Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości

Nie ma wątpliwości, że technologia gwałtownie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie każdego dnia odkrywamy nowe innowacje, które powstają w różnych niszach tego szerokiego obszaru.

Z biegiem lat widzieliśmy, jak telefony komórkowe i komputery ewoluowały zgodnie z naszymi potrzebami. Możliwe było również obserwowanie, jak zaktualizowano nie tylko oprogramowanie, ale także jego wygląd (sprzęt).

Dlaczego Ponieważ jeden musi być w harmonii z drugim, aby pierwszy mógł zarządzać procesami, a drugi miał możliwość ich pełnego wykonania. W tej chwili jesteśmy świadkami, jak może rozpocząć się kolejny wielki skok technologiczny: od samochodów konwencjonalnych po samochody elektroniczne.

Aktualizacja sprzętu jest teraz priorytetem

Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości 1Od około 10 lat wiele firm zaczęło dostrzegać, że motoryzacyjna przyszłość leży w automatyzacji pojazdów. Dlatego istnieje coraz więcej hybrydowych lub w pełni elektrycznych wersji, które możemy zobaczyć na rynku.

Na początku samochody były analogowe, ale wkrótce uległy zmianie i dodano wirtualne komponenty, aby ułatwić realizację w nich różnych procesów. Aby to zrobić, samochody zaczęły korzystać z szeregu układów zwanych ECU (elektroniczne jednostki sterujące).

Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości 2

Każdy z nich był poświęcony konkretnemu zadaniu i – w przybliżeniu – mieli ich 100 na samochód. Teraz, wraz z pojawieniem się nowych funkcji, inteligentnych samochodów i możliwości autonomicznej jazdy, to wszystko sistema Chip został nie tylko przytłoczony, ale jest nieefektywny i wkrótce stanie się przestarzały.

Firmy rozwijające się tego typu pojazdów już to zauważyły ​​i zaczynają przechodzić na systemy centralnego przetwarzania w swoich samochodach, które dodatkowo mogą nawiązać połączenie z chmurą.

Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości 3Dzięki uprzejmości: Shutterstock

Jednak wielu z nich dopiero teraz stawia pierwsze kroki w tym kierunku. Wyjątkiem jest wizjonerska Tesla, która od samego początku postrzegała samochody jako chodzące komputery i rozwijała swój sprzęt w ten sposób.

Wyścig już się rozpoczął

Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości 4Jak już wspomnieliśmy, właśnie teraz firmy zaczęły podejmować poważne kroki w kierunku tego celu. Aby to osiągnąć, zaczęli współpracować z firmami, które opracowują układy elektroniczne i systemy elektroniczne, które pozwalają im tworzyć najlepszą i najbardziej funkcjonalną architekturę wewnętrzną swoich urządzeń.

Przykładem tego jest Volkswagen, który nawiązał współpracę z Elektrobit w celu opracowania scentralizowanego sprzętu, dzięki któremu zwiększy swoje przyszłe pojazdy. Będąc pierwszym z tego zakresu, prawdopodobnie zaprezentowanym w 2020 roku jako VW ID. Będzie to pojazd elektryczny zdolny do łączenia się z chmurą i otrzymywania aktualizacji od sistema z tego – podobnie jak samochody Tesli.

Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości 5Do wyścigu dołącza także inny wielki Ford, który wypuszcza swój elektroniczny pojazd: Mustang Mach-E. Z drugiej strony deweloper Aptiv rozpocznie prace nad architekturą sprzętu samochodowego otwartą od stycznia 2020 r. W tym projekcie weźmie udział kilka znanych firm, wśród których wyróżnia się znany Hyundai.

W przyszłości nie będziemy widzieć samochodów w ten sam sposób

Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości 6Wszystko to prowadzi nas do zrozumienia, że ​​samochody się zmieniają, dlatego też zmieni się nasze postrzeganie ich. Prawdopodobnie w przyszłości nie zwracamy już tak dużej uwagi na ich przemieszczenie, moc, jaką mają, a nawet na ich cechy estetyczne.

Ponieważ ich przyszłość jest w toku, możemy być bardziej zainteresowani ich możliwościami przetwarzania. Również umiejętność myślenia, komunikowania się z innymi samochodami i automatycznego prowadzenia samochodu stanie się kluczowym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy ich zakupie.

Sprzęt obecnych samochodów nie będzie mógł korzystać z oprogramowania elektronicznego przyszłości 7Oprócz tego decydujące znaczenie będą miały warunki bezpieczeństwa pojazdu. Podsumowując, samochody staną się kolejnym z takich urządzeń, jak nasze telefony komórkowe i komputery PC, ponieważ są one coraz mniej zainteresowane ich wyglądem, a bardziej funkcjami i wygodami, które są w stanie zaoferować.