Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Spędzenie godziny na łonie natury byłoby korzystne dla zdrowia Twojego mózgu

W nowych badaniach naukowcy z Instytutu Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka powiązali środowiska miejskie z wyższym poziomem lęku, depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Jako rozwiązanie sugerują odwiedzanie przyrody, ponieważ przyniosłoby to korzyści zdrowiu mózgu i ogólnemu zdrowiu fizycznemu.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Psychiatria molekularna i sugerują, że ucieczka do natury, nawet na chwilę, przynosi korzyści takie jak:

  • niższe ciśnienie krwi,
  • zmniejszenie lęku i depresji,
  • poprawia nastrój, a także koncentrację, sen i pamięć,
  • szybsze gojenie.

Do swoich eksperymentów zwrócili się do ochotników, którzy musieli przejść badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). To właśnie ujawniły eksperymenty.

Ucieczka do natury korzystnie wpływa na zdrowie mózgu

Naukowcy opierali się na posiadanych już informacjach o ludziach żyjących na obszarach wiejskich. U nich ciało migdałowate będzie mniej aktywowane podczas stresu w porównaniu z mieszkańcami miast. Ciało migdałowate to niewielka struktura w centrum mózgu zaangażowana w przetwarzanie stresu, uczenie się emocjonalne i reakcję walki lub ucieczki.

Do swojego eksperymentu zespół badawczy zrekrutował 63 zdrowych dorosłych ochotników. Następnie poproszono ich o wypełnienie kwestionariuszy i wykonanie zadania pamięci roboczej. Następnie przeszli skany fMRI w tym samym czasie, kiedy odpowiadali na pytania wywołujące stres społeczny. Uczestnikom nigdy nie powiedziano, że badanie obejmowało rezonans magnetyczny i spacer, i nigdy nie powiedziano im o celu badania.

Przez Pixabay.

Następnie wyznaczyli wolontariuszy do prowadzenia spacerów. Niektórzy szli przez godzinę w środowisku miejskim, podczas gdy inni szli w środowisku naturalnym. Badacze poprosili ich, aby poszli w dowolnym miejscu określoną trasą, nie zbaczając z niej, i nie korzystali z telefonów komórkowych.

Po spacerze każdy uczestnik został ponownie poddany badaniu fMRI, został ponownie przydzielony do dodatkowego zadania wywołującego stres i wypełnił kolejny kwestionariusz.

Wyniki

Skany fMRI wykazały zmniejszoną aktywność ciała migdałowatego po spacerze po lesie. Ponadto uczestnicy spacerujący na łonie natury zgłaszali większe przywrócenie uwagi i większą przyjemność z samego spaceru niż ci, którzy chodzili na spacery miejskie.

Coś, co zaskoczyło badaczy, to odkrycie, że u osób, które odbywały miejskie spacery, aktywność ciała migdałowatego nie zmniejszyła się, ale też nie wzrosła. To wprawiło zespół badawczy w zdumienie. Zakładają jednak, że środowisko miejskie, na które byli narażeni, nie miało tylu wyzwalaczy stresu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, naukowcy byli w stanie stwierdzić, że przyroda byłaby korzystna dla zdrowia, w przeciwieństwie do ekspozycji miejskiej, która powoduje dodatkowy stres.

Bibliografia:

Eksperyment ujawnia co 1 Godzina w naturze wpływa na ludzki mózg: https://www.sciencealert.com/experiment-reveals-co-1-godzina-w-naturze-robi-dla-ludzkiego-mózgu

Jak pielęgnuje przyroda: aktywność ciała migdałowatego spada w wyniku godzinnego spaceru na łonie natury: https://www.nature.com/articles/s41380-022-01720-6