Jako mała firma prawdopodobnie zależy Ci na przyciąganiu ruchu i odwiedzających Twoją witrynę – ale możesz przyciągać niewłaściwy rodzaj uwagi. Cyberprzestępcy nieustannie atakują witryny, a Twoja może być jedną z nich. Bez względu na to, jak mała jest Twoja firma, nie jesteś zbyt mała, aby zostać zhakowaną. W rzeczywistości, 50% małych firm w USA padło ofiarą naruszeńDuża czy mała, przeciętna strona jest atakowana 50 razy dziennie, a niewłaściwe środki bezpieczeństwa mogą zwiększyć ryzyko.
Rozwijający się świat cyberprzestępczości może być skomplikowany, a pod koniec dnia chcesz po prostu tego, co najlepsze dla Twojej firmy. Chociaż nie musisz być ekspertem od cyberbezpieczeństwa, aby skutecznie chronić swoją firmę, korzystne jest zrozumienie sposobów, w jakie cyberprzestępcy próbują zagrozić Twojemu środkowi do życia. Możesz zacząć od poznania trzech powszechnych zagrożeń cyberbezpieczeństwa, na które wszyscy właściciele małych firm powinni być przygotowani: złośliwego oprogramowania, luk w zabezpieczeniach i ataków DDoS.
-
Złośliwe oprogramowanie
„Malware” to termin używany w odniesieniu do wszelkiego oprogramowania stworzonego w złośliwych celach, które może zainfekować zarówno komputery, jak i strony internetowe. Ataki malware na strony internetowe mogą przejąć kontrolę nad stroną internetową, ukraść poufne dane klientów lub rozprzestrzenić więcej malware. Łatwo sobie wyobrazić, że może to mieć niszczycielski wpływ na Twoją firmę, a sama myśl może być przytłaczająca. Możesz jednak zapoznać się z typowymi typami malware i wdrożyć rozwiązania, które mogą wyłapywać infekcje, gdy się pojawią.
Typowe typy złośliwego oprogramowania
Zniekształcenia
Defacementy zmieniają wygląd witryny, aby wyświetlić wiadomość, która zwykle zawiera „nazwę hakera” cyberprzestępcy lub przekazuje ideologiczny komunikat. Możesz myśleć o defacementach jako o wersji graffiti cyberprzestępcy. Są łatwe do zauważenia i dość powszechne.
Spam SEO
Spam SEO (optymalizacja wyszukiwarek) wykorzystuje sposób, w jaki słowa kluczowe mogą być używane do wpływania na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Poprzez wstrzykiwanie słów kluczowych, linków, komentarzy spamowych lub stron zawierających wszystkie trzy do witryny, spam SEO zmusza witrynę do klasyfikowania się pod kątem niezwiązanego i nieistotnego słowa kluczowego. Oznacza to, że witryna nie będzie już klasyfikowana pod kątem słów kluczowych, które generują ruch w witrynie, co może skutkować znaczną utratą ruchu.
Złośliwe przekierowania
Złośliwe przekierowanie występuje, gdy odwiedzający trafiają na stronę i są przenoszeni do innej strony zawierającej złośliwą treść. Może to spowodować, że określone strony lub nawet cała strona internetowa staną się niedostępne.
Jak złośliwe oprogramowanie może zaszkodzić Twojej firmie
Czarna lista wyszukiwarek
Być może już wiesz, że wyszukiwarki szukają złośliwego oprogramowania podczas przeszukiwania witryn. Czarna lista ma miejsce, gdy wyszukiwarki znajdują złośliwe oprogramowanie i umieszczają ostrzeżenie na zainfekowanej witrynie, które uniemożliwia odwiedzającym wejście. Wpływa to nie tylko na ruch, ale również na wiarygodność, ponieważ klienci mogą już nie ufać Twojej witrynie po wyświetleniu komunikatu ostrzegawczego.
Z powodu tych efektów ubocznych wyszukiwarki są bardziej ostrożne i oznaczają tylko te witryny, które są zdecydowanie zainfekowane. Dlatego nadal będziesz musiał używać innych narzędzi do skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania na swojej stronie.
Zawieszenie hosta
Witryny zainfekowane złośliwym oprogramowaniem mogą zostać zawieszone lub wyłączone przez dostawcę hostingu. Ma to na celu ochronę witryny i jej klientów poprzez zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania. Zawieszona witryna nie będzie dostępna dla klientów, co spowoduje utratę ruchu i możliwe szkody dla reputacji.
