Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

to są najgłębsze miejsca w oceanie

Człowiek zbadał tylko 20% dna oceanu, więc nasza wiedza o głębokich królestwach, które kryją się pod wodą, jest ograniczona. Ale pomimo tych ograniczeń wiemy dokładnie, gdzie znajdują się najgłębsze miejsca w oceanie.

Niedawne mapowanie przeprowadzone przez ekspedycję Five Deeps ujawniło, że istnieje pięć głównych zagłębień w dnie morskim: Głębia Challengera, Rów Portoryko, Rów Sandwich Południowy, Głębia Molloya i Rów Jawa.

Każdy z nich znajduje się w jednym z pięciu oceanów lądowych: Pacyfiku, Atlantyku, Indiach, Arktyce i Antarktyce. Ale jeśli mówimy o rozmiarach, który dół jest najgłębszy ze wszystkich? Dowiedzmy Się.

Głębia Challengera, miejsce Rowu Mariańskiego

Widok z lotu ptaka na Rów Mariański / Kredyty: Cdn

Do tej pory Rów Mariański jest najgłębszym miejscem w oceanie i na Ziemi, prawie 11 000 metrów pod powierzchnią wody. Mówiąc precyzyjnie, ta przepaść ma 10 973 metry głębokości i 2.542 km długości.

Głębia Challengera znajduje się na Oceanie Spokojnym i jest pełna unikalnych stworzeń, takich jak snailfish Mariana czy rattail. Chociaż żyją tam również krewetki, węgorze i inne gatunki hadales. Zasadniczo stworzenia, które przystosowały się do ekstremalnie wysokiego ciśnienia głębin, od 10,034 barów.

Mackenzie Gerringer, odkrywca z University of Hawaii, był tym, który znalazł tę dziurę w 2014 roku. Od tego czasu tylko 26 innych osób odwiedziło najgłębsze miejsce w oceanie. Prawdopodobnie, ze względu na wyjątkowo zimną temperaturę wód, między 1 Tak 2 stopnie Celsjusza.

Rów Portoryko

Odtworzenie rowu Portoryko w 3D / Kredyty: Biblioteka wirtualna

U wybrzeży Puerto Rico i na południe od Florydy znajduje się drugie najgłębsze miejsce w oceanie: Rów Puerto Rico. Mała depresja na Oceanie Atlantyckim z 80,408 metra pod powierzchnią.

Uważa się, że podobnie jak większość rowów głębinowych, przepaść ta została utworzona przez przesuwającą się płytę tektoniczną. Dzieje się tak, ponieważ topograficznie Rów Portoryko przypomina zanurzoną wersję uskoku San Andreas.

Ponadto w głębinach znaleziono ślady aktywności wulkanicznej.

W tym przypadku pierwszym odkrywcą, który znalazł tę dziurę, był Victor Vescovo w 2018 roku. Amerykański miliarder, który również odwiedził Głębia Challengera.

South Sandwich Trench i Java Trench, dwa nierozłączne miejsca w oceanie

Zdjęcie dziwnego głowonoga w rowie Java

Trzecie najgłębsze miejsce na planecie znajduje się na Oceanie Antarktycznym. To jest South Sandwich Pit z 70,385 m pod powierzchnią wody.

Podczas gdy czwarte najgłębsze miejsce znajduje się na Oceanie Indyjskim, w regionie znanym jako Rów Jawajski z 70,290 m głębokości.

Chociaż należą one do dwóch różnych oceanów, oba punkty morskie mają ze sobą wiele wspólnego. Na przykład data jego odkrycia: maj 2021, dzięki wyprawie Five Deeps. Albo też fakt, że oba rowy zostały zbadane zdalnie sterowanymi pojazdami (ROV), więc żaden człowiek nie dostał się do tych wód.

Jednak oba rowy mają bardzo różne ekosystemy, mimo że mają podobną głębokość.

W rowie Java żyją ślimaki, ogórki morskie i inne dziwnie wyglądające formy życia, takie jak balony duchów. Z kolei w lodowatych wodach South Sandwich Trench żyją rozgwiazdy, gąbki, liliowce i inne, bardziej egzotyczne ogórki morskie.

Głębokie Molloy

Oto pięć najgłębszych oceanów / Kredyty: Pięć Głębokich Ekspedycji

Piąte i ostatnie najgłębsze miejsce na planecie znajduje się na Oceanie Arktycznym, w Cieśninie Fram między wschodnią Grenlandią a norweskimi Wyspami Svalbard.

Ekspedycja Five Deeps również znalazła tę dziurę w 2021 roku dzięki swoim pojazdom ROV, ale w porównaniu z poprzednimi dwoma Deep Molloy ledwo 40,877 m głębokości.

Nie wspominając o tym, że ta niewielka przestrzeń poniosła najgorsze konsekwencje zmian klimatycznych, więc w tym kraterze jest bardzo niewiele stworzeń. Zasadniczo drobnoustroje, larwy i rodzaj głębinowego ogórka morskiego znanego jako świnia morska.

Od najgłębszego miejsca na świecie po zmiany klimatyczne w oceanach

Obecnie te pięć otchłani to miejsca w mniejszym lub większym stopniu tętniące życiem. Ale nawet głębokie wody nie są w stanie uniknąć zanieczyszczenia i zmian klimatycznych.

Znaleziono ryby głębinowe zaplątane w plastikowe torby, a także gatunki, które wyginęły w wyniku topnienia lodowców arktycznych. Dlatego te głębokie królestwa, które kryją się pod wodą, mogą pewnego dnia przestać istnieć.

Bibliografia:

Jakie są najgłębsze miejsca w oceanach Ziemi? https://www.livescience.com/deepest-places-earth-oceans

Pięć Głębokich Ekspedycji https://fivedeeps.com/

Pięć głębin: lokalizacja i głębokość najgłębszego miejsca w każdym z oceanów świata https://doi.org/10.1016/j.earscirev.2019.102896

Table of Contents