Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Sztuka zwięzłego pisania: jak pisać bardziej zwięźle

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Sztuka zwięzłego pisania: jak pisać bardziej zwięźle

Jak często pisałeś coś, by później zdać sobie sprawę, że było to zbyt rozwlekłe lub pełne? Jeśli chcesz pisać zwięźle i zwięźle, musisz opanować sztukę pisania zwięźle i zwięźle.

Pisanie zwięźle i zwięźle oznacza używanie mniejszej liczby słów i wyrażeń, aby przekazać swój punkt widzenia. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym zabieganym świecie, w którym czas jest ograniczony. Przeciętny człowiek czyta z szybkością około 238 słów na minutę. I to zanim w ogóle zaczną czytać e-maile, SMS-y i inne elementy w ciągu dnia.

Zwięzłe pisanie wymaga szczególnej dbałości o szczegóły i organizację. Istnieje kilka sposobów uporządkowania informacji w jasny i zwięzły format. Jednym ze sposobów są wypunktowania. Innym sposobem są listy numerowane. Obie te metody umożliwiają czytelnikom łatwe skanowanie i przyswajanie informacji.

Istnieje wiele metod, które można zastosować, aby pisać zwięźle i zwięźle, a jednocześnie przekazać czytelnikowi swoje myśli.

Zwięzłe pisanie: co to jest i dlaczego ma znaczenie?

Pisanie zwięzłe oznacza użycie najmniejszej liczby słów niezbędnych do jasnego przekazania koncepcji. Nie chodzi tu tylko o wycinanie niepotrzebnych zdań; chodzi o wyeliminowanie tekstu puchowego i wypełniającego, który nie wnosi niczego przydatnego.

Istnieje wiele powodów, dla których możemy chcieć pisać zwięźle, w tym oszczędność miejsca, zmniejszenie redundancji i poprawa czytelności. Być może jednak największą zaletą zwięzłego pisania jest to, że ułatwia życie naszym czytelnikom. Nie muszą spędzać tyle czasu na przedzieraniu się przez gęstą prozę. A jeśli poświęcą czas na przeczytanie tego, co napisałeś, jest mniej prawdopodobne, że stracą koncentrację, ponieważ nie ma nic innego, co mogłoby ich rozpraszać.

Wyeliminuj zbędne słowa

Wycięcie zbędnych słów, takich jak tautologia, może pomóc w stworzeniu mocniejszych i jaśniejszych zdań. Stwierdzenia tautologiczne — takie jak „jestem zmęczony”, „pada deszcz” lub „niebo jest błękitne” — są często używane, aby wypowiedź brzmiała bardziej wiarygodnie. Ale tak naprawdę nie wnoszą niczego przydatnego do Twojego pisania. Jeśli próbujesz coś udowodnić, może lepiej będzie użyć zupełnie innego słowa.

Tautologię definiuje się jako wyrażenie lub frazę, która powtarza tę samą informację. Tautologia to jeden ze sposobów powiedzenia tego samego dwa razy; to redundancja. Zbędny język zajmuje miejsce, spowalnia czytanie i sprawia, że ​​Twoje pisanie wydaje się mniej jasne. Eliminowanie zbędnych powtórzeń pomaga uprościć zdania i szybciej przekazać swój punkt widzenia.

Wzmocnij słabe przymiotniki

Wiesz, co składa się na wspaniały przymiotnik? Silny. Ale jak stwierdzić, czy dany przymiotnik jest mocny, czy słaby?

Odpowiedź kryje się w kontekście. Jeśli używasz mocnego przymiotnika do opisania osoby, miejsca lub rzeczy, prawdopodobnie należy go wzmocnić. Jeśli jednak do opisania siebie używasz mocnego przymiotnika, takiego jak „dobry”, „świetny”, „straszny” itp., prawdopodobnie nie wymaga on wzmacniania.

Używanie mocnych, opisowych przymiotników, takich jak „dobry”, „świetny” i „niesamowity”, może pomóc skrócić długość zdania. Poszukaj miejsc, w których użyłeś dwóch słów do opisania rzeczy, gdy wystarczyło jedno. Na przykład „Jedzenie było wspaniałe i smaczne” można zastąpić słowami „Jedzenie było pyszne”. Ułatwia to czytanie i zrozumienie, zwłaszcza osobom o krótkim czasie skupienia uwagi. Mocne przymiotniki również wzmacniają Twoje pisanie; dodają wyrazistości i energii Twoim zdaniom. Używając silniejszych przymiotników, możesz pisać krótsze zdania bez utraty znaczenia.

