Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Ten pancerny robak zwany Wufengella może być przodkiem trzech gatunków zwierząt

Naukowcy z uniwersytetów w Bristolu i Oksfordzie oraz Muzeum Historii Naturalnej odkryli w Chinach skamieniałość robaka pancernego, który ma ponad 518 milionów lat: Wufengella.

Robak ten należał do wymarłej grupy organizmów galaretowatych zwanych „tommotios”, dlatego naukowcy uważają, że może być od dawna poszukiwanym przodkiem lofoforów. Oznacza to, że z tego przysadzistego stworzenia mogły pochodzić ramienionogi (bezkręgowce morskie), borowiki (podkowce) i mszywioły (zwierzęta mchowe).

Trzy grupy zwierząt, to samo pochodzenie

To jest skamielina robaka pancernego, który badali naukowcy / Kredyty: Aktualna biologia

Od kilku lat wiadomo, że ramienionogi, foronidy i mszywioły mają wspólnego przodka, ponieważ wszystkie mają parę macek złożonych w narząd w kształcie podkowy.

Ten organ nazywa się lofoforem i pomaga filtrować wodę znajdującą się na dnie morskim, w skałach lub na rafach.

Różne badania molekularne uważają nawet te trzy grupy zwierząt za najbliższych sobie żyjących krewnych. Jednak naukowcy stracili z oczu linię ewolucyjną lofoforów po tak zwanej eksplozji kambryjskiej, z której wywodzi się reszta znanych nam linii zwierzęcych. W sumie 30 dużych grup sklasyfikowanych jako typy.

Odkrycie tego opancerzonego robaka przywróciło hipotezę wspólnego przodka, ponieważ Wufengella wydaje się być mieszaniną szczeciniaka i chitonowego mięczaka.

Co łączy robaka Wufengella z lofoforami?

Co ciekawe, nic. Naukowcy uważają, że to stworzenie nie należało do żadnej z tych trzech grup z kilku powodów.

Na przykład jego kształt. Robak pancerny Wufengella miał asymetryczną zbroję wokół swojego mięsistego ciała. Ponadto był obdarzony szeregiem włosia i muszli na ciele, które są podobne do dżdżownic, a nie stworzenia morskiego takiego jak lofoforado.

Chociaż głównym powodem jest to, że Wufengella nie miała lofoforu podobnego do tego u ramienionogów, foronidów i mszywiołów.

Według doktora z Oxford University, Luke’a Parry’ego, ten pancerny robak ciągnie swój organ, zamiast przyczepiać go do filtrowanej wody i paszy. Nie była to więc mieszanka robaka czy mięczaka, ale prawdopodobnie przodek obu.

Lofofory mogły ewoluować zgodnie z tym łańcuchem / Kredyty: Aktualna biologia

Ta skamielina spełnia przepowiednię paleontologiczną, że rodowód lofoforów był zwinny i opancerzony. Ponadto ma metodę żywienia zawiesiną (wychwytywanie zawieszonych cząstek w wodzie) podobną do tej z tych trzech grup współczesnych zwierząt.

W tym sensie odkrycie to sugeruje, że pancerny robak Wufengella może być wspólnym przodkiem lub, w przeciwnym razie, krewnym prawdziwego wspólnego przodka lofoforów. Ale wciąż nie ma pełnego obrazu ich rodowodu, więc ich związek nie jest jeszcze oficjalny.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki takim skamieniałościom, każda z trzech linii genetycznych może mieć swoje korzenie. Pozostaje teraz poszukiwanie kolejnego robala pancernego, który pomoże wesprzeć jego teorię.

Bibliografia:

Robak pancerny ujawnia pochodzenie trzech głównych grup zwierząt https://phys.org/news/2022-09-pancerny-robak-ujawnia-pochodzenie-major.html

Robak pancerny ujawnia przodków trzech grup zwierząt https://www.europapress.es/ciencia/ruinas-y-fossiles/noticia-gusano-acorazado-revela-ancestros-tres-grupos-animales-20220927174831.html