych do uniesionej środkowej części podstawy okółka. Ponadto zauważyli, że te zęby mleczne powiększają się w kierunku wewnętrznej (językowej) części okółka.
Ta cecha sprawia, że spirale Qianodusa są niezwykłe w porównaniu ze spiralami innych kręgowców.
Ten układ byłby podobny u współczesnych gatunków rekinów, ale byłby to pierwszy przypadek odkrycia tego szczególnego kształtu zębów w starożytnych skamielinach ryb. Tak więc pierwsze gatunki ryb ostropłetwych (ryba ostropłetwa) i chrzęstkokształtnych (rekiny i płaszczki) powstały znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono.
U rekinów zęby nieustannie wypadają. Zamiast tego wydaje się, że zęby Qianodusa pozostały w ustach i powiększały się wraz ze wzrostem zwierzęcia. Ten proces sprzyjałby zwiększeniu rozmiaru jego szczęki.
Kiedy naukowcy porównali te cechy u współczesnych okółków kręgowców, byli w stanie wywnioskować, że jako pierwsze uformowały się zęby mleczne. Ponadto zrozumieli, że dodanie bocznych (dodatkowych) spiralnych zębów nastąpiło później w rozwoju.
Dzięki tym skamieniałościom Qianodus będzie można nieco więcej zrozumieć o okresie syluru, który jest określany jako wczesny okres ewolucji kręgowców.
Bibliografia:
Rzadkie skamieniałe zęby obalają długo utrzymywane poglądy na temat ewolucji kręgowców: https://phys.org/news/2022-09-rzadkie-kopalne-wywracajace-zby-długo-trzymane.html
Najstarsze zęby gnatotoma: https://www.nature.com/articles/s41586-022-05166-2