Nie nadużywaj przymiotników

Przymiotniki często działają jako modyfikacje rzeczowników. W rzeczywistości są one używane do opisywania rzeczowników i dodawania kolorowych szczegółów do skądinąd nijakich zdań. Przymiotników można używać do opisywania uczuć związanych z przedmiotami lub ich wyglądu. Ułatwiają pisanie opisów o sobie, swoich ulubionych przedmiotach, a także własnym otoczeniu.

Jednak nadużywanie przymiotników może również zagrozić zwięzłemu pisaniu. Jeśli napiszesz: „Ten mężczyzna miał na sobie niebieską koszulę”, możesz mieć na myśli, że miał na sobie niebieską koszulę.

Jeśli napisałeś coś innego, na przykład „Odważny człowiek uratował niezdarne dziecko, które wpadło do wzburzonej rzeki”, mogłoby to bardzo dobrze pasować do opisu sytuacji i zawierać wystarczającą liczbę kolorowych przymiotników, aby zapewnić czytelnikowi wystarczającą ilość informacji o tej sytuacji.

Zamiast tego spróbuj skupić się na upewnieniu się, że przymiotniki nie są nadużywane. Jednym z przykładów jest coś w stylu „Prawdziwy straszny biedak pobiegł do dziwnego kosza na śmieci”. W tym przykładzie widać trzy przymiotniki próbujące opisać tego mężczyznę.

W tej sytuacji, chyba że mężczyzna rzeczywiście był „przerażająco biedny”, nie chciałbyś używać wszystkich trzech. Zamiast tego coś w rodzaju „Straszny mężczyzna pobiegł do dziwnego kosza na śmieci”, ponieważ mężczyzna może być bogaty, a nie biedny, chyba że znamy wszystkie związane z tym fakty.

Wyeliminuj słowa wypełniające

Słowa wypełniające to słowa, których używasz codziennie, bez zastanowienia się nad tym dwa razy. Słowa takie jak „um”, „uh”, „błąd” i „jak”. Wiesz o czym mówimy. Te słowa tak naprawdę nic nie znaczą; po prostu wypełniają przestrzeń.

Błędy gramatyczne występują w wielu różnych formach i wielu pisarzy popełnia błędy gramatyczne w piśmie. Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że gramatyka nie jest ważna, prawda jest taka, że ​​ma znaczenie. Kiedy coś piszesz, chcesz komunikować się skutecznie i wyraźnie. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz wprowadzeniem czytelników w błąd.

Jak więc przestać popełniać te błędy? Zacznij je eliminować.

Podczas pisania używaj głosu aktywnego, a nie głosu pasywnego

Niektóre struktury zdań są z natury lepsze od innych. Na przykład, chociaż strona bierna niekoniecznie jest zła, jest to zwykle słabsza forma pisma. Kiedy próbujesz coś przekazać, znacznie łatwiej jest to zrobić, używając aktywnego głosu. Aktywny głos to miejsce, w którym podejmujesz działania. Głos pasywny oznacza, że ​​ktoś inny podejmuje działanie. Nie chcesz jednak wchodzić zbyt daleko w stronę bierną; są chwile, kiedy to działa dobrze, na przykład gdy mówisz o rzeczach, które wydarzyły się „po naszej stronie”. Ale jeśli tylko opisujesz, co się stało, trzymaj się aktywnego głosu.

Strona bierna nie zawsze ma sens, zwłaszcza gdy pisze się na tematy techniczne. Zwykle używa się go, aby złagodzić ostry język, na przykład opisując kogoś, kto zostaje zwolniony, zamiast opisywać coś, co dzieje się naturalnie. Są jednak chwile, gdy strona bierna ma sens. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru, czy używać strony biernej.

  • Kiedy opisujesz coś, co dzieje się naturalnie
  • Kiedy na obiekt aktywnie wpływa inna rzecz
  • Kiedy ktoś inny ma kontrolę nad tym, co robi
  • Kiedy chcesz złagodzić trudną prawdę
  • Kiedy używasz głosu pasywnego, ponieważ brzmi to fantazyjnie lub sprawia, że ​​jest to dla ciebie wygodniejsze
  • Kiedy chcesz użyć strony biernej, ponieważ uważasz, że brzmi ona lepiej niż zdanie czynne

Kiedy piszesz, powinieneś starać się, aby zdania były krótkie i zwięzłe. To nie tylko poprawi Twój styl pisania, ale także zaoszczędzi czas i wysiłek.

