Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego

Do tej pory Woźniak – znany również jako Woz i jako czarodziej Woz przez swoich najbardziej lojalnych zwolenników – jest rozpoznawany na całym świecie jako komputer osobisty ojca (PC), współzałożyciel Appleoprócz umysłu stojącego za jego pierwszymi produktami.

Jakby tego było mało, docenia się także jego innowacyjną pracę w dziedzinie inżynierii i programowania, a także jej filantropijny wkład w rozwój społeczeństwa.

Historia, która wyrzuciła go na arenę światową, powstała w ówczesnych rękach Apple Komputer i sam Steve Jobs. Jednak jego droga do zostania jednym z najbardziej rozpoznawalnych inżynierów i programistów na świecie rozpoczęła się znacznie wcześniej.

W czasach, gdy komputery kosztują więcej niż dom …

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 1

Stephan Gary Woźniak, lepiej znany jako Steve Woźniak, przybył na ten świat 11 sierpnia 1950 roku. Dorastał w Kalifornii (USA), gdzie zaczynał kochać programowanie i technologię.

Woz nigdy nie wyróżniał się szczególnie w szkole, ale jego zainteresowanie fizyką i matematyką – o ile stanowiły wyzwanie – było oczywiste. Jakby tego było mało, w latach sześćdziesiątych komputery były elementem wykorzystywanym wyłącznie do badań naukowych.

Były to potworne konstrukcje, których istota ludzka nie mogła przenieść. W tym czasie nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy, jak cenny może być komputer w domu – z wyjątkiem Woz.

Jeszcze zanim skończył maturę, był już zainteresowany możliwością posiadania dla niego komputera, miał nawet zdjęcia kilku istniejących, które utknęły w ścianach jego pokoju.

Jednak zarówno jego matka, Louise Woźniak, jak i jego ojciec, Francis Jacob „Jerry” Woźniak, raczej nie poparli go w tym pomyśle. Nawet jego ojciec nalegał, aby taki sen nie był możliwy, ponieważ w tym czasie zakup komputera był droższy niż początkowa opłata za dom.

Biorąc to pod uwagę, Woz po prostu rozwiązał ten problem, mówiąc: „Więc będę mieszkał w mieszkaniu”.

Woz na studiach

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 2

Był zdeterminowany, gdyby miał okazję mieć komputer, dostałby go, nawet gdyby sam musiał go zbudować. Woz ukończył szkołę średnią w Homestead High School w 1968 roku. Stamtąd nie trzeba było długo czekać na University of California, Berkeley.

Jednak zanim dotrze do swojej Alma Mater, Woźniaka, dokona kilku zmian. Pomimo przyjęcia go na University of Colorado Boulder w 1969 r., W pierwszym roku został wydalony za zhakowanie oficjalnej sieci ogrodzenia i wysyłanie żartów.

Potem przybył do De Anza College, ale szybko został przeniesiony do swojego ostatecznego celu, Berkeley. Tam w 1971 roku szybko wyróżniał się talentem do komputerów. Po pierwsze, opracował skrzynkę znaną jako Little Blue Box, która mogłaby służyć do wykonywania bezpłatnych połączeń telefonicznych, nie trzeba dodawać, że były nielegalne.

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 3Model małego niebieskiego pudełka.

Podobnie, wraz ze swoim przyjacielem ingeriero Billem Fernándezem, zbudowali pierwszy prototyp komputera osobistego, który nazwali Cream Soda – na ilość napojów, które zabrali, aby go zbudować. Niestety przez przypadek komputer został uszkodzony i nie można go naprawić.

Komponenty były wtedy bardzo drogie, więc Wozniak i Fernández tak to zostawili. Nie oznaczało to jednak, że Woz przestał myśleć o swoim komputerze, w rzeczywistości pomógł mu ulepszyć kolejne projekty.

Steve Jobs i Steve Woźniak, pionierzy rewolucji komputerowej

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 4Steve Woźniak i Steve Jobs.

Woźniak rozpoczął pracę w Hewlett-Packard (HP), gdzie wyróżniał się także swoim innowacyjnym geniuszem. Woz czuł się tak z tym zadaniem, ponieważ jego format pozwalał mu mieć czas na pracę nad własnymi projektami – nawet jeśli musiał przedstawić je HP w ramach umowy.

