Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Tagi kanoniczne: czym są i dlaczego są ważne?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Tagi kanoniczne: czym są i dlaczego są ważne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje, gdy wyszukiwarki zobaczą fragment treści, który jest podobny lub zduplikowany? Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że może to powodować zamieszanie w wyszukiwarkach podczas indeksowania i klasyfikowania Twojej witryny? Jeśli tak, masz rację.

Tagi kanoniczne są metodą rozwiązania tego konkretnego problemu.

Być może już wiesz, że tagi kanoniczne (znane również jako kanoniczny adres URL) są ważne dla SEO. Ale czy wiesz, że odgrywają one również rolę w doświadczeniu użytkownika? Przyjrzyjmy się, dlaczego te tagi są przydatne i jak poprawnie je wdrożyć.

Tagi kanoniczne pomagają kontrolować sposób wyświetlania treści w wyszukiwarkach oraz to, czy treść ta powoduje zamieszanie, zarówno pod względem indeksowania, jak i przeszukiwania.

Wyszukiwarki używają tagów kanonicznych do określenia, która strona jest „kopią wzorcową” tej strony. Następnie wszystkie inne strony podobne do tej strony będą traktowane jako drugorzędne w rankingu.

Tagi kanoniczne a kanoniczne adresy URL: jaka jest różnica?

Pomimo zamieszania, które może łatwo doświadczyć początkujący, tagi kanoniczne i kanoniczne adresy URL to zupełnie różne rzeczy.

Tagi kanoniczne

Znacznik kanoniczny to sposób na oznaczenie oryginalnego źródła odpowiedzi, dzięki czemu można ją łatwo znaleźć w wynikach wyszukiwania. Nie jest używany do niczego innego (z wyjątkiem być może linku do pytania).

Nie oznacza to „to jest najlepsze” lub „to jest najbardziej poprawne”, ale raczej „w tym miejscu wyszukiwarki powinny szukać, jeśli chcą znaleźć preferowaną wersję tej strony”.

Tagi kanoniczne to także kod, który wprowadzasz do kodu źródłowego w celu zdefiniowania tego tagu kanonicznego.

Czym dokładniej są tagi kanoniczne i dlaczego mają znaczenie?

Terminu „znacznik kanoniczny” używa się do opisania znaczników HTML, które informują wyszukiwarki, które strony powinny być indeksowane i zajmować wyższą pozycję w wynikach. Najważniejszą cechą tagu kanonicznego jest to, że pomaga on poinformować Google, która treść Twojej witryny jest bardziej trafna niż inne treści. Ma to sens, ponieważ jeśli nie masz tagu kanonicznego, Google wybierze wersję, którą uzna za najlepszą, bez Twojego udziału. Ten tag daje Ci możliwość przekazania tych danych.

Kanoniczne adresy URL

Chociaż tag kanoniczny to tag występujący jako rel=canonical, kanoniczny adres URL to po prostu wybór adresu URL, który ma być fizyczną, kanoniczną wersją tej strony.

Oto przykład różnic między nimi:

Kanoniczny adres URL:

https://www.thisisatesturl.com/something-or-other
https://www.thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other
https://www.thisisatesturl.com/COŚ-LUB-INNE
https://www.thisisatesturl.com/Something-or-otheR
https://www.thisisatesturl.com/something-or-other/

W tym scenariuszu adresem URL może być wybór https://www.thisisatesturl.com/something-or-other/, a wszystkie pozostałe adresy URL zostaną zignorowane.

Tag kanoniczny

Tag kanoniczny wyglądałby tak:

Sposób, w jaki adres URL zostanie wybrany jako kanoniczny, wpłynie na sposób, w jaki Google postrzega go jako priorytetowy adres URL w tej grupie adresów URL.

Jest to przydatne, aby uniknąć problemów z duplikacją treści, ponieważ określasz ten konkretny adres URL jako priorytet w stosunku do wszystkich innych typów wersji adresów URL.

Jeśli zastosujesz stosunkowo nieostrożne linkowanie wewnętrzne, w wyniku czego powstaną wszystkie wersje adresów URL, o których wspominaliśmy, możesz spowodować znaczne zamieszanie w Google z powodu problemu z kanonizacją.

Jak inaczej można określić kanoniczne adresy URL?