Jeśli masz długi akapit pełen dokończeń (zdań rozpoczynających się od spójnika), prawdopodobnie używasz zbyt wielu słów.

Używaj bardziej precyzyjnych słów do opisu pojęć

Zwykle używamy wielu słów, aby mówić o koncepcjach, które nie są zbyt złożone. Opisując podstawowe tematy, jak np. gotowanie makaronu, zazwyczaj używamy dużo prostego słownictwa. Kiedy jednak próbujemy wyjaśnić coś skomplikowanego, często uciekamy się do dłuższych zdań i bardziej precyzyjnego języka.

Przyjrzyjmy się na przykład następującemu zdaniu: „Polityk podczas swojej kampanii opowiadał o kilku swoich osiągnięciach”. Teraz wydaje się to całkiem proste, prawda? Wspomniał o niektórych swoich osiągnięciach, prawda? Tak, wspomniał o niektórych swoich osiągnięciach. Nie zrobił tu jednak nic szczególnie sprytnego. Gdyby po prostu powiedział: „Wymienił niektóre ze swoich osiągnięć”, byłoby to znacznie jaśniejsze i łatwiejsze do zrozumienia.

Połącz zdania

Łączenie zdań to jedna z tych rzeczy, których uczysz się w szkole, ale tak naprawdę rozumiesz je dopiero w późniejszym życiu. Wiesz, że to ważne, bo nauczyciele ciągle o tym mówią, ale nie możesz pojąć, dlaczego to ma znaczenie.

Problem w tym, że zdania trudno łączyć. Zwykle są dłuższe niż to konieczne. A nawet jeśli tak nie jest, nie ma łatwego sposobu na ograniczenie rozwlekłości.

Ale łączenie zdań nie zawsze jest złe. Czasami to naprawdę dobry pomysł. Oto trzy powody:

Oszczędza miejsce.

Łączenie zdań pozwala na upakowanie dużej ilości informacji w mniejszej liczbie słów. Przyjrzyjmy się temu zdaniu: „Polityk mówił o kilku aspektach swojej kariery”. To mnóstwo informacji zamkniętych w czterech słowach!

Jeśli teraz podzielisz to zdanie na mniejsze części, otrzymasz coś takiego:

„Polityk opowiedział o kilku etapach swojej kariery”.

Jest to nie tylko krótsze, ale także łatwiejsze do odczytania. Łatwiej to też zrozumieć. Pierwsza wersja jest tak długa, że ​​trudno ją śledzić. Wersja druga jest na tyle krótka, że ​​można ją szybko przeczytać.

Zatem następnym razem, gdy napiszesz długie zdanie, rozważ podzielenie go na mniejsze. Pomoże Ci to zaoszczędzić miejsce i jednocześnie jasno przedstawi Twoje stanowisko.

Poprawia przejrzystość.

Łącząc zdania, pozbywasz się niepotrzebnych słów. Na przykład zamiast pisać: „Była zdenerwowana, że ​​nie może wyjść”, możesz napisać: „Była zdenerwowana, ponieważ nie mogła wyjść”. Innymi słowy, łącząc te dwa zdania, wyeliminowałeś całe wyrażenie.

A to oznacza, że ​​wyraziłeś się jaśniej. Eliminując niepotrzebne słowa, zmniejszyłeś bałagan. A to oznacza, że ​​Twoi czytelnicy będą mogli skupić swoją uwagę na najistotniejszych punktach.

Zmniejsza redundancję.

Redundancja ma miejsce, gdy powtarzasz te same informacje w kółko. Załóżmy na przykład, że chcesz opisać osobę, która ma wiele talentów. Zamiast mówić: „Jest mądry, zabawny, wysportowany, artystyczny i miły”, możesz powiedzieć: „Jest mądry i zabawny, wysportowany, artystyczny i miły”.

Powtarzając pewne wyrażenia lub pomysły, ryzykujesz, że zabrzmią one zbytecznie. A to sprawia, że ​​Twoje pisanie wydaje się nudne i nieciekawe.

Upewnij się, że ograniczysz użycie przysłówków

Przysłówki to słowa modyfikujące czasowniki lub przymiotniki. Prawdopodobnie znasz takie przykłady, jak „szybko”, „często”, „naprawdę”, „naprawdę”, „bardzo”, „szczęśliwie”.

