Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Sposób na zaprezentowanie projektu bez rzucania się w oczy

Sposób na zaprezentowanie projektu bez rzucania się w oczy

Sposób, w jaki prezentujesz swoje rozwiązania projektowe (czy to innemu członkowi zespołu, czy klientowi), ma wpływ na to, jak on postrzega jakość tego rozwiązania, a także Ty, projektant.

Kiedy mówię o prezentacji, nie mam na myśli słów, których używasz itp. Tak, umiejętność użycia właściwych słów jest cenna podczas prezentowania pomysłów, ale w moich prezentacjach lubię się skupiać na upewnieniu się, że jestem sprzedając je w oparciu o historię i wartość, jaką zapewnia im rozwiązanie. Dla mnie nie przejmuje się zbytnio słowami, których używam, bardziej niż upewnieniem się, że całkowicie rozumieją moją ideę.

W tym poście opiszę krok po kroku, jak skutecznie zaprezentować klientom moje pomysły projektowe.

Siła prezentacji

Jaka jest różnica między komputerem Apple a komputerem Dell? Prosta odpowiedź brzmi: nic. Obydwa są komputerami i służą użytkownikowi końcowemu w zasadzie temu samemu celowi. Dlaczego jednak konsumenci będą wydawać więcej pieniędzy na komputer Apple? Jasne, jakość materiałów użytych do budowy produktu może być nieco lepsza, brak wirusów i łatwość obsługi, ale czy to naprawdę wystarczy, aby uzasadnić dodatkowy koszt? Prawdziwa odpowiedź jest taka, że ​​Apple doprowadziło prezentację do perfekcji. Sprawiają, że wierzysz, że nie kupujesz tylko komputera, kupujesz komputer Apple i jest DUŻA różnica.

Od chwili, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o nowym Apple w prezentacji Keynote, przez pierwszą zabawę z nim w sklepie, aż po to, co czujemy w dniu, w którym rozpakowujemy nasz własny komputer Apple, wszystko gra ogromną rolę w tym, jak konsument postrzega jakość produktu Apple. To właśnie ta prezentacja utwierdza nas w przekonaniu, że komputer jest lepszym produktem i wartym dodatkowych, ciężko zarobionych pieniędzy, które na niego wydaliśmy. Chociaż robi prawie to samo, co Dell.

Apple nie jest jedyną marką, która kładzie duży nacisk na prezentację. Producenci samochodów i firmy odzieżowe działają w ten sam sposób. Konsumenta zdobywają często ci, którzy mają lepszą prezentację. Dżinsy to dżinsy, dopóki jeden nie wisi na wieszaku w Target, a drugi ładnie złożony na półce w Abercrombie.

Zanim zaczniemy właściwą prezentację, musimy porozmawiać o pierwszych wrażeniach…

Pierwsze siedem sekund to Naprawdę ważny

Czy wiesz, że masz tylko 7 sekund, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie? Dotyczy to rozmów kwalifikacyjnych, spotkań z klientami, a nawet prezentacji. Aby mieć pewność, że prezentacja przebiegnie sprawnie, zacznij od skupienia się na pierwszych 7 sekundach. Jest kilka rzeczy, które pomogą:

1) Bądź punktualny i ładnie się ubierz. Po pierwsze, poświęcają trochę czasu w ciągu dnia i okazują im uprzejmość bycia punktualnymi. Po drugie, ubierz się odrobinę, ale nie na tyle, abyś czuł się niekomfortowo.

2) Bądź pewny siebie i świeży. Klienci zawsze wyczują brak zaufania do Twojego pomysłu, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy. Nie siedź do 4 rano w noc poprzedzającą polerowanie.

3) Uśmiechnij się i zawsze powiedz drinkowi „tak”. To trochę oczywiste, ale zawsze uśmiechaj się i wyrażaj zgodę na drinka. Uśmiech pokazuje, że chcesz tu być, a napój sprawia, że ​​nie musisz się martwić niezręcznym kaszlem lub zatkaniem ust podczas prezentacji.

Układanie prezentacji

Ostatecznym celem prezentacji jest ustrukturyzowanie jej w taki sposób, aby pokazać jej wartość. Nigdy nie pokazuj im wszystkich swoich pomysłów na jednej stronie. Zasadniczo oznacza to podrzucenie im swoich pomysłów i powiedzenie, wybierz jeden. Jedyne, co chcesz zrobić, to poprowadzić ich do rozwiązania.

Format

Wszystkie moje prezentacje brandingowe są drukowane. Wiele razy próbowałem zaprezentować prezentacje marki na iPadzie, ale po prostu nie działało. Jako bonus działa również jako elastyczne medium, które można pozostawić zespołowi w celu bardziej szczegółowego przejrzenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Każdy powinien otrzymać kopię i nie zszywać prezentacji. Zamiast tego użyj klipów. Stwarza to wrażenie, że cenisz opinie wszystkich, a my przejdziemy przez prezentację, zachowując jej związek przyczynowy i elastyczny.

