Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Tekst alternatywny: co to jest i dlaczego ma znaczenie dla SEO?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Tekst alternatywny: co to jest i dlaczego ma znaczenie dla SEO?

Tekst alternatywny, zwany także tekstem alternatywnym (znany również pod bardziej niedokładnym „tagiem alt”) jest niezwykle ważnym punktem dostępności. Jeśli masz witrynę internetową zawierającą obrazy, muszą one być dostępne. Domyślnie obrazy nie są dostępne.

Atrybut alt umożliwia przeglądarkom internetowym wyświetlanie obrazu, jeśli nie ma innego sposobu wyświetlenia zawartości. Oznacza to, że osoby z wadą wzroku nadal mogą przeglądać Twoją witrynę.

Ponadto tekst alternatywny jest czynnikiem dostępności dla osób niewidomych. Osoby niewidome korzystają z czytników ekranu podczas przeglądania Internetu. Te czytniki ekranu odczytują tekst alternatywny w Twojej witrynie, dzięki czemu osoby niewidome mogą go usłyszeć. W ten sposób dokładnie rozumieją, co jest na obrazie, ponieważ ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą go zobaczyć.

Dzięki dodaniu prawidłowego tekstu alternatywnego, jeśli zostanie on wykonany prawidłowo, pomaga to również poprawić wygodę użytkownika i sprawia, że ​​treści wizualne są bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych, co jest wystarczającym powodem, aby naprawdę upewnić się, że uwzględnisz zoptymalizowany tekst alternatywny. Im lepsze doświadczenie użytkownika i im lepiej udostępnisz treści wizualne osobom niepełnosprawnym, tym więcej użytkowników – i różnych typów użytkowników – możesz przyciągnąć do swojej witryny.

A jeśli nie skoncentrujesz się na dostępności w ramach swoich działań SEO, możesz nawet ryzykować, że staniesz się celem pozwu dotyczącego dostępności.

Tekst alternatywny: Co to jest dokładnie?

Czy kiedykolwiek najechałeś kursorem na obraz w przeglądarce i w rezultacie obok obrazu pojawił się niewielki tekst? Nazywa się to tekstem alternatywnym lub tekstem alternatywnym.

Ten tekst jest ważny, ponieważ pomaga Google lepiej zrozumieć obrazy, niż gdyby obraz nie miał tekstu alternatywnego.

Zapewnia także szerszy kontekst dotyczący tego, czego dotyczy Twój obraz, niż to, co Google może zrozumieć na podstawie samej nazwy pliku obrazu.

Jego technicznie niepoprawna nazwa – której używa większość specjalistów SEO i którą powinna znać – jest znana jako „tagi alt”. To nigdy nie jest poprawne i jest właściwie jedną z tych nieznośnych błędnych nazw, ponieważ nie ma czegoś takiego jak tag alt. Zamiast tego jest to alternatywny atrybut tekstowy znacznika obrazu.

Różni się to jednak od tytułów obrazów. Atrybut tytułu obrazu jest czynnikiem W3C i jest czymś innym, co omówimy w innym artykule. Ponadto nie powinieneś używać tego samego tekstu alternatywnego obrazu w tytułach obrazów. Więcej na ten temat napiszemy w przyszłej aktualizacji.

Jak zwykle używany jest tekst alternatywny?

Gdy przesyłasz obraz do swojej witryny w systemie WordPress, masz możliwość wprowadzenia informacji opisowych na temat obrazu.

Zwykle ma to formę tekstu alternatywnego i tekstu tytułu. Zalecamy upewnienie się, że zawsze wypełniasz pole tekstu alternatywnego frazą opisową opisującą Twój obraz.

Jeśli nie można załadować pliku obrazu, zamiast tego konkretnego obrazu będzie zazwyczaj wyświetlany tekst alternatywny.

Te elementy obrazu pomagają także robotom indeksującym wyszukiwarki, zapewniając dodatkowy kontekst obrazu, który nie jest oczywisty na podstawie nazwy pliku lub adresu URL tego obrazu.

Informacje te umożliwiają robotom indeksującym lepsze i prawidłowe indeksowanie obrazu.

