Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Struktura adresów URL przyjazna dla SEO: ostateczny przewodnik na 2023 r

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Struktura adresów URL przyjazna dla SEO: ostateczny przewodnik na 2023 r

Kiedy ostatnio przyjrzałeś się bliżej swoim adresom URL?

Cóż, niewiele osób optymalizujących swoje witryny pod kątem wyszukiwarek skupia się na strukturze adresów URL.

Czy naprawdę musisz dbać o strukturę adresów URL?

Tak, ponieważ dla Google struktura adresów URL ma znaczenie.

Dlatego jestem tutaj, aby powiedzieć ci, jak wyszukiwarka patrzy na strukturę adresów URL i jak możesz stworzyć przyjazną dla SEO strukturę adresów URL.

Zacznijmy.

Co to jest adres URL?

Uniform Resource Locator, w skrócie URL, to adres, który wprowadzasz w sieci, aby uzyskać dostęp do określonej strony.

Adresy URL to łącza, które ludzie klikają, aby odwiedzić strony internetowe bezpośrednio ze stron wyników wyszukiwania (SERP).

Coś takiego.

Co to jest struktura adresów URL?

Adres URL jest kombinacją następujących elementów.

 • Protokół – Protokół oznacza, w jaki sposób przeglądarka uzyskuje dostęp do informacji na stronie internetowej. Zwykle jest to http:// lub https://.
 • Domena główna – To jest główna nazwa, która jest unikalna dla Twojej witryny.
 • Subdomena– Subdomena oddziela sekcję witryny od domeny głównej w celu uporządkowania treści. Najczęściej używaną subdomeną jest www.
 • TLD– Domena najwyższego poziomu (TLD) to domena główna. Może to być .com, .net, .org itp.
 • Ślimak – Jest to kategoria, w której umieszczasz określoną stronę internetową.
 • Link bezpośredni do artykułu– Podążając za ślimakiem, bezpośredni link mówi ci, o czym jest strona.

Tak wygląda struktura adresów URL.

Rodzaje adresów URL – bezwzględny adres URL i względny adres URL

Jako właściciel witryny być może będziesz musiał używać swoich adresów URL w różny sposób do różnych celów. Istnieją dwa typy formatów adresów URL, z których najczęściej korzystasz – bezwzględny adres URL i względny adres URL.

Co to jest bezwzględny adres URL?

Jak sama nazwa wskazuje, bezwzględny adres URL to pełny adres URL Twojej witryny, który obejmuje protokoły HTTP, wersję inną niż www lub www, domenę główną i ścieżkę do podfolderów. Bezwzględny adres URL zapewnia użytkownikom i wyszukiwarkom 100% informacji wymaganych do wylądowania na określonej stronie w Twojej witrynie.

Oto przykład bezwzględnego adresu URL:

https://www.example.com/podfolder/strona.html

W tym przykładzie:

 • „https://” reprezentuje protokół HTTP używany do bezpiecznej komunikacji.
 • „www” to subdomena (opcjonalnie). Można go pominąć, jeśli nie jest używany.
 • „example.com” to główna nazwa domeny.
 • „/subfolder” reprezentuje podfolder w strukturze katalogów witryny.
 • „/page.html” to konkretna strona w podfolderze.

Co to jest względny adres URL?

Względny adres URL pokaże tylko ułamek tego, co można zobaczyć w bezwzględnym adresie URL. Zasadniczo pominie protokoły HTTP, wersje inne niż www lub www oraz domenę główną. Zamiast tego wyświetli tylko podfoldery prowadzące do określonego adresu URL.

Oto przykład względnego adresu URL: /subfolder/page.html

 • „/subfolder” reprezentuje podfolder w strukturze katalogów witryny.
 • „/page.html” to konkretna strona w podfolderze.

Względne adresy URL są używane głównie przez programistów i webmasterów do tworzenia linków między stronami w tej samej domenie. Większość platform CMS może to zrozumieć, a system może automatycznie przypisać inne właściwości adresu URL, które zostały wykluczone.

