Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

To byłby sekret płynących synchronicznie ławic

W ławicach ryby demonstrują pływanie synchroniczne. Ostatnie badanie uważa, że ​​odkryto, dlaczego mogą poruszać się w ten sposób.

Wyniki badań są publikowane w czasopiśmie Bioinspiracja i biomimetykaa w swoim artykule naukowcy ukazują ujawnioną tajemnicę ryby.

Osoby odpowiedzialne za takie odkrycia należą do Klastra Doskonałości w Naukach Inteligencji Humboldta-Universität zu Berlin (HU Berlin) oraz IGB.

Aby rozwikłać zagadkę płynących synchronicznie ławic, naukowcy wykorzystali zrobotyzowaną rybę, która naśladuje ruchy gupików.

Zrobotyzowany gupik pomógł naukowcom zrozumieć, że tego typu ryby mogą przewidywać zarówno kierunek, jak i dynamikę ruchów swoich kolegów ze szkoły.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia mogą być przydatne do programowania robotów, które przewidują ludzkie zamiary działania.

Za pośrednictwem Depositphotos.

Dlaczego szkoły płyną synchronicznie?

Przewidywanie to proces dwuetapowy, pierwszy obejmuje wstępne przewidywanie działań drugiego. Podczas gdy drugi krok obejmuje działanie samego siebie, które integruje początkową prognozę. Oznacza to, że dana osoba przewiduje, co zrobi jego partner i podejmie odpowiednie działania.

Naukowcy znali już wiele rzeczy, które umożliwiają rybom synchroniczne pływanie. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że oczekiwanie jest kluczowym punktem w tej sprawie.

Z pomocą grupy ryb i ryby robota naukowcy dokładnie ocenili pływanie tych zwierząt.

Podczas eksperymentów zrobotyzowana ryba zawsze pływała tą samą zygzakowatą ścieżką w eksperymentalnym zbiorniku, kończąc w jednym z rogów. Dzięki temu żywe ryby mogły poznać zarówno lokalizację ostatecznego celu, jak i konkretne skręty robota w trzech kolejnych próbach.

Naukowcy zaobserwowali, że żywa ryba przewidziała ruch ryb-robotów. W tym procesie istniało zarówno antycypacja globalna, jak i antycypacja lokalna. Globalny czas realizacji jest definiowany jako względny czas do momentu, gdy robot ryb osiągnie swoją ostateczną pozycję. Natomiast przewidywanie lokalne to czas i lokalizacja skrętów żywej ryby w stosunku do skrętów ryby robota.

W eksperymentach ryby wykazywały zachowanie antycypacyjne w skali globalnej. Oznacza to, że ryby mogą przewidywać zachowania partnerów społecznych, a nawet je poprawiać poprzez szkolenie.

Bibliografia:

Żywe ryby uczą się przewidywać ruch robota podobnego do ryby: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-3190/ac8e3e

Oto dlaczego rój jest tak szybki: jego jednostki przewidują, co zrobią inni: https://phys.org/news/2022-10-swarm-fast-individuals.html


Table of Contents