Swift or Objective-C: Kto poprowadzi wyścig tworzenia aplikacji na iOS w 2020 roku

Jeśli planujesz opracować aplikację na iPhone'a lub macOS, istnieje wiele opcji do odkrycia. Na przykład, jeśli budujesz aplikację natywną, możesz wybrać między Swift a Objective-C, które również są AppleOficjalne języki programowania oprócz C i C ++. Podobnie, jeśli chcesz opracować aplikację internetową, preferowane języki to JavaScript, HTML5, CSS3 itp.

Jednak na tym blogu porównamy dwa główne Tworzenie aplikacji na iOS języki programowania – Swift i Objective-C. Ewentualnie zobaczymy także, który język będzie wiodący w 2020 roku.

Początkowo kiedy Apple Inc. po raz pierwszy uruchomił system operacyjny iOS w 2007 roku, programiści mieli bardzo ograniczone możliwości. Aplikacje dla systemu OS X lub iOS zostały w większości zbudowane przy użyciu Objective-C, który jest nadzbiorem języka programowania C.

Wprowadzenie do Swift i Objective-C

Objective-C powstał na początku lat 80. i był wiodącym językiem programowania dla iOS aż do pojawienia się Swift w 2014 roku.

Objective-C jest w zasadzie językiem obiektowym i językiem programowania ogólnego, który dodaje komunikację w stylu Smalltalk do programowania w języku C. Oferuje dynamiczne możliwości działania, dziedziczy instrukcje kontroli przepływu oraz dodaje składnię do definiowania klas i metod.

Z drugiej strony, Swift jest stosunkowo nowy na arenie języków programowania as Apple wprowadził go na WorldWide Developers Conference (WWDC) w 2014 roku jako alternatywę dla Objective-C.

Co ciekawe, Swift nabrał tempa w ciągu tych pięciu lat, aby stać się jednym z najpopularniejszych i preferowanych języków programowania do tworzenia aplikacji na iOS.

Powód jest dość prosty – Swift oferuje o wiele więcej korzyści w porównaniu z Objective-C.

Swift jest uniwersalnym, wieloparadigowym i skompilowanym językiem programowania tworzenie aplikacji na iPhone'a, iPad, macOS, watchOS, tvOS i Linux itp. Może współpracować ze strukturami Cocoa Touch, AppleKakao i duża część istniejącego kodu Celu C. Jest rozwijany w ramach kompilatora LLVM typu open source, zawartego w wersji Xcode 6.0. Swift umożliwia uruchamianie Objective-C, C i C ++ w jednym programie przy użyciu biblioteki wykonawczej Objective-C.

Kluczowe obszary, w których Swift zastępuje cel C

Swift ma kilka zalet w porównaniu z celem C. Wyróżnijmy najważniejsze z nich tutaj-

Swift jest znany ze swojej prędkości

Wraz ze zmianami trendów twórcy aplikacji na iOS muszą bardziej skupić się na optymalizacji szybkości. Kilka testów przeprowadzonych na języku programowania potwierdza fakt, że Swift może zaoferować taką samą wydajność jak C ++ dla algorytmów FFT i Mandelbrot. Co więcej, AppleOficjalna strona internetowa twierdzi również, że Swift jest 2.6 razy szybszy niż Cel C.

Zarówno Swift, jak i Objective-C używają języka statycznego i tego samego zestawu SDK (Software Development Kit) dla systemu iOS, a także wysokiej jakości kompilatora maszyn wirtualnych niskiego poziomu. Ale to wpływ wydajności aplikacji robi dużą różnicę między nimi.

Jednym z powodów, dla których poprawiono wydajność Swift, jest wprowadzenie Xcode 6.3 beta w 2015 r. Jednak Swift wciąż jest w początkowej fazie w porównaniu z celem C. Możemy więc spodziewać się kolejnych ulepszeń w nadchodzących latach.

Na przykład w najnowszym wydarzeniu WWDC 2019 Apple wprowadził nowy framework znany jako SwiftUI, aby znacznie przyspieszyć kod. Wystarczy przeciągnąć i upuścić zawartość w podglądzie aplikacji i rozpocząć kodowanie bez ręcznego pisania. Ponadto obsługuje również język arabski i perski, który czyta się od prawej do prawej.

Cel C nie jest tak szybki jak Swift, a jednym z powodów jest to, że wykorzystuje kompilację kodu wykonawczego. Tak więc, jeśli obiekt w Objective-C używa innego obiektu w kodzie, wiąże się to z pewną pośrednią.

