Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Teoria matematyczna sugeruje, że życie z dużym prawdopodobieństwem pojawi się na innych planetach podobnych do Ziemi

Australijski astrofizyk Brandon Carter argumentował kiedyś, że istnieją ograniczenia dotyczące wnioskowania, że ​​abiogeneza zachodzi w innym miejscu we wszechświecie. Oznacza to, że nie można powiedzieć, że na innych planetach istnieje życie tylko na podstawie wiedzy, że abiogeneza wystąpiła na Ziemi.

Ale inny astrofizyk, Daniel Whitmire, mówi, że Carter użył błędnej logiki. Według Whitmire’a logice Cartera brakuje problemu z dowodami w Bayesowskiej teorii konfirmacji. Jest zwykle używany do aktualizacji teorii lub hipotezy w świetle nowych dowodów.

Aby to udowodnić, Whitmire odwołuje się do analogii poczęcia. Wraz z nią próbuje stworzyć własne przeciwstawne argumenty do tych, które kiedyś podniósł Carter.

Przez Pixabay.

Dlaczego jest prawdopodobne, że życie istnieje na innych planetach?

Daniel Whitmire za pomocą szeregu formuł próbuje zaprzeczyć argumentowi, do którego kiedyś doszedł Carter. Wszystkie te formuły zawiera jego praca opublikowana w czasopiśmie International Journal of Astrobiology.

W swojej argumentacji Carter założył, że wiedza o istnieniu życia na Ziemi nie wystarczy, by twierdzić, że życie może powstać na innych planetach.

Ale kiedy Carter przedstawił te myśli, nie wziął pod uwagę „starego problemu dowodowego” Bayesowskiej teorii potwierdzenia. Whitmire oparł na tym problemie swój własny argument dotyczący istnienia życia na innych planetach.

Opierając się na analogii poczęcia, Whitmire tworzy własny argument przeciwko Carterowi. Analogia do koncepcji sugeruje, że samo istnienie życia jest starożytnym dowodem, a jego koncepcja również prawdopodobnie będzie łatwa. Coś podobnego miałoby miejsce w przypadku istnienia na Ziemi, co jest również starożytnym dowodem i podobnie jak teoria poczęcia, abiogeneza prawdopodobnie była łatwa.

Doszedł więc do tego wniosku:

Obserwacja życia na Ziemi nie jest neutralna, ale dowody na abiogenezę na planetach podobnych do Ziemi są stosunkowo łatwe.

Dlatego dla Whitmire jest prawdopodobne, że życie może powstać na innych planetach podobnych do Ziemi.

Bibliografia:

Abiogeneza: ponownie rozważony argument Cartera: https://www.cambridge.org/core/journals/international-journal-of-astrobiology/article/abiogenesis-the-carter-argument-reconsidered/BBA3D5F057C5212D76E01F1A0570AB0D

Nowa teoria stwierdza, że ​​pochodzenie życia na planetach podobnych do Ziemi jest prawdopodobne: https://phys.org/news/2022-09-teoria-życia-planety-z-ziemia.html


Table of Contents