Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Truva Atı Türleri

Truva Atı Türleri

Truva virüsü nedir?

tiruva

Öncellikle

Truva atı virüsü bir bilgisayar programıdır ve bir tür kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir. Trojan, bilgisayar sisteminize farklı şekillerde girer ve sistem üzerindeki yıkıcı etkilerini bırakır. Bu virüs tamamen programlanmıştır ve kendisi için tanımlanmış parçalara saldırır.
Truva adı, Truva adlı bir atla ilgili eski bir efsaneden gelir. Bu kötü amaçlı yazılımda bilgisayara sızmak için kullanılan teknik bu ata benzer. Aslında Truva atları zararsız gibi görünen programların arasına gizlenir veya çeşitli yöntemlerle onları sisteminize yüklemeniz için sizi ikna etmeye çalışır. Trojan’ın en önemli özelliklerinden biri, bir virüs gibi kendini üretmemesi ve diğer sistemlere veya bilgisayarlara bulaşmamasıdır.

Farklı Truva atları türleri vardır ve bunların her biri sistem üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Aşağıda, farklı Truva atları türlerini öğreneceğiz.

Arka kapı

Bu Truva Atı türünde hacker çeşitli türlerde bilgi gönderme, alma, bilgi görüntüleme ve hatta istenilen zamanlarda sistemi başlatma işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca sistemdeki dosyaları silmek de mümkündür. Siber suçların çoğu bu Truva Atı ile işleniyor.

damlalik

Bu Truva atı türü, sisteme kötü amaçlı yazılım yüklendiğini asla fark etmeyecek şekildedir. Antivirüsler bile bu virüsün bileşenlerini tarayamaz.

bankacı

Bu tür Truva atı, banka hesap bilgilerini çalmak için kullanılır. Bu sayede kartlarınızın ve banka hesaplarınızın tüm bilgileri hacklenir ve istenilen işlemler gerçekleştirilir.

FTP

Bu Truva atı sayesinde sisteminize tamamen bulaşır ve dahil olur ve ardından bilgisayar korsanlarının bunun üzerinden bilgi gönderebilmesi için özel bir bağlantı noktası açılır. Saldırganlar bu bağlantı noktası üzerinden bilgilere kolayca erişebilir.

BEN

Sisteme bu tür Truva atı bulaştırarak bilgisayar korsanı, metin mesajlarınızdaki bilgilere erişim sağlar. Kısa mesajlarınızdaki kullanıcı hesap bilgileri gibi herhangi bir bilgi bir bilgisayar korsanının eline geçmiştir ve diğer hesaplarınıza kolayca girebilir.

indirici

Bu model aynı zamanda sisteme giriş yaptıktan sonra sistemde bulunan tüm kötü amaçlı yazılımları güncelleyen bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bu sayede bilgiye erişim koşulları da sağlanmakta ve istedikleri her türlü bilgiye ulaşabilmektedir.

Yüklü programları kontrol edin

Truva atları, belirtildiği gibi, genellikle diğer kötü amaçlı yazılımları indirmek için bir arka kapı oluşturur, bu nedenle sisteminizde yüklü programları gözden geçirmek ve bunları neden yüklediğinizi hatırlam adığınız şeyleri belirlemek için biraz zaman harcamak iyi bir fikirdir. Windows sistemlerde bunun için kontrol panelindeki program ekle veya kaldır bölümüne gidin.Mac’te Finder’ı da kullanabilirsiniz. Hatırlamadığınız herhangi bir program görürseniz, bu ya bir Truva atınız olduğu anlamına gelir ya da Truva Atı’nı bir arka kapıdan yüklemiş meşru görünen bir programdır. Her iki durumda da, bu bilinmeyen programı silmek daha iyidir.

İlk yazılımın gözden geçirilmesi

Tüm Truva atlarının sistemde yüklü programlar listesinde görünmediğini unutmayın. Windows’ta daha eksiksiz bir liste görmek için Windows tuşunu basılı tutmalı ve R tuşuna basarak çalıştır menüsünü açmalısınız. Bu menüde Regedit’e girin ve enter’a basın.
HKEY_CURRENT_USER üzerine tıklayın w ardından klasörü açın. Bu sayede cihazda yüklü olan tüm yazılımları görebilirsiniz. Google‘da tanımadığınız her şeyi yapın ve şüpheli görünüyorsa kaldırın. Kayıt defteri düzenleyicisiyle çalışmanın çok fazla dikkat ve özen gerektirdiğini ve kendinize yeterince güvenmiyorsanız, bilgisayarı bu şekilde manipüle etmekten kaçının çünkü ciddi sonuçları olabilir.

Bilgisayar wykonuje kontrolę

Bugünlerde çoğu kötü amaçlı yazılım, masaüstünüzü pop-up reklamlarla ve eskiden yaptıkları her şeyle karıştırmaktan kaçınacak kadar akıllıdır, ancak bu, bilgisayarınızın performansın ın bunlara karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. Aslında, kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıyla, kötü amaçlı yazılım bulaşan bilgisayarların çoğu kripto para birimlerini çıkarmak için kötüye kullanılıyor.

Bu nedenle, ister ilk açılışta ister normal kullanım sırasında bilgisayarınızda herhangi bir yavaş performans fark ederseniz, Ctrl-Alt-Delete tuşlarına basarak görev yöneticisini açıp İşlemler sekmesine gidebilirsiniz.Hangi iş lemler daha fazla bellek kullanır ve İŞLEMCİ. Nowoczesne oyunlar gibi bazı yazılımlar genellikle sistem gücünü tüketir, ancak çoğu programın tüketmemesi gerekir. Yani garip bir yazılımın sistemin tum işlem gücünü aldığını fark ederseniz, Google’a giderek bunun bir Truva atı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Truva atıysa kaldırın, değilse kaldırmayı veya daha iyi performans gösteren bir yazılımla değiştirmeyi düşünmelisiniz.

antywirusowe kullanımı

Açık bir nokta gibi görünse de, öncelikle sistemin virüs bulaşmasını önlemek için sisteminizde jej zaman bir program antywirusowy yüklü olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Truva atlarının genellikle diğer kötü amaçlı yazılım türlerinden daha iyi gizlenme konusunda daha iyi olduğu, virüslerin ise çoğalma yeteneklerine daha fazla güvendiği ve bu da onları daha görünür hale getirdiği idir.

Pobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmobezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie CoolpadaPobierz motywy WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobrania