Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Ten liczący 10 000 lat nosidełko może być najstarszym w historii

W 2017 roku badacze odkryli we włoskiej jaskini Arma Veirana grobowiec zawierający niemowlę. Zostało to zakopane wraz z rodzajem procy ozdobionej muszlami, najstarszym dowodem na nosidełko.

Pogrzeb niemowlęcia Neve, jak nazywano dziecko, może dostarczyć nowych informacji na temat tego, jak starożytni ludzie nosili swoje młode. Ponadto sugeruje to, że nosidełka były używane już w czasach prehistorycznych.

Dzięki późniejszej analizie zębów stwora udało się ustalić, że była to dziewczynka, która zmarła około 10 000 lat temu. Wraz z nią znaleźli dużą liczbę muszelek i koralików, które skłoniły naukowców do przypuszczenia, że ​​jej rodzina bardzo ją kochała, pomimo jej krótkiego istnienia.

Ostatnio ponownie przeanalizowano treść pochówku dziecka i postawiono wokół niego nowe hipotezy.

Po pierwsze, naukowcy stawiają hipotezę, że pozycja, w której dziecko zostało pochowane, sugeruje, że dorośli nosili je podczas jej krótkiego życia w nosidełku ozdobionym muszlami.

Niestety opakowanie nie jest już zachowane. Jednak naukowcy zakładają istnienie koca lub skóry, która została użyta do owinięcia dziecka, ponieważ muszle, które były wokół, mają perforację. Byłoby to wskazówką, że takie muszle były wszyte w tkaninę, skórę lub skórę.

Kredyty: Mauro Cutrona.

Najstarsze nosidełko

W badaniu z 2017 roku naukowcy oszacowali, że przyszycie tych koralików do opakowania zajęło dużo czasu. Dlatego też wychodzą z założenia, że ​​pochowanie dziecka z tymi ozdobami nie było decyzją podjętą pochopnie.

Oprócz tych założeń byłyby inne, które wskazują, że wszystkie te ozdoby były częścią koca lub bielizny. Ale hipoteza o większej wadze dotyczy nosidełka.

Jest wystarczająco dużo dowodów, aby powiedzieć, że jest to starożytne nosidełko. Na przykład, ponieważ nogi niemowlęcia są złożone na brzuchu, ukrywając wiele muszelek. Dlatego zostały tam umieszczone nie tylko jako ozdoby nagrobne, ale były częścią czegoś innego. Oznacza to, że zdobiły ubranka dla niemowląt lub nosidełko, które towarzyszyły mu przez całe jego krótkie życie.

Ponadto niektóre muszle są ułożone w łuk wokół szyi dziecka. Z tego powodu naukowcy uważają, że prześledzili zarys koperty, która z czasem została utracona.

Dalsza analiza muszli wskazuje, że muszle są noszone, co wskazywałoby na to, że były noszone przez długi czas, zanim zostały wszyte w ubranie.

Ponieważ w Europie istnieją inne pochówki niemowląt, które miałyby prawie takie same cechy jak ten, hipoteza nosicielki dziecka staje się silniejsza. Ponadto nadal istnieją społeczności tubylcze, które nadal szyją muszle w ubraniach swoich dzieci i nosidełkach. Co dodaje jeszcze jeden przykład możliwości, że jest to najstarszy znaleziony do tej pory nosidełko.

Bibliografia:

Starożytny pogrzeb młodej dziewczyny pokazuje, jak nosiliśmy nasze dzieci 10 000 lat temu: https://www.sciencealert.com/starożytny-pogrzeb-młodej-dziewczyny-pokazuje-jak-nosimy-nasze-dzieci-10000-lat temu

Ozdoby wczesnomezolitycznego pochówku niemowląt Arma Veirana: https://link.springer.com/article/10.1007/s10816-022-09573-7

Table of Contents