Kiedy używać bezwzględnych adresów URL?

Używanie bezwzględnych adresów URL jest ważne w kilku scenariuszach, ponieważ może to prowadzić do problemów z indeksowaniem, indeksowaniem i rankingiem.

mapy witryn XML

Wyobraź sobie, że tworzysz mapę witryny w formacie XML, która pomaga robotom wyszukiwarek odkryć wszystkie strony w Twojej witrynie. W takim przypadku należy użyć bezwzględnych adresów URL. Główne wyszukiwarki, takie jak Google i Bing, wymagają tych bezwzględnych adresów URL w swoich wytycznych, aby upewnić się, że nie ma wątpliwości co do tego, które strony należy przeglądać.

Atrybut Hreflang

Załóżmy, że masz witrynę, która publikuje treści w wielu językach. Chcesz wyjaśnić, że wszystkie te wersje to tylko przetłumaczone wersje tej samej strony, a nie unikalne strony. To właśnie robi adres URL hreflang dla twoich stron internetowych. Dodanie atrybutu hreflang pomoże uniknąć nieporozumień. Powinieneś jednak używać bezwzględnych adresów URL dla tagów hreflang, w przeciwnym razie wyszukiwarki mogą nie zidentyfikować preferowanej wersji strony.

W tym przykładzie każda wersja językowa strony ma swój własny unikalny adres URL. Określając adres URL hreflang dla każdej wersji językowej, wskazujesz wyszukiwarkom, że odpowiedni adres URL jest preferowaną wersją dla tego konkretnego języka.

Pomaga to uniknąć nieporozumień i zapewnia, że ​​wyszukiwarki rozumieją związek między różnymi wersjami językowymi strony.

Kanoniczne adresy URL

Załóżmy, że masz dwie podobne strony, które są indeksowane i oceniane przez Google. W pewnym sensie Twój ruch organiczny jest osłabiany i istnieje prawdopodobieństwo, że Google nie umieszcza Cię wyżej w rankingu, ponieważ nie wie, na której stronie umieścić ranking. W takich okolicznościach możesz powiedzieć Google, która strona jest Twoją preferowaną wersją. Oznacza to, że nawet jeśli strony mają podobną treść, nie są one uważane za zduplikowane ani oddzielne strony.

Rekommenderad:  Najlepszy hosting WordPress dla edukacji: 6 Najlepsze opcje na rok 2023
https://www.example.com/page1.html„>

W takich przypadkach nie można użyć względnego adresu URL, ponieważ Google i inne wyszukiwarki prosiły tylko o używanie bezwzględnych adresów URL lub kanonizacja pozostaje pusta.

Upewnij się, że używasz bezwzględnych adresów URL w tagach kanonicznych, aby podać pełny adres URL dla każdej strony. Dostosuj atrybut href, aby odpowiednio pasował do odpowiedniego adresu URL każdej strony.

Kiedy używać względnych adresów URL?

Istnieje wiele przypadków, w których może być konieczne użycie względnych adresów URL. Jednak zwykle dzieje się to w zapleczu Twojej witryny lub w fazie projektowania i rozwoju.

Faza rozwoju

Zaleca się używanie względnych adresów URL, gdy witryna jest w fazie rozwoju, ponieważ witryna jest zwykle hostowana na serwerze przejściowym. Jeśli użyjesz bezwzględnego adresu URL serwera pomostowego dla łączy, może się okazać, że będziesz musiał zmienić linki później po przejściu na serwer na żywo. Aby uniknąć takich pułapek, idealnie jest użyć względnego adresu URL.

Oto przykład tymczasowego adresu URL:

https://staging.example.com/blog/blog1/

Wtyczki stron trzecich

Istnieje kilka wtyczek innych firm, które wymagają używania tylko względnego adresu URL. Jednym z takich przykładów jest OptinMonster. Podczas korzystania z tej wtyczki wystarczy wprowadzić względny adres URL, aby wywołać wyskakujące okienka. Jeśli spróbujesz dodać bezwzględny adres URL, system automatycznie go pominie i użyje tylko względnego adresu URL.

