Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Sześć podstawowych rzeczy, które każdy start-up na wczesnym etapie powinien wiedzieć o tworzeniu oprogramowania

Sześć podstawowych rzeczy, które każdy start-up na wczesnym etapie powinien wiedzieć o tworzeniu oprogramowania

Tworzenie nowego produktu cyfrowego jest wymagające.

Startupy muszą wykryć problem użytkownika, wzbudzić zainteresowanie rynku i wprowadzić MVP, mając nadzieję na utworzenie stabilnego strumienia przychodów – a wszystko to w ramach ograniczonego czasu i budżetu.

W rezultacie startupy muszą ściśle skupiać się na badaniu rynku, promocji produktów i technologii. Nic dziwnego, że niedoświadczonym założycielom niezwykle trudno jest utrzymać się na właściwej drodze.

Startupy na wczesnym etapie muszą być zaangażowane i zdyscyplinowane, szczególnie w następujących sześciu aspektach tworzenia oprogramowania, aby wspierać ich cele biznesowe:

Rozwój oprogramowania

Dokumentacja

W zwinnym rozwoju priorytetem jest działające oprogramowanie, a nie obszerna dokumentacja.

Brzmi to kusząco, wzbudzając tym samym fałszywe poczucie, że startupy mogą robić, co im się podoba. Nie ma potrzeby tracić cennego czasu na definiowanie wymagań oprogramowania i ich zapisywanie.

Jednak brak dokumentacji oznacza brak ścieżki, którą należy podążać. Programiści będą musieli za każdym razem przypominać sobie, w jaki sposób doszli do określonego rozwiązania i jaki będzie następny krok. A może nawet realizują różne, niespójne wizje!

Zamiast tego Manifest Agile wykorzystuje inny punkt: elastyczność.

Programiści wdrażają to, co jest najlepsze dla produktu. Nie muszą ślepo podążać za wymaganiami, próbując dodawać funkcje, które nie są już istotne.

Dlatego startupy potrzebują dokumentacji. Muszą go regularnie aktualizować.

Dokumentacja może być prosta, ponieważ wymagania często się zmieniają. Jednak musi być obecny, ponieważ porządkuje procesy, oszczędzając czas programowania.

Terminy

Jeśli startupy nie określą terminu, mogą nigdy nie wystartować.

Zwykle opracowanie MVP zajmuje 3 – 5 miesięcy. Dlatego start-upom może wydawać się, że mają wystarczająco dużo czasu na opracowanie, dopóki nie będą w 100% pewni każdego najmniejszego szczegółu. W ten sposób założyciele startupów mogą nadal robić nieistotne rzeczy.

Perfekcja jest zbędna zarówno w przypadku prototypowania, jak i tworzenia MVP. Zamiast tego startupy muszą wystartować tak wcześnie, jak to możliwe, zebrać opinie użytkowników i wrócić z ulepszoną wersją.

Po raz kolejny startupy czerpią korzyści ze zwinnego podejścia do tworzenia oprogramowania, zwłaszcza z metodologii Scrum. Zespół programistów pracuje stopniowo. Co dwa tygodnie uruchamia część działającej funkcjonalności.

Startupy widzą rezultaty. Osiągają postęp projektu.

Startupy startują terminowo, dotrzymując planów rozwoju biznesu.

Priorytety

Terminy idą wraz z priorytetami.

Startupy powinny zachować realizm co do tego, co mogą osiągnąć w ograniczonym czasie i ograniczonym budżecie.

Z tego punktu widzenia startupy muszą określić, jakie cechy pomogą im osiągnąć cele. Może przyciągnąć nowych użytkowników, zwiększyć liczbę zakupów w aplikacji, zwiększyć długość codziennych sesji i tak dalej.

Zespół musi podzielić całą listę funkcji na części łatwe, średnie i trudne. Następnie programiści powinni skupić się na prostych funkcjach, które zapewniają największą wartość.

Mimo to odpowiednie oszacowanie złożoności może być trudne bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu. Odpowiednia ocena oferowanej listy funkcji jest kluczową częścią usług rozwoju MVP na najwyższym poziomie. Zespół doradza w zakresie podanej wartości wymaganych funkcji i sugeruje konkretne wdrożenie, oszczędzając czas i budżet. Potem zespół to robi.

