Spojrzenie na dostęp do danych na głównych platformach społecznościowych

Dużo się mówi o tym, jak to zrobić Facebook obsługuje dane użytkownika. Firma często trafiała na nagłówki swoich gazet. Ale jak łatwo jest rzucić okiem i pobrać własne dane Facebook lub jakakolwiek inna platforma mediów społecznościowych?

Mashable spojrzał na wiele platform mediów społecznościowych, aby zobaczyć, ile danych ma dostęp do kontroli użytkownika. Oto, jak łatwo można uzyskać informacje od głównych platform społecznościowych w malejącej kolejności.

Google/YouTube

Aktualności Dane w mediach społecznościowych Dostęp do Google

Za cały błąd w tym, co Google lub jego podział YouTube robi to z twoimi danymi, pozostawia wiele z twojej kontroli, jeśli chodzi o to, co mają na tobie. Musisz tylko przejść do tego, co nazywają „Google Takeout”.

Najpierw otwórz ustawienia konta i kliknij „Dane i personalizacja”. Przewiń w dół do „Pobierz swoje dane”, aby przejść do Google Takeout. Tutaj znajdziesz swoją historię wyszukiwania Google, YouTube filmy, lokalizacje w Mapach Google, ustawienia Androida itp. Możesz wyeksportować wszystkie te dane lub tylko wybrane z określonych usług.

Facebook

Dostęp do danych mediów społecznościowych Facebook

Opcja żądania danych znajduje się w „Twoje Facebook Informacje ”w ustawieniach. Możesz poprosić o dowolne dane, które mają lub tylko te, które chcesz wyeksportować. Obejmuje to posty, zdjęcia i filmy, komentarze, wydarzenia, każdą reklamę, z którą korzystałeś itp.

Możesz także wybrać zakres dat żądanych danych i wybrać, czy chcesz eksportować HTML lub JSON oraz jakość mediów. Jeśli tak wybierzesz, możesz pobrać link do każdego postu, komentarza i strony, z którą kiedykolwiek korzystałeś.

LinkedIn

Aktualności Dostęp do danych mediów społecznościowych Linkedin

Możesz wyeksportować dane LinkedIn, klikając „Ustawienia i prywatność” w menu konta. Następnie w zakładce „Prywatność” przewiń w dół do „Pobieranie kopii danych”. Możesz uzyskać pełne archiwum wszystkich swoich danych lub tylko niektóre z nich, sekcja po sekcji.

Jeśli wybierzesz pełne archiwum, LinkedIn wyśle ​​ci link do pobrania w ciągu 10 minut zawierający pliki CSV z Twoim profilem, połączeniami pierwszego stopnia, wznowieniem i pełną skrzynką odbiorczą. W ciągu 24 godzin otrzymasz drugi link, który zawiera wszystko inne.

Twitter

Dostęp do danych mediów społecznościowych Twitter

Twitter szybko skompiluje żądanie danych w zaledwie dziesięć minut. Pakiet danych zawiera informacje o koncie, pełne tweetowe archiwum, przesłane archiwum medialne, „polubienia”, listy obserwujących i obserwujących, historię DM, dane reklamodawcy itp.

Otrzymasz nie tylko link do tweetów, które Ci się podobały, ale pełny tekst każdego z tych tweetów. Zapewnia plik ZIP zawierający pliki JSON. Obserwujący są wymieniani według ich numerycznego identyfikatora użytkownika zamiast nazwy użytkownika, co czyni go nieco mniej użytecznym, ale nadal możesz połączyć się z jego profilem, aby zobaczyć, kto to jest. Historia DM wymienia również Twitter identyfikator użytkownika.

Snapchat

Aktualności Dostęp do danych w mediach społecznościowych Snapchat

Żądanie danych Snapchat przeniesie Cię na stronę dostosowaną do urządzeń mobilnych. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o tym, co jest dostępne z poziomu aplikacji. Pokazuje, co by było uwzględnione, takie jak informacje o koncie, historia logowania, historia ostatnich snapów i czatów, lista znajomych itp.

Pobiera to plik ZIP i zawiera pliki HTML. Uwzględniono również plik z listami linków do pobrania wszystkich zapisanych wspomnień.

WhatsApp

Aktualności Dostęp do mediów społecznościowych Whatsapp

Możesz zażądać danych WhatsApp w menu Ustawienia w sekcji Konto w aplikacji. Kliknięcie „Poproś o raport” oznacza jednak, że będziesz musiał czekać trzy dni, aż dane będą gotowe. Ustawienia, informacje o profilu i nazwy grup zostaną uwzględnione, ale nie obejmuje historii czatów.

Historia czatów jest zawarta w osobnym kroku i różni się w zależności od używanego urządzenia. Dostępne są również opcje tworzenia pełnych kopii zapasowych w celu przywrócenia późniejszej historii czatów oraz możliwość eksportowania określonych wiadomości czatu za pośrednictwem wiadomości e-mail lub pliku TXT.

Instagram

Dostęp do danych mediów społecznościowych Instagram

Instagram dane można znaleźć w „Ustawieniach” w „Prywatności i bezpieczeństwie”, a czas oczekiwania na plik ZIP wynosi nie więcej niż 48 godzin. Pakiet zawiera informacje o koncie, listy obserwowanych, historię wyszukiwania, łatwą do śledzenia historię konwersacji DM, komentarze oraz wszystkie przesłane zdjęcia i filmy.

Zapewnia twoją historię „Lubię to”, z linkiem do każdej rzeczy, którą lubisz, ale podaje tylko użytkownika i czas postu, bez kontekstu tego, co podobało się.

TIK Tok

Aktualności Dostęp do danych w mediach społecznościowych Tiktok

To jest najbardziej rozczarowujące ze wszystkich. Firma macierzysta TIkTok, ByteDance, została ukarana grzywną przez FTC w Stanach Zjednoczonych i jest badana w UE pod kątem naruszeń RODO, na podstawie tego, w jaki sposób gromadzi ona dane dzieci.

Co więcej, nie ma sposobu na gromadzenie danych użytkownika, chyba że mieszkasz w Kalifornii, a jest to możliwe tylko z powodu ustawy o ochronie prywatności konsumentów w Kalifornii, która weszła w życie w ubiegłym roku. Raz w roku kalendarzowym możesz mieć prawo do informacji udostępnianych firmom.

Co zrobisz z tymi danymi?

Niestety, żadna z tych metod dostępu do danych nie umożliwia kontrolowania przechowywanych danych. Przynajmniej możesz dowiedzieć się, co jest przechowywane, a jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, możesz zakończyć swoje stowarzyszenie z tą firmą mediów społecznościowych.

Czy planujesz rzucić okiem na dane zapisywane na kontach mediów społecznościowych za pomocą tych opcji dostępu do danych? Co z tym zrobisz? Powiedz nam poniżej w komentarzach.

Czy ten artykuł jest przydatny?