Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Twoja ostateczna lista kontrolna mediów społecznościowych

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Twoja ostateczna lista kontrolna mediów społecznościowych

Utrzymanie podstawowej obecności w mediach społecznościowych jest stosunkowo łatwe — publikujesz posty kilka razy w tygodniu, odpowiadasz na niektóre komentarze i gotowe. Ale Twoja obecność w mediach społecznościowych w sposób, który przynosi znaczące rezultaty (w tym zwiększone przychody), to zupełnie inna historia.

Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe. Dzięki tej szczegółowej liście kontrolnej dotyczącej mediów społecznościowych możesz przestać zastanawiać się, na czym powinieneś skupić swoje wysiłki w mediach społecznościowych i zacząć cieszyć się korzyściami płynącymi z kompleksowej strategii mediów społecznościowych.

Spis treści

Codzienna lista kontrolna mediów społecznościowych

Wszystkie główne algorytmy mediów społecznościowych są dostrojone tak, aby nagradzać konta, które są często aktywne i charakteryzują się wysokim poziomem zaangażowania. Aby mieć pewność, że Twoje konto zostanie nagrodzone, warto przeprowadzić codzienną konserwację.

Na co dzień:

Twórz nowe posty

Odwołaj się do kalendarza w mediach społecznościowych i utwórz odpowiednio nowe posty na dany dzień.

Odpowiadaj na komentarze i wiadomości

Aby utrzymać wysoki poziom zaangażowania, pamiętaj o odpowiadaniu na jak najwięcej komentarzy i wiadomości (nawet jeśli są one negatywne).

Spójrz na posty konkurencji

Obserwuj, co publikują każdego dnia Twoi konkurenci, aby ocenić ich poziom aktywności i wskaźniki zaangażowania.

Sprawdź popularne hashtagi

Zwłaszcza na platformach takich jak Twitter i TikTok każdego dnia pojawiają się nowe, popularne hashtagi, dzięki którym możesz być na bieżąco z oczekiwaniami swoich odbiorców.

Polub i skomentuj odpowiednie posty

Częścią skutecznego korzystania z sieci mediów społecznościowych jest, cóż, tworzenie sieci kontaktów. Jeśli codziennie poświęcisz kilka minut na polubienie i skomentowanie postów istotnych dla Twojej branży, wkrótce zyskasz obserwujących i w rezultacie nawiążesz nowe kontakty.

Sprawdź wzmianki o swojej marce

Angażując się regularnie w media społecznościowe, będziesz w stanie sprawdzić, co ludzie naprawdę myślą o Twojej marce.

Obserwuj nowe i istotne konta

Innym sposobem na rozwój sieci jest obserwowanie nowych kont, na które natrafisz, niezależnie od tego, czy są to osoby wpływowe, inne marki, czy też Twoi obserwatorzy.

Zaplanuj jutrzejsze posty

Na koniec upewnij się, że jesteś gotowy na kolejny dzień marketingu w mediach społecznościowych, planując jutrzejsze posty.

Cotygodniowa lista kontrolna mediów społecznościowych

Kiedy zaczniesz odchodzić od codziennych zadań w mediach społecznościowych, możesz bardziej skupić się na planowaniu, opracowywaniu strategii i analizowaniu danych.

Co tydzień:

Zaktualizuj swój kalendarz treści

Aby mieć jasny obraz tego, co opublikowałeś, a czego nie, pamiętaj o zaktualizowaniu swojego kalendarza treści i zanotuj, które posty opublikowałeś.

Utwórz harmonogram publikowania na nadchodzący tydzień

Jeśli chcesz uniknąć zaległości w realizacji strategii dotyczącej treści, musisz co tydzień tworzyć aktualizowany harmonogram publikowania.

Oceń swoje posty z ostatniego tygodnia

Przyjrzyj się wszystkim postom Twojej marki z ostatniego tygodnia na wszystkich platformach i określ, które z nich zebrały najwięcej polubień, komentarzy, udostępnień, wyświetleń i ogólnego zaangażowania.

Oceń posty konkurencji z ostatniego tygodnia

Przejrzyj także posty konkurencji z ostatniego tygodnia, aby zobaczyć, które z nich osiągnęły najlepsze wyniki. Chociaż nie będziesz mieć dostępu do takich samych szczegółowych danych, jak w przypadku własnych postów, nadal możesz zobaczyć, które z nich uzyskały najwięcej polubień i komentarzy.

Twórz nową treść inspirowaną najskuteczniejszymi postami

Wybierz kilka najskuteczniejszych postów Twoich i konkurencji z ostatniego tygodnia i wykorzystaj je do zainspirowania nowych treści na nadchodzący tydzień.