Technologie

Najlepszy stos technologii dla start-upów na wczesnym etapie to taki, który pozwala im zaoszczędzić na tworzeniu oprogramowania na zamówienie. Inkubatory i dostawcy często współpracują, oferując zniżki na popularne instrumenty i frameworki.

Chociaż główne stosy technologii zapewniają podobną wydajność, funkcjonalność i cenę, warto zdecydować się na taką zniżkę i zaoszczędzić koszty.

Najważniejszą kwestią jest tutaj solidna architektura rozwiązań. Tworzenie oprogramowania dla startupów jest pełne niewiadomych, na które założyciele muszą być przygotowani już na wczesnym etapie. Rdzeń technologiczny musi być wytrzymały. Programiści nie mogą mieć problemów z dodawaniem nowych funkcjonalności czy skalowaniem oprogramowania.

Startupy oszczędzają na przyszłość, poświęcając odpowiednią uwagę architekturze. Nie będą musieli zaczynać rozwoju od zera, ponieważ ich istniejące rozwiązanie osiągnęło granice swoich możliwości w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Bezpieczeństwo

Startupy mylą się, gdy myślą, że są za małe na hackowanie.

Muszą uważnie przyglądać się tworzeniu bezpiecznego oprogramowania. Startupy muszą przemyśleć już na wczesnym etapie:

  • jakiego rodzaju danych użytkownika potrzebują
  • jak je przetwarzają i przechowują
  • co robią, aby przestrzegać przepisów dotyczących prywatności danych

Startupy muszą zastanowić się, w jaki sposób chronią obwód infrastruktury. Inżynierowie muszą przeprowadzać regularne testy penetracyjne, aby wykryć luki.

Pracownicy są cennymi celami. Muszą regularnie aktualizować oprogramowanie i mieć bezpieczny dostęp tylko do danych lub funkcjonalności, których potrzebują do wykonywania swoich obowiązków. Nic ekstra.

Startupy muszą także włączyć podstawowe praktyki bezpieczeństwa do UX. Nie pozwalają na przykład wybierać prostych haseł, przypominać o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym czy blokować podejrzane konta, które nie spełniają zasad bezpieczeństwa.

Testowanie

Jakość jest kluczem. Błędny produkt zabije każdy startup na konkurencyjnym rynku, niezależnie od tego, jak świetny jest pomysł. Użytkownicy końcowi raczej przejdą do konkurencji, niż dadzą drugą szansę. Zapłacili. Chcą rozwiązać swój problem, a nie dowiedzieć się, dlaczego aplikacja nagle przestała działać.

Nic dziwnego, że programiści spędzają do 30% czasu programowania na testowaniu i stabilizacji. Muszą zapewnić spójność oprogramowania i płynny UX.

Mediocre Quality Assurance przygotowuje jeszcze więcej wyzwań na przyszłość startupu. Tempo rozwoju nieuchronnie spadnie, jeśli zespół dostarczy zbyt wiele błędów. Zespół dostarczy nowe funkcje z opóźnieniem, ponieważ będzie zajęty naprawianiem awarii. Zmniejszy się stabilność bazy kodu.

Dlatego zawsze mądrze jest skoncentrować się na budowaniu rozwiązania wysokiej jakości już od pierwszego dnia.

Końcowe przemyślenia

Życie startupu jest intensywne. Każdy odnoszący sukcesy MVP szybko zamienia się w w pełni funkcjonalny produkt.

Wczesne błędy mogą okazać się kosztowne na późniejszych etapach. Mogą utrudniać lub nawet blokować dalszą ewolucję produktu.

W najgorszym przypadku startupy będą musiały rozpocząć tworzenie oprogramowania od nowa. Zespół programistów spędzi cenny czas na odtwarzaniu tego, co zostało zrobione wcześniej, zamiast zdobywać przewagę konkurencyjną.

Korzystanie z najlepszych praktyk i współpraca z ekspertami w dziedzinie tworzenia oprogramowania oszczędza czas i energię start-upom z niewielkim doświadczeniem we wprowadzaniu produktów na rynek. Obydwa punkty pomagają osiągnąć ważny cel: uzyskać optymalny wynik dla przewidywanej inwestycji.