Smartfon, który może uchronić Cię przed zawałem serca

W 1983 r przerażający nagłówek Zostało to zebrane w nagłówkach dzienników krajowych: ponad 40% zgonów w Hiszpanii było spowodowanych chorobami naczyniowymi. Prawie 60 000 zgonów zostało spowodowanych zawałami mięśnia sercowego, co potwierdziło tylko najgorsze wróżby, które miały miejsce od lat 70. XX wieku: społeczeństwo mniej ćwiczyło, je coraz mniej zdrowo i pogarszało sytuację, konsumpcję tytoniu wzrosło niepokojąco.

Jednak w ostatnich latach wzrosło zaniepokojenie dbałość o nasze zdrowie i dobre samopoczucie, potwierdzone przez wyniki oferowane przez Hiszpańskie Towarzystwo Kardiologiczne, w którym nastąpił 40% spadek liczby zgonów z powodu zawału mięśnia sercowego, odsetek niższy niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie spadek w ostatniej dekadzie zgonów z tego powodu osiągnął nawet 60%.

Zdrowie w świetle nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych

Rewolucja nowych technologii dotarła do wszystkich dziedzin naszej codziennej rutyny. Również w nowym e-zdrowie, co stało się obietnicą zdrowia 2.0 do rzeczywistości, w której pracownicy służby zdrowia i pacjenci utrzymują bliższy związek w czasie rzeczywistym z indywidualną opieką zdrowotną.

Kompleks rozwój nowych leków, ze względu na wysokie koszty związane z zasobami gospodarczymi, tymczasowymi i ludzkimi oraz rosnącą tendencją do wdrażania tak zwanego spersonalizowana medycynazmienia się radykalnie sistema zdrowia. Ale początkowa zmiana może zrewolucjonizować nasze uzdrowienie. W perspektywie średniookresowej idziemy naprzód w kierunku modelu opartego nie tyle na leczeniu terapeutycznym, ale na modelu, który uzupełnia się poprzez zapobieganie chorób. Biorąc pod uwagę ten ostatni punkt, podejście ICT miałoby wiele do powiedzenia w tej pierwszej fazie, przed rozwojem choroby, jej diagnozą i leczeniem.

Medycyna bezprzewodowa

Dr. Eric Topol Jest jednym z największych specjalistów w Kardiologia Na całym świecie Ponadto jest jednym z promotorów medycyna bezprzewodowa, które możemy przetłumaczyć jako medycyna bezprzewodowa. W ostatnich latach rozwój bezprzewodowe sieci czujników Wzrasta jego zastosowanie w dziedzinie zdrowia, zarówno komercyjnie, jak i w profilaktyce i zdalnym monitorowaniu pacjentów.

Zastosowanie bezprzewodowych sieci czujników, znanych również w języku angielskim jako Bezprzewodowe sieci czujników (WSN) w medycynie obejmuje różne dziedziny: od monitorowania poziomu glukozy we krwi (rewolucyjna opcja dla osób chorych na cukrzycę) lub tętna i ciśnienia krwi.

Jako przykład w badanie poziomu glukozy we krwi tradycyjnie stosowano lancety, a kilka razy dziennie wykonywano ciągłe nakłucie, co powodowało znaczny dyskomfort dla jednostki. Teraz, dzięki opracowaniu bezprzewodowych czujników, które można wszczepiać wewnętrznie (dr Topol przenosi podskórnie do brzucha), poziom glukozy we krwi można obliczyć w czasie rzeczywistym, bez konieczności powodowania jakiegokolwiek uszkodzenia u pacjenta

Czujniki są podłączone do zewnętrznego odbiornika iw tym przypadku pomiar glukozy jest przeprowadzany z wykorzystaniem ich właściwości optycznych w widmie w podczerwieni. Zewnętrznym odbiornikiem może być specjalnie zaprojektowane do tego urządzenie, jak widać na poniższym obrazku, lub nasz własny smartfon, jak wyjaśnił amerykański kardiolog w swoim wywiadzie w NBC.

Smartfon, który może uchronić Cię przed zawałem serca 1

Zapobieganie zawałowi serca poprzez stosowanie smartphones

Co roku W Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 20 milionów elektrokardiogramów (EKG)jeden narzędzie podstawowy do pomiaru aktywności elektrycznej serca i niezbędny w zapobieganiu rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Każde EKG kosztuje około 800 dolarów, przy założeniu znacznego kosztu w tym obszarze kardiologii.

Rozwój medycyny bezprzewodowej mógłby jednak pozwolić na oszczędności w tych testach oraz zdalne, szybkie i monitorowanie w czasie rzeczywistym lekarzy swoich pacjentów. Zostały utworzone różne systemy w którym za pomocą czujników i telefonu komórkowego pacjent może samodzielnie wykonać EKG i przesłać dane zdalnie do swojego lekarza, aby mógł sprawdzić optymalny stan swojego zdrowia.

Odnotowano również postępy w badanie fizykalne naszego serca. Firma GE Healthcare utworzyła Vscan, urządzenie kieszonkowe z technologią ultradźwiękową, do oglądania w czasie rzeczywistym, również zdalnie. Z ekranem 3,5»Ważące 390 g urządzenie to może być wykorzystywane nie tylko do monitorowania aktywności serca, ale także w innych dziedzinach medycyny, takich jak pediatria, ginekologia czy położnictwo.

Smartfon, który może uchronić Cię przed zawałem serca 2

Wreszcie dochodzenie przeprowadzone przez dr. Eric Topol mógłby zrewolucjonizować zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego. Oprócz wspomnianych powyżej czynności monitorowania czynności serca rozwój nanoczujników, mniejszych niż ziarno piasku, które byłyby wstrzykiwane do krwioobiegu, może ostrzegać nas przed wysokim prawdopodobieństwem zawał serca.

Aby to zrobić, urządzenia te byłyby w stanie wykryć, czy komórki w ścianach tętnic oderwają się od nich, aby dołączyć do krwioobiegu, co jest potencjalnym wskazaniem, że możemy doświadczyć zawału serca w ciągu następnych piętnastu dni. Gdy nanoczujniki otrzymają sygnał, wyślą go do naszego smartfon, który powiadomiłby nas o zagrożeniu dla zdrowia Cierpimy Nowe technologie, które niewątpliwie poprawią naszą profilaktykę i opiekę zdrowotną, a także doprowadzą do poprawy jakości naszego życia.

Obrazy | Flickr, Blog WSN, GE Healthcare