Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Tak lub nie? Plusy i minusy sprzedaży produktów sezonowych online

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Tak lub nie? Plusy i minusy sprzedaży produktów sezonowych online

Ten artykuł zawiera linki partnerskie, które pozwolą nam zarabiać prowizje bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie. Przeczytaj nasze pełne ujawnienie tutaj.

Popyt na niektóre produkty jest na ogół stały w ciągu roku, podczas gdy inne mają charakter sezonowy i charakteryzują się niezwykle wysokimi wartościami szczytowymi w poszczególnych miesiącach.

Przyjrzyjmy się zaletom i wadom sprzedaży produktów sezonowych oraz temu, czy korzyści przewyższają ryzyko.

Czym są produkty sezonowe?

Produkty sezonowe są dwojakiego rodzaju: silnie sezonowe i słabo sezonowe.

Produkty mocno sezonowe to takie, które generalnie nie są dostępne na rynku w określonych okresach roku produkty słabo sezonowe są dostępne przez cały rok, choć ich ceny i ilości zmieniają się w zależności od pory roku.

Ekskluzywna oferta! Uzyskaj 20% zniżki już dziś

Uzyskaj 20% ZNIŻKI na 6 Miesiące, w których używasz kodu ECOMCREW6M20
LUB 10% ZNIŻKI co miesiąc przy użyciu kodu: ECOMCREW10

Uzyskaj zniżkę

Mówiąc o sezonowości w kontekście sezonowości produktów, nie zawsze mamy na myśli klimat. Istnieją dwa główne źródła sezonowych wahań cen i ilości produktów: klimat i zwyczaje.

Na przykład płaszcze sprzedają się więcej zimą, więc klimat ma wpływ na ich popyt. Z drugiej strony w Święto Dziękczynienia sprzedaje się więcej indyków, a na ich popyt wpływają zwyczaje.

Należy jednak zauważyć, że wszystkie produkty mają w sobie pewien poziom sezonowości, chociaż niektóre mogą nie być tak ekstremalne jak inne. Na przykład meble są dostępne przez cały rok, ale są miesiące, w których sprzedają się lepiej.

Aby produkt można było uznać za produkt sezonowy, w określonych okresach musi nastąpić znaczny wzrost lub spadek popytu, a wahania te zwykle przypisuje się klimatowi lub zwyczajom.

Plusy i minusy sprzedaży produktów sezonowych online

Plusy sprzedaży produktów sezonowych

  • Więcej czasu na planowanie i przygotowania
  • Produkty są łatwiejsze do wprowadzenia na rynek
  • Szybszy obrót
  • Dobrze zdefiniowane rynki

Wady sprzedaży produktów sezonowych

  • Nie pozostawia wiele miejsca na błędy
  • Obniżone marże zysku
  • Większy stres

Omówmy niektóre z nich dalej.

Zalety sprzedaży produktów sezonowych online

Chociaż sprzedaż produktów sezonowych wiąże się z dużym ryzykiem, wielu sprzedawców nadal ryzykuje, ponieważ ma to swoje unikalne zalety.

Więcej czasu na planowanie i przygotowania

Sprzedaż mocno sezonowych produktów pozwala na przerwy w biznesie. Operacje są wstrzymywane poza sezonem, więc właściciele firm mają więcej czasu na zaplanowanie następnej.

Rekommenderad:  Co to jest klawiatura mechaniczna? (klawiatura mechaniczna vs zwykła wyjaśniona)

Możesz wziąć pod uwagę swoje przepływy pieniężne, ilość zapasów, które musisz zamówić w następnej kolejności, i zaktualizować procedury operacyjne. To doskonały czas na rozważenie nowych technik marketingowych i zastanowienie się, co zadziałało, a co nie. Możesz również wykorzystać ten czas na rozmowę z dostawcami na temat ewentualnych zmian w produktach.

Produkty są łatwiejsze do wprowadzenia na rynek

Ludzi nie trzeba wiele przekonywać, aby kupować swetry jesienią lub więcej słodyczy podczas Halloween. W szczycie sezonu ludzie będą szukać Twoich produktów. W tym czasie nie zabraknie Ci potencjalnych klientów, ale musisz wykazać się kreatywnością w marketingu, aby zdobyć ich więcej.

Wady sprzedaży produktów sezonowych online

Wyjątkowe zalety sprzedaży produktów sezonowych online mają swoje wady. Dlatego wielu przedsiębiorców nie chce się nimi zajmować i zamiast tego trzyma się tych, które mają ogólnie stałe wymagania.

Nie pozostawia wiele miejsca na błędy

Kiedy masz tylko krótki okres na wprowadzenie na rynek i sprzedaż swojego produktu, istnieje znacznie większa presja, aby zrobić to dobrze.

Oznacza to, że musisz mieć gotowe produkty w odpowiedniej ilości, gdy rozpocznie się szczyt sezonu. Na przykład, jeśli Twoja przesyłka dotrze z opóźnieniem, stracisz jedyną okazję w tym roku, aby zarobić jak największy zysk.

Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na zaplanowanie i przygotowanie poza sezonem, ponieważ bardzo ważne jest, aby wszystko było gotowe, gdy klienci zaczną ustawiać się w kolejce (lub w przypadku handlu elektronicznego, logując się).

Obniżone marże zysku

Firmy, które zajmują się produktami sezonowymi, mogą rozsądnie oczekiwać większej liczby sprzedanych jednostek w szczycie sezonu. Jednak, mimo że popyt jest wysoki, podaż również ma tendencję do wzrostu. Dlatego właściciele firm są zmuszeni do oferowania obniżonych cen, które dodatkowo obniżają marże.

Tak więc, podczas gdy sprzedaż rośnie, potrzeba więcej sprzedanych jednostek, aby osiągnąć określony poziom zysku. Musisz pamiętać, że przychody nie zawsze dokładnie decydują o sukcesie firmy. Zawsze liczy się zysk.

Radzenie sobie z produktami sezonowymi: doświadczenie sprzedawcy

Moja firma importuje wiele produktów do rekreacji na świeżym powietrzu, które są wyjątkowo sezonowe – większość naszego popytu przypada na miesiące letnie. Następnie lubię składać zamówienia i planować ich dostawę na wiosnę. Chciałbym złożyć nasze zamówienia na początku stycznia, aby dać wystarczająco dużo czasu na otrzymanie zamówień. Zauważyłem jednak, że wielu naszych dostawców wysyła nasze produkty dopiero w czerwcu, lipcu, a nawet sierpniu – krytycznie późno jak na sezonowość naszej firmy.

Rekommenderad:  Ponad 10 najlepszych tanich usług hostingowych w 2023 r

W końcu wpadłem na trop: prawie wszyscy klienci mojego dostawcy składali zamówienia z zamiarem otrzymania ich gdzieś w kwietniu lub maju. Następnie nasi dostawcy otrzymaliby ogromne wsparcie w tym czasie.

Na to wszystko było proste rozwiązanie: musiałem zamówić miesiąc wcześniej z nadzieją, że otrzymam nasze zamówienie w marcu. O dziwo, nasz czas realizacji wydłużył się z ponad 100 dni do zaledwie około 45 dni.

Ustal z dostawcą jasne oczekiwania dotyczące terminu wysyłki towarów. I jak zawsze, bez względu na datę wysyłki towarów, nalegaj na dostawcę, aby wysłał go 30 dni wcześniej!

Stres związany ze znalezieniem pracowników

Ogólnie rzecz biorąc, więcej transakcji oznacza, że ​​potrzeba więcej pracowników. I odwrotnie, mniej siły roboczej jest potrzebne, gdy nie działasz na swoim zwykłym poziomie.

Kiedy Twoja firma jest zamykana poza sezonem, utrzymywanie pracowników na liście płac nie jest mądrym posunięciem finansowym. Często oznacza to, że następnym razem, gdy wrócisz do pracy, będziesz musiał radzić sobie z nową grupą ludzi, a to nie zawsze jest łatwe.

Musisz być w stanie bardzo szybko nauczyć się dostosowywać do nowych osobowości i skutecznie szkolić ludzi, aby mogli właściwie wykonywać swoją pracę i dobrze reprezentować Twoją firmę. Wymaga to wielu prób i błędów, a także szczęścia w znalezieniu osób, które są w stanie dostarczyć na pożądanym poziomie.

Jak radzić sobie z produktami sezonowymi

Nie jest łatwo radzić sobie z produktami sezonowymi po prostu dlatego, że nie masz zbyt wielu szans na naprawienie swoich błędów. Aby spróbować ponownie, na ogół musisz poczekać do następnego szczytu sezonu, a wykonanie tego może wymagać dużo cierpliwości.

Na szczęście istnieje kilka najlepszych praktyk, których możesz przestrzegać, aby następna operacja zakończyła się sukcesem.

Dotrzyj do swoich dostawców i klientów poza sezonem.

Mądrze wykorzystaj swój wolny czas, rozmawiając z klientami. Popraw swoją obecność w Internecie i buduj połączenia z docelowymi odbiorcami, aby pamiętali o szukaniu Ciebie w kolejnym szczycie sezonu. Nadszedł czas, aby stworzyć więcej treści, czy to filmów, postów w mediach społecznościowych i blogów.

Ważne jest również, aby wcześnie porozmawiać z dostawcami o swoich planach, aby oni również mogli przygotować i rozważyć terminy realizacji z wyprzedzeniem. Kiedy poinformujesz ich, ile jednostek zamówisz następnym razem, prawdopodobnie nada Twojemu zamówieniu priorytet w stosunku do innych właścicieli firm, którzy tego nie zrobili.

Rekommenderad:  Po prostu musisz zobaczyć ten niesamowity składany iPhone wykonany przez fanów

Sprzedawaj inne produkty sezonowe.

Nawet jeśli zdecydujesz się sprzedawać tylko towary silnie sezonowe, nadal możesz działać przez cały rok, nie martwiąc się zbytnio o niewystarczającą sprzedaż. Możesz to zrobić, sprzedając produkty, których sezony szczytowe różnią się od siebie.

