Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Twój przewodnik po skutecznym marketingu emocjonalnym w handlu elektronicznym

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Twój przewodnik po skutecznym marketingu emocjonalnym w handlu elektronicznym

Firmy nieustannie poszukują nowych sposobów na nawiązanie kontaktu z docelowymi odbiorcami, zwłaszcza gdy mówimy o firmach B2C.

Kampanie w mediach społecznościowych, strategie marketingowe z udziałem influencerów i silna tożsamość marki to sposoby, w jakie firmy eCommerce próbują dostać się na radar swoich odbiorców i pozostać tam na dobre. A przynajmniej dopóki nie przekonają ludzi do zakupu ich produktu lub usługi.

I chociaż wiemy, że nie wszystkie decyzje zakupowe B2C są emocjonalne, znaczna część z nich nadal nimi jest.

Część Twoich działań marketingowych skupi się na pokazaniu wszystkiego, co możesz zaoferować. Następnie resztę przeznacza się na wykazanie, że masz odpowiednie rozwiązanie dla swojej bazy klientów, lepsze niż cokolwiek innego na rynku.

A emocje są tego dużą częścią.

Jak więc firma eCommerce może wykorzystać emocjonalne strategie marketingowe bez wpadania w głęboką dziurę porażki i kultury memów?

Jestem tu, aby ci pokazać!

Czym jest marketing i reklama emocjonalna?

Marketing emocjonalny obejmuje wysiłki skupione na wywołaniu reakcji emocjonalnej u docelowych odbiorców, co ostatecznie prowadzi do zakupu. Mówię o strachu, smutku, empatii, złości i wszystkim innym, co przychodzi ci do głowy.

Każdą emocję, która sprawi, że ludzie silnie zareagują na Twoją reklamę i natychmiast podejmą działanie, takie jak udostępnienie fragmentu treści, a nawet natychmiastowy zakup, można wywołać za pomocą marketingu emocjonalnego. Taktykę tę można zastosować zarówno w marketingu offline, jak i cyfrowym.

Pomyśl o wszystkich reklamach świątecznych, które widzimy każdego roku. Prawie wszystkie z nich polegają na stworzeniu uczucia ciepła, nostalgii, empatii i wspólnoty, wspominając o produkcie tylko na końcu reklamy. Sprawia, że ​​ludzie wspominają swoje dzieciństwo, myślą o swoich bliskich i nabierają nastroju do kupowania produktów o tematyce świątecznej.

Innym przykładem może być marketing przyczynowy, który zazwyczaj obejmuje programy uruchamiane przez firmy w celu zwiększenia świadomości i funduszy dla określonej organizacji. Wspieranie organizacji non-profit może napędzać sprzedaż i zwiększać lojalność klientów — a wszystko to przy jednoczesnym wprowadzaniu zmian.

Jakie są więc różne sposoby, w jakie agencje marketingowe to robią?

Spójrzmy.

The 2 Główne rodzaje strategii marketingu emocjonalnego

1. Reklama emocjonalna

Reklama emocjonalna obejmuje marki tworzące kampanię marketingową skupioną wokół wydarzenia, docelowej grupy demograficznej lub problemu społecznego, który należy rozwiązać.

Wspomniane wcześniej zimowe kampanie wakacyjne są tego przykładem. Marketing świąteczny można wykorzystać do podnoszenia świadomości, budowania lojalności klientów i wyróżniania firmy spośród innych firm, które nie radzą sobie z tym problemem tak skutecznie.

2. Marka emocjonalna

Branding emocjonalny ma miejsce wtedy, gdy strategia marketingowa firmy zawsze była i zawsze będzie oparta na wywoływaniu reakcji emocjonalnych wśród odbiorców, często skupionych wokół określonej przyczyny lub grupy demograficznej.

Doskonałym przykładem jest Always, firma zajmująca się sprzedażą artykułów higienicznych dla kobiet. Jej kampanie marketingowe zawsze koncentrują się na sile kobiet i na tym, jak nie powinny się ograniczać i zawsze podążać za marzeniami.

Z drugiej strony Nike, poprzez swoje niesławne motto „Just Do It”, stara się motywować ludzi, bez względu na ich pochodzenie, pochodzenie, płeć czy zdolności. Nie myśl o tym; po prostu to zrób.