Istnieje kilka wtyczek przekierowania 301, które również wymagają tylko względnego adresu URL zamiast bezwzględnego. Jednak te wtyczki są bezpośrednio zintegrowane ze stroną internetową, dlatego uważają, że dodawanie bezwzględnych adresów URL jest procesem zbędnym.

Jak wyszukiwarki używają adresów URL

Ostatecznym celem wyszukiwarek jest pobranie użytkownikom najlepszych wyników związanych z ich zapytaniami.

Ale skąd wiedzą, co jest istotne, a co nie?

Wyszukiwarki takie jak Google wyposażają swoje systemy w zaawansowane algorytmy pobierania wyników. W rzeczywistości Google wykorzystuje ponad 200 czynników rankingowych, aby określić trafność treści w sieci dla konkretnego zapytania użytkownika.

Na podstawie sygnałów trafności, które strony internetowe przekazują Google na podstawie tych czynników rankingowych, Google ocenia trafność stron internetowych dla określonego zapytania.

Przejdźmy więc do tego, co nas tu sprowadza; adres URL.

Google traktuje adresy URL jako jeden z takich czynników, który wysyła do nich sygnały dotyczące trafności.

Dlaczego struktura adresów URL ma znaczenie dla SEO

Adresy URL mogą uzupełniać działania SEO na trzy sposoby, zwłaszcza jeśli są dobrze przygotowane. Sprawdź korzyści poniżej.

Lepsze wrażenia użytkownika

Dobry adres URL podpowiada użytkownikom z wyprzedzeniem, co zawiera strona docelowa. W ten sposób użytkownicy dowiadują się, czego mogą się spodziewać na Twojej stronie i jak trafna jest ona dla wprowadzonego przez nich zapytania.

Z tego punktu widzenia adresy URL mogą zapewnić lepszą obsługę użytkownika.

W końcu doświadczenie użytkownika w dużej mierze zależy od tego, czy użytkownik znajdzie to, czego szuka na stronie docelowej.

Struktura adresów URL dobrze służy temu celowi i otwiera drzwi do wspaniałego doświadczenia użytkownika podczas lądowania na Twojej stronie.

Wyższe rankingi

Jak powiedziałem wcześniej, adres URL jest drugorzędnym czynnikiem rankingowym Google. Niezależnie od tego, czy jest mały, czy duży, liczy się każdy czynnik rankingowy, prawda?

Nie przegap więc przewagi w rankingu, jaką ma do zaoferowania Twoja struktura adresów URL.

Wyszukiwarki używają adresów URL do określania trafności stron w stosunku do zapytań użytkowników. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że adresy URL stron odpowiadają treściom.

Chociaż adresy URL mają niewielki wpływ na ranking, uwzględnienie słów kluczowych w adresach URL może znacznie zwiększyć Twoje szanse na osiągnięcie wyższych pozycji w rankingu.

Linki wsteczne

Prosty i kompleksowy adres URL może czasami stwarzać okazję do umieszczenia go bezpośrednio w treści bez osadzania go w tekście zakotwiczenia.

Adres URL umieszczony w taki sposób na stronie zewnętrznej zapewnia link zwrotny. Linki zwrotne są oczywiście głównym czynnikiem rankingowym Google.

Poza tym możesz użyć nagiego adresu URL do promowania swoich treści w mediach społecznościowych. Nie musisz osadzać go w tekście zakotwiczenia.

Czy struktura adresów URL wpływa na rankingi Google?

Adres URL jest drugorzędnym czynnikiem rankingowym Google. Nic więc dziwnego, że struktura adresów URL wpływa na rankingi w wyszukiwarkach.

