Ten arkusz Arkuszy Google pozwoli Ci monitorować stan Twoich stron internetowych

Ten arkusz Arkuszy Google pozwoli Ci monitorować stan Twoich stron internetowych 1

Monitorowanie stanu jednej lub więcej stron internetowych to czynność, którą zwykle zajmują się administratorzy sieci i serwerów oraz osoby zarządzające kilkoma witrynami. Jeśli masz 3 na przykład, musisz wiedzieć, kiedy działają, a kiedy nie. W tym celu są aplikacje, które mogą nam pomóc, jednak dzisiaj chcemy pokazać, jak monitorować swoje strony za pomocą arkusza Google Sheets.

Jest to arkusz oparty na skrypcie z możliwością nie tylko monitorowania, ale także wysyłania alertów w przypadku awarii strony.

Jak można monitorować strony internetowe za pomocą Arkuszy Google?

Ten arkusz Arkuszy Google pozwoli Ci monitorować stan Twoich stron internetowych 2

Podobnie jak Excel, Arkusze Google okazały się bardzo wszechstronne w tworzeniu rozwiązań dla prostych i zautomatyzowanych zadań. W tym sensie monitorowanie stron z tego narzędzia to tylko część możliwości, które Arkusze Google otwierają przed każdym, kto zna skrypty. Chociaż możemy użyć do tego niektórych programów, warto skorzystać z tego mechanizmu, jeśli chcesz coś za darmo i gdzie możesz trochę przeglądać.

Należy pamiętać, że aby włączyć powiadomienia, konieczne będzie utworzenie pokoju z konta Workspace.

Aby rozpocząć, kliknij ten link, który przeniesie Cię do odpowiedniego arkusza Arkuszy Google, a następnie zrób kopię. Aby to zrobić, kliknij Plik, a zobaczysz opcję zduplikowania arkusza w jednostce magazynowej. Jak widać, arkusz jest podzielony na kilka zakładek, a główną z nich jest pierwszy „Dashboard”. Znajdziesz tam pola do wpisania witryn, które chcesz monitorować.

Z kolei dwie kolejne zakładki odnoszą się do dzienników zdarzeń w różnych widokach. W ten sposób będziesz mógł poznać szczegóły dotyczące czasu awarii witryny. Aby rozpocząć konfigurację, przejdź do ostatniej zakładki oznaczonej jako „Opcje” i tam możesz zmienić przedział czasu monitorowania.

Ten arkusz Arkuszy Google pozwoli Ci monitorować stan Twoich stron internetowych 3

Jak wspomnieliśmy wcześniej, powiadomienia są powiązane z integracją webhooka, co można zrobić z konta Workspace. Jeśli go nie masz, nie będziesz mógł przejść do konsoli administracyjnej, aby je aktywować.

W tym sensie wystarczy aktywować arkusz, aby rozpocząć monitorowanie. Aby to zrobić, kliknij opcję „Stan sieci” u góry, a następnie kliknij „Wyzwalacz”, a następnie wybierz „Ustaw wyzwalacz sprawdzania stanu”.

Ten arkusz Arkuszy Google pozwoli Ci monitorować stan Twoich stron internetowych 4

W ten sposób arkusz zacznie działać i będziesz mógł monitorować swoje strony internetowe z Arkuszy Google.