Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

To byłyby najbardziej niszczące huragany w historii

Aby dokonać klasyfikacji najbardziej szkodliwych huraganów w historii, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: koszt finansowy i utratę życia.

Pod względem strat finansowych huraganem, który wyrządził najwięcej szkód był w 2005 roku Katrina. Z tego powodu uważany jest za najdroższy w historii.

Ze swojej strony huragan, który pochłonął najwięcej istnień ludzkich to ten, który nawiedził Karaiby w 1780 roku. Spowodował ponad 22 tysiące zgonów.

Huragany, które spowodowały największe szkody gospodarcze

Huragan Katrina znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych ekonomicznie huraganów. Ten huragan spowodował szkody o wartości około 125 miliardów dolarów, kiedy zdewastował Nowy Orlean i okolice. Straty gospodarcze były tak duże, że pochłonęły 1% produktu krajowego brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych przez rok.

Na drugim miejscu jest huragan Harvey w 2017 roku, który spowodował szkody w wysokości 149 miliardów dolarów. Szkody te zostały spowodowane przez ulewne deszcze, które spowodowały powodzie, które obejmowały południowo-wschodni Teksas, w tym Houston.

Zdjęcia przedstawiające zniszczenia spowodowane przez huragan Irma. Przez Pixabay.

Na trzecim miejscu znalazł się huragan Maria z 2017 roku, który spowodował szkody w Portoryko o wartości 107 miliardów dolarów. Huragan Sandy zajmuje czwarte miejsce z 82 miliardami dolarów strat gospodarczych. Ten huragan zalał tunele metra w Nowym Jorku i inne obszary w 2012 roku.

Po huraganie Sandy, na piątym miejscu znalazł się huragan Ida z 2021 r., który zalał Luizjanę i spowodował tornada w północnej Luizjanie. Szacuje się, że szkody osiągnęły 79 miliardów dolarów.

Na szóstym miejscu znalazł się huragan Irma w 2017 roku, który uderzył w kilka karaibskich wysp, w tym w Puerto Rico. Straty gospodarcze wyniosły 59 dolarów.5 Uszkodzenia mienia i infrastruktury o wartości 1 miliarda dolarów.

Wśród najbardziej niszczycielskich burz na poziomie międzynarodowym jest tajfun Hagibis z 2019 r., który miał miejsce w Japonii, którego szkody wyniosły około 15 miliardów dolarów.

Ci, którzy zabrali najwięcej żyć

Jeśli chodzi o huragany najbardziej szkodliwe pod względem utraty życia, pierwszym na liście jest huragan, który miał miejsce na Karaibach w 1780 roku. Spowodował śmierć ponad 22 000 osób na wyspach Barbados, Martynika i Sint Eustatius.

Burza Galveston z 1910 roku jest druga na tej liście. Był to najbardziej śmiertelny huragan w Stanach Zjednoczonych, który zabił od 6000 do 12 000 osób w popularnym wówczas miejscu wakacyjnym.

Trzecie miejsce zajmuje huragan Mitch w 1998 roku, który zabił od 9 do 11 tysięcy osób w Hondurasie i Nikaragui.

Pomimo tego, że był najbardziej szkodliwym ekonomicznie huraganem, Katrina zabiła ponad 1800 osób. Wciąż jeden z najbardziej śmiercionośnych huraganów w USA.

Jeśli chodzi o burze międzynarodowe, największym zniszczeniem pod względem utraty życia był cyklon w Bangladeszu w 1970 roku. Liczba zgonów wynosiła od 300 000 do 500 000 osób.

Bibliografia:

Który huragan spowodował największe szkody?: https://www.livescience.com/which-hurricane-caused-most-damage