Artykuły świąteczne można sprzedawać w grudniu, produkty związane z siłownią w styczniu (bo bycie fit jest jednym z noworocznych postanowień), a ubrania letnie w czerwcu.

Istnieje wiele różnych produktów sezonowych i możesz je wybierać zgodnie z sezonami szczytowymi, dzięki czemu zawsze masz coś, co jest gorące w danym miesiącu.

Dowiedz się, jak prognozować.

Nie potrzebujesz magicznej kryształowej kuli, aby wiedzieć, czego będą potrzebować Twoi klienci w danym okresie. Będziesz jednak musiał mieć doskonałe umiejętności badawcze i dyscyplinę, aby planować z wyprzedzeniem.

Poza sezonem możesz przeanalizować zachowania swoich klientów i przyjrzeć się trendom. Podejmuj świadome decyzje, studiując liczby.

Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest analiza zmian w liczbie wyszukiwań w Google i śledzenie docelowych odbiorców w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z ich preferencjami. Im więcej mówi się o produkcie w ich Facebook grup i subredditów, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą go szukać w przyszłości.

W przypadku naszych marek śledzimy nasze postępy za pomocą arkusza kalkulacyjnego takiego jak ten:

Tutaj Zakup oznacza, ile jednostek zamawiamy w danym miesiącu. Otrzymane oznacza liczbę jednostek, które otrzymamy od dostawcy oraz miesiąc, w którym nasz 3PL lub Amazon je otrzyma. Sales/Fct oznacza sprzedaż w tym miesiącu, a M/S oznacza obliczone miesiące podaży na podstawie naszych zapasów i prognozy. Nie stosujemy żadnych konkretnych formuł, kiedy będziemy składać więcej zamówień u dostawców, ale celem jest utrzymanie co najmniej 2.5 M/S miesięcznie.

Poznaj swoje produkty.

Ta wskazówka dotyczy nie tylko produktów sezonowych. Znając dobrze swoje produkty, możesz zmniejszyć stres, z którym będziesz musiał się zmierzyć w przyszłości.

Przy zamawianiu produktów weź pod uwagę czas realizacji i transportu, zwłaszcza jeśli kupujesz je za granicą. Zawsze myśl, że w trakcie procesu wydarzy się coś złego i będziesz potrzebować bufora. Pomyśl o rzeczach, które mogą pójść nie tak i odpowiednio się na nie przygotuj.

Podczas produkcji wiele rzeczy może pójść nie tak, dlatego należy przeznaczyć wystarczająco dużo czasu na nieprzewidziane zdarzenia.

Kolejną rzeczą, którą możesz rozważyć, są alternatywne zastosowania Twoich produktów. Chociaż produkty są przeznaczone do użytku w określony sposób iw określonych okolicznościach, nie oznacza to, że nie można ich używać do innych celów.

Na przykład żwirek dla kotów notuje wzrost sprzedaży zarówno latem, jak i zimą, ponieważ jest używany nie tylko dla kotów, ale także do pochłaniania rozlanego oleju silnikowego i poprawiania przyczepności podczas jazdy po śniegu. (Ten ostatni powinien być ci znany, jeśli jesteś fanem tego programu z lat 70.)

Czy sprzedaż produktów sezonowych jest dla Ciebie?

Przedsiębiorcy z definicji to ludzie, którzy podejmują większe ryzyko finansowe w zamian za możliwość większych zysków. Ale chociaż każda firma wiąże się z odpowiednim ryzykiem, jest ono spotęgowane, gdy zapuszczasz się w sprzedaż produktów sezonowych. Jeśli chodzi o tego typu produkty, zarówno ryzyko, jak i zysk są wyższe niż przeciętne.

Zanim zdecydujesz się na skok, powinieneś rozważyć swoją wiedzę na temat produktów, które zamierzasz sprzedawać, oraz całego procesu. Będzie wymagało to wielu prób i błędów, więc lepiej przygotuj się na to, co Cię czeka.

Ogólnie rzecz biorąc, musisz być odporny na ryzyko, aby przetrwać w tej dziedzinie. Jeśli łatwo stresujesz się nieprzewidywalnością i wysokim ryzykiem niepowodzenia, być może powinieneś trzymać się produktów, które cieszą się stałym popytem.

Wniosek

Wybór produktu do sprzedaży jest jedną z najważniejszych decyzji biznesowych, jakie kiedykolwiek podejmiesz jako przedsiębiorca. Przed zainwestowaniem w produkt należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki związane z jego produkcją, marketingiem, przechowywaniem i wysyłką.

Sprzedaż produktów sezonowych nie jest dla każdego. O ile jednych cieszy fakt, że przynosi to dużo pieniędzy w danym okresie, o tyle inni wolą nie wkładać jajek do jednego koszyka i wybrać stałe źródło dochodu przez cały rok.

Czy uważasz, że nadajesz się do sprzedaży produktów sezonowych? Jeśli nie, to dlaczego tak twierdzisz?

Chcielibyśmy usłyszeć Twoje przemyślenia w sekcji komentarzy poniżej.