Przykłady tego, jak powinien wyglądać tekst alternatywny

Poniżej znajduje się przykład tego, jak faktycznie wygląda kod tekstu alternatywnego:

To są właśnie sedna sprawy.

Jaki jest najlepszy format tekstu alternatywnego?

Być może pytasz teraz: „Jaki jest zatem najlepszy format mojego tekstu alternatywnego? Jak mam to zrobić?

Oto kilka przykładów, które powinny pomóc Ci zacząć pisać doskonały tekst alternatywny:

Przeciętny:

To naprawdę nie jest świetny sposób na napisanie tekstu alternatywnego. Dlaczego? Ponieważ zawiera tylko jedno słowo: „truskawki”. Nie wnosi to zbyt wiele do kontekstu i może zakłócać sposób, w jaki Google rozumie ten konkretny tekst alternatywny. Nie zalecamy pisania tekstu alternatywnego w ten sposób.

Wspaniały:

Teraz jest to znacznie lepszy sposób pisania tekstu alternatywnego. Zwróć uwagę, że ten przykład jest bardzo opisowy, zawiera słowa kluczowe, a także w naturalny sposób dodaje informacje istotne kontekstowo.

To najlepszy sposób na napisanie tekstu alternatywnego: upewnij się, że jest całkowicie naturalny, a jednocześnie uwzględnij wzmianki o słowach kluczowych i zawartość obrazu.

Porady dotyczące pisania świetnego tekstu alternatywnego

Tekst alternatywny nie jest łatwy. Osiągnięcie poziomu biegłości w posługiwaniu się tekstem alternatywnym może być trudne, ponieważ jest to czynnik dostępności. Jest to również dość techniczne, ponieważ musisz dokładnie opisać obraz, dodając słowa kluczowe i upewniając się, że nie jesteś zbyt gadatliwy.

Może nawet zaszkodzić dostępności, jeśli zostanie zrobione źle.

W tym przypadku zwykle stosuje się powiedzenie „żaden nie jest lepszy niż straszny”, ponieważ nie chcesz zaszkodzić swoim wysiłkom SEO, pisząc okropny tekst alternatywny.

Aby za każdym razem uzyskać prawidłowy tekst alternatywny, należy przestrzegać kilku praktycznych zasad:

Konkretność i zwięzłość to nasze główne hasła

Ważne jest, aby opisać obraz, ale nie chcesz pisać zbyt długo na ten temat. Po prostu powiedz, co przedstawia obrazek. Uważaj na rzeczy, które mogą nie zostać ukazane, inne kwestie związane z płcią lub pochodzeniem etnicznym, założenia dotyczące motywacji danej osoby na zdjęciu i inne założenia, które mają związek ze wszystkim, co może nie zostać ukazane.

Chcesz się upewnić, że krótko opisujesz obraz, tak jakbyś krótko opisał obraz osobie, z którą rozmawiasz.

Oznacza to, że powinieneś ograniczyć tekst alternatywny do zaledwie kilku słów i nie przejmować się zbytnio pisaniem tak dużo, że wykraczasz poza to.

Istnieje jednak punkt odcięcia: zwykle 125 znaków to limit, przy którym czytniki ekranu obcinają tekst, więc upewnij się, że każdy ważny tekst, który chcesz, aby czytelnik wiedział, mieści się w tym konkretnym limicie.

W przypadku niektórych obrazów podanie typu obrazu jest błędem

Chociaż chcemy podać jak najwięcej informacji o obrazie do przeszukania, czasami możemy przesadzić. Nadmierna optymalizacja tekstu alternatywnego jest łatwiejsza niż napisanie prawidłowego tekstu alternatywnego.

Załóżmy na przykład, że wyjaśniasz, że jest to „obraz…” czegoś. Nie zawsze jest to potrzebne i prawdopodobnie jest trochę zbyt oczywiste i szczegółowe. Wyobraź sobie, że czytnik ekranu powtarza ten tekst w kółko.

Jednak nadal dobrze jest zapewnić ludziom więcej kontekstu, ponieważ są oni ślepi i nie widzą, że jest to określony rodzaj obrazu.

