SEO może być mylącym tematem dla właścicieli witryn, zwłaszcza ze względu na mieszane komunikaty, które słyszą. Są optymiści SEO, którzy twierdzą, że wszystko, czego potrzebujesz, to świetna treść i konto na Twitterze. Są też specjaliści od SEO, którzy sprawiają wrażenie, jakby do dobrego rankingu potrzebny był dyplom ze statystyki i marketingu. I oczywiście handlarze SEO, którzy powiedzą Ci wszystko, jeśli zachęci Cię to do przekazania im pieniędzy.
W rzeczywistości optymalizacja wyszukiwarek to złożona sprawa, zwłaszcza na technicznym końcu spektrum. Jednak aby mieć przyzwoitą szansę na zajęcie miejsca w rankingu, większość właścicieli witryn musi po prostu wdrożyć pewne zdroworozsądkowe środki.
Treść
Bez treści nie ma SEO. Jeśli chodzi o treść, powinieneś dążyć do wysokiej jakości, oryginalnego i informacyjnego tekstu, wideo i audio. Optymiści SEO przynajmniej w tym mają rację: tworząc treści, pomyśl o swoich odbiorcach i twórz dla nich treści.
Nie twórz treści dla Googlebota, twórz treści dla ludzi, dzięki którym Twoja witryna odniesie sukces.
W idealnym świecie to by wystarczyło, ale Google nie jest jeszcze wystarczająco inteligentny, aby dokonywać takich samych ocen, jak każdy człowiek. Potrzebuje pomocy. W tym miejscu pojawia się badanie i optymalizacja słów kluczowych, ale znowu skupiają się one na człowieku. Skorzystaj z narzędzi takich jak Planer słów kluczowych Google AdWords, aby odkryć zapytania używane przez wyszukiwarki i uwzględnić je w ważnych miejscach treści.
Powinieneś skupić się szczególnie na:
Wtyczka SEO WordPress firmy Yoast poprowadzi Cię przez to i utworzy pola wejściowe pod edytorem WordPress, abyś mógł szybko dodać informacje o tytule i opisie.
Techniczne SEO
Jak już mówiłem, wyszukiwarki nie są zbyt bystre i potrzebują dużo pomocy, aby prawidłowo umieścić treść w SERPach. Techniczne SEO koncentruje się w dużej mierze na ułatwieniu wyszukiwarkom wykonywania ich pracy. Zawiera zadania takie jak:
Spinki do mankietów
Jeśli chcesz być minimalistą SEO, świetna treść i kompetentne techniczne SEO zapewnią Ci dobre miejsce. Google będzie w stanie znaleźć Twoje treści i odpowiednio je zaindeksować, ale jeśli chcesz mieć dobrą pozycję w rankingu, musisz pokazać Google, że ludziom podobają się Twoje treści i że dostarczają im czegoś wartościowego.
Wyszukiwarki wykorzystują wiele sygnałów do rankingu treści, ale najważniejszym z nich są linki przychodzące. Kiedy ktoś linkuje do Twoich treści, Google interpretuje to jako oznakę, że akceptuje Twoje treści — wiele linków prowadzi do wyższej pozycji w rankingu, przy wszystkich innych zasadach.
Należy pamiętać, że Google dość sprytnie sprawdza, czy link jest rzeczywiście rekomendacją, czy nie. Jeśli New York Times lub szanowany bloger linkuje do Twoich treści, może to mieć duży wpływ na ranking. Jeśli spamujesz linkami do komentarzy dziesiątek blogów o niskiej jakości, nie będzie to miało pozytywnego wpływu i może skutkować karą.
Jak zatem zdobyć linki?
Media społecznościowe to najważniejsze narzędzie budowania linków we współczesnej sieci. Linki do mediów społecznościowych same w sobie nie mają dużego wpływu na ranking. Twoje sto retweetów nie wyniesie Cię na szczyt SERP. Jeśli jednak te sto retweetów zobaczy właściwa setka osób i będą zawierać linki do Twoich treści z ich dobrze ocenianych blogów, będzie to miało pozytywny wpływ na ranking strony. Media społecznościowe to narzędzie, dzięki któremu możesz zaprezentować ludziom swoje treści w nadziei, że będą je promować, przeczytają lub coś kupią.
Pod tym względem nie ma nic szczególnego w mediach społecznościowych. Linki zdobywasz, pisząc świetne treści i upewniając się, że ludzie je zobaczą — tradycyjne metody promocji też są skuteczne, nawet te offline, takie jak umieszczanie adresu internetowego na wizytówkach. Im więcej osób zobaczy Twoje treści, tym więcej linków do nich będzie i tym lepiej będzie wypadać Twoja witryna w wynikach wyszukiwania.
Podsumowując, filarami SEO są
- Twórz mocne, istotne treści.
- Upewnij się, że wyszukiwarki mogą go znaleźć i zrozumieć.
- Promuj go wśród jak największej liczby osób, aby mogli zalinkować do niego i dalej go promować.
Wszystkie strategie SEO, od najprostszych do najbardziej tajemniczych, skupiają się na tych trzech filarach.