Ale czy wiesz, że przysłówki to niepotrzebne słowa, które zaśmiecają Twoje zdania? I że są jeszcze gorsze niż bezużyteczny wypełniacz – w rzeczywistości sprawiają, że Twoje pisanie brzmi sztucznie i nienaturalnie?

Nie mówię, że nigdy ich nie używaj. Jeśli jednak chcesz pisać zwięźle, najlepiej odliczać przysłówki. Dlatego.

Przysłówki to często niepotrzebne słowa

Kiedy się nad tym zastanowić, większość przysłówków nie jest w ogóle konieczna. Dlaczego? Ponieważ nie wnoszą nic do tego, co próbujesz powiedzieć. Rzućmy okiem na kilka przykładów.

Zdanie „Szybko podbiegł do niej” tak naprawdę nie potrzebuje słowa „szybko”. Gdybyśmy wycięli przysłówek, otrzymalibyśmy coś takiego: „Pobiegł w jej stronę”. W rzeczywistości nie ma powodu, aby w jednym zdaniu umieszczać słowa „szybko” i „uciekaj”. Tak więc, choć przysłówki mogą wydawać się pomocne, zazwyczaj tak nie jest.

Przysłówki sprawiają, że pisanie brzmi niezgrabnie

Jeśli chcesz brzmieć naturalnie, unikaj używania zbyt wielu przysłówków. Sprawiają, że Twój tekst brzmi sztywnie i nienaturalnie. To dlatego, że są często używane jako wypełniacze.

Oto przykładowe zdanie: „To był często bardzo wspaniały wieczór i często spotykali się w dużej grupie ludzi”. Zwróć uwagę, jak autor trzykrotnie użył słowa „często” w jednym krótkim akapicie. To mnóstwo niepotrzebnych powtórzeń.

Jednym z przykładów poprawy tego może być: „To był bardzo wspaniały wieczór i często spotykali się z dużą grupą przyjaciół”.

Przysłówki mogą być mylące

Innym problemem związanym z przysłówkami jest to, że mogą powodować zamieszanie. Kiedy używasz ich wielu, może być trudno zrozumieć, co dokładnie masz na myśli.

Oto przykład. Zdanie „Była bardzo szczęśliwa” brzmi dobrze. Ale potem autor dodaje kolejny przysłówek: „widzieć jego uśmiech”. Nagle znaczenie się zmienia. Nie jest już jasne, czy autorka miała na myśli, że była szczęśliwa, widząc go uśmiechniętego, czy też była szczęśliwa, że ​​widziała jego uśmiech.

Jeśli więc chcesz pisać zwięźle, ogranicz użycie przysłówków.

Pamiętaj, aby ograniczyć zwroty fraz

Język angielski ma niezliczoną ilość wyrażeń idiomatycznych, potocznych i narodowych. Zwroty te oznaczają coś, czego same słowa nie oddają, np. „pod pogodą”, czyli chory. Często używa się ich jako substytutu określonych terminów, na przykład stwierdzenia, że ​​czujesz się dobrze, choć tak naprawdę nie jest.

Zwrot zwrotny to dowolny rodzaj wyrażenia, którego publiczność nie rozumie na podstawie samego kontekstu, np. „pies zjadł moją pracę domową”. Oznacza to, że jest jasne, co mówiący chce powiedzieć, bez konieczności dalszego czytania, dlatego używa bardziej zwięzłego sposobu wyrażania się.

Wiele figur retorycznych jest albo rozwlekłych i banalnych, albo opiera się na cudzych uogólnieniach, a nie na własnych szczegółach. Na przykład wiele osób mówi: „Próbuję dokonać w sobie zmiany” lub „Chcę poprawić swoje życie”. Chociaż te stwierdzenia są prawdziwe, można je równie łatwo wyrazić jako „Ciężko pracuję, aby stać się lepszą osobą” lub „Dokonuję zmian w swoim życiu”.

Upewnij się, że używasz szczegółów zamiast ogólników

Jednym z najlepszych sposobów zwięzłego pisania jest unikanie niejasnych ogólników. Uogólnienie to stwierdzenie, które odnosi się do każdego. Na przykład: „Wszystkie psy uwielbiają jeść trawę”. To dość szerokie stwierdzenie, ale zdarza się, że jest prawdziwe. Niewiele nam to jednak mówi o poszczególnych psach.

Zamiast tego spróbuj użyć szczegółów. Na przykład zamiast mówić „wszystkie psy uwielbiają jeść trawę”, powiedz „mój pies uwielbia jeść trawę”. Lub zamiast mówić „wszyscy uwielbiają jeść trawę”, powiedz: „mój przyjaciel uwielbia jeść trawę”. Dzięki temu Twoje zdania będą bardziej precyzyjne i bezpośrednie.

