Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Substancje chemiczne znajdujące się na skórze mogą być odpowiedzialne za przyciąganie roznoszących choroby komarów

Dzięki tym badaniom w końcu można było dowiedzieć się, dlaczego zapach ludzkiej skóry tak bardzo przyciąga komary i byłby powiązany z koktajlem obecnych w niej chemikaliów.

Wyniki ostatnich badań zostały przeprowadzone przez naukowców z UC Riverside. Odkryli, że połączenie dwutlenku węgla i dwóch innych substancji 2-kwasy ketoglutarowy i mlekowy, są przyczyną nieprzyjemnego zapachu na skórze, który tak bardzo lubią komary. Ponadto wspomniany zapach zachęcałby do sondowania, które robią komary, aby znaleźć krew.

Mieszanka chemikaliów na skórze służyłaby do przyciągania nie tylko pospolitych komarów, ale także przekaźników chorób. To znaczy żeńskie komary z rodziny Aedes aegypti. Są one odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się chorób, takich jak wirusy Zika, denga, chikungunya i żółta febra.

Przez Pixabay.

Jak odkryli, że skóra zawiera ten koktajl substancji chemicznych, które przyciągają komary?

Ogólnie rzecz biorąc, komary wykorzystują różne sygnały, aby znaleźć swoje ofiary. Czynniki te obejmują dwutlenek węgla, wzrok, temperaturę i wilgotność.

Ale naukowcy poszli dalej i przeanalizowali zapachy skóry. Według ich szacunków zapachy byłyby ważniejsze, aby określić dokładne miejsce, w którym komary chcą ugryźć swoją ofiarę.

Dzięki swoim eksperymentom naukowcy odkryli, że komary lądują w miejscach, w których mieszanka chemiczna jest najbardziej wyraźna. Oznacza to, że zapach jest głównym przewodnikiem dla komarów.

Wcześniejsze badania wykazały, że kwas mlekowy jest częścią koktajlu zapachowego. To samo stało się z dwutlenkiem węgla, który w połączeniu z amoniakiem i innymi substancjami również przyciągałby te komary.

Zespół nie był jednak przekonany, że same te substancje chemiczne powodują takie przyciąganie. Dlatego naukowcy przeprowadzili własne eksperymenty, aby znaleźć ukrytą tajemnicę.

W ramach badania jeden z badaczy odprowadzał pot z własnych stóp przez skarpetki. Dostał go po wielu godzinach chodzenia po szklanych koralikach, które wcześniej włożył do skarpetek. Następnie wyizolowali kulki zawierające chemikalia potu, przeanalizowali je i zaobserwowali zachowanie komarów w stosunku do tych chemikaliów.

Odkryli więc najbardziej aktywną kombinację substancji chemicznych, które przyciągają komary: dwutlenek węgla, 2-kwasy ketoglutarowy i mlekowy.

Bibliografia:

Koktajl chemiczny w skórze przywołuje komary roznoszące choroby: https://phys.org/news/2022-09-koktajl-chemiczny-skóra wezwania-rozprzestrzenianie-choroby.html

Związki z ludzkiego zapachu wywołują przyciąganie i lądowanie u samic komarów żółtej febry (Aedes aegypti): https://www.nature.com/articles/s41598-022-19254-w