Nie twórz tekstu alternatywnego skupiającego się wyłącznie na słowach kluczowych

Obrazy powinny być powiązane z docelowym słowem kluczowym. To jest ważna kwestia. Nie dołączaj obrazów, które nie mają związku z całym artykułem.

Koncentrujemy się tutaj również na tym, aby tekst alternatywny wyglądał naturalnie dla wyszukiwarek. Podobnie jak w przypadku innych metodologii SEO, nie chcesz nadmiernie wypełniać tekstu alternatywnego słowami kluczowymi.

Nie chcesz także umieszczać całego artykułu w tekście alternatywnym.

Nie, nie chcesz też umieszczać połowy artykułu w tekście alternatywnym.

Nie chcesz także, aby tekst alternatywny skupiał się wyłącznie na słowach kluczowych.

Mimo że wyszukiwarki nie są w stanie rozpoznać pełnego kontekstu nieprawidłowego tekstu alternatywnego, możliwe jest, że Twoja pozycja w rankingu będzie niższa z powodu upychania tekstu alternatywnego słowami kluczowymi.

Nie popełnij błędu: Google jest na tyle zaawansowany, że rozpoznaje, kiedy upychasz słowa kluczowe.

Dlatego też musisz być konkretny w kwestii tekstu alternatywnego i być zwięzły. Lepiej wbić gwóźdź w głowę, niż wbić gwóźdź głębiej w oponę.

Dołącz dowolny tekst widoczny na samym obrazie

Termin zawartość obrazu odnosi się do dowolnego tekstu wyświetlanego w rzeczywistym obrazie (tzn. metadanych, nazwy pliku ani tekstu tytułu). Treść obrazu również należy optymalizować, ponieważ nie chcesz ryzykować, że Google w ogóle nie zrozumie Twojego obrazu. Treść obrazu obejmuje tekst, osoby i inne atrybuty, które nie są częścią niczego, co Google mógłby przeczytać.

Istnieją spekulacje, że Google jest w stanie czytać tekst w obrazach, jednak to tylko spekulacje. Istnieje coś, co nazywa się metadanymi, czyli danymi osadzonymi w obrazie, które Google może odczytać. Google może także rozpoznać zawartość obrazu, czytając nazwę pliku. Nie może jednak optycznie rozróżnić tekstu na obrazie od innego tekstu na obrazie.

Tego rodzaju rzeczy są zbyt zaawansowane dla Google, które Potwierdził to John Mueller.

Dlatego warto rozważyć umieszczenie go w tekście alternatywnym obrazu, aby Google mógł go lepiej zrozumieć.

Absolutnym wyjątkiem jest sytuacja, gdy spowodowałoby to zduplikowanie treści, ponieważ wspomniałeś o tekście w innym miejscu na stronie. Inną sytuacją, w której mogłoby się to zdarzyć, jest powtarzanie się z innym tekstem alternatywnym (co może się zdarzyć).

Inna sytuacja ma miejsce, jeśli prowadziłoby to do upychania słów kluczowych. Dlatego też, jak w przypadku każdej umiejętności, praktyka czyni mistrza, jeśli chodzi o tekst alternatywny!

Nie zapomnij o tekście alternatywnym w obrazach na przyciskach formularza

Niektóre strony internetowe wykorzystują obrazy w przyciskach „prześlij”. Jeśli Twoja witryna robi to samo, możesz upewnić się, że do tych obrazów dołączysz także atrybuty alt.

Przyciski przesyłania nie są obrazami dekoracyjnymi, w rzeczywistości są całkiem funkcjonalne. Tekst alternatywny, który wpiszesz tutaj w atrybucie alternatywnym, powinien opisywać ten przycisk zgodnie z wytycznymi W3C (wspomnianymi w dalszej części tego artykułu).

Dotyczy to wszelkich przycisków, które można fizycznie kliknąć, niezależnie od tego, czy są one oznaczone jako „aplikuj teraz”, „skontaktuj się z nami”, „szukaj” i innymi odmianami.

Jak tekst alternatywny obrazu wpływa na SEO?