Korzyści z marketingu, który zależy od powiązań emocjonalnych

Transakcje B2B prawie zawsze opierają się na przychodach i korzyściach dla firmy, akcjonariuszy i pracowników. Nie muszą łączyć się emocjonalnie, ponieważ zazwyczaj nic z tego nie ma znaczenia w świecie biznesu.

Jednak w B2C, w tym w eCommerce, reakcje emocjonalne są kluczowe dla ustanowienia pozytywnej relacji między marką a klientem. Jeśli istnieje związek emocjonalny, ludzie częściej pamiętają Twoją firmę, polecają ją znajomym i rodzinie, a co najważniejsze, wracają.

W przeciwieństwie do marketingu transakcyjnego, emocjonalny marketing eCommerce koncentruje się na tworzeniu długotrwałych relacji z bazą klientów i nie zapominaniu o nich po zakończeniu zakupu.

Innym powodem tworzenia treści emocjonalnych jest to, że wyróżnią Cię one spośród wszystkich konkurentów. Jeśli się nad tym zastanowić, wszystkie odnoszące sukcesy duże marki używają pewnego rodzaju emocjonalnego brandingu lub reklamy.

Istnieje wiele napojów gazowanych z rozbudowanymi kampaniami marketingowymi, ale nic nie może się równać z reklamami Coca-Coli o rodzinie i byciu razem. Odnoszą sukces nie dlatego, że Coca-Cola ma tak wyjątkowy smak, ale dlatego, że są ekspertami w kontaktowaniu się ze swoimi klientami na znacznie głębszym poziomie niż wszystkie inne marki.

Rekommenderad:  Narzędzia handlu: kiedy używać ChatGPT, a kiedy korzystać z Google

I wreszcie, wiele z tych reklam jest związanych z podnoszeniem świadomości na ważny temat, co oznacza, że ​​Twoja marka może mieć większy cel niż tylko sprzedawanie ludziom. Odpowiedzialność korporacyjna jest ważna, bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja firma lub grupa odbiorców.

Marketing emocjonalny a manipulacja emocjonalna

Do tej pory dużo mówiłem o korzyściach i wyjątkowych cechach marketingu emocjonalnego. Jest jednak coś istotnego, o czym należy wspomnieć.

Dla wielu ludzi czerpanie korzyści z ludzkich emocji może być uważane za czystą manipulację. I w pewnym sensie nie są całkowicie w błędzie. Według Wikipedii„Manipulacja (psychologia) to zachowanie mające na celu wykorzystywanie, kontrolowanie lub w inny sposób wpływanie na innych na swoją korzyść”.

A ostatecznym celem firm eCommerce jest skłonienie klientów do zakupu ich produktu lub usługi.

Jednak, podobnie jak w przypadku każdego rodzaju marketingu, istnieje dobry i zły sposób na zrobienie tego. Oto lista rzeczy, które mogą zamienić Twoją strategię marketingową w szkodliwą manipulację:

 1. Twój produkt nie jest taki jak w reklamie. Jest wadliwy, nie spełnia swojej funkcji lub może być niebezpieczny dla ludzi i środowiska.
 2. Aktywnie czerpiesz korzyści z kultury, nie przyczyniając się do jej dobrobytu ani nie uznając jej zmagań.
 3. Fałszywie wspierasz marginalizowane grupy i używasz performatywnych kampanii marketingowych tylko po to, by osiągnąć swoje cele, zapominając o nich później lub aktywnie wspierając szkodliwą retorykę.
 4. Aktywnie kłamiesz na temat darowizn na cele charytatywne i wspierania ważnych celów, np. nieskończonej liczby firm, które mówią o byciu przyjaznym dla środowiska i neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, a jednocześnie aktywnie szkodzą środowisku.

Mówiąc najprościej, jeśli masz złe intencje i wprowadzasz fałszywe emocje do swojej kampanii, ludzie się dowiedzą, a na dłuższą metę tylko zaszkodzi to Twojej firmie. Nie obiecuj rzeczy, których nie możesz spełnić; zawsze współpracuj z certyfikowanymi ekspertami, aby uniknąć niefortunnych sytuacji.