Przyjazne dla SEO adresy URL promują Twój PageRank. PageRank to sposób określania przez Google trafności stron internetowych względem wyszukiwanych haseł. Im większa trafność, tym wyższy PageRank.

To wystarczający powód, dla którego musisz skupić się na stworzeniu struktury adresów URL przyjaznej dla wyszukiwarek.

Poza podniesieniem PageRank, dobrze zoptymalizowane adresy URL zwiększają szanse na uzyskanie większej liczby kliknięć, gdy Twoja strona pojawi się w wynikach wyszukiwania. W ten sposób Twoja witryna zyska więcej ruchu organicznego.

Rekommenderad:  „Drzemka” pozwala ustalić niestandardowe czasy drzemki dla alarmów

Jak ważne są słowa kluczowe w adresach URL

Przez lata przedstawiciele Google twierdzili, że umieszczenie słów kluczowych w adresie URL może przynieść bardzo niewielkie korzyści SEO.

Ale o to chodzi.

Raz po raz słowa kluczowe zapewniają użytkownikom i wyszukiwarkom lepszy kontekst dotyczący treści.

To jest ostatecznie ważne, ponieważ Google nieustannie dąży do pobierania stron, które są przydatne dla użytkowników.

Im jaśniejszy jest kontekst dla Google i użytkownika, tym większe są Twoje szanse na pojawienie się w odpowiednich wynikach wyszukiwania online.

To przyciągnie więcej wykwalifikowanych potencjalnych klientów i niesamowicie zwiększy współczynnik konwersji.

Jeśli jest to wynik, do którego dążysz (oczywiście dla każdego właściciela witryny), umieszczanie słów kluczowych w adresach URL NIE jest czymś, czego będziesz ignorować.

Najlepsze praktyki tworzenia struktury adresów URL przyjaznej dla SEO

Użyj protokołu HTTPS

Protokół HTTPS informuje wyszukiwarkę i użytkowników, że Twoja witryna jest bezpieczna. Oznacza to, że korzystasz z protokołu SSL (Secure Sockets Layer) do szyfrowania komunikacji między Twoją witryną a przeglądarką.

Zmniejsza to ryzyko włamania do Twojej witryny, a nawet jeśli zostanie ona przejęta, atakujący nie będą mogli uzyskać dostępu do Twoich danych.

Protokół HTTPS sprawia, że ​​odwiedzający czują się bezpieczniej, zwłaszcza gdy wprowadzają dane swojej karty kredytowej, aby kupić Twoje produkty lub usługi.

To powiedziawszy, przekazuje sygnały zaufania do wyszukiwarki, co z kolei zwiększa wiarygodność Twojej witryny.

Unikaj prefiksu WWW

Każda subdomena, w tym www, służy do lepszego organizowania treści witryny. W rzeczywistości prefiks www często jest ukryty, gdy Twoja witryna pojawia się w przeglądarce.

Dlaczego więc musisz go używać, skoro możesz wygodnie kategoryzować swoje treści bez niego?

Nie sugeruję, że dodawanie subdomen jest złe. Ale dodaj jeden tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Na przykład, jeśli zdecydujesz się na strukturę adresu URL, taką jak blog.example.com/ zamiast przykład.com/blogsubdomena staje się koniecznością.

Użyj właściwej domeny TLD

Jeśli chcesz namagnesować ruch internetowy w skali globalnej, sugeruję wybranie ogólnej domeny najwyższego poziomu, takiej jak .com

Z drugiej strony, jeśli kierujesz reklamy do potencjalnych klientów na podstawie lokalizacji, najlepiej wybrać TLD specyficzną dla lokalizacji, taką jak .uk, .au, .in i inne.

Upewnij się, że unikasz losowych domen TLD, takich jak .name, .biz, .info i innych.

Takie domeny TLD są często kojarzone z witrynami ze spamem. Dlatego trzymaj się od nich z daleka, aby chronić wiarygodność swojej witryny.