Spadek ruchu i sprzedaży
Defacements mogą sprawić, że Twoja witryna będzie niedostępna dla odwiedzających lub odstraszyć klientów szokującym komunikatem, podczas gdy złośliwe przekierowania kierują odwiedzających do zupełnie innej witryny. Spam SEO może spowodować, że Twoja witryna będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania dla nieistotnych słów kluczowych i przestanie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania dla istotnych słów kluczowych, co utrudni klientom znalezienie Cię w wynikach wyszukiwania. Każde z tych działań może przyczynić się do zmniejszenia ruchu, a w rezultacie do utraty przychodów.
Uszkodzenie reputacji
Wszelkie oznaki obecności złośliwego oprogramowania, od szpeceń po złośliwe przekierowania, mogą sprawić, że Twoja witryna internetowa wyda się podejrzana i niewiarygodna.
Jak zapobiegać złośliwemu oprogramowaniu na stronie internetowej
Skanowanie stron internetowych to nie tylko najłatwiejszy sposób ochrony witryny przed tymi powszechnymi zagrożeniami cyberbezpieczeństwa, ale także najbardziej niezawodny. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy poszukać skanera witryn, który:
-
- …skanowanie codzienne lub ciągłe, dzięki czemu w przypadku wykrycia infekcji dowiesz się o tym od razu.
- …automatycznie usuwa malware. Ręczne usuwanie malware może być czasochłonne i kosztowne, więc skaner, który automatycznie usuwa malware, może zaoszczędzić Ci dużo czasu i pieniędzy.
- …jest wspierany przez aktualną bazę danych zagrożeń. Z prawie Każdego dnia powstaje 1 milion nowych typów złośliwego oprogramowaniachcesz, aby Twoja witryna była chroniona przed najnowszymi zagrożeniami.
2. Luki w zabezpieczeniach
Luka w zabezpieczeniach witryny to słaby punkt w kodzie witryny, który umożliwia atakującym wykorzystanie lub przejęcie kontroli nad witryną. Są one zazwyczaj spowodowane problemami bezpieczeństwa w przestarzałym oprogramowaniu lub niezabezpieczonych formularzach wprowadzania danych.
Przestarzałe wtyczki i oprogramowanie CMS (system zarządzania treścią) mogą zawierać luki w zabezpieczeniach, jeśli problemy z bezpieczeństwem pozostaną nienaprawione lub nieobsługiwane. Te problemy często pozostają nienaprawione, ponieważ właściciele witryn mogą nie znać ryzyka lub mogą być zbyt zajęci, aby wykonać aktualizacje. Niestety, jest to zbyt powszechne zjawisko: duży odsetek witryn WordPress nie korzystał z najnowszej wersji WordPress w momencie naruszenia bezpieczeństwa. Ponadto wtyczki często nie otrzymują potrzebnych poprawek – w rzeczywistości wiele wtyczek w repozytorium WordPress nie jest regularnie aktualizowanych.
„Niezdezynfekowane” lub niezabezpieczone pola wprowadzania danych użytkownika, takie jak formularze kontaktowe, również mogą zostać wykorzystane. Cyberprzestępcy mogą wstrzykiwać złośliwy kod do tych formularzy, aby ukraść informacje o klientach, rozsyłać spam lub przejąć kontrolę nad całą witryną.
Typowe typy luk w zabezpieczeniach
Wstrzyknięcie SQL (SQLi)
SQLi występuje, gdy złośliwe instrukcje SQL są „wstrzykiwane” do pola wprowadzania danych użytkownika, umożliwiając atakującym dostęp do bazy danych zaplecza witryny w celu kradzieży informacji o klientach, modyfikacji lub zniszczenia danych lub uzyskania pełnej kontroli nad witryną. SQLi jest tak rozpowszechnione, że w pierwszym kwartale 2018 r. przeciętna podatna witryna zawierała luki w zabezpieczeniach SQLi na ponad tysiącu stron. Z tych powodów SQLi zostało nazwane jedną z 10 największych zagrożeń cyberbezpieczeństwa każdego roku przez dekadę.
Atak typu cross-site scripting (XSS)
Luki XSS różnią się od SQLi tym, że występują, gdy złośliwy kod jest wstrzykiwany do samej strony internetowej, a nie do pola wprowadzania danych przez użytkownika. Ataki wykorzystujące luki XSS może kraść dane, przejmować kontrolę nad sesją użytkownika lub być wykorzystywane w oszustwie typu phishing. Na przykład odwiedzający mogą zostać przekierowani na normalnie wyglądające strony, które kradną ich informacje. Klient może kliknąć link do strony, która wygląda jak strona płatności Twojej witryny, nie zdając sobie sprawy, że link złośliwie przechwycił informacje o jego karcie kredytowej. W pierwszym kwartale 2018 r. witryny z luką XSS miały średnio 424 podatne strony.
