Technologia, która może stać się zagrożeniem?

Technologia 5G jest jednym z najbardziej oczekiwanych i dyskutowanych standardów. Chociaż 5G stanowi ulepszenie na poziomie komunikacji dzięki większej prędkości połączenia, mniejszym opóźnieniom i większemu dostępowi do sieci, istnieją inne czynniki, które są niepokojące i zostały niedawno omówione, ponieważ sieć 5G może powodować niedogodności w środowiskach, które wydają się zewnętrzne ale są ściśle powiązane, na przykład: pogoda.

Co to jest technologia 5G?

Technologia 5G odnosi się do standardu komunikacji piątej generacji w telefonii komórkowej, jest to technologia z widmem falowym 24 GHz, która będzie działać przy -33 decybelach, jak niedawno ustalono na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej.

Sieć 5G obiecuje poprawić prędkość mobilnego pasma i zmniejszyć opóźnienia w porównaniu z siecią 4G, 3G i wcześniejszą, co oznacza, że ​​czas odpowiedzi między żądaniem z przeglądarki do serwera będzie znacznie krótszy. Oznacza to, że technologia obiecuje czas do 100 razy szybszy niż obecna sieć 4G LTE (1 milisekunda)

Ciemna strona sieci 5G

Widmo wysokich częstotliwości jest jednym z wymagań, aby sieć 5G działała wydajnie, jednak powoduje to problemy z zasięgiem i zakłócenia, które mogą zakłócać inne aspekty, takie jak środowisko.

Nie wspominając już o niedawnej krytyce i różnicach handlowych, które zapewniają, że sieć 5G stanowiłaby zagrożenie dla suwerenności krajów na poziomie bezpieczeństwa.

Technologia, która może stać się zagrożeniem? 1

mMIMO i małe komórki w 5G: Więcej stacji bazowych, więcej anten, mniej energii?

Ponieważ spektrum sieci 5G może być zakłócane, jeśli występują drzewa lub duże ściany, firmy telekomunikacyjne będą musiały używać małych komórek lub małych komórek, a także protokołu MIMO (wiele wejść, wiele wyjść), który pozwoli połączyć wiele urządzenia w tym samym czasie przez sieć.

Chociaż zastosowanie tej technologii pozwoli na lepsze funkcjonowanie sieci 5G, zdaniem ekspertów może to oznaczać wyższe zużycie energii.

Witryna Raport o stanie rynku prognozuje wzrost w sektorach miejskim i biznesowym, a także przyspieszenie wdrażania małych komórek 5G. Innymi słowy, rozmieszczenie komórek 5G przekroczy 20G do 2024 r. Oczekuje się, że całkowita zainstalowana podstawa małych 5G lub wielomodowych małych komórek w 2025 r. Wyniesie 13,1 m, ponad jedna trzecia całkowitej użytkowanej.

Z drugiej strony, MIMO oznacza zastosowanie i instalację wielu anten bazowych, które mogą wzmacniać sygnał i umożliwiać podłączenie wielu urządzeń.

Technologia, która może stać się zagrożeniem? 2

W rezultacie przyniesie to większe zużycie energii. Raport z Spectrum zauważa, że ​​fakt, że sieć 5G zapewnia nawet 1, 000 razy więcej danych niż obecne sieci przyniesie jako zagrożenie fakt, że 5G może również zużywać 1, 000 razy więcej energii, generując szereg obaw dotyczących globalnej efektywności energetycznej.

Wpływ na środowisko i zdrowie publiczne

Odkąd okazało się, że sieć 5G powinna potrzebować szerokiego spektrum do optymalnego działania, pojawiły się obawy między meteorologami a naukowcami, którzy twierdzą, że może to wpływać na zmiany klimatu i zdarzenia pogodowe.

„Oczywiście WMO nie chce zapobiegać rozwojowi nowych technologii telekomunikacyjnych, takich jak 5G. Obawiamy się jednak, że jego użycie narusza zakres częstotliwości używanych przez aplikacje ratujące życie, takie jak prognozy pogody ” powiedział wówczas przedstawiciel Instytutu Meteorologii.

Oznacza to, że sygnał, że sieć 5G może uniknąć diagnozy zjawiska pogodowego, takiego jak burza. Jednak Komisja Radiokomunikacyjna zapewnia, że ​​sieć 5G potrzebuje tej przepustowości do działania.

Senatorowie Maria Cantwell z Waszyngtonu i Ron Wyden z Oregonu powiedzieli FCC swoje obawy dotyczące kontroli nad dostawami pasm dla instalacji 5G po sprzedaniu około 2 miliardów dolarów infrastruktury „bez gwarancji wymagane minimalne zabezpieczenia ”.

„Nie możemy zniszczyć prognozy pogody i przenieść jej na poziom z lat 70. Miliony Amerykanów żyją pod groźbą huraganów, tornad i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych” – powiedział Wyden.

Wpływ sieci 5G na telemedycynę

Chociaż badanie wskazuje, że stosowanie telemedycyny wzrośnie w 2023 r. Dzięki wdrożeniu sieci 5G i jej niskiemu opóźnieniu.

Chociaż pozwoli to na większą wydajność przy przetwarzaniu bardzo ciężkich danych, większą liczbę nieprzerwanych połączeń, przed nami jeszcze długa droga. Nie wspominając już o tym, że po wdrożeniu sieci 5G wiele urządzeń przestanie działać, ponieważ będą przestarzałe.

Efekty poziomu bezpieczeństwa

Niedawne starcie geopolityczne między Chinami i Stanami Zjednoczonymi wywołało szereg wydarzeń na poziomie komercyjnym, tak bardzo, że firma telefoniczna Huawei nie może korzystać z technologii 5G w tym kraju, a także sojuszników z powodu problemów bezpieczeństwa narodowego.

Przerażająca reklama w Chinach, wskazująca na efekty, jakie może mieć połączenie technologii 5G, z rozpoznawaniem twarzy i innymi nowymi technologiami wdrażanymi obecnie w tym kraju.

Nie tylko dlatego, że technologia istnieje, ale organizmy już używają okularów rzeczywistości rozszerzonej, które łączą się z serwerami za pośrednictwem 5G w celu identyfikacji osób poprzez rozpoznawanie twarzy w rekordowym czasie, ale nie definiują one Jeśli ta osoba jest winna lub niewinna, identyfikuje ją tylko i idzie za nią.

Chiny vs USA

Chociaż kilka krajów europejskich wyraziło poparcie dla chińskiego producenta Huawei, nadal istnieją pewne „podejrzenia” ze strony tych narodów, po podejrzeniach szpiegostwa generowanych przez USA

Chociaż dla niektórych głównym problemem jest poziom szpiegostwa, istnieją inne aspekty na poziomie bezpieczeństwa wojskowego, na które może mieć wpływ również 5G.

W marcu, USA Amerykańska marynarka wojenna wysłała notatkę do Federalnej Komisji Łączności (FCC), w której ostrzegła przed degradacją, że systemy prognozowania pogody mogą ucierpieć, jeśli nie będą odpowiednio regulować rozwoju technologii 5G:

W szczególności 5G bezpośrednio zakłócałoby rodzaj pasma stosowanego do pomiaru pary wodnej, wymaganego do uzyskania namacalnych parametrów opadów, takich jak śnieg, lód, deszcz i wysokość fali.

Dzięki wdrożeniu technologii 5G wszystko i wszyscy będą podłączeni, od telefonów komórkowych, inteligentnych pojazdów, smarthome, światłowodów i wszystkich inteligentnych urządzeń, przyszłość, która jest bliższa niż nam się wydaje, ale wciąż wiele do poprawienia.