Do tego czasu Fernandez przedstawił już Steve'a Jobsa i Woźniaka. Nawet ostatni Little Blue Box został sprzedany i nagłośniony dzięki pierwszemu. Mieli już razem historię sprzedaży i sukcesu. Jednym z nich, sam Jobs mówi, że jest winien kolejne narodziny Apple.

Wynalazki, które stały się produktami

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 5

Pięć lat później, w 1975 roku, zarówno Woz, jak i Jobs byli równie zainteresowani stworzeniem komputera osobistego. Pierwszy zająłby się projektami i konstrukcją, a drugi sprzedałby go i uczyniłby popularnym.

Z dużym wysiłkiem i pieniędzmi zebranymi między nimi – ponieważ oboje mieli skromne pochodzenie – udało im się znaleźć Apple Komputer w 1976 roku. Jednocześnie wprowadzili na rynek rewolucjonistę Apple Ja, który, choć nie tak popularny jak jego następca, położyłem podwaliny pod przyszłe wydarzenia.

Od otwarcia Apple Komputer 1 kwietnia tego roku Woz przestał pracować dla HP – który w tym czasie odrzucił jego projekt Apple Myślę, że nikt nie chciałby komputera w swoim domu. Został wiceprezesem odpowiedzialnym za badania i rozwój Apple.

Zadaniom udało się sprzedać co najmniej 50 komputerów lokalnemu kupcowi za 500 USD każdy. Nie było to wiele, ale wystarczyło, aby opracowali drugą próbę, która sprawi, że będą międzynarodowym sukcesem, Apple II.

Ten komputer był znacznie wygodniejszy w użyciu i odniósł większy sukces. Woz następnie próbował utworzyć Apple III dla biznesu, ale prawie nie miał recepcji na rynku. Jednak koło zaczęło się poruszać, Apple stał się rozpoznawalnym komputerem i Woźniak nic na to nie poradził.

Przerwa między Woźniakiem a Apple

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 8

Po Apple zdobył więcej uznania, Woz miał z nią dwie poważne niedogodności. Na początku czułem, że firma nie koncentruje się już tak bardzo na innowacjach i sprzęcie, jak na korzyściach ekonomicznych.

Zaczął też mieć różnice z Jobsem, który, jak deklaruje, zaczął się zmieniać, gdy tylko pieniądze weszły do ​​równania. Dlatego w 1985 roku odłączył się od firmy, aby skoncentrować się na innych projektach.

Mimo to jego nazwisko pozostaje na liście płac do dziś jako członek firmy. Jednak nie uczęszcza już na nią regularnie ani tak aktywnie uczestniczy w większości projektów.

Wizard of Woz robi to, co kocha

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 9

Po rozpadzie Woźniak postanowił założyć własną firmę znaną jako CL 9, było to krótkotrwałe, ale pozostawiło również ślad w historii technologii. To dlatego, że była matką pierwszego uniwersalnego pilota zdalnego sterowania, urządzenia, które do tej pory jest nadal bardzo popularne.

Następnie Woźniak zaczął uczyć się nowego aspektu swojego życia nauczycielskiego. W 1995 roku uczęszczał do kilku szkół podstawowych i średnich w Stanach Zjednoczonych, aby pomóc dzieciom w nauce korzystania z komputerów i powstającego wówczas Internetu.

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 10

Z tego stanowiska był w stanie kontynuować pracę w świecie inżynierii, który tak bardzo mu się podobał, a także dzielić się swoją wiedzą i pasją z następnymi pokoleniami.

Dziedzictwo Woźniaka

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 11

Na pytanie „Jak chcesz być zapamiętany?” Woźniak udzielił bardzo miłej odpowiedzi. Na początku powiedział, że w różnych dziedzinach życia chciałby być zapamiętany inaczej.

Oświadczył jednak, że przynajmniej osobiście chciałby być zapamiętany ze względu na swoją pokorę, kreatywność i poczucie humoru. Można powiedzieć, że fakt ten jest prawie spełniony, ponieważ należy dodać jej wytrwałość, a także pasję do innowacji.

Steve Woźniak, geniusz pierwszego na świecie komputera osobistego 12

Obecnie Woźniak wykłada na University of Technology w Sydney, gdzie nadal uczy. W wolnym czasie lubi spędzać czas z piątą żoną, Janet Hill, która jest jego partnerem od 2008 roku i jego dwoma pudlami.