Tworzenie strategii marketingu emocjonalnego w 6 Kroki

Ponieważ marketing emocjonalny może być dość poruszający i ryzykowny, korzystanie z usług profesjonalisty jest powszechnie zalecane, jeśli nie masz doświadczenia.

1. Zdefiniuj swoje cele końcowe.

Zdefiniowanie celów końcowych jest z łatwością najbardziej krytyczną częścią procesu i wpłynie na wszystkie inne decyzje.

 • Czy starasz się poprawić utrzymanie klientów?
 • Chcesz wypromować nowy produkt?
 • Czy jest to kampania, którą chcesz robić regularnie?
 • Czy starasz się podnieść świadomość na temat konkretnego problemu?

Jeśli rozpoczynasz kampanię, aby zwiększyć świadomość marki lub zwrócić uwagę odbiorców na ważny problem, taki jak globalne ocieplenie, nie powinieneś oczekiwać dużego zwrotu z inwestycji.

Z drugiej strony, jeśli chcesz promować nowy produkt, musisz dołożyć dodatkowych starań i upewnić się, że wszystkie wydane pieniądze zostaną przeznaczone na konwersje.

2. Dokładnie zbadaj swoich odbiorców.

Możesz stracić lojalnych klientów w ciągu sekundy, jeśli Twoja kampania wysyła niewłaściwy komunikat — celowo lub nie. Kiedy myślisz o problemach, z którymi chcesz się uporać, upewnij się, że Twoja decyzja opiera się na obszernych badaniach, a nie na przestarzałej wiedzy lub domysłach.

Na przykład firmy sportowe uwielbiają wykorzystywać znanych sportowców do promowania swoich produktów. Ale muszą bardzo uważać. Wykorzystanie kontrowersyjnej postaci, która nie ma dobrej reputacji, będzie bardzo szkodliwe, bez względu na to, jak dobrym jest sportowcem.

Badanie klientów ma kluczowe znaczenie dla każdego innego aspektu kampanii marketingowej. Na przykład pomoże Ci wybrać najlepszą platformę — możesz stworzyć kampanię w mediach społecznościowych, billboard, reklamę telewizyjną lub newsletter.

Jeśli jest to zlokalizowana reklama, możesz wybrać temat, który będzie miał większy wpływ emocjonalny na tę grupę demograficzną. Lokalne kampanie są również zazwyczaj bardzo udane. Doskonałym przykładem jest reaktywny marketing ze strony Domino’s po niesamowitym zwycięstwie Lwic na Wembley w sierpniu.

To wydarzenie było bardzo emocjonalne dla wielu osób w Wielkiej Brytanii, więc marki natychmiast zaczęły tworzyć treści, takie jak billboardy i oparte na nich kampanie reklamowe, które uchwyciły poczucie dumy i zjednoczyły ludzi.

3. Pomyśl o rodzaju reakcji emocjonalnej, którą chcesz wywołać.

Rozpoczynając burzę mózgów w swojej kampanii, musisz zadać sobie kilka ważnych pytań.

 • Jakie emocje jesteś w stanie wywołać?
 • W jaki sposób te specyficzne emocje doprowadzą ludzi do decyzji o zakupie?
 • Czy ta kampania jest czymś, co możesz wykorzystać w przyszłości?
Rekommenderad:  5 Rzeczy, o których nie wiedziałeś, że Twój Chromecast może zrobić

Emocje, które wybierzesz, wpłyną na ton całej kampanii, wybrane kolory i użyte słowa. Będą one podstawą, na której będziesz opierać wiele swoich decyzji.

4. Skonsultuj się z niszowymi ekspertami, aby upewnić się, że wszystko jest zrobione dobrze.

Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz w wyniku swojej kampanii marketingowej, jest brak szacunku dla docelowej grupy demograficznej zamiast łączenia się z nią. Jeśli mówisz o zmianach środowiskowych, skontaktuj się z naukowcem-ekspertem lub certyfikowanym specjalistą, który pomoże ci przeanalizować fakty i poprawnie przedstawić swoją sprawę.

Ta sama zasada dotyczy każdej kampanii, która próbuje poruszyć ważny problem, czy to rasizm, homofobię, mizoginię, zmiany klimatu, ojczyznę itp. Zatrudniaj ludzi, którzy reprezentują tę publiczność i nie próbuj zgadywać, czy coś zadziała. Być po bezpiecznej stronie.