Koordynuj działania z innymi zespołami, aby mieć pewność, że wszyscy są na tej samej stronie

Chociaż media społecznościowe są na pozór proste, wiele ruchomych części musi się połączyć, aby zrealizować skuteczną strategię mediów społecznościowych. Aby mieć pewność, że wszyscy są na tej samej stronie, pamiętaj o współpracy z zespołami ds. treści, sprzedaży, projektowania, marketingu i tworzenia stron internetowych — każda grafika powinna być gotowa, a każdy link powinien działać (bez stron 404, proszę!).

Śledź swoje kampanie reklamowe w mediach społecznościowych

Przyjęcie w kampaniach w mediach społecznościowych podejścia „ustaw i zapomnij” może być kuszące, ale jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko idzie dobrze (i szybko rozwiązać wszelkie pojawiające się problemy), musisz sprawdzić ich skuteczność na stronie przynajmniej raz w tygodniu.

Dotrzyj do potencjalnych partnerów

Mogą to być osoby wpływowe, inne marki lub liderzy myśli w Twojej branży – w zasadzie każdy, z kim chcesz współpracować w ramach wzajemnie korzystnego partnerstwa.

Miesięczna lista kontrolna mediów społecznościowych

Comiesięcznie:

Zbieraj miesięczne raporty wyników

Programy analityczne, z których korzystasz, niezależnie od tego, czy są natywne dla Twoich platform mediów społecznościowych, czy nie, prawdopodobnie dostarczą Ci raport podsumowujący wszystkie najważniejsze dane z ostatniego miesiąca.

Porównaj wyniki z poprzedniego miesiąca z wynikami z innych miesięcy

Gdy będziesz już mieć najnowsze raporty wyników, porównaj je z raportami wyników ze wszystkich pozostałych miesięcy.

Zobacz, który z postów z poprzedniego miesiąca uzyskał najlepsze wyniki

Przyjrzyj się bliżej, identyfikując, które z postów z ostatniego miesiąca zyskały najwięcej zaangażowania, wyświetleń, komentarzy, polubień i innych ważnych dla Ciebie wskaźników.

Zobacz, które posty Twojej konkurencji z ostatniego miesiąca osiągnęły najlepsze wyniki

Nie zapomnij także ocenić najskuteczniejszych postów konkurencji. Dzięki temu zyskasz jeszcze więcej przydatnych informacji i nie pozostaniesz w tyle.

Zintegruj cechy najskuteczniejszych postów ze swoją strategią

Po uzyskaniu jasnego obrazu, które posty (zarówno Twoje, jak i konkurencji) osiągnęły najlepsze wyniki w ciągu ostatniego miesiąca, określ ich wspólne cechy, aby móc je zintegrować z szerszą strategią mediów społecznościowych.

Identyfikuj nadchodzące wydarzenia i święta

Z pewnością w każdym miesiącu w roku będzie co najmniej jedno wydarzenie lub święto, wokół którego możesz zaplanować świeże i wciągające treści. Niezależnie od tego, czy jest to tradycyjne święto, takie jak Dzień Niepodległości, czy lokalna okazja, np. festiwal lub mecz sportowy, warto spróbować skorzystać z wyjątkowych wydarzeń nadchodzącego miesiąca.

Koordynuj współpracę z innymi zespołami w nadchodzącym miesiącu

Współpracuj z zespołami sprzedaży, projektowania, pisania treści, marketingu i mediów społecznościowych, aby mieć pewność, że wszyscy wiedzą, co jest w kalendarzu na nadchodzący miesiąc.

Oceń swoje kampanie reklamowe i wprowadź niezbędne zmiany

Mając do dyspozycji miesięczne dane dotyczące kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, powinieneś być w stanie ocenić skuteczność swoich kampanii i wprowadzić niezbędne zmiany.

Kwartalna lista kontrolna mediów społecznościowych

Co kwartał:

Skompiluj wszystkie trzy najnowsze miesięczne raporty wyników

Co jest lepszego niż miesięczne raporty wydajności? Oczywiście raporty wydajności z trzech miesięcy. Zbierz je wszystkie w jednym miejscu, aby lepiej poznać ogólny status swojej marki w mediach społecznościowych.

Zidentyfikuj wspólne cechy między Twoimi najskuteczniejszymi postami

Na przykład może pięć z dziesięciu Twoich najskuteczniejszych postów zawiera treści wideo. W takim przypadku priorytetem powinno być tworzenie większej liczby filmów. (Wskazówka: nie zapomnij sprawdzić także wspólnych cech między postami o najgorszych wynikach.)

Sprawdź swoje cele kwartalne

Czas przyjrzeć się wcześniej wyznaczonym celom kwartalnym i sprawdzić, czy je udało Ci się osiągnąć. Jeśli tak, sporządź odpowiednią notatkę. Jeśli nie, spróbuj ustalić dlaczego.