Mów krótko i zwięźle

Im krótsze adresy URL, tym łatwiej wyszukiwarkom i użytkownikom zrozumieć Twoją stronę internetową.

Im lepiej wyszukiwarka rozumie Twoją stronę, tym większe są szanse na wyższą pozycję Twojej strony w SERP.

Upewnij się więc, że unikasz zbędnych znaków w adresach URL i staraj się, aby były jak najbardziej wyraźne i proste.

Zrób to opisowo

Twój adres URL powinien służyć określonemu celowi.

Chodzi mi o to, że adres URL musi od samego początku przekazywać użytkownikom, o czym jest strona. Nie powinno być mylące ani wprowadzające w błąd.

Pamiętaj, że adres URL to kapsułka, w której znajdują się Twoje treści. Dlatego ważne jest, aby zachować opis.

Dołącz odpowiednie słowa kluczowe

Słowa kluczowe są niezbędne, aby poprawić widoczność w wyszukiwarkach. Co powiesz na wykorzystanie ich do wzmocnienia struktury adresów URL?

Tak. Dodanie słów kluczowych do adresu URL to dobry sposób na wysłanie do wyszukiwarki sygnałów dotyczących trafności i sprawienie, by strona była szybko wykrywalna w Internecie.

STRZEC SIĘ. Nie umieszczaj słów kluczowych w swoich adresach URL. To przyniesie negatywny wpływ SEO na Twoją witrynę.

Postaraj się umieścić tylko jedno lub dwa odpowiednie słowa kluczowe w adresach URL, aby były przyjazne dla SEO.

Kategoryzuj swoje strony, używając właściwych słów kluczowych w adresie URL

Czy wybierasz słowo kluczowe, aby kategoryzować swoje strony na podstawie liczby wyszukiwań? Możesz się mylić.

Liczba wyszukiwań słów kluczowych może być najwyższym priorytetem dla innych strategii SEO, ale nie wtedy, gdy używasz słów kluczowych w adresach URL do kategoryzowania stron.

Zamiast tego wybierz słowa kluczowe, które dokładnie opisują, o czym są strony w określonej kategorii.

Oddziel słowa za pomocą łączników

Adresy URL nie zawierają spacji. Zamiast tego wykorzystują łączniki.

Dodaj łączniki do adresów URL w miejscach, w których wymagana jest spacja, a NIE podkreślenia.

Dam ci przykład.

https://www.Wix.com/blog/link-building/

Tutaj link i budowanie to dwa osobne słowa. Zakleszczanie ich razem bez przerwy utrudni zrozumienie.

Pojawia się myślnik.

Krótko mówiąc, łączniki sprawiają, że adresy URL są czytelne zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników.

Unikaj słów stop

Adresy URL nie wymagają słów zastępczych, takich jak the, and, or, of, a, an, to, for itd., aby przekazać znaczenie. Doskonale radzą sobie bez nich.

W rzeczywistości dodawanie słów stopu tylko komplikuje i niepotrzebnie wydłuża adresy URL.

Rekommenderad:  30 najlepszych zniżek dla seniorów w Kolumbii Brytyjskiej w 2023 roku

Wyeliminuj słowa stop w swoich adresach URL, aby zachować przyjazność dla SEO.

Użyj małych liter

W adresach URL rozróżniana jest wielkość liter.

Dlatego jeśli chodzi o adresy URL, zaleca się, aby zawsze używać małych liter.

Ale dlaczego?

Jeśli w adresach URL używasz znaków innych niż małe litery, mogą one prowadzić użytkowników do strony błędu 404. Oznacza to, że nie można znaleźć Twojej strony.

A wynik?

Stracisz potencjalnych klientów. To absolutnie ostatnia rzecz, jakiej chce każdy właściciel witryny.

Upewnij się więc, że zawsze wybierasz małe litery do tworzenia adresów URL.

Prawidłowo przekieruj swoje stare adresy URL

Czasami webmasterzy przenoszą treść na inną stronę lub do innej domeny.

