Twitter zaangażowanie w finansowanie badań, które usuwają „ściany” sieci

Dziś CEO i założyciel TwitterJack Dorsey ogłosił kierunek, w którym platforma zamierza podążać w kolejnych latach. Już to widzieliśmy Twitter Stara się poszerzyć swoje horyzonty i, na przykład, zaprzyjaźnić się z innymi formatami treści, takimi jak obrazy.

Nie wydaje się to jednak jedynym celem sieci społecznościowej. W rzeczywistości wydaje się, że posuną kwestię poszerzania horyzontów znacznie dalej, niż się spodziewalibyśmy.

Projekt BlueSky

Poprzez tweet na swoim oficjalnym koncie Dorsey ujawnił nadejście czegoś, co będzie teraz znane jako Projekt BlueSky. Zasadniczo będzie to ruch ukierunkowany na badanie kilku wieloplatformowych narzędzi sieciowych.

Jak powiedział Dorsey, zespół może składać się z sprawiedliwych 5 ludzie, ale wszyscy muszą być dobrze wyszkoleni. Wszyscy będą mieli obowiązek poszukiwania możliwych narzędzi, które nie tylko pozwolą na funkcjonowanie różnych platform i sieci społecznościowych, ale także będą tworzyć pomosty współpracy między nimi.

Sieć bez barier

W skrócie, projekt BlueSky będzie dążył do znalezienia przestrzeni, która przełamie bariery cyfrowe, które zostały wzniesione między różnymi platformami, takimi jak sieci społecznościowe. Na razie konto Twitter Projekt ma tylko tweet, który odzwierciedla wiadomość udostępnioną przez Dorsey.

Jednak to już przekracza 4 tysiąc obserwujących i ma wielu użytkowników zainteresowanych projektem. Niektórzy pytali, czy procesy aplikacyjne będą częścią zespołu, a inni zalecali platformy, które mogłyby spełnić cele wyznaczone przez projekt.

Jeśli nie byłoby możliwe znalezienie narzędzia o oczekiwanych cechach, zadaniem zespołu byłoby zaprojektowanie go od zera. Może to jednak nie być konieczne, ponieważ istnieją zapisy niektórych portali i społeczności wieloplatformowych, które mogą być idealne do tego, czego chce projekt.

Przykładem tego jest protokół znany jako ActivityPub. Ponieważ jest w stanie wygenerować ogólną przestrzeń, w której można opracowywać wiele platform i ze sobą współdziałać sistema, niekoniecznie od siebie zależne.

Dlaczego

To nie był pierwszy raz Twitter Wyraża chęć uczestnictwa w pozbawionej barier stronie internetowej, na której sieci społecznościowe mogą udostępniać między sobą treści bez ograniczeń. Dlatego zrozumiałe jest, że teraz zdecydował się sfinansować projekt tego stylu.

Należy zauważyć, że BlueSky jest rozwijany oddzielnie od innych projektów firmy. Zasadniczo jest to indywidualne dochodzenie, w którym Twitter Nie będziesz mieć znacznie większego udziału – oprócz finansowania.

Po zakończeniu projektu – co może potrwać kilka lat, ponieważ nawet teraz nikt nad nim nie pracuje – Twitter Dąży do tego, aby po prostu zostać klientem tego nowego protokołu, a nie rektorem.

Dzięki temu mają nadzieję przejść do następnej fazy tego, co według nich powinny być sieci społecznościowe, w którym zalecenie dotyczące treści będzie miało rzeczywiście większą wagę niż proces ich regulacji. Ponieważ uważają, że powinno się to odbywać w sposób zdecentralizowany przez same społeczności i łańcuch bloków.

Kolejną zaletą, którą można w tym zauważyć, jest możliwość ściągnięcia ciężarka z Twittera. W końcu duży nacisk kładzie się obecnie na sposób, w jaki sieci społecznościowe regulują ich treść. Dlatego możliwość zwolnienia części tej odpowiedzialności mogłaby być korzystna dla sieci społecznościowej poprzez usunięcie części presji wywieranej na nią przez społeczeństwo.