Google wyjaśnia tekst alternatywny obrazu w następujący sposób:

„Tekst alternatywny (tekst opisujący obraz) poprawia dostępność dla osób, które nie widzą obrazów na stronach internetowych, w tym dla użytkowników korzystających z czytników ekranu lub mających połączenia o niskiej przepustowości”.

Źródło:

Google twierdzi, że używa tekstu alternatywnego wraz z komputerowymi algorytmami optycznymi wraz z treścią strony, aby w pełni zrozumieć tematykę obrazu.

Tekst alternatywny może być również użyty jako tekst zakotwiczenia, gdy używasz obrazu jako łącza.

Google zaleca, aby podczas tworzenia tekstu alternatywnego przestrzegać następujących zasad:

„Wybierając tekst alternatywny, skup się na tworzeniu przydatnej, bogatej w informacje treści, która odpowiednio wykorzystuje słowa kluczowe i jest w kontekście zawartości strony. Unikaj wypełniania atrybutów alt słowami kluczowymi (upychania słów kluczowych), ponieważ powoduje to negatywne wrażenia użytkownika i może spowodować, że Twoja witryna zostanie uznana za spam. Weź także pod uwagę dostępność tekstu alternatywnego i w razie potrzeby dodaj atrybut alt, zgodnie z wytycznymi W3.

Co mówią wytyczne W3C?

W3C, czyli konsorcjum sieci WWW, które jest organem normalizacyjnym dostarczającym instrukcje wraz ze standardami dla szerokiej gamy języków znaczników, opisuje co następuje:

„Obrazy muszą mieć alternatywy tekstowe opisujące informacje lub funkcję, jaką reprezentują. Dzięki temu obrazy będą mogły być wykorzystywane przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami.”

Wyjaśniają również, co następuje na temat różnych typów obrazów, na które możesz natknąć się podczas zarządzania witryną SEO:

W3C zapewnia również dokument drzewa decyzyjnego jest to pomocne przy określaniu, w jaki sposób należy używać atrybutu tekstu alternatywnego znacznika obrazu w dokumentach HTML.

Ruch z Grafiki Google

Tekst alternatywny obrazu jest bardzo ważny, jeśli chodzi o pozyskiwanie ruchu z grafik Google. Ten tekst alternatywny może pomóc w zwiększeniu ruchu z tych źródeł, wyświetlając się w grafice Google lub jako pakiety obrazów (fragmenty specjalne) w wynikach wyszukiwania.

Tego typu elementy graficzne w wynikach wyszukiwania lub w grafice Google to tak naprawdę kolejny sposób na pozyskanie bezpłatnych użytkowników.

Im więcej zapewnisz metod pozyskiwania organicznych odwiedzających na swojej stronie, tym lepiej, prawda?

Ma potencjał, aby zwiększyć ruch o tysiące. Dlatego nie warto ignorować tekstu alternatywnego i korzyści, jakie może on zapewnić Twojej witrynie, zwłaszcza w przypadku obrazów Google.

Ten ruch z obrazów Google może być bardzo cenny, dlatego pamiętaj o wdrożeniu procesu tekstu alternatywnego w zadaniach tworzenia witryny, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Jak widać, warto zwrócić uwagę na optymalizację tekstu alternatywnego obrazu!

Optymalizacja tekstu alternatywnego obrazu ma wiele zalet. Od zwiększania ruchu poprzez wyszukiwarkę grafiki Google, poprzez sprawdzanie czynników dostępności, po pomaganie ludziom w zrozumieniu Twojej witryny – warto zadbać o optymalizację tekstu alternatywnego.

Poza tym możesz także uniknąć procesów sądowych dotyczących dostępności, zwłaszcza jeśli masz zoptymalizowaną witrynę pod kątem wszystkich czynników dostępności.

Jest wielu specjalistów SEO, którzy mają tendencję do ignorowania tekstu alternatywnego na własne ryzyko. Biorąc pod uwagę te wskazówki i upewniając się, że opracujesz procedurę optymalizacji własnego tekstu alternatywnego, możliwe będzie wdrożenie tego niemal automatycznie, zanim skończysz.

Czy używasz tekstu alternatywnego? Jeśli nie, kiedy planujesz optymalizować własną wersję?