Ale co się dzieje ze starą stroną?

Wyświetla kod błędu 404, gdy ktoś go odwiedza, a użytkownik nie znajduje na Twojej stronie niczego, co odpowiada jego wyszukiwaniu.

To negatywny sygnał SEO, ponieważ prowadzi do złego doświadczenia użytkownika.

Dlatego za każdym razem, gdy przenosisz treść na nową stronę, upewnij się, że wykorzystujesz przekierowania 301, aby właściwie przekierować użytkowników i roboty wyszukiwarek na nową stronę.

Unikaj używania dat

Załóżmy, że publikujesz nowy post na swoim blogu.

Teraz, jeśli umieszczasz datę publikacji w swoim adresie URL, popełniasz duży błąd.

Dlaczego?

Uwzględnienie dat w adresie URL sprawi, że Twoje treści staną się z czasem nieaktualne.

Załóżmy, że Twój blog został opublikowany w 2022 roku. Dla osoby odwiedzającej stronę w 2025 roku pojawienie się daty publikacji w adresie URL będzie sugerować, że Twoje treści są nieaktualne.

To powiedziawszy, nigdy nie umieszczaj dat w swoim adresie URL.

Wyeliminuj liczby

Uwzględnienie liczb sprawi, że adres URL będzie wyglądał na dość długi. Jak wiesz, im krótszy adres URL, tym lepiej dla SEO.

Dlatego nie używaj liczb w adresach URL, chyba że jest to absolutnie konieczne do przekazania znaczenia.

Na przykład, twojawitryna.com/blog/seo-basics-234567/ jest złym adresem URL, podczas gdy twojawitryna.com/blog/5-typy-negatywne-seo/ jest dobry.

Unikaj dynamicznych adresów URL

Użytkownicy są głównym celem wyszukiwarek. Tak więc roboty wyszukiwarek nie lubią niczego, co bezpośrednio lub pośrednio utrudnia płynne korzystanie z witryny.

Z tego punktu widzenia dynamiczne adresy URL nie są przyjazne dla SEO.

Dlaczego?

Dynamiczne adresy URL, takie jak te ze śledzeniem UTM, są dość złożone i trudne do zrozumienia dla użytkowników.

Tak więc, gdy koncentrujesz się na tworzeniu adresów URL przyjaznych dla SEO, upewnij się, że nie wybierasz dynamicznych adresów URL.

Ułatwiaj łatwą nawigację

Nie wszyscy użytkownicy lądują na Twojej stronie głównej. Niektóre lądują na poście na blogu, a inne na stronie usługi.

Alarm: bezproblemowa nawigacja w Twojej witrynie to kolejny znak dobrego doświadczenia użytkownika.

Jak więc użytkownicy znajdują dokładnie to, gdzie się znajdują na Twojej stronie?

Jest to możliwe dzięki dobrze opracowanej strukturze adresów URL.

Twórz swoje adresy URL w taki sposób, aby użytkownicy wiedzieli, gdzie są w Twojej witrynie w danym momencie.

Załóżmy, że użytkownik trafia na poniższą stronę bloga Stan Ventures bezpośrednio z wyszukiwarki Google.

https://www.Wix.com/blog/mobile-first-indexing/

Z adresu URL natychmiast dowiedzą się, że wylądowali na Indeksowanie mobilne strona pod sekcją blog.

Ponadto mogą łatwo przejść do naszego repozytorium treści blogów lub naszej strony głównej. Oto siła dobrego adresu URL.

Podsumowanie

Wiele osób nie docenia możliwości SEO struktury adresów URL. Prawda jest taka, że ​​właściwie używane adresy URL mogą przynieść Twojej witrynie kilka korzyści, od zwiększonego ruchu organicznego po wyższe rankingi.

Zaimplementuj najlepsze praktyki dotyczące struktury adresów URL, które pasują do Twojej witryny, i daj nam znać, co zadziałało w sekcji komentarzy.

Uwagi