5. Przed uruchomieniem przetestuj kampanię na mniejszej grupie odbiorców.

Czy kiedykolwiek oglądałeś reklamę i zadawałeś sobie pytanie: „Czy nikt tego nie oglądał przed emisją w telewizji?”

Tego właśnie próbujesz uniknąć.

Na przykład, jeśli tworzysz reklamę skierowaną na kobiety i ich problemy, zbierz wszystkie koleżanki, rodzinę i przyjaciółki i zapytaj je, co myślą. Zdziwiłbyś się, jak wiele rzeczy można przegapić, zwłaszcza jeśli pracujesz nad kampanią od dłuższego czasu.

6. Zdecyduj, który nośnik będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Mimo że wymieniam wszystkie te kroki w określonej kolejności, prawda jest taka, że ​​ten ostatni tak naprawdę nie ma miejsca. Może to być pierwsza rzecz, o której myślisz, a może to być ostatnia.

Wszystko zależy od twoich priorytetów. Jeśli chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki na poziomie krajowym, ale nie masz budżetu na reklamę telewizyjną, możesz spróbować YouTube Lub Facebook.

Jeśli chcesz, aby przekaz dotarł do młodych odbiorców, najlepszym wyborem będzie kampania marketingowa w mediach społecznościowych, Facebook wyłączony.

Mówiąc najprościej, musisz pomyśleć o wszystkim na raz, gdy zaczynasz się zastanawiać, który kanał jest najlepszy dla tej konkretnej kampanii. Oto główne czynniki, które pomogą Ci wybrać:

 • Wiek, lokalizacja i zainteresowania docelowej grupy demograficznej
 • Całkowity budżet kampanii
 • Ilość czasu, którym dysponujesz
 • Niezależnie od tego, czy masz cały zespół, czy tylko jednoosobowy dział
 • Ostateczny cel Twojej kampanii marketingowej
 • Format Twojej wiadomości (format wideo, biuletyn e-mailowy, billboard, seria zdjęć w mediach społecznościowych itp.)

Ponieważ każdy kanał ma określony zestaw wymagań, wiedz, że nie będziesz mógł go zmienić w połowie. Gdy już wybierzesz medium, trzymaj się go.

Marketing emocjonalny: dobry, zły i brzydki

Przykłady sprawiają, że wszystko jest bardziej przyswajalne, więc zebrałem kilka, z których wszyscy możemy się uczyć.

Dobre przykłady marketingu emocjonalnego

1. Gymshark – „Wyglądaj dobrze. Podnieś brzydko”.

Najnowsza kampania reklamowa Gymshark dotyczy krytycznego problemu: nierealistycznych standardów ustalonych przez większość branży fitness, a zwłaszcza potrzeby nieskazitelnego wyglądu bez względu na to, co robisz.

Te nieosiągalne standardy są powodem, dla którego tak wiele osób w ogóle boi się chodzić na siłownię. Tak więc, jako marka sprzedająca odzież sportową, Gymshark stworzył tę znakomitą kampanię billboardową, aby promować swoje produkty, przełamując jednocześnie stereotypy dotyczące tego, jak ludzie powinni wyglądać na siłowni.

2. Chevy – „Maddie”

Ogólnie rzecz biorąc, reklamy wideo mogą wywołać emocje o wiele łatwiej niż jakikolwiek inny format, ale to nie znaczy, że nie jest to trudne. Nadal musi istnieć silny związek z grupą docelową.

Ta reklama Chevy’ego jest doskonałym przykładem reklamy, która może sprawić, że nawet najbardziej bezduszna osoba będzie płakać w kącie. Pokazuje, jak pies o imieniu Maddie był istotną częścią życia tej dziewczynki od najmłodszych lat. Zawsze tam była, chroniąc ją, pomagając jej stać się silniejszą, gdy nikogo innego nie ma w pobliżu.

Firmy samochodowe uwielbiają używać narracji, że pojazd jest częścią rodziny, a ta reklama nie jest wyjątkiem.

Chociaż samochód nigdy nie jest wyraźnie wspomniany, oczywiste jest, że mówią, że pies jest kolejną istotną częścią ewolucji i życia tej rodziny.