Kanoniczne adresy URL możesz określić na kilka sposobów i nie zawsze musisz używać tagu rel=canonical. Aby ustawić kanoniczne adresy URL, możesz użyć następujących metod:

Użyj odpowiedzi nagłówka HTTP dla Rel=canonical

Ustaw kanoniczne adresy URL w mapach witryn XML. Warto jednak zauważyć, że chociaż adresy URL w mapach witryn są zalecane jako kanoniczne, to Google ostatecznie podejmie decyzję, które strony faktycznie są duplikatami.

Możesz także skorzystać z przekierowań 301.

Google zaleca korzystanie z tych metod w celu ustawienia wartości kanonicznych, ale nie mają one zastosowania w każdej możliwej sytuacji. Istnieją pewne specjalne przypadki użycia, w których chciałbyś użyć tych metod, zamiast fizycznego używania rel=canonical.

Dlaczego dochodzi do duplikacji treści?

Zanim przejdziemy do wszystkiego innego, warto sprawdzić, dlaczego pojawiają się zduplikowane treści i jak należy wykorzystywać kanoniczne adresy URL, aby złagodzić tego typu problemy w witrynie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii nikt nie ma zamiaru od początku tworzyć duplikatów treści.

Zamiast tego, zduplikowane treści to problem, który ma tendencję do narastania, dopóki nie wpłynie negatywnie na Twoją witrynę w SERP (stronach wyników wyszukiwania).

Jedną z najczęstszych przyczyn tego typu problemów jest to, że CMS (lub system zarządzania treścią) może utworzyć więcej niż jeden adres URL podczas publikowania strony lub gdy nieostrożnie pozostawisz różne wersje witryny, które można indeksować. Być może ustawiłeś alternatywne wersje dla więcej niż jednego typu urządzenia, a może korzystasz z dynamicznych adresów URL. Ustawiasz inną wersję na komputer lub inną wersję mobilną, nie stosując się do tego zgodnie z najlepszymi praktykami.

Niezależnie od przypadku, tworzenie zduplikowanych treści nie jest ćwiczeniem, które ma za sobą wielkie intencje. Najczęściej jest to przypadek błędów w Twoim CMS-ie lub inna sytuacja, która powoduje automatyczne utworzenie tej treści.

Opierając się na naszym wcześniejszym przykładzie, przeanalizujmy następujące adresy URL. Dla założeń załóżmy, że wszystkie są widoczne i indeksowane przez Google oraz że wyświetlają tę samą treść.

 1. https://www.thisisatesturl.com/something-or-other
 2. https://www.thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other
 3. https://www.thisisatesturl.com/COŚ-LUB-INNE
 4. https://www.thisisatesturl.com/Something-or-otheR
 5. https://www.thisisatesturl.com/something-or-other/
 6. https://thisisatesturl.com/something-or-other
 7. https://thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other
 8. http://thisisatesturl.com/COŚ-LUB-INNE
 9. http://thisisatesturl.com/Something-or-otheR
 10. http://thisisatesturl.com/something-or-other/
 11. https://www.thisisatesturl.com/something-or-other/category/something/
 12. https://thisisatesturl.com/something-or-other/services/name-of-service/
 13. https://thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other/service-2/usługa.html

Gdy wyszukiwarka indeksuje te strony, nie widzi poszczególnych treści. Widzą wszystkie te konkretne adresy URL, a także wszystkie wystąpienia fizycznej treści na stronie.

Ostatni 3 z tych adresów URL może wynikać z zapisania adresów URL w obu wersjach, np. nazwy kategorii.

Przykładowe adresy URL wymienione w 8 – 10 mogło zostać utworzonych, ponieważ istnieją różne wersje http:// i https://, które nie zostały odpowiednio przekierowane.

Przypadkowe utworzenie tego typu problemów nie jest wyzwaniem. Znalezienie ich wszystkich i prawidłowe naprawienie może jednak stanowić wyzwanie.

Wskazówki Google dla webmasterów określają również, że sekcje witryny, które są w znacznym stopniu podobne do innych sekcji, mogą być uznawane za zduplikowane treści. Właśnie dlatego strategia SEO skupiająca się na oryginalnej treści zwycięży nad inną strategią, która tego nie robi, zwłaszcza ze względu na pewne problemy SEO, które może powodować poprzednia strategia.