Wyznacz nowe cele na następny kwartał

Jeśli udało Ci się zrealizować niektóre cele z bieżącego kwartału, zastąp je nowymi na kolejny kwartał. Twoje nowe cele mogą być nieco zmodyfikowanymi wersjami obecnych lub mogą być całkowicie oryginalne – wybór należy do Ciebie.

Przeprowadź dokładny audyt mediów społecznościowych

Teraz, gdy Twoja taktyka marketingowa w mediach społecznościowych obowiązuje już od kilku miesięcy, powinieneś wykonać a audyt mediów społecznościowych. Oznacza to po prostu przejrzenie wszystkich kont w mediach społecznościowych Twojej marki i odnotowanie ich aktywności, zaangażowania, wzrostu i spójności.

Rozwiąż wszelkie problemy wykryte podczas audytu

Na przykład, jeśli audyt wykaże, że zaniedbujesz swoje obowiązki Pinterest SEO lub używanie niespójnego przekazu na różnych platformach – czas to naprawić.

Wzmacniaj wszelkie pozytywne elementy odkryte podczas audytu

Załóżmy, że Twój audyt wykazał, że tweety Twojej marki radzą sobie szczególnie dobrze. Teraz możesz kontynuować ten sukces, poświęcając na to jeszcze więcej zasobów Twitter marketingu.

Oceń swoich odbiorców i zidentyfikuj nowe możliwości targetowania

Wraz z ewolucją Twojej marki i zmianą gustów konsumentów, zmienią się także Twoi odbiorcy. Dlatego pamiętaj, aby oceniać je co kwartał i starać się zidentyfikować nowe możliwości targetowania, które możesz przegapić.

Coroczna lista kontrolna mediów społecznościowych

W ujęciu rocznym:

Kompiluj i przeglądaj raporty wyników z poprzedniego roku

To zadanie może być nieco czasochłonne, ale jest jednym z najważniejszych, jakie możesz wykonać. Dzieje się tak dlatego, że jednoczesne przejrzenie raportów wyników za ubiegły rok pozwala uzyskać szerszy obraz marketingu Twojej marki w mediach społecznościowych, jakiego po prostu nie można uzyskać w inny sposób.

Sprawdź swoje roczne cele

Aby lepiej poznać rozwój swojej marki, sprawdź, które z rocznych celów udało Ci się osiągnąć. Zanotuj także te, których nie udało Ci się osiągnąć i spróbuj dowiedzieć się, jak możesz je spełnić jak najszybciej.

Wyznacz nowe cele na przyszły rok

Spraw, aby Twoja marka była odpowiedzialna za swój sukces, wyznaczając nowe cele na nadchodzący rok.

Oceń swoje obecne platformy mediów społecznościowych

To naturalne, że Twoja marka działa lepiej na niektórych platformach niż na innych – ważne jest, aby zidentyfikować te, z których czerpiesz najwięcej, i te, które nie zapewniają oczekiwanych rezultatów.

Zidentyfikuj nowe platformy mediów społecznościowych

Chociaż może się to nie zdarzać często, pojawiają się nowe i powszechnie używane platformy mediów społecznościowych (słyszałeś kiedyś o TikToku?). Aby mieć pewność, że nie pozostaniesz w tyle, poświęć trochę czasu w roku na zapoznanie się z nowymi platformami mediów społecznościowych i sprawdzenie, czy Twoja marka mogłaby skorzystać na dołączeniu do nich.

Analizuj skuteczność swoich reklam w mediach społecznościowych

Teraz, gdy masz do dyspozycji roczne statystyki dotyczące reklam w mediach społecznościowych, zrób z nich dobry użytek, przeprowadzając ocenę wyników z ostatnich 12 miesięcy.

Utwórz zarys strategii na przyszły rok

Właśnie zakończyłeś cały rok marketingu w mediach społecznościowych, więc zgadnij co? Nadszedł czas, aby zrobić to wszystko od nowa, ale tym razem z nową wiedzą i ostrzejszą przewagą konkurencyjną. Pierwszym krokiem w tym celu jest stworzenie szczegółowego zarysu przyszłorocznej strategii mediów społecznościowych.

Skorzystaj z naszej listy kontrolnej, aby ulepszyć swoją strategię dotyczącą mediów społecznościowych

Stworzenie zwycięskiej strategii w mediach społecznościowych nie jest łatwym zadaniem, a utrzymanie jej przez tygodnie, miesiące i lata jest jeszcze większym wyzwaniem. Nasza lista kontrolna może jednak znacznie uprościć i usprawnić to ogromne zadanie.

Infografika: Lista kontrolna mediów społecznościowych

Table of Contents