Po tym, jak archeolodzy odkryli ludzką czaszkę w 1881 roku, datowali ją na 31 000 lat temu i potwierdzili, że należała do mężczyzny. Jednak ostatnio niektórzy naukowcy potwierdzili, że czaszka będzie pochodzić od kobiety z epoki kamienia, która postanowiła zrekonstruować swoją twarz przy użyciu najnowocześniejszej technologii.
Tę czaszkę znaleziono w jaskini w Mladeču w Czechach. 140 lat zajęło innym naukowcom dostrzeżenie błędu odkrywców i naprawienie go.
Według ostatnich szacunków czaszka byłaby czaszką 17-letniej kobiety, która istniała w oryniaku, części okresu górnego paleolitu. To znaczy, w przybliżeniu od 43 000 do 26 000 lat.
Nowe odkrycia zostały opublikowane w książce Sądowe podejście twarzy do czaszki Mladeč.
Zrekonstruowana twarz kobiety z epoki kamienia
Ze względu na swoje cechy czaszka została zaklasyfikowana jako męska. Jednak porównania dokonane przez nowy zespół naukowców wykazały, że pochodziłby od kobiety.
Potwierdzenie, które było możliwe dzięki zebraniu informacji zarówno z wykopalisk archeologicznych z XIX wieku, jak i kryminalistycznych rekonstrukcji twarzy dokonanych przez badaczy w latach 30. XX wieku.
Na podstawie tych danych przystąpili do tworzenia cyfrowego przybliżenia czaszki za pomocą skanów tomografii komputerowej (CT).
Ponieważ brakowało żuchwy, naukowcy wykorzystali dane ze współczesnych szczęk ludzkich, aby wypełnić puste miejsca. W szczególności zdeformowali kości i tkankę miękką z dwóch skanów tomografii komputerowej, jednego kobiecego, a drugiego męskiego, aby stworzyć nową twarz pasującą do paleolitycznych rysów kobiety.
Ponadto do rekonstrukcji wykorzystali dane statystyczne z 200 skanów CT starożytnych i współczesnych ludzi z różnych grup ludności: Europejczyków, Azjatów i Afrykanów. Wszystko po to, by jak najdokładniej odtworzyć twarz tej kobiety z epoki kamienia.
W sumie zespołowi udało się stworzyć dwa przybliżenia wyglądu twarzy. Jeden z nich w szarych łuskach, z zamkniętymi oczami, bez futra i włosów. Podczas gdy druga wersja ma kolor, a także futro i włosy. Obie wersje mają neutralny wyraz twarzy.
Należy zauważyć, że w miejscu wykopalisk obok czaszki młodej kobiety znaleziono również artefakty kamienne, czubki kości i kilka zębów. Jednak niewiele więcej o niej wiadomo.
Bibliografia:
Zobacz uderzającą rekonstrukcję twarzy paleolitycznej kobiety, która żyła 31 000 lat temu: https://www.livescience.com/female-skull-facial-reconstruction-czechy-republika
Sądowe podejście twarzy do czaszki Mladeč: https://ortogonline-com.translate.goog/doc/pt_br/OrtogOnLineMag/5/Mladec.html?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=pt&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=pt-BR&_x_tr_pto=wapp