Jak luki w zabezpieczeniach mogą wpłynąć na Twoją firmę
Uszkodzenie reputacji
Skutecznie wykorzystana luka może rozsyłać treści spamowe lub przejąć sesję użytkownika. Może to spowodować, że Twoja witryna będzie wydawać się podejrzana, a ostrożni odwiedzający mogą wahać się przed powrotem.
Utrata ruchu i/lub przychodów
Jeśli luka w zabezpieczeniach doprowadzi do naruszenia poufnych informacji klienta, takich jak dane karty kredytowej, prawdopodobnie stracisz tych klientów. Według danych SiteLock, 65% klientów, których informacje zostały skradzione podczas zakupów online, odmawia powrotu na odpowiedzialną stronę internetową lub po prostu nie robi już zakupów online.
Jak zapobiegać lukom w zabezpieczeniach i chronić się przed nimi
Nadążanie za poprawkami bezpieczeństwa poprzez aktualizację wtyczek i podstawowego oprogramowania CMS to dopiero początek. Możesz również zapobiegać lukom w zabezpieczeniach poprzez:
- Bądź rozważny w kwestii tego, z których wtyczek korzystasz. Dokładnie rozważ, czy potrzebujesz wtyczki, zanim ją zainstalujesz, i usuń wtyczki, które nie były używane lub aktualizowane przez ponad rok, ponieważ nieaktualne wtyczki mogą zawierać niezałatane luki w zabezpieczeniach.
- Zabezpieczanie i dezynfekcja formularzy za pomocą CAPTCHA. Wykorzystywane luki są zwykle wynikiem złośliwych botów, które przeszukują strony internetowe w poszukiwaniu punktów wejścia. CAPTCHA pomaga blokować te boty.
- Zainstalowanie skanera luk w zabezpieczeniach, który umożliwia dokładne skanowanie witryny w celu znalezienia i naprawienia luk w zabezpieczeniach, np. SiteLock INFINITY lub SMART PLUS.
3. Atak DDoS
Atak DDoS ma miejsce, gdy serwer witryny jest przeciążony „fałszywym” ruchem z floty komputerów kontrolowanych przez atakujących, często nazywanym botnetem. W najlepszym przypadku powoduje to powolne ładowanie witryny, a w najgorszym zawieszanie serwerów. Ataki DDoS na małe firmy rzadko trafiają na pierwsze strony gazet, ale nie oznacza to, że MŚP nie są zagrożone. W rzeczywistości 33% wszystkich firm najwięcej ataków DDoS w 2017 r. padło w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.
Jak ataki DDoS mogą wpłynąć na Twoją firmę
Utrata ruchu i dochodów
Ataki DDoS oznaczają przestoje, które mogą mieć duży wpływ na Twój biznes. Badania pokazują, że 47% konsumentów oczekuje, że strona internetowa załaduje się w 2 sekundy lub krócejwięc spowolniona lub zawieszona strona internetowa może wysłać Twoich odwiedzających w ramiona Twoich konkurentów. Dodatkowo, przestoje kosztują małe firmy średnio 427 dolarów za minutęco może mieć katastrofalne skutki dla ich wyniku finansowego.
Jak zapobiegać atakom DDoS
Na szczęście zapobieganie atakom DDoS jest tak proste, jak zainstalowanie zapory sieciowej aplikacji internetowych (WAF). WAF może blokować złe boty, które powodują ataki DDoS, jednocześnie pozwalając dobrym botom i legalnemu ruchowi odwiedzać Twoją witrynę.
Bezpieczeństwo witryny jest tak samo istotne dla Twojej firmy, jak zamek w drzwiach lub hasło w panelu administracyjnym WordPress. Fałszywe poczucie bezpieczeństwa to fatalna wada, którą cyberprzestępcy chętnie wykorzystają – ale można im zapobiec, stosując odpowiednie zabezpieczenia.
Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących ochrony firmy przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa, sprawdź podcast o cyberbezpieczeństwie Decoding Security. Możesz uzyskać kompleksowe zabezpieczenia witryny, których potrzebuje Twoja firma już dziś. Zadzwoń pod numer 877.563.2791, aby dowiedzieć się, w jaki sposób SiteLock może pomóc Ci chronić Twoją witrynę.