Swift oferuje dobre bezpieczeństwo

Swift został zaprojektowany w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa kodu produktów iOS. Jest to język bezpieczny dla typu i pamięci, który zapobiega popełnianiu błędów przez programistów.

Również problemy, które napotkałeś przy zerowych wskaźnikach w Celu C, takie jak wyrażenie do braku działania, zostały unieważnione w Swift. Może to prowadzić do mniejszej liczby awarii aplikacji. Będzie generował błąd kompilatora za każdym razem, gdy piszesz zły lub zły kod. Możesz nawet naprawić wszystkie błędy na etapie programowania i nie musisz przeglądać całego kodu.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Celu-C, a także przy użyciu wskaźników zerowych. Wadą wskaźnika jest to, że może on prowadzić do luk w zabezpieczeniach, ponieważ jest on składnikiem języka C ++. Ponadto, jeśli wywołasz metodę za pomocą wskaźnika zerowego, żadna akcja nie zostanie wykonana.

Składnia języka

Jednym z powodów, dla których Swift stał się niezwykle popularny, jest to, że oferuje uproszczoną składnię. Dlatego czytanie i pisanie kodów staje się łatwiejsze. Swift pomoże Ci napisać czysty kod z wykorzystaniem wszystkich standardów branżowych. Dzięki temu Swift jest łatwym językiem programowania. Aby być precyzyjnym, wystarczy znajomość języka Python, JavaScript lub C ++.

Natomiast w Objective-C wykorzystuje się kilka symboli, średników, linii końcowych, nawiasów otaczających wyrażenia warunkowe, takie jak if lub else.

W przeciwieństwie do Celu C, Swift używa oddzielonych przecinkami parametrów w nawiasach. Ponadto, jeśli musisz zintegrować jakąkolwiek inną opcję, musisz napisać tylko kilka kodów.

Ulepszone zarządzanie pamięcią

Zarówno Swift, jak i Objective-C korzystają z automatycznego liczenia referencyjnego (ARC). Ale problem z Objective-C wykorzystującym ARC polega na tym, że otrzymuje on wsparcie w API Cocoa i kodzie obiektowym. Kod nie jest dostępny dla proceduralnych C i innych interfejsów API, takich jak Core Graphics. W rezultacie prowadzi to do wycieku pamięci.

Swift przybył na ratunek, zapewniając obsługę ARC dla wszystkich interfejsów API usprawniających proces zarządzania pamięcią. Uzupełnia ARC o proceduralne i obiektowe ścieżki kodu. Pozwala to programistom skoncentrować się na rozwijaniu logiki aplikacji, a nie na zarządzaniu pamięcią wewnątrz aplikacji.

Obsługa bibliotek dynamicznych

Największą korzyścią dzięki Swift jest to, że możesz natychmiast zaktualizować aplikację, gdy tylko społeczność programistów wyda nową wersję. Jest to w dużej mierze możliwe ze względu na obecność bibliotek dynamicznych, które powstały w iOS 8.0 wersja.

Biblioteki dynamiczne pomagają również łączyć kody bezpośrednio z aplikacją, dzięki czemu Twój projekt jest aktualny. Zmniejsza to również rozmiar aplikacji.

To pozwoliło Apple w celu poprawy ekosystemu aplikacji na iOS, dzięki czemu jest bardziej responsywna.

Cel C używa bibliotek statycznych i nie obsługuje bibliotek dynamicznych. Główną wadą tego problemu jest to, że zwiększa on rozmiar pliku aplikacji. Zużycie pamięci również staje się wyższe.

Zakończenie dyskusji

Tak więc bez wątpienia mamy wyraźnego zwycięzcę – język programowania Swift. Oferuje różne zalety w stosunku do Objective-C i co najważniejsze upraszcza tworzenie aplikacji na iOS. Swift to język programowania typu open source, który ogranicza kolizje nazw. Zapewnia także szerokie wsparcie ogromnej społeczności programistów gotowych do poprawy jakości obsługi klienta.

Autor Bio

Bharat Patel, który kieruje zespołem marketingu cyfrowego w Brainvire Infotech, jest uzbrojony w ponad 12 lat doświadczenia w dziedzinie marketingu internetowego i zarządzania projektami. Jest niezwykle proaktywny we wdrażaniu najnowszych innowacji technologicznych w swoich projektach. Podstawowa wiedza Bharatu obejmuje między innymi optymalizację wyszukiwarek (SEO), marketing w mediach społecznościowych i optymalizację współczynnika konwersji. Ogromny talent pisania zachęca go do konsekwentnego zapisywania słów obracających się wokół aktualnych trendów i innowacji związanych z jego zainteresowaniami