Możesz użyć tej narracji w wielu produktach i usługach związanych z gospodarstwem domowym. Sprzedajesz przybory kuchenne? Następnie możesz zrobić reklamę, która pokazuje ludzi gotujących razem przez lata, zawsze używając tego samego garnka.

Rekommenderad:  Jaki jest dobry współczynnik konwersji strony docelowej i jak zwiększyć swoje liczby

3. Stabilo Boss – „Podkreśl to, co niezwykłe”

To jest kampania Stabilo Boss który podkreśla trzy kobiety o niesamowitych osiągnięciach, które pozostawały ukryte przez większą część historii — matematyk NASA Katherine Johnson, pierwsza dama USA Edith Wilson i austriacko-szwedzka fizyk Lise Meitner.

To także świetny przykład treści edukacyjnych obok treści emocjonalnej. Wzbudzała w klientach złość i zakłopotanie wobec podręczników historii i kultury, która starała się ukryć dokonania tych wielkich kobiet. Pokazał też inną część tożsamości marki — tę, która dba o prawdziwą historię, docenia swoje koleżanki i chce edukować ludzi.

Złe przykłady marketingu emocjonalnego

W tej sekcji chcę pokazać przykłady, których nie należy naśladować. Wszystkie zostały wykonane z dobrymi intencjami, ale prawdopodobnie żaden z tych zespołów marketingowych nie poprosił o drugą opinię. W przeciwnym razie wiedzieliby, jak nieodpowiednia jest ich reklama.

1. Centrum handlowe East Hill — powrót do szkoły

Ta reklama stała się kultowym klasykiem przez lata z niewłaściwych powodów. To centrum handlowe postanowiło rozpocząć sezon „Powrót do szkoły” z zupełnie nową reklamą, która pokazuje najlepsze sklepy.

Szybko stał się wirusowy, ale ludzie wymienili go jako najgorszą reklamę wszechczasów, wyśmiewając się z piosenki i tworząc z niej jeszcze więcej memów.

Jednak ten przykład przedstawia coś istotnego.

Złe kampanie reklamowe, które są nieszkodliwe, nie wyrażają uprzedzeń i nie są skierowane do określonej społeczności, mogą nadal przynosić dobre wyniki, nawet jeśli reakcje nie są zamierzone.

Owszem, stają się obiektem żartów i ludzie wyśmiewają się z nich latami, ale często mimo to udaje im się zwiększyć zaangażowanie.

Więc nawet jeśli spróbujesz ryzykownej kampanii marketingowej i zamieni się ona w mema, wykorzystaj to na swoją korzyść. Dołącz do śmiechu i połącz się z publicznością na znacznie głębszym poziomie.

2. Mister Clean – Dzień Matki

Z drugiej strony jest to świetny przykład złej emocjonalnej kampanii marketingowej, która została uznana za obraźliwą. Powyżej znajduje się kampania, którą Mr. Clean przygotował na Dzień Matki. Oczywiście, widząc tę ​​reklamę, wiele kobiet było zdenerwowanych jej przekazem.

Chociaż ich intencją mogło nie być obraźliwe, liczy się tylko wpływ, jaki reklama wywarła na odbiorców. Wiele osób uważało, że ta reklama sugerowała, że ​​zadaniem kobiet jest sprzątanie i uczenie tego samego swoich córek.

Dlatego tak ważne jest testowanie kampanii na mniejszej grupie docelowych odbiorców. Patrząc na tę reklamę, wygląda na to, że w tworzenie tej kampanii marketingowej nie była zaangażowana żadna kobieta. Inaczej zobaczyliby, jak źle to wygląda.

Wniosek

Jeśli jesteś rozsądnym właścicielem firmy eCommerce, istnieje wiele sposobów na wykorzystanie marketingu emocjonalnego i emocjonalnego budowania marki. Nie możesz jednak zapomnieć, że mówimy o komunikacji z innymi ludźmi — i nie możesz sobie pozwolić na brak wrażliwości w stosunku do grupy docelowej.

Mówiąc jaśniej, marketing emocjonalny to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z odbiorcami i pokazanie im, za czym się opowiadasz i jak Twój produkt może poprawić ich życie.

Pamiętaj tylko, aby być kreatywnym, rozsądnym i miłym. Wszystko inne się ułoży.