Nie używaj zbyt wielu słów

Kiedy piszesz, powinieneś zawsze starać się, aby Twoje zdania były krótkie i treściwe. Jednym z najprostszych sposobów osiągnięcia tego celu jest unikanie używania zbyt wielu słów.

Kiedy używasz zbyt wielu słów, w rezultacie się powtarzasz. Możesz nawet powtarzać to samo słowo w kółko. To sprawia, że ​​Twoje pisanie wydaje się sztywne i nienaturalne.

Unikaj powtarzania się

Jeśli chcesz pisać zwięźle, nie powtarzaj się. Innymi słowy, nie używaj dokładnie tych samych słów dwa razy w jednym zdaniu.

Na przykład, jeśli chcesz wyrazić myśl, że wrócisz do domu i zdrzemniesz się, możesz powiedzieć: „Wrócę do domu i zdrzemnę się”. Jeśli jednak powiesz: „Idę do domu i zrobię sobie drzemkę”, powtarzasz się.

Ogranicz używanie fantazyjnych słów i żargonu

W pismach akademickich, zwłaszcza w esejach, często używa się fantazyjnych słów. Świetnie nadają się do sprawiania, że ​​pomysły brzmią mądrze, ale nie zawsze dodają przejrzystości. Czasami nawet nie wiesz, co oznacza to fantazyjne słowo, więc równie dobrze możesz używać prostego angielskiego.

Na przykład „cynosure” nie znaczy wiele bez kontekstu. Jeśli chcesz opisać kogoś jako obiekt zainteresowania wszystkich, możesz po prostu napisać „Jordan był obiektem wielu spojrzeń”. Z drugiej strony stwierdzenie „Jordan był ozdobą wszystkich oczu” brzmi, jakby miał jakąś szczególną władzę nad ludźmi. Prawdopodobnie lepiej byłoby wyjaśnić, co właściwie oznacza „cynosure”.

To samo dotyczy słów „potajemnie”, „żałując” i innych tego typu słów. W razie wątpliwości trzymaj się prostego, bezpośredniego języka.

Proste pisanie jest bardziej zwięzłe — nie tylko w tym sensie, że czytelnik jest w stanie szybciej zrozumieć, co masz na myśli, ale także dlatego, że autor może użyć mniejszej liczby słów, aby przekazać tę samą myśl. Na przykład „potajemnie” przekazuje tę samą informację, co „potajemnie”. Podobnie „cynosure” przekazuje tę samą ideę, co „centrum uwagi”. Ale „cynosure”, choć krótsze, jest znacznie trudniejsze do odczytania.

Często używa się zbyt fantazyjnego pisma, aby zaimponować ludziom, zwłaszcza tym, którzy nie znają dobrze angielskiego. Jednak nadużywanie fantazyjnych słów sprawia, że ​​pisanie jest trudne do zrozumienia. Dlatego wielu pisarzy zaleca, jeśli to możliwe, unikanie długich zdań. Dobrym sposobem na uniknięcie zbyt wielu błędów jest pisanie krótszych i jaśniejszych zdań.

Unikaj przesad

Przesada jest częstym błędem pisarskim. Zmniejsza wpływ poprzez zmniejszenie wiarygodności. W rzeczywistości zawyżenia zmniejszają wiarygodność, ponieważ są przesadzone. Są jak ludzie, którzy po każdym zdaniu uderzają w stół. Czy można je traktować poważnie?

Problem z przesadami nie polega na tym, że są błędne. Chodzi o to, że są zbyt ekstremalne. Jeśli chcesz wyrazić swoją opinię, nie przesadzaj. Zmniejszysz wiarygodność. Zamiast tego użyj niedopowiedzenia. Niedopowiedzenie jest mniej skrajne i dlatego bardziej wiarygodne.

Pisanie zwięźle i zwięźle jest sztuką, ale także nauką

Pisanie w sposób zwięzły i zwięzły to umiejętność, której można się nauczyć w praktyce. Im więcej napiszesz, tym lepiej otrzymasz!

Ćwicząc zwięzłe pisanie, możesz ogólnie poprawić swoje pisanie.

Naucz się regularnie pisać zwięźle, a Twoi czytelnicy będą Ci wdzięczni.

Kiedy planujesz dalej ulepszać swoje pisanie?