To sztuczne oko może być w stanie naśladować widzenie ludzkiego oka

Dzięki uprzejmości: Medical Expo E-mag

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hongkongu, National Laboratory of University of California, opracowała sztuczne oko biomimetyczne o strukturze podobnej do struktury oka ludzkiego.

Projekt zatytułowany Oko biomimetyczne z półkulistą siatką nanowirej z perowskitu (Oko biomimetyczne z półkulistą siatką z nanowirem z perowskitu), Jest to biomimetyczne oko modelowane przy użyciu tej samej struktury i funkcji co oko ludzkie, więc może być w stanie naśladować twoje widzenie.

Prezentujemy tutaj oko elektrochemiczne z półkulistą siatkówką wykonaną z zestawu nanodrutów o dużej gęstości, które naśladują fotoreceptory z ludzkiej siatkówki.

Wzorowany na ludzkim oku

To sztuczne oko może być w stanie naśladować widzenie ludzkiego oka 1 Xaying Xu, (c) oFantastic Color Animation Technology Co.

Chociaż nie mamy jeszcze technologii science fiction, naukowcy nadal pracują nad tym, aby to osiągnąć nowe badanie Pokazują, że technologia może być bliższa naśladowaniu ludzkiego oka.

To biomimetyczne oko, opisane przez jego twórców, jest również wrażliwe na światło, podobnie jak ludzkie oko, i ma znacznie szybszy czas reakcji niż rzeczywista gałka oczna. Naukowcy obiecują, że to sztuczne oko może mieć lepsze możliwości widzenia niż oczy ludzkie.

„W przyszłości możemy to wykorzystać do poprawy protetyki wzroku i robotyki humanoidalnej”., On mówi inżynier materiałów i naukowiec Zhiyong Fan Hongkong University of Science and Technology.

Naukowcy zbudowali tęczówkę za pomocą soczewki, a powłoka oka wykonana jest z wolframu pokrytego aluminium, jest wypełniona płynem jonowym, siatkówka jest wykonana z zakrzywionej membrany z tlenku glinu, pokrytej nanoczujnikami fotoelektrycznymi wykonanymi z światłoczuły materiał o nazwie perowskit (SN: 07/26/17).

W obecnym modelu nanoprzewody są pogrupowane w grupy trzech lub czterech drutów, połączone ze sztuczną siatkówką w celu przesłania odczytów z tych czujników do obwodów zewnętrznych w celu przetworzenia. Emulowanie działania naturalnych włókien światłowodowych poprzez wysyłanie sygnałów do mózgu.

To sztuczne oko może być w stanie naśladować widzenie ludzkiego oka 2 H. JIANG / NATURE 2020

Naukowcy tworzą obecnie pojedyncze bardzo małe piksele, ale zwracają uwagę, że jest to niepraktyczne, w rzeczywistości Hongrui Jiang, inżynier elektryk z University of Wisconsin, pyta: „W przypadku kilkuset nanodrutów to w porządku, ale co powiesz na miliony?”

Ponieważ reaktywność oka bionicznego jest znacznie szybsza niż oko ludzkie, ponieważ siatkówka ma setki milionów czujników, naukowcy obiecują, że mogą postrzegać znacznie wyższą rozdzielczość niż oko ludzkie.