Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Truva virüsü nedir?

Truva virüsü nedir?

tiruva

Truva atı virüsü bir bilgisayar programıdır ve bir tür kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir. Trojan, bilgisayar sisteminize farklı şekillerde girer ve sistem üzerindeki yıkıcı etkilerini bırakır. Bu virüs tamamen programlanmıştır ve kendisi için tanımlanmış parçalara saldırır.
Truva adı, Truva adlı bir atla ilgili eski bir efsaneden gelir. Bu kötü amaçlı yazılımda bilgisayara sızmak için kullanılan teknik bu ata benzer. Aslında Truva atları zararsız gibi görünen programların arasına gizlenir veya çeşitli yöntemlerle onları sisteminize yüklemeniz için sizi ikna etmeye çalışır. Trojan’ın en önemli özelliklerinden biri, bir virüs gibi kendini üretmemesi ve diğer sistemlere veya bilgisayarlara bulaşmamasıdır.

Bu virüsün bize bulaştığını nasıl anlarız?

Truva atı ve türleri hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, Trojan’ın zar görmemesi için bize bulaştığını nasıl anlayacağız? Truva atlarını tespit etmek genellikle biraz zordur. Aşağıda bunun için bazı yöntemler bulunmaktadır.

Program Yüklü

Görünüşte faydalı olan bazı programlar, sisteminize Truva atları yüklemenin yolunu açar. Bunun için sisteminizin kontrol panelinde kurulu programları kontrol etmeniz yeterlidir. Sisteminizde bilmediğiniz bir program varsa ve yüklemediyseniz, bu ya Trojan’dır ya da programlarınızdan biri belirli yöntemlerle Truva Atı’nı sisteminize yüklemiştir. Bu durumda, bilinmeyen tüm programları sisteminizden silmek daha iyidir.

Sistemin ilk yazılımını kontrol edin

Bazen, panel kontrolnyindeki yüklü programlar listesinde şüpheli bir öğe yoktur. Kurulumdan sonra bazı Truva atları bu bölümde görüntülenmez. Bu nedenle kurulu programlara erişmek için diğer yöntemleri kullanmak daha iyidir. Bunu yapmak için önce RUN menüsüne gidin ve Regedit yazın. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. HKEY_CURRENT_USER bölümündeki klasörü açın ve sistemde kurulu yazılımların listesini kontrol edin. Bilinmeyen ve arama yaptıktan sonra bile onunla ilgili hiçbir bilgi bulamadığınız herhangi bir uygulamayı silin.

Truva atı virüsünü kaldırmak için bir antivirüs kullanın

Genellikle birçok kişi sistemlerine antivirüs yüklemeyi unutur. Bunun, sisteminizi her türlü virüs ve truva atına karşı korumak için çok uygun olduğunu unutmayın. Truva atlarının genellikle gizli bir doğası vardır, ancak virüsler sürekli çoğalır, bu da onları bulmayı kolaylaştırır. Jej zaman uygun antivirüsü kullanın ve güncel tutun.

Bilgisayar wykonuje kontrolę

Bazen Truva atları sistemin işlem performansını bozar veya etkinleştirildiğinde tüm bu işlem gücünün kendilerine doğru çekilmesine neden olur. procesor yoğun olan bazı rutyna programowa vardır, ancak genellikle rutyna programowa CPU’yu tam olarak kullanır. Bu nedenle sistem süreçlerini kontrol ederseniz ve sistemin çok fazla yer aldığı süreçlere rastlarsanız Truva atlarını fark edebilirsiniz. Adını aratarak Trojan olduğundan emin olabilir ve sisteminizden silebilirsiniz.

Bu kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların bilgisayarlarına bu şekilde sızar. sağlıklı ve meşruymuş gibi davranarak kullanıcıları aldatır ve amacına ulaşır. Bu kötü amaçlı yazılımın özelliklerinden biri, kullanıcının gözlerinden gizli kalması ve insanların sistemlerinde çalışmaya devam etmesi, böylece kullanıcının onu bulmak için sorunlarla karşıla şmasıdır.

Truva Atı, bilgisayar korsanlarının belirli hedeflerle tasarladığı ve hedef kullanıcıların bilgisayarlarına gönderdiği bir tür casus programdır. Elbette bu virüsün çoğalma ve yayılma özelliğinin olmadığını ve bu açıdan virüslerden farklı olduklarını söylemeye gerek yok.

Trojan’ın yaptığı, kullanıcının bilgisayarında saklanan dosyalar ve bilgiler ve hatta parolalar dahil olmak üzere tüm kullanıcı bilgilerini almasıdır. Truva atlarına casus yazılım denmesinin nedeni budur.

Truva atları, kullanıcıların sistemlerine erişerek, kullanıcıların dosyalarına erişmenin yanı sıra yasal ve yetkili bir yazılım ve program olarak kullanıcıların sistemlerine erişerek bunlar ı okuyabilir ve hatta diğer sistemlere gönderebilir.

Bu saldırgan program, kullanıcıyı bilgisayar sistemine girmesi için kandırmayı başardıktan sonra, bilgisayar korsanı ve davetsiz misafir için kullanıcının bilgilerine erişebileceği bir arka kapı oluşturulur. Trojan temizliğinden daha sonra detaylı olarak bahsedeceğiz, sadece bilgisayar sisteminizi bu agresif programdan korumak için sisteminizi düzenli olarak kontrol etmeniz gerektiğini söyleyelim.

Truva atları bilgisayarınıza farklı şekillerde girebilir. Örneğin, virüslü bir strony internetoweine girdiğinizde veya şüpheli bir e-posta aldığınızda veya kötü amaçlı ve virüslü bir dosya veya program indirdiğinizde vb. Bu nedenle bu maddelere dikkat etmeli ve bu maddeleri ve erişim seviyenizi mümkün olduğunca kontrol etmelisiniz.

Pobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmodarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie lawyPobierz motywy WordPress za darmobezpłatny kurs online