Jak linki wewnętrzne mogą powodować problemy z powielaniem treści

Nieostrożne tworzenie linków wewnętrznych może powodować problemy z duplikacją treści, ponieważ odwołujesz się do więcej niż jednej wersji tego adresu URL.

To nawet nie musi istnieć.

Musisz tylko zachować ostrożność podczas wpisywania adresu URL. Być może wolisz używać wersji tego adresu URL https:// bez www, ponieważ wolisz mniej pisać.

A może używasz dłuższej wersji, ponieważ jest łatwiejsza do odczytania.

Tak czy inaczej, nieostrożne obchodzenie się z linkami wewnętrznymi może również prowadzić do tego typu problemów, pod warunkiem, że nie będziesz ich odpowiednio przekierowywał.

Nawet jeśli tak, w rezultacie wprowadzasz jeszcze więcej problemów.

Na przykład nigdy nie chcesz, aby adresy URL w mapach witryn kończyły się przekierowaniami 301. Jeśli podasz kanoniczny adres URL kończący się przekierowaniem 301, również tam będziesz powodować problemy.

Korzyści SEO wynikające z Rel=canonical

Największą zaletą rel=canonical jest to, że istnieje jako narzędzie pomagające rozwiązywać problemy z duplikacją treści. Zduplikowane wersje treści w Twojej witrynie nie są niczym dobrym i mogą spowodować kłopoty w związku z filtrem duplikatów treści Google.

Błędem jest jednak myśleć, że to kara, bo tak nie jest. Jest to filtr, który wyświetli tylko najbardziej unikalną stronę spośród wspólnego zestawu stron.

Im więcej masz zduplikowanych stron, tym bardziej mylisz ten filtr, przez co Google nie wie dokładnie, którą stronę chcesz przeszukać i zaindeksować.

Innym poważnym problemem związanym z wieloma zduplikowanymi stronami jest to, że mogą one również powodować problemy z prawidłowym odczytywaniem przez Google rankingu strony, ponieważ te zduplikowane strony za bardzo dzielą wartość rankingu strony.

Może to powodować poważne problemy z rankingiem, ponieważ taki podział rankingu stron oznacza, że ​​te strony nie czerpią wystarczającej wartości z linków prowadzących do tych stron, co może znacznie obniżyć Twój ranking.

Witryna, która w przeciwnym razie byłaby silniejsza pod względem unikalnej treści, nie będzie miała tych problemów i ostatecznie nie powinna mieć większych problemów z pozycją w rankingu, gdy zdobędzie wystarczający autorytet.

Właśnie dlatego istnieje tag kanoniczny, który pomaga złagodzić problemy z duplikacją treści w wyniku nieostrożnego zarządzania treścią.

Jak poprawnie zaimplementować tag Rel=canonical

Najlepszym sposobem wdrożenia tagu rel=canonical (przynajmniej najpopularniejszym) jest upewnienie się, że używasz tagu rel=canonical w nagłówku strony w kodzie źródłowym.

To wygląda tak:

Wdrożenie tego nie jest takie trudne.

Jednak prawdziwym wyzwaniem może być śledzenie wszystkich zmian w witrynie w taki sposób, aby wiedzieć, które strony zostały oznaczone, a które nie, a które strony muszą całkowicie ignorować elementy kanoniczne.

Na przykład nie można mieć noindex plus canonical, czyli dyrektywa sprzeczna. Możesz mieć jedno i drugie. Jeśli masz oba, Google zrozumie, że chcesz zaindeksować stronę kanoniczną, nawet jeśli masz dyrektywę noindex.

Typowe błędy w przypadku Rel=Canonical

Istnieją typowe błędy, które można popełnić przy użyciu rel=canonical. Nie jest to łatwa dyrektywa SEO i sprawy mogą bardzo szybko stać się bardzo zagmatwane.

Istnieje wiele ruchomych części, które muszą się połączyć, aby stworzyć właściwą implementację rel=canonical.

Chcielibyśmy, żeby było to tak proste, jak wdrożenie jednego tagu na stronie i zakończenie tego, ale tak naprawdę nie jest. Naprawdę musisz przemyśleć swoją strategię, dowiedzieć się dokładnie, które strony wymagają tego kanonu, a które nie, i uważać, aby w rezultacie przypadkowo nie wprowadzić zamieszania w Google.

Właśnie dlatego nie jest to jednorazowa transakcja i dlatego należy zwracać uwagę na wszystkie te drobne szczegóły.

Błąd 1: Ustawianie wartości kanonicznej prowadzącej do strony o rozmiarze 4xx

To jest całkiem duże. Jeśli ustawisz tag kanoniczny, który powoduje błąd 404, w zasadzie mówisz Google, aby nieindeksował tej strony.

Z tego powodu Google nie zobaczy tagu kanonicznego, zamiast tego ranking strony zostanie przeniesiony do wersji kanonicznej.

Jeśli masz wiele takich stron i tylko kilka stron możliwych do indeksowania, właśnie niechcący kazałeś Google deindeksować całą witrynę.

Błąd 2: Posiadanie więcej niż jednego znacznika kanonicznego na stronie

Google zignoruje wiele tagów kanonicznych. Wysiłek włożony w utworzenie tych tagów wymazuje wszystko, co mogło się wydarzyć na tej stronie.

Równie dobrze mógłbyś nic nie zrobić.

Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że nie masz żadnych zduplikowanych tagów kanonicznych, ponieważ jeśli to zrobisz, możesz nie uzyskać żadnych korzyści z żadnego z tych konkretnych działań SEO.

Błąd 3: Wybór tylko jednej strony jako kanonizowanego miejsca docelowego dla setek stron

To bardzo złe posunięcie. Głównie dlatego, że wprowadzasz mega zamieszanie w Google. Jeśli wybierzesz jedną stronę jako kanonizowane miejsce docelowe dla setek stron, w zasadzie informujesz wyszukiwarkę, że ta strona powinna być traktowana jako strona priorytetowa w stosunku do wszystkich setek innych stron prowadzących do tej strony.

Strony nie powinny być kanonizowane na tej samej stronie głównej z tej konkretnej serii. Zamiast tego chcesz się upewnić, że się rozprzestrzenisz i albo kanonizujesz stronę samą w sobie, albo upewniasz się, że jest ona kanonizowana do najbliższej odpowiedniej strony.

Jeśli znajduje się w podkatalogu, można dokonać kanonizacji z powrotem do katalogu głównego. Ale nie rób tego samego z setkami tych konkretnych stron.

Błąd 4: Bezwzględne adresy URL kanonizowane do względnych adresów URL, jeśli zamierzasz używać bezwzględnego adresu URL

Załóżmy, że masz konkretną stronę o nazwie delorean.html. Ale wtedy masz pełny adres URL jako https://welovedeloreancarsandtheyarethemostawesomethingintheworld.com/delorean.html.

Jeśli podczas łączenia użyjesz względnego adresu URL, Google prawdopodobnie domyślnie użyje http://, gdy odgadnie, co masz na myśli.

W tej sytuacji algorytm prawdopodobnie zignoruje określoną wartość rel=canonical.

Oznacza to, że to, co zrobiłeś z kanonicznym, ostatecznie nie będzie miało znaczenia.

Błąd 5: Dodawanie tagów kanonicznych w tekście głównym zamiast tagu Head

Zgodnie ze standardową praktyką konieczne jest dodanie tagu kanonicznego do strony w obrębie tagu head, a nie w tekście głównym.

Wykonanie tej czynności (dodanie go do treści) może spowodować problemy z analizą tagu kanonicznego i spowodować problemy z Google podczas indeksowania strony.

Zawsze pamiętaj, aby unikać umieszczania tagów kanonicznych w tekście głównym i zawsze umieszczaj je w sekcji nagłówka strony.

Dlaczego używanie Rel=Canonical jest najlepszym przyjacielem specjalisty SEO

Skuteczne korzystanie z rel=canonical może naprawdę poprawić Twoje rankingi i pomóc Ci spełnić marzenia Google dotyczące SEO. Nieefektywne korzystanie z nich może prowadzić do najgorszych koszmarów SEO.

Pamiętaj jednak, aby mądrze używać tagów kanonicznych.

Jeśli tego nie zrobisz, możesz spowodować poważne problemy z indeksowaniem i ustalaniem pozycji witryny w Google.

Pracując ze znacznikami kanonicznymi, zawsze pamiętaj o kropce nad „i” i przekreśleniu „t”.

Jak planujesz dalej używać tagów kanonicznych?