Okładka

Twoja prezentacja powinna mieć prostą okładkę. Daj im znać, na co się przygotowują. Koncepcje projektowe Rundy 1 od samego początku wyznaczały oczekiwania. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie daty i logo firmy.

Strona kontaktowa

Następną stroną w prezentacji powinna być strona kontaktowa. W ten sposób klient powinien się z Tobą skontaktować, jeśli ma jakiekolwiek pytania. To wcale nie musi być bardzo skomplikowane.

Strony przeglądu koncepcji

Jeśli prezentujesz różne pomysły, chcesz mieć pewność, że będą postrzegane oddzielnie. Nigdy nie podawaj więcej niż trzech jasnych koncepcji. Za dużo i nie będą w stanie podjąć jednoznacznych decyzji. Każda koncepcja powinna mieć stronę z przeglądem koncepcji. Ta strona ma na celu wyjaśnienie im, na czym polega ta koncepcja. Powinna to być historia, która buduje ideę. To prawdopodobnie najważniejsze strony prezentacji Twojej marki.

Założenia projektowe

Zaraz po stronie przeglądu koncepcji pokażesz im założenia projektowe dla tej koncepcji. Są to tekstury, kolory, czcionki, pomysły, obrazy i cytaty, które zebrałeś i które pomogły Ci w znalezieniu rozwiązania, które zamierzasz zaprezentować. Jeśli zrobisz to dobrze, będą już odczuwać podekscytowanie i niecierpliwość w oczekiwaniu na to, co będzie dalej.

Projektowanie

Na tej stronie możesz pokazać im projekt i tylko projekt; na tym etapie nie musisz pokazywać im żadnych ozdób. Nie pokazuj im, jak to wygląda na różnych ekranach. Ta prezentacja ma ich przekonać do pomysłu. Jeśli nie możesz ich sprzedać w najprostszej formie, wszystko inne nie ma znaczenia i jest stratą czasu.

Wyjątkiem od tej reguły są responsywne układy projektów. Jeśli przedstawiasz projekt, który sprawdza się w różnych formach, pokaż tutaj próbkę.

Dodatkowe drwiny

Ta strona nie zawsze jest wymagana, ale jeśli chcesz pokazać, jak projekt może wyglądać w dalszych kontekstach, możesz to zrobić. W zależności od złożoności wizji marki może to być konieczne lub nie. Możesz to ustalić na podstawie klienta i swojego rozwiązania.

Chodzi o jakość, a nie ilość

Lubię umieszczać mój najlepszy pomysł pomiędzy dwoma pozostałymi koncepcjami. Nigdy nie przedstawiam koncepcji, której wybór nie byłbym zadowolony. Chcesz mieć pewność, że pokazujesz im tylko najlepsze możliwe rozwiązania. W niektórych przypadkach może pokażesz im tylko jedną koncepcję.

Niezależnie od tego, czy jest to klient, czy mały zespół, jest to format prezentacji, którego używam od lat. Jest elastyczny i można go dostosować do różnych projektów. Nie opracowałem tego formatu prezentacji, nauczyłem się go od głównego dyrektora kreatywnego globalnej firmy zajmującej się projektowaniem handlu detalicznego. Jest to ten sam format, którego używaliśmy we wszystkich naszych projektach.

Cel

Celem Twojej prezentacji nie jest szybkie uzyskanie odpowiedzi „Wybieram ten i nie ma żadnych zmian! Kocham to!” rodzaj odpowiedzi. Jeśli tak się stanie, należy kopać głębiej. Twoim celem tej prezentacji jest nawiązanie rozmowy wokół jednej koncepcji. Chcesz, żeby byli podekscytowani, ale chcesz też, żeby w pełni zrozumieli, co im tworzysz. Jeśli odpowiedzą zbyt szybko, możesz narazić się na ryzyko, że nie w pełni zrozumieją Twoją koncepcję i staną się procesem „zabijania Twojego projektu”.

Bądź obecny i chroń swoje rozwiązania

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jeśli chodzi o prezentację swoich rozwiązań projektowych, jest nie danie sobie możliwości porozmawiania z klientem o swoim rozwiązaniu. Nigdy nie wysyłaj swojej prezentacji do klienta lub menedżera konta w celu sprawdzenia, a następnie poproś go, aby w zamian przesłał Ci natychmiastową informację zwrotną.

Masz obowiązek wobec klienta i siebie samego wyjaśniać swoje pomysły i bronić wszelkich zastrzeżeń.

Ustal porządek obrad

Kiedy rozpoczynam jakąkolwiek prezentację, informuję ich, czego się spodziewać z punktu widzenia przepływu i że omówię każdą koncepcję, a następnie otworzę dyskusję po prezentacji, aby można było zadawać pytania i opinie. Robię to, ponieważ wiele razy mogę odpowiedzieć na pytanie podczas mojej prezentacji, a także dlatego, że chcę zwrócić uwagę na ich reakcje. Jeśli widzę, że coś nie idzie zgodnie z planem lub klienci są podekscytowani określoną koncepcją lub rozwiązaniem, bagatelizuję i wzmacniam tam, gdzie to konieczne.

