W ustach dzieci istniałyby grupy drobnoustrojów, które byłyby jak super organizmy z unikalnymi zdolnościami „poruszania się” między zębami i chwytania ich.
Naukowcy, którym powierzono odkrycie tych drobnoustrojów, pochodzą z Materiały Narodowej Akademii Nauk. Odkryli, że te organizmy byłyby trudniejsze do zwalczenia, ponieważ mogą rozwijać kończyny, które pomagają im przemieszczać się z jednej strony jamy ustnej na drugą.
Pod mikroskopem zespół zaobserwował, że bakterie i grzyby tworzą te zespoły, czyli superorganizmy. Takie superorganizmy mogą rozwijać nowe, wyłaniające się funkcje, które dają im pewną mobilność do „chodzenia” lub „skakania”.

Analiza superorganizmów w zębach
Podczas badania naukowcy przeanalizowali płytkę nazębną u dzieci z ciężką próchnicą. Analiza ta wykazała, że obie bakterie (Streptococcus mutans) jak grzyb (Candida albicans) przyczyniają się do choroby.
Ale to nie było jedyne odkrycie zespołu. Badając zachowanie tych drobnoustrojów w czasie rzeczywistym, odkryli, że te bakterie i grzyby mogą wiązać się ze sobą i rosnąć.
Naukowcy stworzyli więc sistema w laboratorium odtwarzającym powstawanie zespołów. W tym celu wykorzystali bakterie, grzyby i materiał podobny do zęba. I oczywiście potrzebowali ludzkiej śliny do inkubacji tych drobnoustrojów.
Wschód sistema Umożliwiło to zespołowi przyjrzenie się, jak grzyby gromadziły się wraz z bakteriami i przeanalizowanie struktury tych zespołów.
Odkryli, że te grupy drobnoustrojów były utrzymywane razem przez lepki materiał złożony z drożdży grzybowych i włókien zwanych strzępkami.
Ponadto sprawdzili, że związek dał tym organizmom nowe zdolności, takie jak lepsza adhezja do powierzchni i większa tolerancja na środki przeciwdrobnoustrojowe.
Jednak najbardziej zaskakującą rzeczą w odkryciu było odkrycie, że te zespoły mogą rozwijać mobilność, która pozwala im “skakać” i “chodzić” w miarę dorastania. To, czego nie byli w stanie odkryć, to mechanizm stojący za tą wyjątkową zdolnością.
Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia nie tylko wyjaśniają, dlaczego ciężka próchnica zębów u dzieci staje się trudna do leczenia, ale że te odkrycia można zastosować w ogólnej biologii drobnoustrojów.
Bibliografia:
Zespoły międzykrólestwa w ludzkiej ślinie wykazują ruchliwość powierzchniową na poziomie grupy i pojawiające się funkcje sprzyjające chorobom.: https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.2209699119
Mikroby mogą tworzyć „superorganizmy”, które przejmują zęby: https://www.futurity.org/cavities-saliva-bacteria-fungi-tooth-decay-2810302/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=cavities-saliva-bacteria-fungi-tooth-decay-2810302