Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Ten 40-sekundowy film pokazuje miliardową ewolucję tektoniki płyt Ziemi

Film pokazuje, jak płyty tektoniczne Ziemi ewoluowały w ciągu zaledwie 40 sekund.

Byłby to jeden z najbardziej kompletnych modeli, jakie istnieją na ruchach płyt tektonicznych. Został opracowany przez naukowców z University of Sydney w 2021 roku, a swoje osiągnięcia opublikowali w czasopiśmie Recenzje o Ziemi.

Na filmie możesz zobaczyć, jak płyty tektoniczne mieściły się przez miliony lat, aż stały się takie, jakie są dzisiaj, z kontynentami już założonymi.

W miarę osiadania płytki wpływają również na całą naturalną równowagę. Oznacza to, że wpływają na pływy, ruchy zwierząt i ich ewolucję, aktywność wulkaniczną, produkcję metali itp.

To była ewolucja płyt tektonicznych Ziemi

Po raz pierwszy w historii powstał model, który odzwierciedla zmiany zachodzące w płytach tektonicznych Ziemi.

Zmiany te są postrzegane w skali centymetrów rocznie. Ponadto osobliwością, którą można zobaczyć na filmie, jest to, że kontynenty podróżowały do ​​wszystkich zakątków Ziemi przez te wszystkie lata, dopóki nie znalazły się w obecnej pozycji.

Zaskakujące jest również to, że osadnictwo kontynentów nastąpiło stosunkowo niedawno.

Naukowcy są przekonani, że zrozumienie ruchów i przemieszczeń płyt tektonicznych jest niezbędne do przewidzenia, na ile nasza planeta będzie nadawać się do zamieszkania w przyszłości. Podobnie informacje te będą miały kluczowe znaczenie dla ustalenia, gdzie możemy znaleźć zasoby metaliczne do wytwarzania czystej energii.

Aby stworzyć swój model, zespół naukowców zwrócił się do innych istniejących modeli. Obserwowali w nich ruchy kontynentów i interakcje wzdłuż granic płyt.

Cofanie się w przeszłość nie było łatwym zadaniem, ponieważ musieli oszacować, jak płyty przeniosły się w neoproterozoiku do epok kambryjskich, czyli dawnych 1000 do 520 milionów lat. Aby to zrobić, starannie odwzorowali ruchy i ustawili je tak, aby pokrywały się z innymi istniejącymi obecnie zapisami.

Pomimo wspaniałej pracy wykonanej przez ekspertów, wciąż pozostają bez odpowiedzi pytania o to, jak te płyty powstały po raz pierwszy i kiedy ta formacja wystąpiła. Ale wszystko, co odzwierciedla film, pomaga zrozumieć nieco więcej o historii naszej planety.

Bibliografia:

Rozszerzenie pełnopłytowych modeli tektonicznych w głęboki czas: połączenie neoproterozoiku i fanerozoiku: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0012825220305237

Zegarek 1 Miliard lat przesuwania płyt tektonicznych w 40 hipnotyzujących sekund: https://www.sciencealert.com/watch-1-miliard-lat-przesuwania-płyt-tektonicznych-w-40-hipnotyzujących-sekundach