To nie jest pokaż i opowiedz

Kiedy przedstawiasz swoje pomysły, nie wyjaśniaj im, co już widzą. Rzeczy takie jak czcionki, kolory itp. stają się rozpraszające i zaczynają tworzyć subiektywne rozmowy. Chcesz mieć pewność, że prezentujesz swoje wybory projektowe w oparciu o fakty, a nie subiektywność.

Nie pytasz o pozwolenie, nie dajesz im innej alternatywy

Prezentowanie swojej pracy nie polega na pokazywaniu tego, co już widać. Upewnij się, że kierujesz ich w stronę najlepszego rozwiązania. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o logo czy stronę internetową, ale o to, jak ten pomysł zmieni firmę.

Wracając do mojej analogii z Apple. Dlaczego iPhone Keynote był tak ważnym momentem dla Apple? Jasne, zapowiadali nowy produkt, ale najważniejsze, że zmieniali przyszłość. Nie pytali każdego konsumenta o pozwolenie na pozbycie się BlackBerry i przejście na iPhone’a, ale wmówili nam, że nie mamy innego wyjścia i że przyszłość jest teraz.

Zawsze, gdy przedstawiasz swoje pomysły, Twoim celem jest przekonanie ich, że dzisiejszy dzień zmieni ich firmę na zawsze.

Pokonywanie sprzeciwów

Sprzeciwy zawsze się pojawią. Jest w porządku. Ważną częścią bycia projektantem jest umiejętność ich rozpoznawania i przezwyciężania. Z biegiem czasu je rozpoznasz, ale przed spotkaniem poświęć trochę czasu na przemyślenie zastrzeżeń, jakie Twój klient może mieć wobec Twoich pomysłów. Niezależnie od tego, jakie są te zastrzeżenia, pamiętaj o ich przećwiczeniu. Jeśli zadanie pytań sprawia Ci trudność, poproś kogoś innego, aby zrobił to za Ciebie. Miej w kieszeni kilka odpowiedzi, aby nie dać się zaskoczyć, jeśli Twój klient będzie miał jakieś wątpliwości.

Im pewniej sobie poradzisz z tymi zastrzeżeniami, tym większe zaufanie będą mieli do Twojego rozwiązania. Twoim celem jest współpraca i tworzenie kompromisów, które nadal osiągają swój ostateczny cel.

Dobry projektant stara się patrzeć na całość. Nigdy nie lubię zmuszać klientów do natychmiastowego podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie rozwiązania. Zawsze chodzę na spotkania, zakładając, że będą mogli poświęcić weekend lub kilka dni na przejrzenie prezentacji i pozwolenie, aby moje słowa zapadły im w pamięć. Chcę, żeby uwierzyli. Jeśli mają pytania lub zastrzeżenia, z całą pewnością na nie odpowiem i pozwolę, aby sprawa do nich dotarła.

Negatywna reakcja

Co się stanie, jeśli nie spodoba im się żaden z Twoich pomysłów? Od czasu do czasu może się to zdarzyć. Jeśli wykonujesz swoją pracę i tworzysz rozwiązania, które są pełne wartości, a najczęściej tak nie jest, w Twoich pomysłach będzie coś, co im się spodoba.

Jeśli masz wrażenie, że Twoje rozwiązania nie były trafne, zauważ to wcześniej i zacznij zadawać pytania. Chcesz mieć pewność, że zadajesz pytania, które pozwolą im porozmawiać o szerszym obrazie. Poproś ich, aby dokładniej wyjaśnili swoje cele i wskazali, co mogą im się spodobać w Twoich pomysłach.

Weź na siebie winę za to, że być może nie zrozumiałeś jasno celów za pierwszym razem i nie doszedłeś do celu. Cokolwiek zrobisz, nie trać wiary i kontroli nad swoimi możliwościami i rozwiązaniami. Zachowaj otwarty umysł i spróbuj określić nowy kierunek, a następnie wróć do swojego biura lub biurka i zacznij budować na tym, co stworzyłeś. Następnie zorganizujesz kolejne spotkanie, powtarzając wszystkie powyższe, ale tym razem zwalisz ich z nóg!

Koniec spotkania

Gdy skończysz prezentować swoje rozwiązania i spotkanie dobiegnie końca, podziękuj im za poświęcony czas i daj im znać, że mogą się z Tobą skontaktować w dowolnym momencie, jeśli będą mieli dodatkowe pytania. Będziesz także chciał ich poinformować, kiedy skontaktujesz się z nimi w celu uzyskania ostatecznej odpowiedzi i dalszych kroków dotyczących projektu. Dzięki temu możesz po prostu zachować kontrolę nad projektem, zamiast po prostu wychodzić i pozwalać im decydować, jak postępować dalej.

Zaprezentowanie swoich pomysłów nie jest łatwe i często, w zależności od wielkości pomieszczenia, może to być naprawdę stresujące. Jeśli jednak będziesz postępował zgodnie z tym procesem, uwierzysz w siebie i stworzysz środowisko skupione na zaangażowaniu ich na wczesnym etapie, wyjdziesz z pokoju naprawdę dobrze się bawiąc.